9/30/2014

Blogger Tema Değişiminde Neler Yapılabilir

Blogger temanızı değiştirmeyi düşünüyor, ancak eklentilerinizin kaybolacağı konusunda endişeleriniz var ve cesaret edemiyorsanız, Blogger Tema değişiminde yapmanız gerekenleri adım adım inceleyerek istediğiniz temayı yükleyip kullanabilirsiniz. Tema değişimi yapmadan önce blog tema yedeğini almak her türlü hataya karşı eski temanızı geri yükleme avantajı sağlayabilir. Ancak bu işlem istediğiniz özellikleri kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Tema değişiminde en çok etkilenen uygulamalar arasında eklentileriniz için yüklediğiniz CSS kodları gelir. Yeni bir tema kullanmaya karar verdiğinizde daha önce kullandığınız bazı özelleştirmelerde yok olur. Bu nedenle daha önce yüklediğiniz eklentilerinizin yok olmaması ve tekrar kullanabilmeniz için yapmanız gereken işlemleri aşağıda adım adım takip ederek uygulamaya başlayabilirsiniz.

Blogger Tema değişiminden önce yapılması gereken uygulamalar :

1. Her blog yöneticisinin öncelikle bilmesi gereken konuların başında Blogger tema yedeği ve komple blog yedeğinin nasıl alınabileceğidir. Aşağıda, Blogger tema ve tam yedek almanın nasıl yapılacağını yazılı ve videolu anlatan linki incelemenizi tavsiye ederim.
2. Yedek alma işlemini anladı iseniz, blogunuzdan alacağınız kodların düzgün çalışabilmesi için gelişmiş bir metin editörüne ihtiyacınız vardır. Kendimin de kullandığı ücretsiz proğramı aşağıda inceleyip son sürümünü indirebilirsiniz.
3. Blogunuz için indirdiğiniz temayı nasıl yükleyeceksiniz ? Tema yükleme işlemini biliyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Bilmiyorsanız aşağıda verilen linki inceleyin.
Yukarıda anlatılan konuları her blog yöneticisinin bilmesi gerekir. Bu 3 madde size her zaman lazım olabilecek araçlar olup, kesin nasıl kullanıldığını öğrenmenizi tavsiye ederim.

Blogger şablon meta etiketleri :

Her blogun mutlaka meta etiketleri vardır. Bunlar nelerdir ?
→ Blogunuza Yazar, Yayıncı meta etiketi eklemedi iseniz aşağıda verilen linki inceleyerek Yazar ve Yayıncı meta etiketini ekleyin. Bu meta etiketleri Web Yönetici Araçları ve Google Plus için geçerli araçlardan oluşmaktadır. Google Arama Optimizasyonu SEO için de büyük önem taşımaktadır. (Yapılandırılmış veri araçları Schema.org ve tanımı ) gibi.
Yandex, Bing, Google Plus doğrulama meta etiketi, Alexa, gibi meta etiketleri,
→ Blogun tanımı ve anahtar kelimeleri Google örümceklere anlatan meta etiketleri,
Yukarıda anlatılan tüm etiketler her blogda mutlaka mevcuttur.

Blogger şablon meta etiketleri nerededir :

→ Meta etiketleri blog’unuzun size ait olduğunu doğrulayan araçlardır. Şablon kodlarını açtığınızda en üst kısımda [ <head> ] açılış kodu altında yer alırlar. Blogunuza eklediğiniz diğer eklenti kodları ise, [</head>] kapanış kodu ve CSS olarak adlandırılan stil kodlarından oluşun [  ]]></b:skin> ] kodlarıdır. Bunları bilginiz olması açısından yazdım. Zaten birçok kod eklerken bu kodları biliyorsunuz.
Diğer anlatıma geçmeden önce yapacağımız işlemlerin önemi hakkında kısa bir açıklama yapalım. Blog’unuzun yedeğini, Eklenti HTML kodlarını, Meta etiket kodlarını ve diğer özel kodlarınızı Notepad metin dosyasına kaydedip, yedek aldığınız XML dosyanızıda Bilgisayrınızda yeni bir dosya açıp işlem tarihini yazarak bu dosya içinde saklamanızdır. Herhangi bir zaman içinde şablon kodlarınızda oluşan bir hata olduğunda, bilgisayarınızdaki dosya yedeğinden aynı kodları kullanabileceksiniz.
Blogger tema verilerinizin yedeklenmesi :
1. Blogger şablon giriş yaparak önce head başlangıç etiketindeki Meta etiketlerinizi kopyalayın ve Notepad metin editörüne yapıştırın. Yaptığınız her işlemi ayrı ayrı kaydedin. Örnek: Meta etiketlerini yapıştırın kaydet sekmesine tıklayın ve “Head başlık etiketleri” yazabilirsiniz. Aşağıda anlatılan işlemler içinde aynı uygulamayı devam ettirin.
2. Yukarıda bahsettiğimiz CSS kodlarının tümünün olduğu [  ]]></b:skin> ] şablon içindeki genişletme okuna tıklayarak açın ve tüm eklediğiniz CSS kodlarını metin editörüne yapıştırın ve CSS kodlarım ismi ile kaydedin. Eklediğiniz tüm CSS kodlarınızın başlangıç ve bitişlerini biliyorsanız ayrı ayrı kaydetmek önerilerim arasındadır. Daha sonra bu kodları metin editöründen kopyalarak aynı yere yapıştırıp eskisi gibi kullanabilirsiniz.
3. [</head>] kapanış kod üstüne eklediğiniz kodlarınızı kontrol edin varsa yukarıda anlatılan şekilde metin editörüne isim vererek kaydedin. Tema yükleme işlemi sonrasında tekrar aynı yere bu kodları yapıştırabilirsiniz.
4. Blogger kumanda panelinize dönün ve Yerleşim sekmesi, Gadgetlere eklediğiniz HTML/JavaScrip kodlarını kopyalarak yukarıda anlatılan işlemi tekrarlayın.
5. Blogger Şablon → Özelleştir sekmesini açın ve yaptığınız herhangi bir özelleştirme varsa not alın kaydedin. Örneğin: Genişlik ayarı, sidebar ebatları gibi. Blogger varsayılan tema haricinde özel bir tema yükledi iseniz genişlik ayarları sabit olduğundan pek fazla bir işlem yapamazsınız.
6. Özel tema yüklediğinizde gadgetleriniz kaybolmaz. Ancak Eklentilerinizdeki CSS kodları yok olur. Biraz önce aldığınız yedekleri metin dosyanızdan tekrar eklemenizde mümkündür. Özel temanızda sadece gadgetlerin konumları değişecektir. Sürükleyerek eski yerlerine taşıyın.
7. Özelleştirme konusunda çok bunalırsanız aldığınız tema yedeği ile eski temanızı geri yükleyin. 
8. Özel tema kullandığınızda tema özelleştirme konusunda bunalıyor iseniz, blog'umun Tema Tasarım ismindeki kategoriden yardım alabilirsiniz. Kodları bulma, Türkçeye çevirme, hangi kodun ne olduğunu anlama gibi işlemlerdir bunlar. Ayrıca yorum penceresinde sorunlarınızı yazarak yardım alabilirsiniz. Şimdiden Tema değişimi yapacaklar için kolay gelsin diyorum.

9/29/2014

Chrome Tarayıcı 64-bit Yayın Hayatına Başladı

Chrome Tarayıcı 64-bit İndir
Chrome 64-bit Windows ve Mac güncellemesi , yazımın hemen ardından Chrome tarayıcı 64-bit yayın hayatına başlamış oldu. Google Apps güncelleştirme uyarıları 12.09.2014 tarihli yazısı ile resmi blogunda Windows için Google Chrome 64-bit  uygulamasını Ağustos 2014 son günlerinde başlattığını bildirmişti. Bilgisayarınızda Chrome tarayıcı hakkında kısmınından sürüm noktalarını incelediğinizde normal sürüm güncellemesini yaptığını göreceksiniz.
Chrome tarayıcı 64-bit güncelleme resmini aşağıda inceleyin.
Chrome tarayıcı 13.09.2014 tarihinde, Sürüm 37.0.2062.120 m güncellemesini yapmış büyük ihtimal ile Chrome tarayıcı sürümünüz şu anda  37.0.2062.124 m olması lazım. Bilgisayarınızda güncelleme kurulu değilse sürüm noktalarını kontrol ederek Google Chrome yeni sürümü güncelleyerek daha kararlı sürüme geçebilirsiniz. Sonuç olarak, 32-bit NPAPI eklentileri Mac sürümü 39’dan itibaren Chrome tarayıcılarda çalışmayacak
Sonuç :
→ Windows için kararlı sürüm 64 bit bağlantısı
→ Mac için kararlı 39 sürümü Kasım 2014 de başlayacak  
Google Chrome ile ilgili yazılar için Tarayıcılar kategorisini takip ederek güncel kalabilirsiniz. 

9/28/2014

Nrelate Resimlerini Ana Sayfadan Gizleme

Nrelate benzer yazılar eklentisi
Wordpres eklentilerinden olan, Nrelate benzer yazılar eklenti (plug-ins) resimlerinin blog ana sayfa yazı altında görülmemesi ve devamını oku ismine tıklandıktan sonra açılan sayfada benzer yazıların görülmesini sağlayan uygulama. Linkwithin benzeri, Nrelate benzer yazılar eklentisi Wordpress eklentileri grubunda yer almaktadır. Linkwithin eklentisinde yapamadığınız birçok özelleştirmeyi, resim ebatlarını belirleme, stil seçimi (dikey, yatay, farklı resim görsel biçimleri), 16 ad. ile sınırlı link gösterimi, başlık ismi ve yazı açıklamaları gibi birçok özelleştirmeyi kumanda panelinden kendiniz belirleyebilirsiniz. İlgili seçenekleri belirleyip kaydettiğinizde blog’unuz da saniyeler içinde güncelleşir.
En önemli özelliklerinden biri de yazınız ile ilgili bağlantıları eşleşecek şekilde güncel olarak okuyucularınıza sunmasıdır. Linkwithin mi ? Nrelate mi ? kullanmalıyım diye bir soru kafanıza takıldı ise özellikle önerilerim arasında Nrelate kullanmanızı tavsiye ederim. Nrelate sitesine nasıl üye olabileceğiniz, eklentiyi nasıl kullanıp güncelleme yapabileceğiniz hakkındaki yazılarımı aşağıdaki kategori linkinden inceleyebilirsiniz.
Blog’unuza Nrelate eklentisini ekledikten sonra resim ve yazıların Ana sayfada gizlenmesi :
1. Blogger kumanda paneline giriş yaparak şablonunuzu açın.
2. Blogger yerleşim sekmenize eklenen gadgetinizi açın ve gadget’in üst link kısmının sağ tarafındaki HTML ID numarasına bakın. Örneğin : HTML3, Bu işlemi şablon kodlarınız içinde Nrelate eklentisini çabuk bulabilmek için yapıyoruz.
3. Şablon üst menüde Widget atla seçeneğini ok tuşuna tıklayarak genişletin ve demin verdiğimiz örnek gibi (HTML3 sizde farklı bir isim olabilir) tıklayın. İlgili kodun olduğu yere gittiğinizi göreceksiniz.
4. Farklı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız CTRL +F ile ( nrelate ) ismini aratın. Aynı yeri bulacaksınız.
Gizleme kodunu nereye ekleyeceksiniz :
1. Aşağıdaki kodu kopyalayın.Resimdeki Sarı renkli yerleri incelerek açıklamaları okuyun.
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>

2. Aşağıda verdiğim etiketin hemen altına yukarıda verilen kodu yapıştırın ve blogu kaydedin.
<!-- only display title if it's non-empty →
3. Kaydetme işlemi sonucunda şablon menü satırında bir hata iletisi alacaksınız. Örneğin : 1475 satır numarası vs….. son kısma bakın ( </b:if> ) kapanış etiketini size sunacaktır.
Anlamı : 1475 satır numarasına gidin ve son ksımda verilen ( </b:if> ) bu etiketi yapıştırın ve blogu kaydedin. Kayıt sonrası hatanın giderildiğini göreceksiniz. Blog'unuzu önizleme yapın. Nrelate benzer yazılar resim ve açıklamaların görülmediğini göreceksiniz.
4. Yazınızda atlama aralığı olan, Devamını Oku ismine tıklayın. Nrelate eklentiniz yazınızın sonunda çıkacaktır. Yaptığımız işlemin CANLI DEMOSU
Ana sayfadan resimleri neden gizliyoruz :
→ Blog ana sayfanızda 7 yazınızın olduğu düşünelim. Nrelate benzer yazılar eklentisinde de 4 ad. resmin 100 x 100 px. ebatlarında olduğunu farz edelim.
→ Ana sayfanızı siz, okuyucunuz veya Google arama motorları tarama amaçlı giriş yaptıklarında tarayıcı için fazladan okunan bir resim kümesi görecektir. Bu ne anlama gelmektedir.
→ 7 ad. yazınızın, atlama aralığı ile Devamını oku eklenti altında 4 resim toplamında 28 ad resmin okunması ve bu okuma için modem, tarayıcı, Blogger ve Google için KB. cinsinden harcanan veri miktarının ortaya çıkması demektir. Google’un blog’unuzu okuması için harcadığı kilobayt miktarını Web Yönetici araçlarına giriş yaparak → Tarama → Tarama istatistiklerinden öğrenebilirsiniz.
→ Sınırlı, kotalı bir internet sağlayıcısı kullanıyor iseniz, kotanızın kısa sürede biteceğini söyleyebilirim. Benim İnternetim sınırsız diye düşünmeyin. İnternet faturanızı incelerseniz AKN ifadesini göreceksiniz. Her ne kadar faturanızda sınırsız yazsada yaklaşık 60 GB. doldurduğunuzda İnternetiniz yavaşlayacaktır. 60 GB. 700 MB. civarındaki yaklaşık 85 filme eşittir. Diğer kullanım faktörlerini de eklerseniz ne demek istediğim çok açıkca ortaya çıkacaktır.
Ayrıca ⇒ Blog’unuzun Tema Tasarımını özelleştirmek istiyorsanız ilgili bağlantıyı okuyabilirsiniz.

9/27/2014

Pinterest Widgeti Nasıl Eklenir

Pinterest site görünümünü değiştirmesi sonucunda blogunuza, Pinterest widgetini eklemeyi düşünürseniz sitenin neresinden Pinterets widgetinin eklenebileceğini yazının devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. Pinterest widgeti tıpkı izleyiciler gadget görünümünde olup, blogunuzda yazdığınız yazıların küçük resimlerinin pano gibi sergilendiği bir görünüm sunar. Pinterest widget görünümü merak ediyorsanız yukarıdaki resimde görebilirsiniz. 

Sitenize Pinterest Widgeti ekleyerek okuyucu kitlenize Pinterest sosyal paylaşım sitesinde olduğunuzu ifade etmekle kalmayıp, yazı paylaşım Pin boardlarınızı da sunarak, okuyucu katılımı sağlayıp takipci sayınızı artırmanız mümkündür. Okuyucu kitleniz boartlarınızdan oluşan resim galeri widgetine tıkladığında tarayıcı yeni sekmede açılan pinterest kumanda paneline giriş yaparak yazı görsellerine tıklayıp blogunuza ulaşıp resimlerinizini beğenip, önerebilir. 

Beğendiğiniz herhangi bir blog’un yazısını kendi pin panonuzda yeni kategori başlıklı bir dizin panosu oluşturarak toplayabilirsiniz. See on Pinterest yazısına tıkladığında yeni bir sekmede pano içindesiniz.
Pinterest Widgeti oluşturmak için yapılacak işlemler :
1. Pinterest sitesine giriş yapın.

2. Pinterest sitesine üye değilseniz buradan ilgili yazıyı okuyarak üye olabilir bir başlangıç yapabilirsiniz.

3. Sağ üst kısımda 
 Dişli ayarlar → Bir widget oluştur ismine tıklayın.

4. Açılan penceredeki kodu kopyalayın.

6. Blog → Gadget ekle → Html/JavaScript gadget’inize kodu ekleyin ve blogu kaydedin.

7. Pinterest widget yapılandırmaması için giriş linkinide ayrıca inceleyebilirsiniz..

Pinterest hakkındaki yazıları okuyup ilgili vidoları izlemek için “Pinterest” etiketine tıklayın.

CCleaner v4.18 ücretsiz pc bakım proğramı

CCleaner v4.18 Bilgisayar bakım proğramının, ücretsiz yeni sürümü çıktı. Bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaları silerek daha fazla istikrar ve performans sağlayın. CCleaner’in yeni sürümünü kendi sitesinden indirip, bilgisayar veri atıklarınızı hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ? Proğram her ülke dilinde yazılmış olması ve kullanımı çok basit. Bilgisayarınızda daha önceden kurulu ise güncelleme sekmesinden yeni versiyonu kurmak için çalıştırın.

Ücretsiz kullanabileceğiniz proğramın size sunduğu hizmetler;

 • Gelişmiş Hız ve Güvenlik.
 • Bilgisayarınızın hızlı çalışmasını sağlamak için sistem temizliği.
 • Gizlilik Koruması.
 • İnternet veri geçmişini silerek, Kimlik hırsızlığına karşı koruma için temizleme.
Sürüm Notları
 • v4.18.4844 (26 Eylül 2014)
 • Ücretsiz kullanıcılar için Active System Monitoring Eklenenler
 • Geliştirilmiş Firefox Kayıtlı Şifre temizleme.
 • Geliştirilmiş Opera Tarihi temizlik.
 • Geliştirilmiş 64-bit mimarisini inşa Pencere 8 ve 8.1 için.
 • Ashampoo Burning Studio 14, XnView ve FastStone Capture temizleme Eklenenler
 • Geliştirilmiş yerelleştirme desteği.
 • Küçük GUI geliştirmeleri.
 • Küçük hata düzeltmeleri.
CCleaner proğramınız yoksa aşağıdaki bağlantıya tıklayarak açılan pencerede kendi indirme sitesinden proğramı ; Hemen indirin

9/26/2014

Blogger ve Sitelere Girme Sorun ve Çözümü

Bu yazıyı okuyabiliyorsanız, kesin Blogger veya Sitenize giremiyor resimleriniz görülmüyor veya arama sonuçlarında problem yaşıyorsunuzdur. Web giriş sorunları için hemen aşağıda anlatılan uygulamayı deneyin ve sonuçların düzeldiğini görün. Ne olduğunu bilmiyorum ancak Türkiye de birçok konuda sorun yaşamak artık moda ve buna istem dışı olarakta alıştırıldık. Bu nedenle sorunları çözmek için okuyama devam edin.

Google DNS ayarı yapılandırması :

1. Bilgisayara saat iconu kısmında modem göstergesine tıklayın.
2. Aktif yeşil ışık üzerinde maus'a sağ tıkla. Durum seçeneğiniz seç.
3. Açılan pencerede özelliklere tıkla, İnternet protokol sürümü 4 TCIP/IpV4 seçeneğine tıkla.
4. DNS sunucu adresini kullan işaretleyin ve şu numaraları yazın. 8.8.8.8 / 8.8.4.4 ve Pencere görüntüsünü aşağıda izleyerek tamamlayın.
5. Tanıla sekmesi ile modem ile internetinizin tanımlamasını yapın.Gerekirse modemi açıp kapatın ve PC’i yeniden başlatın. Bu sorunlar geçene kadar bilgisayarımı bu sistem ile kullanıyor ve her yere giriş yapabilirsiniz  Sorun yaşarsanız yorum sekmesine yazarak yardım alın.

Blogger Sayfalar Linki ve Menü Oluşturma

Blogger’un Menü Başlık çubuğu olarak da isimlendirilen Statik ve Dinamik sayfalar sekmesi ile açılmasını istediğiniz aynı kategorideki (etiket) yazıların link bağlantısı oluşturmak süreti ile farklı kategorilerde menüler nasıl oluşturulur. Blogger ile ister yeni isterse eski blog açsanız dahi, her blog yazarının blogunda okuyucularının rahatça gezinmesini sağlayan bir Ana sayfa, Hakkında, İletişim gibi statik sayfalardan oluşan menü çubuğu olması gerekir. Menü çubuğuna ekleyeceğiniz, Ana sayfa, Hakkında gibi Statik sayfalar haricinde etiketler ismi ve yazı URL’sini ekleyerek dinamik menülerde yapılabilir. Statik ve Dinamik bağlantıların oluşturulması Google arama sonuçları SEO için de çok önemli bir unsurdur.

CANLI DEMO

Blogger kumanda panelinizde iki şekilde menü bağlantı linki yapabilirsiniz, bunlar ;

→ Statik bağlantı linkleri. Tek bir sayfadan oluşmakta olup, herhangi bir etiket bağlantısı veremezsiniz. Statik bağlantılar, Ana sayfa, Hakkında, Hakkımda, İletişim isimleri ile anılırlar.
Statik Sayfalar linki nerededir ve nasıl oluşturulur ?
→ Blogger kumanda panelinizi açın. Açılan kumanda panelinizin sol seçenek isimlerinde Sayfalar olarak gördüğünüz isim Statik tek sayfalık bağlantılardır. Statik Sayfa için resmi inceleyin.
Dinamik Sayfalar linki nerededir ve nasıl oluşturulur ?
→ Dinamik sayfalar ile etiketlerinizden oluşan menüler yapılır. Ancak bu menüler yatay ve tek sıra halinde olup, aynı etiket ismine verdiğiniz tüm yazıları belirlediğiniz yayın adedine göre eskiden yeniye göre bir hiyararşi takip ederek sıralı olarak açılmasını sağlarlar. Varsayılan Blogger temanız ile açılır menü yapamazsınız. Özel tasarımlı şablonlardaki kod yardımı ile açılır Menü yapmanız mümkündür.

Açılır Menü nasıl yapabilirsiniz inceleyin.

→ Blogger kumanda panelinizi açın. Açılan kumanda panelinizin sol tarafındaki Yerleşim ismine tıklayın.

→ Sayfalar gadgedini oluşturmak için, Gadged ekle → Sayfalar seçeneği ile Sayfalar gadgetini ekleyin.

→Başlık Üst bilgi yapılandırma gadgedi altına, sayfalar Gadgedini sürükleyip bırakın ve blogu kaydedin. Bu aşamalardan sonra artık etiketlerimizden menü linki oluşturma aşamasına geldik.

→ Sayfalar Gadgedinizi açın. Harici bağlantı ekle mavi linke tıklayın ve açılan pencereyi aşağıda inceleyerek devam edelim.

→ Harici bağlantıları açtığınızda iki seçenek karşınıza gelecek. Bunlar ;

Etiket ismi : Bu kısma etiketinizin ismini girin.

Web adresi : Aynı isim ile etiket oluşturduğunuz yazılarınız için hazırlayacağınız link bağlantılarının ekleneceği en hassas kısımdır. Her iki pencere yapılandırmasını bir örnek yazı ve resimle açıklayalım.

İlk pencereye Etiket ismini ekleyin. Örnek : Adsense etiketimiz olsun.

İkinci pencereye ekleyeceğimiz link yapısı şu şekilde olacaktır.

http://guney10.blogspot.com.tr/search/label/Adsense

Kelimelerin açıklamalarını inceleyelim.

search : Ara, label : Etiket, Adsense : Sizlerin oluşturacağı bir etiket ismidir. Bu Link yapısını okumaya çalışırsak şöyle bir yapı çıkacaktır.

Guney10 Türkçe Blogunda Adsense ismindeki etiket yazıları bul ve sıralayarak aç.

Bu anlatımdan sonra etiketlere link nasıl atanacağı mantığını herhalde anladınız. Anlaşılmayan yerler için yorum yazarak yardım alabilirsiniz. Yukarıda anlatılan etiket ve link yapımızı aşağıdaki resimde inceleyin.

Web adresi ekliyorum link çalışmıyor sorunu :

Eklediğiniz etiketler bazen uzun olabilir. Uzun etiketlerin Html dili ile okunmaya çalışıldığında % de gibi işaretler ile karşılaşacaksınız. Böyle bir hatayı önlemeniz için yapabilecekleriniz nelerdir ;

1. Ekleyeceğiniz etiket için ilgili yazınızı açın. Yazının altında yazıya verdiğiniz etiket üzerine fareyi götürün ve sağ clik ile Bağlantı adresini kopyala ismine tıklayın.

2. Kopyaladığınız linki biraz önce anlattığımız Web adresi penceresine yapıştırın. Kesinlikle hatalı link uyarısı almayacaksınız.

Ayrıca ⇒ Menü Oluşturma ile ilgili diğer konularada bakabilirsiniz.

9/25/2014

Google Depolama Alanını Öğrenme

Google Depolama Alanı
Google ürünlerinden Blogger, Gmail, Drive, Google+ Fotoğraflar, Picasa, gibi paylaşılan birçok araçları kullanmaktayız. Google’un kullanıcılarına tahsis ettiği 15 GB.’lık ücretsiz depolama alanının ne kadarını kullandığınız bilgilerini öğrenmek isteyebilirsiniz. Öncelikle bu depolama alanının senkronize ettiğiniz veya yüklediğiniz öğeleri depoladığını bilmenizde fayda var. Diğer, Google Dökümanlar, E Tablolar, Slaytlar ve sizinle paylaşılan öğeler depolama alanında kullanılmamaktadır.

Google’un Gmail hesabı açarak kullanıcılarına tahsis ettiği 15 GB.’lık depolama alanı kullanım miktarlarını %, MB. ve GB. cinsinden ölçü birimleri ile muhtelif yerlerden görebilmeniz mümkündür.

Google depolama alanını kontrol etme seçenekleri :
2. Orta kısımdaki iletileri aşağıya kaydırın ve sol alt kısımda “ Yönet “ bağlantı linkine tıklayın.
Tarayıcınızın yeni sekmesinde açılan pencere içinde rakamları görebilirsiniz. Fareyi daire üzerine getirin ve diğer bilgileri inceleyin. Toplam depolama alanını pop-up pencerede görebilirsiniz.
Pop-up pencere toplam depolama alan görsel resmi inceleyin.
4. Pencereyi aşağıya kaydırın ve sol köşedeki 15 GB.’lık depolama alanı üzerine farenizi yanaştırın. Pop-Up açılan mesaj penceresinde yukarıda gördüğünüz 2. resimdeki aynı bilgileri görebilirsiniz.
5. Ayrıca https://www.google.com/settings/storage adresinden de aynı bilgilere ulaşabilirsiniz.
6. Google+ Fotoğraflar hesabınıza giriş yapın. Sol üst menüde Fotoğraflar açılır isminin üzerine farenizi yanaştırın ve en alt kısımda “ Ayarlar “ ismine tıklayın. Google Plus hesap ayarlarına ulaşmış bulunmaktasınız. Burada aşağıya doğru inin “ Fotoğraflar ve Videolar “ sekmesini göreceksiniz. Yatay olarak belirtilen depolama alanını görebilirsiniz. Resmi inceleyin.
Ayrıca okuyun, Blogger sınırlamaları nelerdir ?

9/24/2014

Blogger Header Dikey Yükseklik Ayarı


Blogger varsayılan tema üst başlık ( Header ) yatay sınır çizgisi ile, tarayıcı yatay sınırları arasında kalan yaklaşık 60 px. ebatlarındaki boş satır yüksekliğini hiçbir kod kullanmadan Blogger varsayılan şablon kodlarına müdehale ederek düzenleme. Blogger’un mevcut Navbar eklentisi blog temanızın üst kısmında yaklaşık 30 Px.’lik alan kaplamaktadır. 

Diğer 30 Px.’lik alan da Blogger Temanız için varsayılan sınır yüksekliği olup, şablon kodlarınız da görülmektedir. 30 px. + 30 px.= 60 px.’lik yüksekliği giderebilmek için iki işlem yapmamız gerekiyor.

CANLI DEMO

Blogger header 60 Px.’lik üst yüksekliğin 1 px. değerine düşürülmesi için ilgili adımlar :

1. Blogger Navbar’ın tamamen kaldırılması.

2. Navbar kaldırıldıktan sonra, Blogger şablon kodlarına müdehale ederek yükseklik sınırının düşürülmesi veya sıfır duruma getirilmesi. Tüm işlemler sonucunda Blog temanızın üst yatay sınır yüksekliği ile, tarayıcı penceresi altındaki sınır yüksekliğinin giderilmiş resmini inceleyin.


Tarayıcı sınır yüksekliği

Açıklamalar :

→ 1. adım için Navbar’ı kullanmak istiyorsanız, 2. adım uygulamaya alınacak 30 px. değerini o px. olarak ayarlayacağız. Ancak Navbar kaldırılmadığından 30 px’lik bir boşluk devam edecektir.

Navbar’ı tamamen kaldırmak için sorununuz yoksa aşağıdaki linki inceleyerek nasıl kaldırılacağını öğrenebilirsiniz.

Blogger Navbar'ı Kaldır Videolu Anlatım

→ Navbar’ın kaldırıldığını varsayarak anlatıma devam ediyoruz. Navbar’ı kaldırarak 30 px. alanı kullanılacak duruma getirdikten sonra ;

1. Blogger şablon kodlarını açın ve CTRL +F ile aşağıdaki ismi aratın. Aşağıdaki resmi inceleyin.

( Content Margin Top )

<Variable name="content.margin" description="Content Margin Top" type="length" default="20px" value="30px"/>


Şablon kodlarında Content Margin Top görünümü

2. Bulduğunuz grup kod satırının son kısmındaki value 30 px. değerini 1 px. olarak değişin ve blog’u kaydedin. Göz zevkinize göre bu değeri yükselterek uygun gördüğünüz bir değer ile değişebilirsiniz. Temanız da farklı değerler olabilir sizi yanıltmasın.

3. Tüm işlemleri eksiksiz yaptı iseniz, Blog temanızın, üst ve alt boşluklarının 60 + 60 = 120 px. düşürüldüğünü göreceksiniz. 120 px. yaklaşık 300 x 120 px değerlerindeki bir resmin büyüklüğüne eşittir. Diğer bir anlatım ile ana sayfanızda herhangi bir yazınızın kesilerek devamını oku alanı kadar yer kaplamaktadır. Bu yazı birçok blog yazarının sorununu çözeceğini ümit ediyorum.

⇔ Daha fazlası için Tema Tasarım konularına bakabilirsiniz.

Bu arada emeğe saygı duymayan bir çok kopicilerin yazıya kaynak vermeden yayınlayacağını da biliyorum. Onlara tek bir lafım var ! Aman dikkat edin de kopyalayarak hazırladığınız o güzelim emekleriniz bir gün son bulup, bloglarınız kapanmasın

2013 senesinde yazdım tekrar hatırlatmak istiyorum. Google en son teknolojik Spam algoritmaları ile birçok konuyu tespit ederek, uygun zaman ve zeminde birçok blog’u askıya alarak kapatıyor. Sizde bu kapatılan blog'ların içinde yer almayın. Yol yakınken kendi özgün düşüncelerinizi yazın ve bundan zevk alın.