Kayıtlar

Temmuz, 2013 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Blogger Resimleri İçin Lightbox Görünümü

Resim
Blogger blog  yazı resimlerinizin Lightbox görünümünde açabilirsiniz.  Lightbox yazınızdaki birkaç resmin büyütülmüş artdışık birbirini takip eden görüntüden ibaretdir. Blog yayınındaki bir resim tıklandığında bu resim blog'unuzun üzerinde daha büyük yer paylaşımlı bir görünümde açılır. Buna lightbox adı verilir. İster doğrudan bilgisayarınızdan yüklenmiş isterse başka bir kaynaktan bağlanılmış olsun tüm blog resimleri bu lightbox görünümünde gösterilir. Blog yayınında birden fazla resim varsa lightbox görünümü açıldığında bu resimlerin tümüne göz atılabilir. Blog ayarlarınızda Lightbox resim görünüm modunun etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Lightbox resim görünüm ayarlarını kontrol edin ; → Blog paneline giriş yapın → Ayarlar | Yayınlar ve Yorumlar | Resimleri Lightbox ile gösterin seçeneğinin Evet olarak işaretli olduğunu kontrol edin. → Seçeneklerden Hayır seçili ise resimler büyütülmüş ardışık birbirini takip ederek görülmeyecektir. Blog'unuzda Lightbox'ı devre dışı…

Dinamik Blog Menü Çubuğuna Resim Yazı Ekleme

Resim
Dinamik Blog menü çubuğuna, küçük resim ve yazı ekleyerek özelleştirebilirsiniz. Blogger arka plan resimleri veya bilgisayar masa üstü arka plan resimlerinden seçeceğiniz bir resmi kullanabilirsiniz. Dinamik veya klasik blogger blog başlık Header resmimizi istediğimiz şekilde özelleştirmemiz mümkündür. Başlık resmimize isim yazabilir, kendi resmimizi ekleyebilir veya hoşunuza giden bir spot kelimede ekleyebiliriz.

Aşağıda anlattığım konu hayal gücünüzü harekete geçirerek istediğinizi yapmanızı sağlayacaktır. Konu hakkında takıldığınız yerleri yorumlarda belirterek yardım almaktan çekinmeyin.Blog başlığımıza yapacağımız resim ve şekillenme için kullanacağımız araçları aşağıda sıralıyorum.
1. Herkesin bilgisayarında bulunan Paint proğramı. çok basit ama çok işlevsel bir proğram. Paint resim çizim proğramı aktif değilse önce onu aktif hale getirin. nasıl olacağını bişmiyorsanız aşağıdan takip ederek açın.
→ Pc Başlar → Tüm Proğramlar → Donatılar → Paint iconuna tıklayın. Proğram artık çalış…

CCleaner V4.04.4197 Sürümü

Resim
Bilgisayarınızda bakım proğramıCCleaner V4.04.4197 temizlik sürümünü güncelleyin. Açılımı Crap Cleaner olan CCleaner Programı ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha istikrarlı ve performanslı bir sistem elde edebilirsiniz. Küçük boyutuna rağmen sistem temizliği konusunda çok güçlü olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale gelmesini ve ilk günkü gibi hızlı çalışmasını sağlıyor.

Google Gmail İletilerini Kategori Olarak Düzenleme

Resim
Google Gmail hesabınıza gelen tüm iletilerinizi kategori dizini gibi düzenleyebilirsiniz.Gmail iletileriniz, Kategori yöntemi ile gruplara ayrılacağından neyi nerede nasıl ve hangi isimle bulacağınız düzenleyeceğiniz sistem ile rahatca bulabilmek herhalde hoşunuza gidecektir. Yapacağımız işlemi bir senorya yaparak basitce anlaşılmasını ve hayal gücünüzü genişletecek ipuçlarını verelim.
Google Gmail İletilerini Kategoriye döndürmek için yapılacak işlemler :Aşağıda verdiğim örnek üzerinden, Gmail iletilerinizi organize ederek verilerinizin elinizin altında olmasını sağlayın.
Örnek :
1. Muhtelif sitelere giriş yapıyor ve giriş bilgilerimizi bir yerde tutmak istiyoruz. Sizce Bilgisayarınız mı ? Yoksa Google Gmail hesbınız mı daha fazla güvenlidir ? Bence Google Gmail hesabınız tam bir güvenlik içindedir. Bilgisayarınızı korumanız da mümkündür. Ancak Birçok filitrelemeler ve güvenlik ağı Google da mevcuttur. Cevabınız evet ise sizde uygulamanın nasıl yapılacağını aşağıda anlattığım şekilde …

YouTube Videoları İle Blog Tanıtımı

Resim
Blog yazılarınıza video ekliyorsanız videolarınız blogunuzu tanıtan bir araç olabilir. Blog'unuz için video hazırlayıp YouTube yüklüyorsanız bu videolar seyredilmenin yanı sıra blog yazınızın URl kısmını ekleyerek aramalarda çıkmasını sağlayabilir. Videonuza tıklayan kişileride blogunuzda okuyucu olarak görmeniz mümkündür. Öncelikle yazılarınıza ekleyeceğiniz video yükleme proğramına sahip olmanız gerekmektedir. İnternette arayarak ücretsiz video yükleme aracı bulabilirsiniz. İnternette bu konuda birçok proğram mevcuttur. Video yükleme konusunda acemi olmanız önemli değildir. Önemli olan bir yerden başlamaktır. Başladığınızda göreceksiniz kısa zamanda uzman olacaksınız.
Blog yazınızı yazdınız resmini eklediniz video çekimini yaptınız ve YouTube Video olarak ekleyeceksiniz. Bu yazımızda hazırlanmış bir video’u YouTube nasıl ekleyeceğiz blogumuzu nasıl tanıtacağız linklerimizi nasıl ekleyeceğiz bu konuyu göreceğiz.
1. Video’muzu hazırladığımızı varsayalım YouTube giriş yapalım.
2. Sağ …

Wordpress Sitene Özel Google Arama Motoru Nasıl Eklenir

Resim
Wordpress Site ve Özel Temalı Blog’unuza, Google Özel Arama Kutusu kodu ekleyebilirsiniz. Okuyucularınız site/blog yazılarınızı bulabilmesi için özel tema veya sitelerin kendi arama pencerelerini kullanırlar. Okuyucularınız blog arama sonucu en yakın yazılar sıralanır. Fakat bu arama sonuçları pek seveceğiniz bir arama türü olmayabilir. Blogger kullanıcısı olarak alışılagelmiş bir hiyerarşi konuların görselliğine alışık olabilirsiniz. 
Açıkçası benim düşüncelerimde hiyerarşi bir arama görünümüdür. Sizde alışıla gelmiş bir arama penceresi arayışı içinde olabilirsiniz. Bu yazıyı site ve özel temalı blog kullanan okuyucularımıza faydalı olabilmesi açısından yazmayı uygun gördüm. Okumaya devam ettiğiniz de blog veya sitenize Google Özel Arama penceresinin nasıl eklendiğini hatta bu özel arama penceresinden nasıl para kazanacağınızı göreceksiniz.Google Özel Arama Motoru penceresini nasıl kurulur?1. Aşağıda verilen, Google Özel Arama Motoru linkine tıklayın

https://www.google.com.tr/cse

2. Y…

Blogger Yeni Yorum Ayarlarını Etkinleştirme

Resim
Blogger blog yeni yorumları etkinleştirme ve kullanma. Google+ için Blog yeni yorumlar penceresini bir tıklama ile basit bir şekilde etkinleştirme konusunu sizlere anlatmıştım. Birçok blog yazar arkadaşım Google+ yorumlar sekmesini nerden etkinleştirileceği ve nasıl kullanıldığı konusunda tereddütleri devam etmektedir. Google+ yorumlar sekmesi hakkında gelişim aşamasında bazı eksiklikler yaşandığı konusunu daha önce belirtmiştim.

Hatta bazı arkadaşlar yorum penceresinin görülmediğini belirtmişti. Yorum penceresinin görülür yapabimek için yapılaması gerekenleri yazmıştım. Aşağıdaki anlatılan konular size yardımcı olacak bağlantılar sağlamaktadır. Bu bağlantıları inceleyerek tüm ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz.


1. Google+ yeni yorum ayarları

2. Google+ yorumları yanıtlama

3. Google Topluluklar bildirimlerinden dolayı bunalan arkadaşlarımız oldu. Bu nedenle istemeden tanıdıkları ve sevdikleri topluluklardan çıkanlar olmuştu. Aslında Topluluk yayınlarında geri bildirim ayarlarını bir tık…

FeedBurner Email Wordpress Site Widget Eklentisi

Resim
Wordpress sitenize FeedBurner ile E-Posta Abonelik Widget eklentisini ekleyebilirsiniz. Her ne kadar Wordpress’in kendisine ait  eklentisi olsada bazı kullanıcılar kendi istedikleri abone sistemini özgürce kurabilirler. Sizde Wordpress sitenize E-posta ile abonelik widgetini FeedBurner ile yapmayı düşünüyorsanız aşağıda anlatılan konuyu uygulamanız yeterli olacaktır. Eklentiyi herhangi bir Ftp ile yükleme yapmayacaksınız. FeedBurner den alacağımız kodu eklemeniz yeterli olacaktır. FeedBurner E-Posta Abonelik Widget eklentisini kurmak için yapılacak işlemleri aşağıda adım adım inceleyelim. 1. FeedBurner üyeliğiniz varsa giriş yapın, yoksa üyelik işlemlerinizi gerçekleştirin Feed kısa linkinizi oluşturun. 2. Giriş yaptıktan sonra Publicize (yayıncı) sekmesine tıklayın 3. Sol tarafda Email Subscriptions sekmesine tıklayın 4. Daha önceden kaydınız olduğundan dolayı sağ tarafdaki Widget yapılanmış olarak karşımıza gelecektir. İki türlü kod mevcuttur. Biri en alttaki sadece yazı linkinde oluşmak…

Blogger Dinamik Görünüm Hatası ve Çözümü

Resim
Dinamic Blogger Görünüm hatası, Menüler, Gadgetler ve Tema renkleriniz görülmüyor mu? Tüm uğraş ve çabalarınız sonuç vermiyor.Taryıcınızı kaldırdınız tekrar yüklediniz ve Dinamik Blog’unuz tamam görülmeye başladı sevindiniz. Header da bir menüye tıkladınız ve yine eski bozuk görünüm ile karşılaştınız. Hemen farklı tarayıcılar ile denemek istediniz ancak sonuç değişmedi sonuç hüsran yine görünüm bozuk. Sinirlendiniz ve klasik blog’a geçtiniz. Fakat gönlünüz Dinamik blog kullanmak. Blogunuzun neden düzgün bir görünüm ile çalışmıyor. Merak etmeyin Haziran ayından beri aynı konuyu yaşıyanlardan biride benim.

Ancak yılmadım ve araştırmalarıma devam ettim. Blogger, tarayıcı geri bildirimlerde bulundum. Sonuç değişmedi.
Evet arkadaşlar şu anda bu olumsuz negatif düşünceleri bir kenara atacak uygulamayı sizlere anlattığımda Blog tema ana sayfanız, menu ve gadgetler artık görülür ve problemsiz olarak karşımıza çıkacak.
Önce kısa bir video ile Dinamik Blog hatasını görelim ;
Bu hatalar neler :
1…

Wordpress Site Hover Efektli Sosyal Takip Eklentisi

Resim
Wordpress Sitesi takipçi sayınızı arttırmak dikkatini çeken eklentiyi kullanabilirsiniz ziyaretçilerinizin Sosyal Medya tıklayınız. Sitenizde Zengin Bir Görünüm Sünen Ziyaretçi konumundadır eklentisini, Wordpress Sitenize nasıl ekleyeceksiniz. Konumundadır eklentisi Sosyal, CSS3, jQuery Ettik Java Script kullanılarak hazırlanmış Olup, Sitenize Görsellik katan hover efekti Ile ziyaretçilerin ilgisini çekecek Bir Araç eklentisidir. Widget'i Sitenize Eklemek için tıklayın, Değişik Ettik Açılır Wordpress Kumanda paneline Giriş yaptıktan SONRA aşağıda verdigim kod'un oğlu bölümündeki Sosyal Medya personal hesaplarıma AIT linkleri, Kendi AIT Sosyal Medya linkleri Ile değiştirdiğinizde maus'u Üzerine yanaştırın.Linklerin Sen ben oldugunu renklerden hesabınıza göreceksiniz ettik. Sitesi okuyucularınız Sizi konumundadır Etmek istediklerinde linklere tıkladıklarında Yeni Bir ​​sekmede Açılan Pencerede Sizi Artık rahatca Takibe alabilecekler.Bu eklentiyi Kurmak FTP Girişi yapıp eklem…

Şifrelerinizin Güvenliğini Sağlama

Resim
Önemli hesaplarınızın her biri için birbirinden farklı, sağlam şifreler seçmeniz önemlidir ve şifrelerinizi düzenli olarak güncellemeniz önerilir. Şifreleriniz, siber suçlara karşı en önemli savunmadır. 
Çevrimiçi hesaplarınızda farklı şifreler kullanın. Tek bir şifre kullanmak tüm hesaplarınıza ulaşmak demektir. Bu yüzden, çevrim içi bir bültenle e-postanız veya banka hesabınız için aynı şifreyi kullanmayın. Kullanım bakımından size zorluk teşkil edebilir, fakat güvenlik açısından çok daha önemlidir.

Şifrelerinizi kolaylıkla görülebilecek bir yerde tutmayın. Mümkün olduğunca isim verdiğiniz gizli dosyalarınıza “şifrem, şifrelerim” gibi isim vermeyin. Rastgele bir isim seçin ve bu ismi unutmayın.Rakamlar, harfler ve simgelerden oluşan şifreler kullanmaya bakın.
Şifreniz ne kadar uzun olursa, tahmin edilmesi de o kadar zor olur. Dolayısıyla, bilgilerinizin güvende olmasına yardımcı olmak için uzun bir şifre belirleyin. Rakamlar, simgeler ve büyük/küçük karışık harfler eklemeniz muhtemel m…

Google Analytic Web Mülkü kodu Nasıl Eklenir

Resim
Yeni Google Analytic sitede Blog web mülkünü nasıl alacağız ve blogunuza nasıl ekleyeceğiz. Web mülkü ekleme ve düzenleme başlıklı yazımda daha önce bu konuları yazmıştım. Ancak geçen süre içinde Google Analytic’in site arayüzü yenilemesi yapması nedeni ile Bloggerdan blog açan arkadaşların bu yazımı dikkate alarak okumalarını öneriyorum.
Bu arada halen bloglarında Web Mülkü olmayan birçok kullacıyı görüyorum.
Web Mülkü olmayan bir blog sahipsiz başıboş bir blogdur. Heran biri sahiplenebilir ve blogunuzu kısa zamanda elde edebilir. Sizde aylarca blogunuzun peşinde koşar, birçok yere yazı yazarak care arar duruma gelirsiniz. Birçok blog bu yolla bulunamamakta hatta gerçek sahibi tarafından bloguna giriş yapamamaktadır.Diğer farklı bir konuda blogunuzdan bıktınız ve uğraşamıyorsunuz. Veya arkadaşınız adına bir blog hazırladınız ve blogun sahipliğini devredeceksiniz. Blog mülkünü arkadaşına devretme ile ilgili yazı linkini açıp ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.Google Analytic Web…

Kategorilerini Popüler Yazı Gibi Gösteren Gadget

Resim
Blogger bloglarınızda Popüler yayınlar, görünümünde istediginiz Kategoriyi RSS akışınızdan çekebilen Widget eklentisi Ile tanıştı Kenar Çubuğu da yazılarınızı istediginiz sayıda gösterebilirsiniz. Farklı Bir kategori yazarak, o kategori Altındaki TÜM yazılarınızı listelemeniz mumkun. Bu Widget Ile Baska Goster Goster Goster Göster Neler görülüyor; Yazı Sayısı, Yazı boyutu, resim, ve, yazıda devamını oku , yorum Sayısı, Tarih bilgilerini görebilme Sansina sahipsiniz.

PHP İstanbul Konferansı 300 PHP Meraklısını Ağırladı

Resim
PHP Konferansının 6 Temmuzda tartışmaya başlayacağı bilgisini sizlere bir önceki yazımda bahsetmiştim. Maalesef konunun yaşandığı yerde olmadığımdan konu hakkındaki bilgileri sizlere Webrazi yayınlarından alıntı yaparak aktarıyorum.Webrazzi medya sitesinin de sponsorluğu yaptığı PHP İstanbul Konferansı 300 PHP meraklısının katılımıyla geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlendi.Program sonrasında etkinliğin sitesinde yer alan programda oturumların üzerine tıklayarak sunumlara ulaşabilirsiniz.

Yeni Akıllı Telefonlar ve Tabletler için Google Maps uygulaması

Resim
Google Resmi blogunda 10 Temmuz 2013 bugün, iPhone ve iPad teknolojisini yakında, Android akıllı telefonlar ve tabletler için yeni bir Google Maps uygulamasını tanıtıma başladı. Dünyayı daha hızlı ve kolay keşfetmek isteyebilirsiniz. Google Play uygulaması yavaş yavaş küresel Dünyaya yayılıyor ve yakında App Store magazalarında satışa sunulacak.

Google Chrome 28.0.1500.71 m Güncellemesi

Resim
Google Chrome, sürüm 28.0.1500.71 m web tarayıcı güncellemesine geçti. Google tarayıcı güncellemesi neden önemlidir? Güncellemeler, yeni eklentiler ve iyileştirmelerin habercisidir. Bir önceki sürüm içindeki eksiklikler ve çağın gerektirdiği kodlamalar yeni sürüme aklenerek tarayıcınızın sağlıklı çalışmasına yardımcı olan faktörlerdir.

Facebook Web Dünyasına Açılmaya Mı Başladı

Resim
Google, Web Dünyasına yıllar öncesinde başlamış G+ Plus ile de bu başlangıcı hızlandırmayı hedeflemişti. Hedeflerinede hergün adım adım ulaştığını görüyoruz. Google’un hedeflerine çok çabuk ulaştığını blog izleyiciler gadgeti yani Google+ Followers ile görmek mümkün. Dikkat ederseniz hergün artan bir ivme Türk okuyucu kitlesi bu gadgetlerde yer almakta. Google Gmail hesabı kullanmak bir ayrıcalıktır. Tek bir Gmail hesabınızla yüzlerce uygulamaya içinde gezerek, eğlenebilirsiniz.

Yahoo ve Eposta İle Takip Et Gadget Eklentisi

Resim
Google Reader kapandı, Dinamik blog “Subscribe via email” E-posta İle Takip eklentisinin işlevinin değiştiğini farkettiniz mi ? Blog okuyucunuz blog’unuza abone olmak istediğinde eskiden Google iconu çıkardı veya alt kısımda Google Reader yazısını görürdük. Maalesef artık bu servisler yok ve çalışmıyor. Okuyucunuz neye tıklayarak takip sistemini gerçekleştirecek. Blog’unuzdaki Eposta İle Takip Et “Subscribe via email” Gadget eklentisini sizde kontrol ettiğinizde göreceksiniz.
Konuyu açıklayan resmi yukarıda inceleyelim ;
Pencerede bulunan ;
Netvibes (Tr arayüzlü siteye giriş için Netvibes )
My Yahoo
View Rss Feed bağlantılarını göreceksiniz.
View Rss Feed bağlantısına tıkladığınızda blog Rss akışınıza götüren abonelik seçenekleri karşınıza çıkacak. Sizde deneyin ve kafanızın ne kadar karıştığını görün. Böyle bir durumda ne yapardınız. Ben hepsini denedim. Ve sonuç olarak sizlere daha öncede yazdığımYahoo Türkiye Alternatif Olabilirmi yazımı hatırlatmak isterim. Hemen Yahoo Türkiye ‘e…

Firefox 22.0 Ücretsiz İndir

Resim
Mozilla Firefox açık kaynak kodlu ve sade tasarımlı gelişmiş bir web tarayıcısıdır. Mükemmel tarama hızı ve özelleştirme araçlarının dışında sisteminizi çok yormayan yapısıyla da tercih edilen popüler tarayıcılar arasında yerini almaktadır.Akıllı yer imleri, yazı düzeltme, indirme yöneticisi, özel tarama, sekme gruplandırma gibi birçok özelliği içerisinde barındıran Firefox geliştiriciler için de DOM Denetleyicisi ve Hata Konsolu gibi birçok araçlara sahiptir.

Türkiyenin Sesli Chat Sitesi SesliFasıl

Resim
Blog Dünyasına katıldığım uzun bir süre içerisinde birçok arkadaşım neden kişisel bir domain ile site açmıyorsun diyerek sordu. Sonunda beni de ikna ederek 16 Mayıs 2013 tarihinde sabah’a karşı saat 05,30 da ilk sitemi kurdum.

Google Artı Araç Çubuğunu Kullanma (IE)

Resim
Google+ Araç Çubuğu ile web sayfalarını paylaşabilir, web üzerinden bildirim alabilirsiniz. Google Tarayıcı Araç Çubuğu'na yerleştirilen +1 düğmesi, site önermenize ve paylaşmanıza imkan tanır. Web de hangi siteyi ziyaret ederseniz edin +1 düğmesini her zaman kullanabilirsiniz. Böylece her yerden kolaylıkla paylaşımda bulunabilirsiniz. Web'de Arkadaşlarınızın neler paylaştığını görün. Google Araç Çubuğu'na eklenen Google+ bildirimleri sayesinde önemli güncellemeleri asla kaçırmayın. Bildirimlerinizi Google Araç Çubuğu'ndan kontrol edebilir ve yanıtlayabilirsiniz. Böylece çevrelerinizdeki kullanıcıları takip etmeniz kolaylaşır.Google Gmail, Blogger Blog ve Plus hesaplarında iken üst kısımda bulunan +1 eklenti uyarısını nasıl görüyorsanız, diğer sitelerde de gezinirken hesabınız açık olduğu sürece bildirimleri araç çubuğundan takip edebilirsiniz.Türkiye de henüz Google Plus’un tanınmaya başlaması çok üzücü bir olay.Ne yazık ki halen bazı sosyal paylaşım siterinden kafala…

Yahoo Türkiye Anternatif Olabilirmi

Resim
Yahoo, Google gibi arama hizmeti veren bir sitedir.Yahoo Türkiye sitesini biraz incelediğinizde Google Reader gibi çalıştığını göreceksiniz. İgoogle ve Google Reader çalışma stilini kullanmaktadır. Yani gadgetlerin sürükle bırak mantığı hakimdir. Google Gmail gibi posta hizmeti vermekte, tamamen kendinizin tasarımını yapabileceğiniz gadget sistemi ile yer imlerinizi aktarabileceğiniz kişisel sayfalarda yapabilirsiniz.

Google Reader Alternatifleri

Resim
Google Reader kapandı ,Google Reader verilerini nasıl indiririm başlığımızdan sonra RSS dünyasında Google Reader alternatifleri incelememiz gerekiyor. RSS dünyasında adeta bir standart haline gelen Google Reader, Google hesabınız bünyesinde RSS teknolojisi ile takip etmek istediğiniz kaynakları saklıyor ve bunları üçüncü parti uygulamalara sunuyordu.

Web Yöneticisi Araçları Yeni Navigasyon Görünümü

Resim
Blog/Site kullanım hakkında geniş bilgi aldığımız Web Yöneticisi Araçları kullanım arayüzünü değiştirdi. Yeni kullanım navigasyonu ile karşınıza çıkıyor.  1 Temmuz 2013 tarihi itibari ile Google, Friend Connect , Reader ve Web Yöneticisi Araçlarında yaptığı değişimler ile birçok değişime merhaba diyen Google, ilerleyen zaman içinde daha birçok gelişmelerede imza atacağa benziyor. Bu değişimleri teknolojik yenilenme olarak da düşünebiliriz.

Kategoriler ➤

Daha fazla göster