Kayıtlar

Haziran, 2013 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Google Reader Verimi Nasıl İndirebilirim

Resim
Google Reader bugün gece yarısından sonra 1 Temmuz 2013 tarihindeemekliişlemlerine başlıyor. Şu ana kadar Google Reader indirmedi iseniz Google Paket aracılığıyla verilerinizi indirmeye başlayabilirsiniz. Hemen konuya geriş yapmak istiyorum. 1. Google Reader verilerinizi indirmek için Tıklayın ⇒ 2. Karşınıza şu şekilde bir sayfa gelecek
3. Numaralı kısımlara tıklayarak seçimlerinizi belirleyebilirsiniz (1,2,3) 4. Alt kısımda Ürün seçin kısmından seçimlerinizi belirleyebilirsiniz. 5. Seçiminizi tamamladıktan sonra Arşiv Oluştur tıklayın ve karşıma çıkan sayfa şu şekilde geliyor.

6. Arşiv oluştur seçeneğinden sonra Google Reader’ ı zip dosya olarak sıkıştırılıp size hazır hale getiriliyor. 7. Açılan pencere üstündeki notu okuyarak bilgi edinebilirsiniz. 8. İndir seçeneği ile seçimini yaptığımız Google Reader’ı indiriyoruz.

Google Reader Kapanıyor Ya Sonra

Resim
Google Reader’ın kapanmasına bir gün kala piyasalar kızıştı. Çok doğal olarak da bu pastanın büyük bir kısmını almak isteyenler olacaktır. Konuya farklı bir açıdan bakacak olursak,  Google Reader’ı kapamakta haklı mı ? Birçok kullanıcının bu servisden yararlandığı biliyoruz. Bu hizmeti bizler, kullanıcı olarak gereği gibi kullandık mı ? Yoksa arada sırada bir bakim ne var ne yok mantığı ile mi kullandık. Eminim bu hizmeti gerektiği gibi hiç kimse kullanmadı. Daha önce Google Reader’ı inceledi iseniz kullanıcı kullanımını özetleyen bir veri merkezinin olduğunu bilmeniz gerekir. Günlük, aylık ve yıllık bazda grafiksel bir bildirim aracının sağ tarafda gösterildiğini fark etmişsinizdir. Google sonuç olarak bir şirkettir. hiçbir şirket fayda sağlamadığı bir hizmet için uzun zaman boşa para harcamaz. Tüm kullanıcı verilerinin bir sunucuda barındırıldığı düşündüğümüzde ; bugün ki piyasa değeri ile en basit bir sunucu fiatının 20, 40 milyar olduğu dönemde, dünya verilerini (trilyon değerindek…

CCleaner V4.03.4151 Yeni Sürüm

Resim
Bilgisayarınızda bakım proğramı  CCleaner V4.03.4151 temizlik sürümünü güncelleyin. Açılımı Crap Cleaner olan CCleaner Programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha istikrarlı ve performanslı bir sistem elde edebilirsiniz. Küçük boyutuna rağmen sistem temizliği konusunda çok güçlü olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale gelmesini ve ilk günkü gibi hızlı çalışmasını sağlıyor.

Google+ Çevreye Eklenmeyi Anlama

Resim
Google+ ürününde birinin sizinle bağlantı kurmak istediğini bildirim alarak anlayabilirsiniz. Ancak gelen bildirimleri sildiğinizi düşünürsek Google+ da gezerken herhangi birinin çevrenizde olup olmadığını anlamanız güçleşir.Daha önceden çevrenize eklemediğiniz o kişiyi çevrenizde olup olmadığını anlamanın basit bir yolu vardır.

Bu yazımda sizlere tanıdığınız yada tanımadığınız kişilerin sizi çevrelerine ekleyip eklemediğini anlamak için yapılacak işlemleri aşağıda adım adım anlatıyorum.

1. Yukarıda gördüğünüz Google+ Profil resmimde ismimin yanında hiç bir işaret olmadığını göreceksiniz. Profil sekmesinden baktığımdan ismimin yanında bir işaret yoktur. Ancak farklı baktığımda ismimin yanında daire ve okları göreceksiniz.

2. Google+ çevrelere eklenmiş bir arkadaşımın profil resminin yanındaki daire ve okları göreceksiniz. Daire içindeki oklar, sol ve sağ birbirinin zıt yönlerini göstermektedir. Bunun anlamı her iki kişide birbirini Google+ da eklediğidir.

Aşağıdaki resimde saygıdeğer ark…

Google Penguen 2.0 Güncelleme Etkileri

Resim
Google, Matt Cutts yaptığı açıklamada Google Penguen 2.0 Güncelleme çalışmaların bittiğini ve sistemin devreye girdiğini belirtmiştir. Google arama motoru üzerinden yapılan İngilizce sorgulamalarının yaklaşık %2,3 civarında fark yaratabileceğini, diğer dillerdeki sorgulamanın da tamamlandığını webspam’ın diğer dillerde daha çok etkili olabileceği açıklamasında bulunmuş.

Wifi Ağ Güvenliği

Resim
Wifi Ağ Güvenliği, kablosuz web internet güvenliğiniz için önemlidir. Dünya üzerinde Wifi Ağ internet kullanıcılarının yoğun olduğunu düşünürsek, konunun çok önemli olduğunu farkedeceksiniz. Wifi Ağ Güvenliği hakkında, Google 27 Haziran 2013 08:22 PDT zaman diliminde yaptığı açıklamayı büyük ihtimalle bilmiyor olabilirsiniz. Sizlerin de konudan haberdar olmanız gerektiğini düşünerek yapılan açıklamayı aşağıda veriyorum. Yazı ingilizce çeviri olduğundan bazı kelimelerde zorlanabilirsiniz. Size önderlik edecek bağlantılara tıklayarak konu hakkında daha geniş bilgi edinin. Veri Güvenli olmayan bir WiFi ağ üzerinden transit olduğunda, Gönderdiğiniz veya aldığınız konum bilgileri yakın kişi tarafından ele geçirilebilir. Evinizde WiFi güvenlik konusu ile ilgileniyorsanız, aşağıdaki açıklamalar ev ağı kullanımını daha güvenli hale getirmenizde size yardımcı olabilir. 1. WiFi güvenlik : Evinizde kullandığınız modem wifi için şifre girişi yapmadı iseniz ağınız güvenli değil demektir. Mutlaka mod…

PHP Konferansı 6 Temmuz’da İstanbul’da Tartışılacak

Resim
Birinci PHP yazılım konferansı 6 Temmuz 2013 tarihin de İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinde toplanarak tartışmaya başlanacak. Toplantıda PHP yazılım dünyasındaki son gelişmeleri, en yeni teknolojileri konuşacak ve tartışacaklar. Framework (yapısal sistem) test ve kalite araçları konusunda yapılacak konferans’ın oldukca ilgi çekiceği bir gerçek. PHP ne olduğunu merak edenler için yüksek kalitede bir yazılım dili olarak açıklama yapmamız yeterli olacaktır. PHP yazılımına vereceğimiz en iyi örnek, hepimizin bildiği Blogger gibi ücretsiz olarak da hizmet veren Wordpress blog’udur. Wordpress blog PHP yazılım dilini kullanmaktadır. (Php-İst) Istanbul PHP Topluluğu’nun düzenlediği İstanbul PHP Konferansı. 6 Temmuz Cumartesi günü düzenlenecek olan etkinliğe, Yıldız Teknik Üniversitesi (Beşiktaş Kampüsü) ev sahipliği yapıyor. Webrazzi  sitesininde medya sponsorlarından biri olduğu Etkinliğin, Github, Zend ve Opera gibi oldukça güçlü yabancı sponsorları da bulunuyor. Bu isimler haricinde Türkiye’d…

Blogger Blog Kütüphanesi

Resim
Aradığımız yazı, resim görsel, ilginç eklentiler, gadgetler, nasıl yapılırlar ile dolu Blogger, Blog Kütüphanesi kulaga hoş gelen bir isim değil mi ?Web internet teknolojisinin gelişim sağladı bir ortamda kütüphaneler eskisi kadar rağbet gören yerler maalesef değiller. Tabi bu da üzücü bir konu.Okuma, araştırma, test etme, geliştirme ve arge yani geriye dönük iyileştirme proje adımlarını bilmemek rasgale çalışma yöntemi ve sistem ile konulara bakarak yürümek başarısızlığı baştan kabul etmek olsa gerek.

Hayatınızda yaptığımız tüm işler bu adımlar ve uygulamalar ile doludur. Bir çay yapmak istediğimizde çay suyunu ısıtmadan çayı koyup ısıtmaya mı çalışırsınız ? Yoksa önce suyu ısıtır, demliğe çayı koyar, su ısındıktan sonra çay demliğine sıcak suyu koyar ve demlenmesi için birkaç dakika bekler misiniz ? Dikkat ederseniz herkesin seçimi ikinci anlattığım adımlardır. bunun aksini yapmak başarısızlığı baştan yaşamaktır.  Dünya üzerinde tüm yapılan faaliyetler toplumsal olayları da kapsayaca…

Friend Connect İzleyici Gadget Kurulumu Videolu Anlatım

Resim
Google Friend Connect kapanıyor. Birçok blog kullanıcıları ne yapacağını düşünmeye başladı. Bu konu ile ilgili anlatımı çözecek ipuçlarını Friend Connect emekli başlıklı yazımda belirtmiştim.Konuyu tekrar yeniliyorum. Temmuz 2013 de Google Friend Connect kapanıyor ve gadgetleri çalışmayacak duruma gelecek. Yukarıda verdiğim link bağlantısından konuyu inceleyerek uygulamayı kullanabilirsiniz.

Friend Connect Blogger İzleyiciler Gadgeti Emekli Çözüm

Resim
Google Friend Connect Temmuz 2013 tarihinde emekli oluyor. Peki şimdi ne olacak. Sizlere daha öncede bahsettiğim Google Friend Connect kapanıyor, başlıklı yazımda ne yapmamız gerektiği konusunda açıklamalarda bulunmuştum. Konuyu kısaca özetlersek Google Plus diğer adı ile Google+ uzun zamandır bu gelişimin sürecini tamamladı.

Blogger Blog Ayarlarınız İle Oynamayın

Resim
Bugün 22.06.2013 tarih ve saat 20,00 den itibaren blog ana sayfa açılışında ve bazı CSS kodlarının çalışmadığını gördüm. Daha önce alışık olduğunuz blog ana sayfanız da sayfaları gezerken farklı görüntüler ve kaymalar yaşayabilirsiniz. Blog’unuzdaki bu değişimler nedeni ile blog ayarları ile oynamayın ! Büyük ihtimalle blogger geliştiricileri çalışmalar yapmakta. Bu çalışmaların sonucunda blog görselliğinde zaman zaman değişimler yaşanıyor.

Google Chrome 28.0.1500.52 m Güncelle

Resim
Google Chrome 28.0.1500.52 m güncellemesine geçti. Bilgisayarınız da Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız ve otomatik güncellemenizi henüz yapmadıysanız, Google Chrome tarayıcınızı 28.0.1500.52 m sürümüne hemen güncelleyebilirsiniz.

Google chrome özellikleri ve kullanımı başlıklı yazımdan, Google Chrome’u kurduktan sonra en verimli kullanım ve güncelleme hakkındaki bilgileri okuyabilirsiniz. Tasarımı sade, hızlı, güvenilir, ücretsiz kendi sitesinden ;

Google Chrome 28.0.1500.52 m  İNDİR


Adsense Puan Kartı Nedir

Resim
Google Adsense Ana Sayfanızda, Puan Kartı ismi ile eklenen yeni bir modüldür.Bu modül, web sayfalarınızın ve içeriğinizin reklam ayarlarınızın nasıl performans gösterdiğinin bir özeti sizlere sunar.
Modül üç kategoriden oluşmaktadır ;
1. Gelir optimizasyonu
Önerilen reklam biçimleri
Metin ve resim reklamlar etkin
Tarayıcı hataları
2. Site sağlığı
Sayfa hızı performansı
3. Google+
+1 düğmesi eklendi
Kategorilerin açıklamaları :
1. Puan kartınız farklı kategoriler (gelir optimizasyonu, site sağlığı vb.) halinde düzenlenmiştir ve bu kategorilerin her biri için bir ile beş mavi nokta arasında bir puan alırsınız.
2. Her puan, ilgili kategoride diğer yayıncılara göre sıralamanızı gösterir. Bir kategorinin düşük puana sahip olması, gelişme potansiyeline sahip alanlarınızın bulunduğu anlamına gelir. Düşük puanın nedenini öğrenmek için, sağ yönlü oku tıklayarak kategoriyi genişletin ve bu kategorideki öğelerin durumunu kontrol edin.
Öğelerin açıklamaları :
Puan kartınızdaki kategoriler bir veya daha fazla…

Google Adsense Optimizasyonu Nedir

Resim
Google Adsense, Blogger/Site kullanıcıları olan bizlerin içeriklerimizde gösterilen reklamlarda kalitenin en üst seviyede olabilmesi için bizlere sunduğu bir dizi hizmet ve yeniliklerden oluşan Optimizasyon çalışmalarından oluşmaktadır. 10. yılını kutlayan Google Adsense sitesin de birçok yenilikler yapmıştır. 
Bu yeniliklerin temelini de optimizasyonlar oluşturmaktadır. Bir sonraki yazımızda yenilikler hakkında açıklamalarımız olacaktır. Öncelikle bilmemiz gereken konulardan başlayarak diğer konulara kucak açalım.Optimizasyon nedir?1. Sitenizin kalitesi
2. Sitenize gelen okuyucu trafiği
3. AdSense reklam performansını iyileştirmek için, Blog/sitenizdeki reklamları değiştirme işlemidir.
4. Blog/sitenizdeki reklamları hedeflerinize bağlı olarak, yapacağınız iyileştirme değişimi ile optimize etmenizi kapsamaktadır.Neden optimizasyon yapmalısınız? Hedeflerinizin başarılı olması için , Google AdSense reklam uygulamalarını ve blog/sitenizi optimize etmeniz başarılı olabilmeniz için çok önemlid…

VLC Media Player İndir 2.0.7 - Ücretsiz Medya Oynatıcı

Resim
Bilgisayarınıza eklediğiniz şarkı, video görsellerini oynatabilecek codek yapısına sahip, ücretsiz VLC Media Player 2.0.7 proğramını kullanabilirsiniz.
VLC (Açılımı VideoLAN Client) tam işinize yarayacak ücretsiz bir medya oynatıcı. Program en popüler ses ve video formatlarını MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, MP3, ve OGG, hatta DVD ve VCD’leri bile hiçbir sorun çıkarmadan oynatabilme özelliğine sahip.

Google Chrome 27.0.1453.116 m İndir

Resim
Google Chrome 27.0.1453.116 m güncellemesine geçti. Bilgisayarınız da Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız ve otomatik güncellemenizi henüz yapmadıysanız, Google Chrome tarayıcınızı 27.0.1453.116 m sürümüne hemen güncelleyebilirsiniz.

Myspace Site Arayüzünü Değişti

Resim
Myspace kısa süre önce site arayüzünü değiştirdi. Ses, video, görüntü, topluluk,insanlar, keşif ve yaratıcılık üzerine kendi hedeflerini belirleyerek kitlesini ayakta tutmaya çalışmakta. Site tanıtım meta (description) tanımlama açıklamalarında bunu açıkca belirtmekte.

Description açıklamaları şu şekilde : ( Keşfetmek paylaşmak ve kültür ile bağlantı, yaratıcılık, ses, görüntü ve insanlar)

Merak ettim bu tanımlama sonrasında (keywords) anahtar kelimeleri ne olabilir diye sitedeki tanım ve anahtar kelimeleri tam bir uyum içinde SEO değerlerini taşımakta olduğunu gördüm.

Keywords açıklamaları şu şekilde : (Yeni myspace, myspace, sosyal eğlence, sanatçı araçları, sosyal medya, sosyal keşif, yaratıcı topluluk, güçlendirici ifade, müzik akışı, müzik videoları, müzik, paylaşmak müzik, çalma listeleri, karışımları, profiller, keşif, keşfetmek)
<

Kategoriler ➤

Daha fazla göster