Kayıtlar

Mayıs, 2014 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Google Getirme Aracındaki Yenilikler

Resim
Google Web yönetici araçları, Google gibi getir kullanımını kısa süre önce değiştirmişti. Google birkaç gün önce Google gibi getir aracına yeni eklentiler ekleyerek Seo özelliğini daha fazla geliştirdi. Web site sayfalarındaki hata oranını minimize eden bu özel kullanım ile Google’un sayfalarınızı gördüğü şekli ile görüp, link bağlantınızı kontol edip Google dizinine gönderebileceksiniz. Web yönetici araçları, web site sahipleri ve yetkilendirilmiş yöneticilerin sayfa bağlantı linklerini Google’un gördüğü şekilde görmenizi sağlayan Google gibi getir aracı, sayfalarınızın gönderilmesi sırasında arama sonuçlarında kötü performans sorununu gidermeye yarayan bir araçdır.

Blogger Önceki ve Sonraki Ok Link Eklentisi

Resim
Blogger, Ana sayfa alt kısmında ve okumak için açılan yazınızın en alt kısmında görülen Önceki Kayıt →, ← Sonraki Kayıt, sayfa bağlantı linkinin yan kısımlarına ok iconu → ekleyerek blog’unuzu özelleştirin. Blogger’un kendi şablon tasarımında olmayan bu eklentiyi kullanarak tema tasarımınızı değiştirebilirsiniz. Blogger şablon kodlarına ekleyeceğimiz kod aslında küçük bir alanı kapsamaktadır. Ancak yeni blog oluşturan ve kod konusunda henüz tam gelişmemiş yazar arkadaşlarıda düşünerek eklecekleri kodu bir bütün olarak aşağıda vereceğim. Ekleyeceğiniz bu kod hem Blogger hemde Blogger özel tasarım şablonlarında kullanılabilir. Uygulama sonucunda blog sayfalarınızdaki görünüm aşağıdaki şekilde olacaktır.

← Sonraki KayıtAna SayfaÖnceki Kayıt → Blogger’a ekleyeceğiniz kod eklentisi hakkında bilgi : 1. Aşağıda vereceğim kod, blogunuzda iki yerde bulunmaktadır. Bunlardan biri sayfa mobil görünüm için, diğeri ise sayfa yazılarınıza götüren kısım içindir. ( blog-pager )
2. Kodu ekleyeceğimiz …

Blogger Yapısal Veri Aracı Kullanımı

Resim
Blogger, web sitenizde yazdığınız yazı linklerinin, Google Web Yönetici AraçlarıYapısal veri aracını kullanarak, site verilerinin arama sonuçları ve web araçlarında hatasız görülmesini sağlayacak bazı uygulamalar mevcuttur. Sitenizde yazdığınız tek bir yazı linkini yapısal veri işaretleme ile kontrol edebililir veya tüm siteniz için makele şeklinde bir grup veri incelemesi oluşturabilirsiniz. Tek bir site yazınızın link bağlantısını kontrol eden tek sayfalık Yapısal veri işaretleme ile ilgili yazımı okuduysanız şu anda anlatacağım konu çok sayfalı grub veri işaretlemenin nasıl yapılacağını kolayca anlayabilirsiniz.

Siteniz için veri işaretlemeyi ilk defa yapacaksanız vermiş olduğum bağlantıyı uygulayarak yapısal veri işaretlemenin mantığını anlayabilirsiniz. Google web yönetici araçları sitesindeki veri işaretleyicisi, sitenizdeki yapısal verilerle ilgili kalıbı belirten bir web yöneticisi hizmetidir. Veri işaretleyici sitenizdeki veri kaynaklarını işaretlemenize yardımcı olan kullanı…

Blogger Turuncu Renkli Sekmeli Widget

Resim
Blogger tema kullanıyor iseniz aşağıdaki kodu bularak açın. (Ctrl+F) Blogger, blog’unuz da sekmeli widget kullanıyor, sekme arka plan renginin siyah, sekmeye tıklandığında turuncu renge dönüşmesini düşünebilirsiniz. Turuncu ve siyah renklerden oluşan sekme renkleri için şablonunuza küçük bir Css kodu ekleyerek bu değişimi yapabilirsiniz. Css kodlarını çok kısa sürede blogger şablon'unuza nasıl ekleyeceksiniz, bu kodları nasıl bulacaksınız soruları için ilgili konuyu aşağıdan adım adım takip ederek uygulamaya başlayın. 
Blogger temanızın önce bir yedeğini alın. Blogger tema yedeği nasıl alınır inceleyin.

Ayrıca okuyun ⇒Blogger sekmeli witget eklentisi nasıl yapılır. Demo
Adım 1 :
]]></b:skin> Blogger özel tasarım tema kullanıyor iseniz aşağıda verdiğim her iki kodu arayabilirsiniz. Bulacağınız kod Blogger Temalarında farklılık gösterdiğinden dolayı önce bu ismi aratın “ number page navigation “ Bu ismin hemen alt kısımlarında şu isimde kodlar göreceksiniz. (“ .tabs-widget “) Bu…

Blogger Sekmeli Widget Eklentisi

Resim
Blogger, Klasik blogunuzda kullanabileceğiniz, blogger’un üç gadget eklentisini bir gadget sekmesinde birleştirip sidebar alanından yer kazandırarak kullanım kolaylığı sağlayan sekmeli widget eklentisi. Blogger özel temalarda sıkca rasladığınız Popüler yayınlar, Etiketler, Arşiv, gadget modül seçeneklerini bir gadget içinde birleştirerek okuyucularınıza daha fazla seçenek sunacağınız yer sağlayabilirsiniz.
Eklenti kodlarını şablonunuza uyguladığınızda tek yapmanız gereken işlem ingilizce yazılı olan başlık isimlerini değiştirmektir. Sekmeli Wigget Eklentisini blogunuza kurmak için yapılması gereken adımlar ; Adım 1 : Blog’unuzun önce yedeğini alın. Blogger şablon kodları içinde (Ctrl+F) aşağıdaki kod’u bulun.


]]></b:skin>Yukarıda verilen etiketi bulduğunuzda aşağıdaki CSSkodlarını eksiksiz üst kısmına yapıştırın ve blog'u kaydedin. Tasarımı yapılan Sekmeli Wigget Eklentisini mevcut blog ile inceleyin.
Canlı DEMO(Farklı bir blog ile inceleyin) Adım 2 : CSS Kodlarımız : CSS kodla…

Blogger Eksik Update Veri Sorun ve Çözümü

Resim
Google web yönetici araçları kullanırken, yapılandırılmış veri “Eksik Update” hatasını mutlaka görmüşsünüzdür. Google, web site veri ve biçim sonuçlarını döndürebilmesi için yapısal veri Hentry, Hatom, BlogPosting schema.org araçlarını kullanmaktadır. Son zamanlarda bu konuya çok fazla önem verilmesinin nedeni arama sonuçlarında zengin snippet olarak bilinen blog başlık linki altında okuduğunuz yazınızın açıklamasıdır.

Update kelimesi, güncel veriler veya güncelleştirmeler anlamını ifade etmektedir. Yapılandırılmış veri ismine tıklayıp örneğin ; Hatom veri hatası yazı linkinizin hemen sağ tarafında hatalı öğe sayısı başlığı altında Eksik : Update (Missing : Update) hatasını görebilirsiniz.
Bu hatalar, Blogger Url’nizin sonuna eklenen .tr ek’inden sonra sıkca ortaya çıkmaya başladı. Blogger şablon yapılandırmasındaki yenilikler ile eklenen kodları da düşünürsek bizlerin hatası olmayan, blogger’un şablonlara ekledikleri kodların değişim göstermemesi hata oranlarının yükseltmesi için yeter…

Blogger hCart yapısal veri hata sorunu

Resim
Google webmasters, yapılandırılmış veri araçlarını kullanırken “Eksik Update”, “Eksik Author”, hatom, Hentry, BlogPosting bağlantılarına tıkladığınızda hCart yazar (Author) hatasını görmüşsünüzdür. Blogger’un blog şablonlarında uyguladıkları değişimlerden sonra sıkca bu hata mesajlarını görüyoruz. Belki kısa bir süre sonra düzelecek veya düzelmeyecek bu konuya kesin cevap vermek çok zor. Türkiye de Google’un, Blogger’u kısa süre önce .TR uzantısına geçirmesi, blogger şablonlarına eklenen yapısal veri işleme kodları ve blogger ile mobil araçların uyumluluk durumunun getirdiği kadar götürdüğünü görüyoruz.

Google arama sonuçlarında daha iyi sonuç alabilmesi için veri aracı olan schema.org’i kullanmaktadır. Bu durumun kısaca anlamı, arama sonuçlarında zengin snippet olarak bilinen blog başlık linki altında okuduğunuz yazınızın açıklamasıdır. Yapılandırılmış veri bağlantısını incelediğinizde, Hatom veya diğer veri türleri bağlantı linkinizin hemen sağ tarafında hatalı öğe sayısı başlığı alt…

Kategoriler ➤

Daha fazla göster