6/30/2014

Dinamik Blogger Paylaşım Düğme Gizleme

Dinamik blogger paylaşım düğmesi gizlemeden önce
ÖNCE
Dinamik blogger şablon kodlarının yapısı gereği sosyal paylaşım düğmelerini ekleme veya kaldırma seçeneği yoktur. Ancak paylaşım düğmelerini dinamik blogunuzda gizleyebiliriz. Dinamik blogger paylaşım düğmelerini neden gizliyoruz ? Zaten paylaşım yapmak için daha fazla düğme eklemek istiyoruz gibi bir düşünceniz olabilir. Benim düşüncemde daha fazla paylaşım düğme alternatifinin olması ve okuyucuya daha fazla seçenek sunma yönünde.

6/29/2014

Blogger Şablon Hatası Sorun ve Çözümleri

Blogger Şablon Hatalarının çözümü
Blogger’un kendine özgü şablon kodlarına eklediğiniz 3. taraf eklentiler, JS., kodları ve benzeri kodlarlardan dolayı, görülmeyen, taşınamayan ve farklı eklenti  hataları yaşayabilirsiniz. Blogger şablonlarında en sık görülen hatalar 3. taraf dediğimiz eklenti yüklemelerinin blog şablon kodlarınızla çakışması, hatalı yüklemeler, yeni bir şablon yüklediğinizde eski kodların kendini sıfırlayamaması sonucunda çift kodların oluşması gibi hatalar olabilir. Hatalı yüklemeleri bir örnekle açıklayıp, diğer konulara devam edelim.

Tarayıcı sorun ve çözümler :

Kullandığınız tarayıcı, Google Chrome olduğunu düşünelim. Yerli veya yabancı bir blog yazarının herhangi bir eklentisini beğendiniz ve kodları kullanacaksınız.
Kodları acaba doğru aldığınıza emin misiniz ? Aldığınız kodlar blog şablonunuzda çalışmadı mı ? Düşüneceğiniz ilk şey kodların hatalı olduğu veya kodları yanlış eklediğinizdir. Ancak !
Hata her ikiside olmayabilir. Peki sizce sorun nedir ? Hemen örneğimizi açıklayalım.
⇒ Kullandığınız tarayıcı eski sürüm olabilir. Tarayıcı son sürümünü kontrol edin, eski sürüm ise tarayıcı yeni sürüme yükseltin.
IE tarayıcı kullanıyor iseniz, Araçlar > Uyumluluk ayarları, göster sekmesindeki tik’i kaldırın.
⇒ Blog’unuza ekleyeceğiniz kodu alırken, Chrome tarayıcı otomatik dil çevirisi yaptı ise kodlarınız bozulur. Tarayıcının sık kullanılanlar yanındaki translate simgesine bakın ve yazıyı Orj. konumuna alarak kodları alın.
Yukarıda anlatılan işlemlerin hepsi doğru ancak, blog’unuza eklediğiniz kod çalışmıyor ise kod hatası olabilir. Bir test blog’unuz her zaman olsun. Test blog’unuzda eklentinin çalışıp çalışmadığını  kontrol edin. Eklentiniz çalışıyor ise gerçek blog’unuzda uygulamaya geçebilirsiniz.
Blog’unuzun yedeğini belirli zamanlarda mutlaka alın.
Okuyun  ;
Blog şablon hatalarından dolayı blog’unuzu eski konumuna alabilmek için diğer çözümler:
1. Her blog yazarının elinde olması gereken bir proğram Notepad++ metin dosyası kod düzenleme aracını mutlaka bilgisayarınıza kurun ve kodları bu düzenleyicide yazın.
Notepad++ metin dosyası proğramını kendi sitesinden indirin.
2. Tüm eklentilerinizi Notepad++ metin editöründe belirleyeceğiniz bir isim ile kaydedin ve bilgisayarınızda açacağınız bir klasörde saklayın. Her eklentinizi farklı isimle kaydedin.
3. Blog şablon yedeğiniz, alındığı tarih itibari ile yapılan işlemleri kapsayacağından temanızda bir değişiklik yaptığınızda tekrar yedek alın ve bu yedeği aynı klasör içinde açacağınız tema yedek dosyasında saklayın. Yedeklediğiniz dosya tarihine bakarak hangisinin en son olduğunu anlayabilirsiniz.
4. Blog’unuz için özel bir şablon kulllanıyor iseniz bu dosyalarıda aynı klasör içinde barındırın. Sorun yaşadığınızda özel temanızı yeniden yükleyebilir diğer yedeklediğiniz kodlarıda kullanarak kısa sürede eski şekline döndürebilirsiniz.
5. Blog’unuzun head açılış meta kodlarını yedeklemeyi unutmayın. Bu kodlar yazarlık ve meta etiketleri içerir.
Blog’unuza yüklediğiniz şablon için sorun yaşadığınız yerlerde blog’umun, başlık çubuğunda bulunan Tema Tasarım ismine tıklayarak birçok özelleştirme konusunda bilgi alabilirsiniz. Blog tema tasarımı konusunda sorun yaşıyor nasıl çözmeniz gerektiği bilmiyor iseniz yorum penceresini kullanarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

6/28/2014

Google+ 3 yaşına girecek

Google+ 3 yaşında
28 Haziran 2011 tarihinde Google, Google Plus’u Web internet Dünya gündemine Sosyal paylaşım sitesi olarak tanıttı. Dünya saat farklığından dolayı bugün Google+’nın 3. yaş günü. Google Plus’u geliştirerek bizlere sunan grup çalışanlarına teşekkür eder, Google Plus kullanıcı ve izleyicilerin yeni yaşını candan kutlarım.

Solon Blogger Şablon

Blogger özel şablonlar
Klasik Blogger’un şablonu haricinde kullanabilen özel şablon serilerinden sizler için seçtiğim duyarlı tasarım, 2 sütun, içerik slider ve slidersiz, açılır navigasyon menülü, 3 sütun alt bilgi, sabit genişlikli Wordpress alt yapılı Solon Blogger şablonu. Blogger özel şablon seçimi ile ilgili dikkatinizi çekecek bilgilendirici yazımı okudu iseniz, şablon veri hatası almamanız için yapılması gerekenleri yazmıştım.

6/27/2014

CCleaner V4.15 Pc Bakım Proğramı

CCleaner  Bakım Proğramı İndir
CCleaner v4.15 Bilgisayar bakım proğramı, yeni Chrome 64-bit ve Yandex desteği eklenmiş sürümü. Bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha fazla istikrar ve performans sağlıyor. Ayrıca SnagIt 12 dahil olmak üzere birçok yeni uygulamaları destekliyor. CCleaner’in yeni sürümünü kendi sitesinden indirip, bilgisayar veri atıklarınızı hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ? Proğram her ülke dilinde yazılmış olması ve kullanımı çok basit. Bilgisayarınızda daha önceden kurulu ise güncelleme sekmesinden yeni versiyonu kurmak için çalıştırın.

6/25/2014

Google Domains alan adı hakkında

Google+ Sayfa Gadget’i Oluşturma başlıklı yazımın 2. maddesinde ve diğer yazılarımda G+ sayfaların My Business ismi ile değişeceği yazmıştım. Bu düşüncenin alt yapısını Google Domains yani etki alanı ve html5 ile kodlanmış sitelerin olabileceği düşüncesidir. Blog yazı yorumlarımda zaman zaman blog yazar arkadaşlar ile bu konuyu paylaşıyor ve gerekeni konuşuyoruz. Google zaten daha önce Apps site kanalı ile alan adı tescil işlemlerini başlatmış ancak Global olarak Dünyaya tam olarak açılamamıştı.

Google Plus sayfalar uygulamasına My Business eklentisini getirmesi ve kısıtlı olarak Google Domains uygulamasına bugünki aşamada belirli çevrelerce kısıtlı olarak başlaması düşüncelerimi tamamen doğrulamış oldu.
Sunucu tarafında büyük bir güce sahip olan Google acaba diğer sunucu hizmeti verenleri düşünerek mi bu uygulamayı askıya almıştı. Buda işin ticari ve politik diğer tarafını kapsamakta. Google Domains’in tam olarak devreye girmesi sonucunda sadece Domains işi yapacağını düşünmemek gerekiyor. Bu işlemlerin hemen akabinde benimde çok arzu ettiğim Html5 kodlama sistemini kendi bünyesindeki blogger için uygulayacak mı ?

Bu düşünce çerçevesinde yaptığım takip sonucu kişisel düşüncem Html 5 kodlama sistemi ile şu anda Türkiye de çok aktif pozisyona gelen Tükçe destekli Tel Aviv, New York, San Francisco kaynaklı tr.Wix.com tasarım ve geliştirici sitesinin gündeme gelmesidir. Detaylı bilgiyi Wix hakkımızda kısmından inceleyebilirsiniz.

Wix blog,Wix hikayeleri, wix geliştirici, wix AppMarket gibi bilgileri incelediğimde Google’un birçok alt yapısını kullanması sonucu Google ile örtüştüğünü görüyorum. Google sadeliğe, site hızına, gelişim ve sistem güvenliğine çok önem veren biridir. Wix site kurucu ve ortaklar hakkındaki Yönetim sayfasını incelemenizi tavsiye ederim. Wix sitesinden açtığım iki subdomains etki lanı ileHtml 5 kodlaması üzerinde çalışmalarım devam ediyor. Bir Web sitesini sıfırdan kendi hayal gücünüz ile tanzim etmek App’lerini kullanarak sürükle bırak mantığı ile persfektifik bir düzenle yaratmak çok kolaylaştırılmış. Subdomain etki alanının Wix gibi kısa bitmesi Wix sitesine bir ayrıcalık tanımış. Tek sorun 500 mb. gibi ücretsiz küçük bir sunucu depolama alanı sunması. Wix sitesinde ayrıca belli bir aşamaya geldiğinizde ücretli paketlerede geçebilirsiniz.

Temennim Google’un seçimini Wix sitesi üzerinden yapması ve Blogger’un imkanlarını bu site üzerinden devam ettirmesi. Blogger, Wix Html5 sitesi ile entegre olur mu ? Bunuda ilerleyen zaman içinde göreceğiz. Bu düşüncesinden dolayı Google ve Develepors Grub'una şahsım adıma teşekkür ederim Konu hakkındaki düşüncelerinizi sizde belirtin !

AyrıcaOkuyun ⇒ Wix Com Sitesi de artık Türkçe

Blogger paylaşım iconlarını gizleme

Gizleme yapmadan önceki Blogger sosyal paylaşım iconları
Gizleme yapmadan önceki Blogger sosyal paylaşım iconları
Blog yazılarınızı atlama aralığı ile işaretleme sonucu, ana sayfa yayınların altında görülen blogger’un sosyal paylaşım iconlarını gizleyip, devamını oku sonrasında görülmesini sağlayabilirsiniz. Blogger’un kendi şablonlarına özgü kullanılan sosyal paylaşım iconlarının ana sayfada görülmesini istemeyen bir tema tasarımı düşünebilirsiniz. Blog şablon kodlarınıza ekleyeceğiniz küçük bir kod yardımı ile blogger sosyal paylaşım butonlarını nasıl gizleyeceğinizi, devamını oku ismine tıkladıktan sonra paylaşım butonlarının tekrar görülmesi işlemi için yapılması gereken adımları takip ederek eklentiyi sizde blog'unuzda kullanabilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz resimde Blogger sosyal paylaşım iconlarının gizleme yapmadan önceki görünümü. Aşağıdaki resimde ise, blogger şablonumuza eklenti kodunu ekledikten sonra ana sayfada görülmeyen blogger sosyal paylaşım icon resmini görüyorsunuz.
Blogger paylaşım iconlarının gizlenmesi
Gizleme yaptıktan sonraki Blogger sosyal paylaşım iconları

Blogger sosyal paylaşım iconlarının gizlenmesi için ilgili adımlar :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın. Şablon kodlarınızı açın ve aşağıdaki kodu bularak sol taraftaki ok işaretine tıklayarak kodları genişletin.

<b:includable id='shareButtons' var='post'>

2. Bulduğunuz bu kodun hemen altına aşağıdaki kod'u ekleyin kaydedin. Şablonumuza kod eklediğimizden yukarıda şu numara ve satırda hata var şeklinde bir mesaj alacaksınız.

<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>

3. Hata mesajının sonunda şu ifadeyi görebilirsiniz. ( </b:if> ) Parantezin içindeki kodu kopyalayın ve paylaşım kodlarının en son kısmında bulunan aynı kodun yanına yapıştırın ve blog’u kaydedin. Hata mesajının yok olduğunuz göreceksiniz. Aşağıdaki resimde kodu ekleyeceğiniz yer dikdörtgen içinde gösterilmiştir. Blog’unuzu önizleme yaptığınızda Blogger sosyal paylaşım icon'larının artık ama sayfada görülmediğini görebilirsiniz.
Ayrıca okuyun ⇒ Blogger Yazar Penceresini Gizleme

6/24/2014

Blogger özel şablon seçimine dikkat edin

Blogger özel şablon yazarlık sekmesi eksik hatalarının düzeltilmesi
Blogger’un kendine özgü temiz kodlardan oluşan temalarını kullanmak istemeyen blog yazarlarının, özel tema şeçiminde yazar (author) , bilgilerinin olup olmadığına dikkat etmesi çok önemlidir. Web yönetici araçları yapısal veri test araçlarına giriş yaparak bu bilgileri doğrulama şansınız yoktur. Yapısal veri araçları Google Plus ve Blogger ID numarası doğrulanmış site ve blog için yapılan test sonucunda doğru bilgileri vermemektedir.
Yapısal veri araçlarına giriş yaparak herhangi bir özel şablon temasını test ettiğinizde hiçbir sonuca ulaşamazsınız. Yayınladığınız içeriğin alt kısmında bulunan, gönderen ismi link bağlantısı bulunmalıdır. Link bağlantısının üzerine maus’u yanaştırıp baktığınızda pop up açılan pencerede, Google Plus Id’inizi görmeniz gerekir. 

Gönderen sekmesi yanındaki isim, blog yazınızı yazan blogger profili ile Google Plus Id arasındaki ilişki verisini (Schema.org) oluşturur. Ayrıca blog verilerinizi yapılandıran Schema.org hakkında geniş bilgiyi sitesinden okuyabilirsiniz.

Temanız da Gönderen Yazar ismi olmazsa ne olur?

Google Web Yönetici araçları, Arama görünümü alt sekmesindeki yapılandırılmış veri sekmesine tıklayıp blog durumunuza baktığınızda birçok hatalı verinin olduğunu göreceksiniz. Blogger özel temanıza Gönderen sekmesi ekleyemeyeceğinizden bu hatalar zaman içinde daha da çoğalacak ve canınızı sıkma noktasına getirecektir.

Bu nedenle Blogger, Blog’unuz için özel bir tema kullanacaksanız Gönderen isminin temada olmasına özen göstermeniz gerekir. Hatalı verilerinizi düzenleyebilmeniz için yazmış olduğum yazılara blog’umun menü kısmındaki Veri Araçları ismine tıklayarak açılan sidebar bölümündeki yazılara ulaşabilirsiniz.

Yazımı buraya kadar okudu iseniz şanslı kişiler grubunda olduğunuzu söyleyebilirim. Yazımı göremeyip, okuyamayan diğer arkadaşlarınıza yardımcı olmak için yazı linkini paylaşabilir mesaj gönderebilir, emeğe saygı olarak G+ sekmesine tıklayabilirsiniz. 

Yardım almak için yorumlar penceresini kullanın cümlesini artık kullanmayacağım. Belli bir yaşa gelmiş olgun insanlar olarak bu cümleyi kullanmak insanların düşüncelerini zorlamaktan başka bir anlam ifade etmiyor. Herkese kendi düşünce gelişimi çerçevesinde şimdiden başarılar dilerim.

6/23/2014

Blogger Yazar Penceresini Gizleme

Blogger Ana Sayfa Yazar Penceresinin gizlenme açıklaması
Blogger, blog ana sayfasına eklediğiniz yazar pencere gadget eklentisi herbir yazınızın altında çıkarak yazının tekrarına neden olacağından, yazar profil penceresini blog ana sayfanızda gizleyerek daha stabil kullanabilirsiniz. Blogger panelinde kullanılan yazarlık penceresindeki profil hakkında açıklama bilgileri, Sosyal paylaşım platformu olan Google Plus ayarlar  bölümündeki verilerden alır. Google Plus profilinizde yazmış olduğunuz açıklamalar, blogger kumanda paneli yerleşim gadget ekle seçeneğindeki profil yani hakkımda kısmı ile ilişkilendirilmiş bilgilerdir.

6/22/2014

Google+ Sayfa Gadget’i Oluşturma

Sosyal paylaşım Devi Google ürünlerinden blogger ile blog kullanıyor, blog’unuz için Google Plus Sayfa oluşturduysanız,  blog gadget serinize Google sayfa gadgetini ekleyerek blogger okuyucu takip fan sayfası yapabilirsiniz. Blog’unuza gadget olarak ekleyeceğiniz Google Plus sayfa gadgetini ararsanız bulamazsınız. Blog gadget ekle sekmesinde Google+ Badge (Google+ Rozet)  olarak isimlendirilen gadget içindeki sayfa seçeneği, sayfa ID numarası gibi seçenekleri yapılandırarak blog okuyucularınıza Google Plus sayfanızı sunun.

Uygulamaları Google Oturum ile Açma

Google+ hesabınızı kullanarak, Google’un geliştirilmiş koruma sisteminden yararlanıp sitelere giriş yapmak için kullandığınız birçok şifre, parolayı hatırlamak zorunda değilsiniz.
Uygulamalara giriş için, Google Plus hesabınız yeterlidir. Üçüncü taraf site uygulamalarına giriş yapmak için hiçbir uygulamalara kayıt olmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken işlem Google ile giriş yap butonuna tıklamanızdır. Tüm kapıların açıldığını görmekle kalmayıp, acaba hangi şifre ve parola ile girmiştim ? Bu site güvenli midir ? Endişesini yaşamayın. Google oturum ile giriş yaparak, kullanım kolaylığının tadını çıkarmaya bakın.

6/20/2014

TeamViewer 9.029480 sürüm güncellemesi

TeamViewer indir
TeamViewer ücretsiz uzaktan yönetim proğramı 9.029480 sürümü güncellendi. TeamViewer, Ücretsiz proğramın güncel versiyonu ile net üzerinden tanıdıklarınızdan yardım alabileceğiniz veya yardım edebileceğiniz kullanımı kolay bir araçtır.Yazılımın yüklenmesi sonucunda karşı tarafa 24 saat, haftanın 7 günü erişim sağlamanız mümkündür. Kurulum işleminden sonra, benzersiz bir karşıdaki kişi kimliği oluşturulur.Bu kimlik, kurulum işlemi sırasında sabit bir şekilde tanımlanan şifre ile bağlantılı olarak dünya çapında istediğiniz bir PC'ye erişim olanağı sağlar.

Youtube video’nuzu kategorize edin

Youtube video dosya oluşturma ve etiketle anlatımı
Google ürünlerinden YouTube sitesine video yüklediğinizde, videolarınızı blog yazı etiketleri gibi konularına göre ayrıştırıp kategori niteliğinde dosyalar oluşturarak okuyucularınızın isteğine göre izleme düzenlemesi yapabilirsiniz. Blog yazınızda genel tatlılar etiketine (kategori) sahip birçok yazınızın olduğunu varsayalım. Yazdığınız yazılardan genel tatlılar etiketi isminde bir alt etiket olan kek tarifi yapacaksınız.

6/18/2014

Dinamik Blog Facebook Like Box Eklentisi

Dinamik Blog Facebook Like Box Eklentisi nasıl eklenir
Klasik blogger ana sayfasında gadget olarak kullanılan Facebook hayran kutusu Like box
eklentisini dinamik blogger ana sayfa sidebar açılır gadget’inde artık kullanabilirsiniz. Dinamik blogger yapısı gereği 3. taraf eklentilere izin vermiyor. Dinamik blogger kullanan birçok yazar arkadaşımız Facebook hayran kutusunun eklenemediğinden dolayı şikayet ederek bu eksikliği yaşamaktadır. Yaşanan bu eksikliği gidermek ve Facebook Like Box eklentisini nasıl çalıştırabilirim düşüncesinden hareket ederek eklentiyi farklı bir şekilde çalıştırdım. Canlı demoyu sidebar alt gadget kısmından görebilirsiniz.

6/17/2014

Blogger Facebook Like Box Eklentisi

Facebook Like Box Eklentisinin kurulumu
Web site sidebar köşe widgetlerinde sıkca gördüğünüz, Facebook hayran kutusu (Like Box plugins) eklenti kodlarını, Facebook Developers platformundan alıp klasik blogger gadgetine eklemek sureti ile Like Box eklentisinin çalıştırılması. Bu arada Facebok’un site görünüm ve eklenti ayarlarını değiştirmesi sonucunda 2012 senesinde yazdığım Facebook hayran kutu eklenti uygulaması hakkında yazdığım yazımı da güncellemiş olacağım.

Facebook Like Box hayran kutusu eklenti kodlarını, Facebook Developers yani geliştiriciler site platformundan alarak blogger gadgetimize eklenmesi için ilgili adımları aşağıda takip edin.
1. Facebook sitesine giriş yapın.
2. Buradan Facebook Developers Like box sayfası için giriş yapın.
3. Facebook sayfanızı açın. Tarayıcınızdaki URL linkini kopyalayın bir metin dosyasına yapıştırın. Sadece Facebook sayfa isminizin olduğu kısımdaki linke kadar olan yeri kopyalayın. Kopyalanacak yeri aşağıda verdiğim örnekte inceleyin.
https://www.facebook.com/guney59paylasim
4. Facebook sayfa ismini değiştirmeyen arkadaşlar com/ dan sonra gelen numaraya kadar olan kısmı kopyalayacaklar. Örnek : com/123456 gibi.

5. Yukarıda anlatılan kısımdaki linki kod alacağımız sayfadaki, Facebook sayfa Url kısmına yapıştırın ve boş bir alana tıklayın. Hayran kutusunu şu anda görebilirsiniz.
6. Genişlik, yükseklik, tema rengini belirleme, yüz, mesaj görüntü ve sınır çizgileri üzerinde denemeler yaparak istediğiniz görünümde karar kıldığınızda aşağıdan kod al seçeneğine tıklayın. Açılan pencere İframe seçeneğini seçerek kodu kopyalayın ve blogunuza giriş yapın.
Facebook like box

7. Sırası ile Yerleşim → Gadget ekle → Html/JavaScript gadget’inize kodu yapıştırın ve kaydedin. Gadget’ininiz görülmesini istediğiniz yere sürükleyerek blogunuzu kaydedin.
Tüm anlatılanları eksiksiz uyguladı iseniz yukarıda ilk resimde gördüğünüz gibi facebook hayranlarınız blogunuzda görülmeye başlayacaktır. Facebook hakkında diğer yazıları sidebar açılır gadget içindeki Kategoriler → Facebook linkinden okuyabilirsiniz.

Blogger Özel Rss Abone Eklentisi

Dinamik ve klasik blogger rss abone eklentisi nasıl eklenir
Dinamik ve Klasik Blogger, blog sidebar açılır gadget paneline blog okuyucu abone potansiyelini arttırmak, okuyucu kitlenizin abone olmasını kolaylaştıracak özel FeedBurner RSS besleme eklentisini ekleyerek özelleştirin. Dünya genelinde büyük öneme sahip olan Rss beslemeleri sitenizi takip etmek isteyen okuyucu kitleniz için abone olma hizmeti verir. Sosyal paylaşım sitelerinde, önemi büyük olan Rss beslemelerini kullanarak sitenizden yazı çekerek sizin adınıza paylaşımda bulunur.

6/15/2014

Facebookta App ID Oluşturma


Web site kullanıcıları Facebook Sosyal paylaşım site uygulama ve eklentilerini hiçbir engel olmadan sitelerinde kullanabilmesi için, Facebook Geliştirici (Facebook Developers) sitesinden kişisel Facebook App ID oluşturması gerekiyor. Facebook site sayfa ve tema gürümünü günümüz koşullarına göre tasarlayıp geliştirdiğinden bazı eklentiler için, App ID alınması gerekmiyor. 

Ancak bir yorum penceresi ekleyecekseniz kesin Facebook App ID numaranız olması gerekir. Bu nedenle sitenizde yapacağınız bazı uygulama ve eklentiler için şimdiden bir defaya mahsus bir App ID numarası oluşturmanızı öneririm.

App ID numarası aldığınızda Facebook sizi bir geliştirici olarak tanımlar. Buda bir ayrıcalık olsa gerek. Facebook da App ID numarasını nasıl alacaksınız ile ilgili adımları takip edin.

Facebook App ID numarası almak için ilgili adımlar :

1. Facebook sitesine giriş yapın. Ana sayfaya tıklayın ve sağ üste ok icon’una tıklayın.

2. Açılan pencerede ayarlara tıklayın. Sayfanın en alt kısmında Geliştiriciler’e tıklayın.

3. İlginç diymi ? Belkide bu sayfaya hiç giriş yapmadınız! Menü çubuğuna bakın.
Facebook App ID nasıl oluşturulur
4. Apps ismine tıklayın. (Create a Nev App) Yeni bir uygulama oluşturun ismine tıklayın.
Facebokk Create a Nev App ıd oluşturma
Facebook Create a Nev App Yeni bir uygulama oluştur.

7. Uygulmayı Oluştur ile devam ediyoruz. Açılan sayfada bir geliştici özelliklerini içeren uygulma ayarları yer almaktadır. Bizim amacımız Facebook App ID almak olduğu için burda sadece mail bilgisini değiştirme gereksimesi duyduğumuzda kullanacağız. Aşağıdaki resimden nasıl bir pencere olduğunu görmek için, resmi tarayıcı yeni sekmede inceleyin.
Facebook geliştici özellik ayarlarının yapılandırılması
Facebook App ID numaramızı oluşturduk. Artık Facebook da bir eklenti veya uygulama işlemimizde Facebook aldığımız App ID numaranızı kullanacağından hiç zorlanmadan sitenize eklentileri yükleyebileceksiniz. Facebook hesabınıza göstermiş olduğunuz özen ve dikkati APP ID numaranızı kullanırken de göstermenizi hatırlatmak isterim.

Facebook ile ilgili diğer yazılar. Facebook inceleyin.

RSS ile Abone olarak diğer yazılardan haberdar olun.

Grup Formu Sayfa Yorumlarını Kapa

Google Grup Formu
Blogger blog’unuz için, Google ürünlerinden Grup Formu oluşturduktan  sonra forum sayfa görünümünün sade olması için yorum ayarlarının kapanması gerekir. Blog ana sayfanızda açılan forum sayfasının alt kısmında yorumların görülmesi, Form kullanımına ters düşen bir uygulamadır. Yorum penceresini yardım alma ve beğenileri sunma aracı olarak düşünürsek üst kısımda görülen forum daha geniş bir yardım aracı görevinden uzaklaşmış olacaktır.

6/14/2014

Nrelate eklentisini Css kod ile özelleştir

Nrelate Css eklentisi
nRelate, Linkwithin benzer yazılar eklenti uygulamasının benzeri olarak karşımıza çıkan çok fazla özelleştirilebilme özelliklerine sahip, wordpress sitelerinin de ilk tercih nedeni olan kullanışlı ilgili yazılar eklentilerinden biridir. nRelate site görünümünü değiştirmesi nedeni ile daha önce yazdığım yazılarımı aşağıdaki yazı başlık linklerine tıklayarak okuyabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz eklentiden daha fazlasını bekliyor özelleştirme seçenekleri sizi etkiliyor ise,  nRelate eklentisinin nasıl kurulacağını okumanızı tavsiye ederim.

6/12/2014

Nrelate yeni site giriş ve kullanımı

Nrelate yeni site girişi
Nrelate, benzer yazılar geliştirici sitesi tema görünüm ve site kullanımını değiştirdi. Site girişi ve menülerinde yaptığı yenilikleri incelediğimde, Linwithin ve Zemanta bunlarda ilginizi çekebilir gibi benzer yazı geliştirici araçlarında hızla ilerliyor. Blogger gadgetinde Linkwithin kullanan blog yazarları Linkwithin eklentisi için hiçbir özelleştirme ve seçim yapılamadığını çok iyi bilirler. Nrelate eklentisini ücretli Wordpress kullandığım dönemden çok iyi bilen biri olarak, Blogger için henüz bir çalışması yoktu. Ancak Nrelate çalışmalarını hızlandırarak Wordpress, Tumblr, Blogger, .Js gibi bir tıklama ile gadget, widget olarak siteye gönderme seçenekleri sunabiliyor.

6/11/2014

Chrome tarayıcı sürüm 35.0.1916.153 güncelle

Chrome tarayıcı güncellemesi

Google Chrome Tarayıcı 35.0.1916.153 m, yeni sürüme güncellendi. Tarayıcınızı güncellemek için Google Chrome hakkında kısmına girerek güncelleme işlemini başlatın. Google Chrome her ne kadar otomatik güncelleme yapsada, otomatik güncelleme başlamadı ise manuel olarak hakkında sayfasına girerek güncellemenizi kontrol edin.

Bilgisayarımızın sağlıklı çalışması için, işletim sistemi yeni sürümlerini kontrol ederek daha hızlı ve istikrarlı olmasına dikkat edin. Günlük yaşantımızda tarayıcıların en çok kullanılan ve en fazla zaman ayrılan araçlar olduğu unutmayın. Google Chrome tarayıcı kullanmanın zevkini yaşayın.

Bilgi : ⇒ Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri.

6/10/2014

Google Drive ile slayt sunu albümü oluştur

Blogger başlığına Google Drive ile slayt sunu albümü düzenle
Google ürün grubu olan, Google Drive ile blog ana sayfa başlığı, sidebar veya alt sütun kısmında bir aile albümü, yemek tarifi, moble dekarasyon, manzara resmi vs. gibi sunu hazırlayarak sunu resmine bağlantı linki verebilirsiniz. Hayal gücümüzü biraz daha ileriye götürelim ve neler yapabileceğimiz konusunu görelim. Site okuyucunuz blog’unuzdaki güzel yemek resimlerini izlerken, ilgisini çeken bir yemek hakkında bilgi almak için blog resmine tıklayarak yemek ile ilgili blog yazınızı açabilir. Blogger için hazırlanmış birçok özel tema tasarımında gördüğünüz 5 ad. resimden oluşan slaytan daha fazlasını yapabilirsiniz.

6/08/2014

Bloguna Google Grup Formu Ekle

Google Grup Formu Bloggera nasıl eklenir
Google’un çok amaçlı herkese açık ücretsiz, Grup Forum aracını küçük bir iframe kod’u ile, Blogger sayfalar sekmesinde yeni sayfa açıp, Grup Formu oluşturarak okuyucularınız ile daha verimli iletişim kurabilirsiniz. Google’un Grup olarak isimlendirdiği araç günlük internet kullanımlarında gördüğünüz form sitelerinden hiçbir farkı yoktur. Google Grup forumları ile site forumları arasındaki tek fark sade bir kullanım sunmasıdır.

Blogger Grup Formu Yönetim Ayarları

Blogger Grup Formu yönetim ayarları nasıl yapılır slayt anlatımı
Blogger’a Google Grup Formunun nasıl ekleneceğini, blog temanıza uyum sağlaması için sayfa iframe kodlarıdaki ebat ayarlarının nasıl yapılacağını görmüştük. Şimdi de Grup formu yönetim panelimizdeki ayarların nasıl yapılacağını görelim. Google Grup Form ayarları kategori bazında tek tek işaretlenerek düzenlenmesi çok uzun ve sıkıcı bir yazı olacağından, ilgili ayarları sizlere Google Drive slayt görseli ile sunmayı düşündüm. Sunum akışı şu şekilde seyir edecek. Forum yönetim paneli, sayfadaki kategori ve alt dizin sıralamasına uyarak adım adım takip edilecek. Konu ile ilgisi olmayan ve olduğu gibi kalması gereken sayfa isimleri hakkında slayt resimleri içinde bilgi verilerek diğer anlatıma geçilecek.

6/07/2014

Blogger Grup Formu Sayfa Ayarı

Blogger Grup Formu iframe kod ebat ayarları
Blogger’a Google Grup Formunun nasıl ekleneceği konusunu görmüştük. Şimdi de Blogger, sayfa olarak hazırladığımız formun temanıza uyum sağlaması için İframe kodlarında bazı değişiklikler yaparak tema uyumluluğu sağlayalım. İframe kodlarında yapacağımız işlem her ne kadar kısa sürse de, bu ayarları değiştirmediğiniz sürece Grup Formunuz sayfa içerik genişlik ve uzunluğunda göre hoş görülmeyen taşmalar yapacaktır. Grup formunun sayfanızda düzgün görülmesi için yapılacak işlemleri aşağıda inceleyelim.

6/06/2014

Blogger Kopya İçerik Hırsızlığı Hakkında


Google ürünlerinden Blogger, ile yeni blog açan yazar arkadaşlar içerik konusu bulamama veya farklı blog içeriklerini kopyala, yapıştır ile blog yazıyorsanız lütfen bu makaleyi okuyun. Kopya hırsızlığı yapan yazarlar! Dünya üzerinde kimse aptal değildir. Aptal insanlar sadece aynada kendini göremeyen kendisinin, istediği şekilde görülmesini isteyen emek düşmanı, düşüncesiz, bencil, değersiz varlıklardır. 


Google’un ücretsiz olarak insanların hizmetine sunduğu site değerindeki günlük anlamına gelen Blogger’u Okyanus da küçük bir damla büyüklüğündeki küçük içi boş beyninizle kirletmeyin. Webmasters gelişim varlığını kullanmayı bilmeden orada burada okunan birkaç script, kod, gizleme bağlantı linki ile, günlük hayatını yazıya döken emek veren güzel düşünce içerisindeki insanların yararlanması gereken araç kaynaklarının kurumasına vesile olmayın.

Web ortamında bazen o kadar basit ucuz senaryolarda, yardım edebilme amacı ile senaryonun bir parçası olabiliyoruz. Bizleri konuya dahil eden kendini akıllı sanan o kişi de bıyık altından gülerek dalga geçer gibi bizleri izliyor.

Şimdi sizlere herkesin merak ettiği bir konu hakkında bilgi aktarmak isterim. Google Adsense reklam arz ve talep birimi. Türkiye de düne kadar yeni bir blog kuran kısa bir süre içinde Adsense reklamı alabiliyordu. Bunu hepimiz biliyor ve yaşıyoruz. 


Bugün baktığımızda 1. ve 2. aşama sonuçları bekleniyor. Bu süreçte, blog tasarımı, içerik yönetimi okunurluk ve izlenme durumu reklam verenlerce kontrol edilerek uygunluk ve şartlar yerine getirildiğinde onay veriliyor. Hatta daha önce, 10 günde alabileceğiniz Adsense reklamını, şu anda yeni başlayan bir blog yazarı 6 ay gibi bir sürede ancak alabiliyor.

Neden?

Türkiye de forumları incelediğinizde 25, 30, 75, $’lara Adsense reklam satış ilanlarını görebilirsiniz. Adsense reklamlarının hemen alınamadığının nedeni olan bu konu bile bence çok çok yeterli bir unsur teşkil etmekte.

Gelelim Kopya içerik yayıncılarına!

Blog'unu yeni kurmuş, yemek, oyun, gibi temiz yayınlar yapmaya çalışan emek sahibi yazarın blog'undaki resimlerin, yazıların birebir kopyalanması, yayın içerik ve hizmet şartlarına uymayan Toplama mantığı ile ben yazdım hava ve edası ile yayın yapan zavallı olarak nitelediğim yazar düşüncesinde olan ama hiç bir şey olamayan yazarlarda mevcuttur. 

Google, bu düşünce içinde olan webmaster bozmaları için, Penguen, Panda gibi sistem araçlarını kullanarak web’i temizlemek için mücadele etmeye çalışıyor.

Peki, canımız yandığında arayış içine giren bizler ne yapıyoruz? Maalesef hiçbir şey yapmıyoruz. Sadece istiyoruz veya bazı nedenlerden dolayı isteyemiyoruz.

Bugünden itibaren yapabileceğiniz uygulama, araç ve gereçleri sizlere zaman zaman aktaracağım. Aşağıda verdiğim bağlantıları blog bağlantı gadge'tini açarak vereceğiniz bir isim ile elinizin altında bulundurun.

Bu kelimeleri üzülerek yazıyorum, blog yazınız kopyalandı ve çalınan yazınızı bir başka sitede görürseniz, Google Spam aracını kullanarak hiç acımadan bildirimde bulunun. 

Emeğinizi savunup, takip edin. Sonuçların çok kısa sürede alınarak uygulamaya koyulduğunu göreceksiniz.

Bir blog alıntısını nasıl yapacaksınız:

Sevdiğiniz bir blog yazısı olabilir, Google yazı içinde sizinde değer katarak yazdığınız yazılarınız ve kurallara uymanız dahilinde onay veriyor.

1. Beğendiğiniz yazının ⅓ ünü diğer tabiri ile %25’ine yakın 5 veya 6 satırı içeren bir yazı alınabilir.

2. Alıntı yazı için, alınan yazı seçilir ve Blog yazı editöründe bulunan alıntı icon'u ile işaretlenir. Bu yapacağınız işlem ile Google arama örümceklerine bu yazı çalıntı değil alıntı olduğunu ifade etmiş olursunuz.

3. İlgi yazıya aynı oran civarında benzersiz düşüncelerinizi sizde yazarak eklersiniz.

4. Alıntı yapılan yazı için aşağıda Kaynak yazıp yazının alındığı sayfanın bağlantı linkini Atıf olarak eklersiniz. 

Örnek :

Kaynak: Guney59 Paylaşım ( Bu isme alıntı yaptığınız yazı sayfasının tarayıcı tam linkini yazarsınız.) Hata: Ana sayfa linkinin yazılmasıdır.

Aşağıdaki verilen Spam raporlama bağlantılarını kullanın :

Web spam raporu gönderdiğinizde aşağıdaki gibi bir bilgilendirme iletisi alırsınız.

Örnek alıntının gösterilmesi ;

Webspam raporlarını, arama sonuçlarını etkileme derecesine göre öncelik belirleyerek araştırırız ve kötüye kullanım olduğunu belirlediğimizde gerekeni yaparız. Ciddi durumlarda, sayfaları dizinimizden kaldırırız.

Webspam bildirim linki:

1. Webspam raporu formuna

2. Arama sonuçları sayfasından tek bir tıklamayla spam bildirmenize olanak sağlayan Chrome Webspam Report Uzantısını yükleyin.

3. Chrome Kişisel Engelleme Listesi Uzantısını yükleyin.