3/31/2015

Bilgisayar Arızası ile ilgili Bilgilendirme


Merhaba arkadaşlar ;
Bilgisayarımda oluşan teknik bir arızadan dolayı bir hafta yazı yazamayacak yazılan yorumları elimdeki imkanlar ile geciktirmeli olarak cevaplandırabileceğim. Yorumları hemen  cevaplandıramayacağımdan dolayı lütfen beni mazur görün. Kapasitesi düşük bir bilgisayar ile şu anda çalışmak durumundayım. Bundan dolayı bir saatte yapabileceğim bir işi 3 saat gibi bir sürede yapabiliyorum. Bilgisayarım hayata döndüğünde herhalde bende dönmüş olacağım. Anlayış ve hoşgörünüz için teşekkür ederim.
Saygı ve Sevgilerimle

Adnan Güney

3/30/2015

Wordpress Resim Alt açıklama Yazısı Nasıl Düzenlenir?

Wordpress resim alt öznitelik
Wordpress site yazılarınıza eklediğiniz resimleri tanımlayan resim alt öznitelik olarakta bilinen resim açıklama yazısını mutlaka yazın. Sitenizdeki yazılara eklediğiniz resimleri tanımlayan açıklama yazısı yazmadığınız zaman sitenizi arama sonuçları için tarayan ve yazılarınızı arama sonuçlarına taşıyan bootlar resimleri okuyamazlar. Ancak resimlerinize .txt formatında yazınızı özetleyen kısa açıklamalar ile index amaçlı gelen arama boot'larına diğer adı ile örümceklere resimlerinizi tanıtmış olursunuz. 

Resim açıklaması ekleme sayesinde, Google görseller aracı resimlerin ne ile ilgili olduğu ilişkisini kurarak okuyucu kitlesi ile arama sonuçlarını birleştirip okuyucuya daha iyi hizmet sağlamış olur. Bunun sonucunda hem yazınız okunur hemde okuyucu kitleniz artmış olur. Web araçlarını doğru zamanda doğru format ile kullanmak site trafiğiniz ile ilişkilidir. Wordpress yazılarınıza eklediğiniz resimlere yazı açıklamasını nasıl ekleyeceksiniz aşağıda adım adım inceleyelim.

Resim alt öznitelik açıklama yazısı nasıl düzenlenir?

1. Wordpress sitenize giriş yapın.
2. Resimli yazılarınızdan herhangi birini açın.
3. Eklediğiniz ilk resmi tıklayarak açın. 
Not: Yazınızın ilk resmi okuyucuya sunulan ilk resimdir. Bu nedenle ilk resmi düzenlerken gereken özeni gösterin.
4. Açılan pencerede Gelişmiş sekmesine tıklayın.
5. Öğe başlığı, isimli pencere içinde açıklama yazısı yoksa yazınızı özetleyen kısa ve öz açıklamalarınızı yazın. Resim açıklamalarının yazıldığı pencereyi görmek için aşağıdaki resmi inceleyin.
Resim özellikleri tanımı

3/29/2015

YouTube Mp3 Dönüştürücü indir-Haber Eleştiri

Google Haberler, Bilim/Teknoloji kategorisinde YouTube Mp3 dönüştürücü indir yeni sürüm şarkı indirmeye hemen başla. Manşet haber makalesi, Google Haberler de çıkacak kadar öneme sahip mi? Yani son sürüm YouTube de Mp3 (download) ile mp3 şarkıları ücretsiz indireceksin, ve dinleyeceksin. Haber kaynağını incelediğimizde tekrarlanan aynı sözlerin döndürüldüğü, YouTube de Mp3 dönüştürme proğramı indir döndür yükle kelimeleri ile arama motoru dansı yapacaksın üstelik robotlar tarafından yönetilen, Google haberler sitesinde Bilim/Teknoloji kategorisinde yer alacaksın. YouTube video servisi Google’un bir ürünüdür. Google kendi ürününde hizmet vermediği bir uygulamayı başlatmaz. Google vereceği hizmeti en az bir sene öncesinden destek yazılar ile blog ve geliştiriciler vasıtası ile kısa mesaj olarak okuyucu kitlesini bilgilendirir. Haberden kısa bir alıntı ile devam edelim.
YOUTUBE MP3 ÇEVİRME (TARAYICI EKLENTİSİ İLE)
Youtube, MP3, dönüştürme, MP4, program, Tarayıcı eklentisi kullanarak YouTube MP3 dönüştürme için ilk olarak aşağıdaki bağlantıdan, Mozilla Firefox tarayıcımıza, gerekli eklentiyi yüklüyoruz. Eklenti Chrome mağazada yer almadığı için Chrome’da kullanılamıyor. Daha sonra Firefox ile YouTube’dan bir video açıyoruz ve videonun altında çıkan “YTMP3 – Download as MP3″ butonuna tıklıyoruz. Son olarak açılan sekmede mavi renkli “Download” seçeneğine tıklayarak YouTube MP3 dönüştürme işlemini tamamlıyoruz.

Haberin kaynağını incelediğimizde sosyal paylaşım kısmında bir tek tık yok. Yorumlar derseniz hafta sonu tatili yapıyor bir yorum yok. Kontrol zaman dilimi : 29.03.2015 saat: 17,57 Haber sıra no: 12

Haber sitesi için söyleyecek bir sözümüz yok. O kendine düşen görevi ve açıklamayı yapması gereken biçim ve formatta yapmış. Yukarıda verilen alıntı yazı kısmındaki kalın ile işaretli yerlere bakarsanız konunun ne kadar zıt bir yapılanma içinde olduğunu anlayabilirsiniz.

İlgili konu bir tarayıcı tanıtımı mı? YouTube tanıtımı mı? Ticari bir konu mu? Yoksa karanlıktaki bir konunun yer yüzündeki sözlü bir tanıtım alt yapısı mı? Bu manşet haber bir kaç gün içinde güncelliğini kaybederek raflara kalkacak. Ancak şu anda haberi görmek isteyenlar buradan giriş yaparak görebilirler. Yorumlar herkese açık. Amacımız kimseyi karalamak hice saymak yarış etmek önde olmak değildir. Ancak pencereden bakıldığında değer yargılarının ticari olmaması gerekir. Acı ile tatlı, iyi ile kötü, çirkin ile güzel, artı ile eksinin, doğa kanunu çerçevesin de olması, dengenin korunması için geçerli en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır.

Artı ve eksi değerlerin tam uygulanmaması sonucu (iki artının yan yana gelmesinden dolayı birbirini itmesi gibi) huzursuzluklar başlar. Bu itme sonucunda birçok değerlerde yok olabilir.

Yukarıda anlatılan konular ve yenilikler hakkındaki yazıları artık güncel haberler kategorisinde okuyabilirsiniz.
Kaynak : AG, adnanguney.com

AddThis Orijinal Paylaşım Düğmeleri Nasıl Alınır

AddThis Paylaşım Düğmeleri
Addthis’in yeni sitesinden alacağınız orijinal sosyal paylaşım düğmelerini özelleştirerek Blogger şablon kodlarına nasıl ekleyeceğiniz ile ilgili açıklamalar. Sosyal Paylaşım düğmeleri Dünya devleri arasında yerini koruyan AddThis 2014 yılında site görünüm ve kullanım uygulamalarını değiştirmişti. Sitenin değişimi ile birlikte birçok sosyal paylaşım eklentilerinin de değiştiğini farketmiş olmalısınız. Bu eklentilerin bazıları ücretli bazıları da ücretsiz olarak web internet kullanıcılarına sunulmaktadır. Blogger ’un varsayılan sosyal paylaşım düğmeleri site hızının etkileyeceği gerekçesi ile alternatif hizmet sunmaması web yayıncılarını farklı arayışlar içerisine sürüklemektedir. Bu sürüklenme sonucu gelişen teknoloji ve yer imlerinin çoğalması bizleri farklı arayışlar ile buluşturmaktadır. Bugün blogger yayıncıları için derlediğim AddThis Sosyal paylaşım sitesindeki paylaşım düğmelerinin nasıl alınıp blogger şablonuna ekleyerek kullanılacağından bahsedelim. 

AddThis paylaşım düğmelerinin kullanım uygulamaları :

1. Güvenlik açısından her ihtimale karşın blog’unuzun yedeğini alın.
2. AddThis sitesine giriş yapıyoruz. Üye değilseniz, üyelik girişini tamamlayın. Lütfen bu kısmı dikkatli okuyun ve unutmayın.
3. Üye olduktan sonra, AddThis sitesi size uygulamaları kullanabilmeniz için ;
Profil adı : Örnek ekleyeceğiniz blog’ların ismi,
Profil ID : Uygulamaları kullanabileceğiniz App anahtarı diyebilirsiniz bir numara atanır.
Ayrıcalıklar : Görüntüleme ve değişiklik yapma yetki biçimini belirtir. 

Seçenekler verecektir.
4. Yukarıda anlatılan özelliklere göre birkaç blog’unuz olabilir. Her farklı blog için profil atamanız faydalı olacaktır. Neden ? Farklı blog’larınıza uyguladığınız eklentiyi yarın bir gün değiştirmek istediğinizde profilinizin ID’i ile değişiklik yaparsanız diğer tüm blog’larınızı da değiştirmiş olursunuz. Yani her blog için Profil adı belirlemeniz hangi blog’unuza ne yaptığınızı anlamanız açısından önemlidir. Ekleyeceğiniz her blog için farklı ID numarası alırsınız. Bu kısımda anlaşılmayan yer varsa lütfen yorum yazarak sorun.

Birkaç blog ekleyerek profil kaydı nasıl yapılır :

1. AddThis’e giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda Pano (Dashboart) ismine tıklayın.
2. Sağ ve sol tarafta isminizin olduğu bölümleri göreceksiniz. Sağ üst kısımdaki profil resminizin olduğu açılır pencereden Hesap ayarlarına giriş yapın.

3. Açılan pencerede 3 ad seçenek ile karşılaşacaksınız.
Hesap ayarları : E-posta, bülten bilgisi, şifre ve bağlı hesap bilgilerinizin olduğu kısım. Ayrıca dilediğiniz zaman hesabınızı bu alandan silebilirsiniz. 

Profiller : Yukarıda kısaca profillerden bahsettik. Bloglarınızı ekleyebileyip benzersiz ID alacağınız alandır. Farklı bir blog için eklenti alacaksanız alt kısımda Bir profil ekle kısmına tıklayın. Profil adı penceresine blog başlık ismini yazın. Örnek : Guney4
4. Profilinizin düzenlendiğini belirten, blog ismi ve ID numarasını göreceksiniz. Tamam ismine tıkladığınızda Profiller hanenize benzersiz profiliniz eklenmiş olacak. Artık diğer önemli işlemler şimdi başlıyor.
5. Hangi blog’unuza eklentiyi ekleyecekseniz profil bölümündeki isme tıklayın. Ekleyeceğiniz eklenti artık seçtiğiniz seçime bağlı olarak yapılandırılacaktır. Eğer blog'unuzdan AddThis eklentisini kaldırmak istiyorsanız önce profilden kaldıracağınız blog ismini seçip eklentiler kısmında yeşil olarak görülen aktif eklentiyi devre dışı bırakabilirsiniz. Bu şekilde diğer blog eklentileriniz de etkilenmemiş olacaktır.
6. Hisse ayarları (Share Settings) : Sosyal paylaşım imlerinden hangilerini kullanıyorsanız bu alandan yönetebilirsiniz. AddThis Sosyal paylaşım imlerini nasıl ayarlayacaksınız okuyun.


AddThis paylaşım düğmelerinin Blog’a eklenmesi :


1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. AddThis eklentilerinin bulunduğu kısma buradan giriş yapın ücretsiz eklentinizi seçin. Örnek eklentimiz Orijinal paylaşım düğmeleri olsun.
3. Eklenti kodunu almak için üst sol kısımdaki açılır pencereden profiliniz ve eklentinizi seçerek eklentinizin altında Kodu alın ismine tıklayın. Açılan pencerede ekleyeceğiniz veya çıkaracağınız butonları belirleyin. Şimdi blog’unuzun şablon bölümünden devam edelim.4. Şablon → HTML’yi düzenle ile şablon kodlarınızı açarak Ctrl+F ile aşağıdaki etiketi bulun.
<div class='post-share-buttons goog-inline-block'> 
4. Bu etiketi bulamazsanız yukarıda kırmızı ile belirtiğim alanı seçip aratabilirsiniz.
5. Bulduğunuz bu etiketin üstüne AddThis den aldığınız Adım 2: yazan yerdeki kodu yapıştırın.
6. Paylaşım butonlarının ana sayfada görülmesini istemiyorsanız eklediğiniz kodların hemen üstüne aşağıdaki kodları ekleyin. Bu şekilde ana sayfada paylaşım butonları görülmez. Bu kodu eklediğinizde şablon bir hata iletisi verecektir. Çekinmeyin sorun yok. Hatayı üstten okuyun sol kısımdaki satır numarasını ve sağ tarafta tırnak işaretli “</b:if>” etiketidir. Tırnaklar olmadan üstte verilen rakam satırını kaydırın ve etiketi ekleyip kaydedin. Herşeyin düzeldiğini göreceksiniz. 
Ana sayfadan gizleme etiketimiz ;
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'> 
7. AddThis eklentiniz de bir kodumuz daha var şimdi onu da ekleyelim. Adım 1: Yazan yerdeki kodu eklemek için aşağıdaki etiketi bulun. Genelde şablon kodlarının en altında bulunur.
AddThis eklenti kodları
</body>
8. AddThis eklenti Adım 1: yazan yerdeki kodu yukarıda verilen etiketin üstüne ekleyin ve blog’u kaydedin. Sosyal paylaşım eklentisinin bir müddet sonra çalıştığını göreceksiniz. Ancak Blogger’un Paylaşım butonları ile birlikte çalışacağından Blogger paylaşım buonlarını etkisiz duruma getirmek için adımları takip edin.Yerleşim → Blog kayıtları → Paylaşım düğmelerini göster yanındaki tiki kaldırın ve blog gadget’ini kaydedin.

NOT: AddThis eklentisi ana sayfada çalışır durumda iken yazı paylaşmaya çalıştığınızda yazı açıklamasını okuyamıyor. Bunun yerine blog açıklamasını okuyor. Bu nedenle ana saydan gizleme seçeneği ile kullanmanızı öneririm. Ayrıca Addtoany sosyal paylaşım buton eklentisini de tercih edebilirsiniz.

3/27/2015

RSS Nedir?

yahoo.com ana sayfam
RSS Web internet ortamında haber sağlayıcıları için yeni eklenen içeriğin kolayca takip edilebilmesini sağlayan web sayfa bildirim aracıdır. RSS’nin açılımı, (Rich Site Summary) 'dir. Birçok web internet yayıncılarının yazdıkları haber, makale, web günlükleri gibi içerikleri yayıncının iznine bağlı olarak RSS Feed formatı ile sitelere taşıyıp okuyucu kitlesinin güncel haber ve makalelerden haberdar olmasını sağlayan çok önemli bir araçtır. 

RSS Feed’in kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml'dir. Web site/blog gibi internet kullanıcıları RSS teknolojisini kullanarak sitelerine abone kaydı yapabildiği gibi sitelere abone de olabilir. RSS olarak sunulan içerik ayarları düzenlenerek, gönderilen içeriğin başlık ismi, tamamı veya özet görüntüsü sunulabilir. Günümüzde RSS teknolojisini kullanarak haber, makale gibi içerikleri sitesinde toplayarak kategorilere ayırıp çeşitli yazıları dizin şeklinde sunan siteler mevcuttur.
rss
Bir örnek ile açıklama yaparsak, hepimizin bildiği Bloglovin sitesi RSS teknoloji ile haber ve makaleleri toplayıp başlık, resim ve içerikten kısa bir özet sunan siteler arasında yer alır. Bu örneklerden biri de Dünya genelinde herkesin bildiği yahoo.com sitesidir. Yahoo sitesine kayıtlı iseniz ki önerilir, RSS beslemelerinizi yapılandırarak Dünya genelindeki haberlerden haberdar olabilir takip edebilirsiniz. 

Yukarıda gördüğünüz resim şahsımın kullandığı yahoo.com ‘ daki ana sayfamdır. Yine hepimizin Blog'larımızdan çok iyi bildiği ve kullandığı FeedBurner RSS Feed teknolojisi ile en iyi hizmet veren sitelerden biridir. Kullanıcıların takip ettikleri siteler her geçen gün korkunç şekilde artış gösteriyor. Web internetin büyümesi site ve blogların çoğalması ile birlikte beraberinde birçok zorlukları da getiriyor. En önemli zorluklardan biri de güncellemeleri takip etmekte yaşanan zorluklar. Ancak bu zorluklar kendi bünyesinde çare üreterek takip sistemi olan rss.xml (Extensible Markup Language) verileri okuyan yazım dilini ön plana çıkarıyor. Bu sistem kısaca internetten bilgi almayı kolaylaştırıyor.

Takip ettiğiniz bir çok site veya blog var her gün bunlara yeni bir yazı veya makale eklenmiş mi diye tek tek bakmakta zorlanıyor olabiliriz işte bu noktada RSS okuyucu programlar veya online servisler devreye giriyor.

3/26/2015

Ücretsiz Online Resim Boyutlandırma Aracı

Web site yazılarına renk katan, okuyucu ilgisini çeken resimlerinizin boyut ve ebatlarını optimize ederek site açılışını hızlandırıp Google Pagespeed Insights aracı ile bildirilen hataları minimize ederek Seo ve Web Yönetici Araçları ile uyumlu hale getirin. 2014 yılında çalışmaları başlatılan, Google Arama Sonuçları mobil kullanım ve Yapılandırılmış veri araçları 21 Nisan 2015 tarihin de Dünya genelinde resmi olarak çalışmaya başlayacak. Site hızı, mobil uyumluluk hatalı verilerin düzeltilmesi ile ilgili çalışmaları bugüne kadar web siteniz için kontrol etmedi iseniz biran önce ilgili düzenlemeleri yaparak sitenizi uyumlu hale getirmelisiniz.

Site yazılarınıza eklediğiniz resimlerin ebat ve boyutlarının düzenlenmesi de bu uyumluluk çalışmaları kapsamında yerini almaktadır. Blog yazı editöründe orjinal konum ayarı dışında yayınlayacağınız resimler şablon kodlarınızda mevcut olan scala'lar ile otomatikman düzenlenir.

Scalalara örnek verecek olursak, resim düzenleme seçeneklerindeki; K: 200 px. O: 320 px. Geniş: 400 px. Ç.büyük: 640 ORJ: 1600 px. ebatlarını verebiliriz. Aynı örneğimizi blog şablon arka plan resmi içinde vermemiz mümkündür. Mevcut temanız için yüklenen resim ebatları 1800 x 1600 Px.’dir. Resmin çözünürlüğüne göre bu boyut 100 KB, 200 KB, hatta 1 MB. gibi çok büyük değerler ile karşınıza çıkar. Siteniz ilk açılış anında her bir virgül dahi tarayıcı tarafından okunarak karşınıza gelir. Sonuç olarak temanıza eklenen birçok eklenti ve resim site hızınızı yavaşlatarak web için uyumsuz duruma getirmeye yeterli bir nedendir.

Ancak resimlerinizin ebat ve boyutlarını online olarak, uygun araçlar ile düzenleyebilirsiniz. Bu araçlardan biri de webresizer.com sitesidir.

Resimler nasıl optimize edilebilir ile ilgili adımlar :

1. webresizer.com sitesine giriş yapın.
2. Dosya seç seçeneğine tıklayın ve masa üstündeki resminizi yükleyin. Max. 10 Mb.’lık bir resim yükleme seçeneğine sahipsiniz. Defalarca resim yükleyebilirsiniz.
3. Resim kırpma ve sınır yuvarlatma seçenekleri mevcuttur.
4. Yeni boyut isminin hemen yanında Genişlik ve yükseklik ayarları mevcuttur. Önce genişliği sonra yüksekliği seçerek ebatlarınızı belirleyin. Veya sadece genişlik ayarı verirseniz yükseklik ayarı otomatik olarak belirlenir.
5. Alt sekmelerde değişik ayarlar mevcuttur. Dileyen bu ayarları da kullanabilir.
6. Örnek olması için yükleyeceğim “mavi-gokyuzu” isimli resmi blog arka plan resmi olarak kullanabilirsiniz. Aşağıda ayrıca resim linki verilecektir.
7. Normal resim ebatları : 1024 x 722 Px., Resim boyutu ise : 108.97 KB.’dir. Ancak resmimizi siteye yükleyerek optimize edip sonuçları hemen alt kısımda vereceğim. Optimize sonucunu sizde inceleyerek bu siteyi tarayıcı yer imleme kısmına ekleyerek istediğiniz zaman kullanın.
8. Resim yüklendikten sonra sol ve sağ orjinal görünüm ile optimize edilmiş görünüm ön izlemesini göreceksiniz.

Resim yüklendikten önceki ve sonraki ebatlar arasındaki farklar :

Önce :
Orjinal resmin kapladığı alan : 108.97 KB
Genişlik : 1024
Yükseklik : 722
Sonra :
Orjinal resmin kapladığı alan : 91.57 KB → Aradaki boyut farkı (KB) %15
Genişlik : 1024
Yükseklik : 722
Yukarıda verilen ölçülere dikkat ederseniz %15 resmin kapladığı alandan tasarruf ettik. Yazı içine yüklediğiniz her bir resim otomatik sıkıştırılıp ebatları ayarlandığından kullanmış olduğunuz tarayıcı sitenizi daha hızlı açacaktır. Yükleme sonrası resim indirme kısmına tıklayarak resminizi gönül rahatlığı ile kullanın.
Blog arkaplan resmi olarak kullanabilecğiniz resmin linki :
https://lh6.googleusercontent.com/-x1ian9fPmSY/VRNUiTk6YaI/AAAAAAAABV0/jX2z4UG17HI/w784-h553-no/mavi-gokyuzu_opt.jpg

3/25/2015

Chrome Tarayıcı Hızlandırma Seçenekleri

Google Chrome tarayıcınızı hızlandırın, başlıklı yazımıza devam ederek, Chrome tarayıcı deneysel özelliklerinin bulunduğu küçük bir ayar sayfamız daha mevcut. Anlatılanları takip ederek internet deneyiminize zarar vermeden deneysel özellikleri kullanarak Chrome performansınızı arttırabilirsiniz. Tarayıcınızın yavaşladığını hissediyorsanız bu adımları takip edip diğer uygulamaları ellemeden Chrome tarayıcınızı daha hızlı çalıştırın.
Not : Anlatılan konu içinde bilmediğiniz eklentiyi lütfen ellemeyin. Eklentinin ne olduğunu biliyor ve kullanmıyorsanız ayarları değiştirebilirsiniz.

Chrome tarayıcımızı hızlandırmak için uygulamalar :

1. Tarayıcınızı yeni sekmede açın ve adres çubuğunuza “chrome://flags” yazarak eklentilerin bulunduğu diğer ayar sayfasına ulaşın.
2. Sayfada verilen başlıkları bulamıyorsanız; CTRL+F arama kısa yolu ile verilen ismi aratın.

3. Arayacağımız ilk satır :
Kafes iş parçacığı sayısı : Chrome tarayıcınızdaki resimlerin daha hızlı yüklenmesini sağlayan bir yazılımdır. Ok işaretini genişletin ve 4 rakamını seçin.

Deneysel tuval özelliklerini etkinleştirme : Tarayıcı ayarlarındaki deneysel tuvaller web sitelerinin daha hızlı yapılandırılmasını sağlıyor. Seçeneklerden altta yer alan "Etkinleştir" butonu ile etkin kılın.
Hızlı sekme/pencere kapatmayı etkinleştir : Sekme ve pencerenin hızlı açılıp kapanması. Seçeneklerden altta yer alan "Etkinleştir" butonu ile etkin kılın.
SPDY/4'ü etkinleştir : HTTP/2 standartları arasında yer alan SPDY/4 özelliğini aktifleştirerek daha hızlı web sayfası oluşturma özelliklerinden faydalanabilir ve böylece en kısa sürede girilen web sitelerinin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.
Yukarıda verilen isimleri bulup, ayarları değiştirdikten sonra sayfa altında bulunan "Şimdi yeniden başlat" butonuna tıklayarak, Chrome tarayıcınızı yeniden başlatın. Tarayıcınız yeniden başladığında tüm ayarlar aktif olacaktır.

Google Chrome tarayıcınızı hızlandırma ile ilgili konuları uyguladığınızda tarayıcınızdaki değişimleri izledi iseniz biraz daha farklı çalışdığını görmüş olmalısınız. Bu konudaki görüşlerinizi sizde paylaşın. Chrome tarayıcı, flags ayarlarını fazla kurcalamadan anlatılanları uygulamanız sizin için yeterli olacaktır. Sadece önerilen ayarların yapılması tavsiyemizdir.

3/24/2015

Google Chrome Tarayıcınızı Hızlandırın

Google Chrome, diğer tarayıcılar ile kıyaslandığında daha hızlı kararlı ve güvenli bir tarayıcı olarak karşımıza çıkar. Ancak, bazı uzantı ve gereksiz uygulamalar Chrome tarayıcımızı yavaşlatabilir. Tarayıcınızın yavaşladığını hissediyorsanız şu adımları takip ederek daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Google Chrome tarayıcınızın verimli çalışabilmesi için birçok yazılım bir araya getirilmiştir. Bir araya getirilen bu yazılımların her biri eklenti olarak adlandırılır. Yeni bir Chrome tarayıcı yüklediğinizde geliştiriciler için hazırlanmış bazı eklentiler etkin iken bazı eklentiler henüz deney aşamasında olduğundan etkin değildir. Ancak bazı küçük değişiklikler yaparak eklentileri etkin hale getirip tarayıcımızı hızlandırabiliriz. Etkinleştirmemiz gereken eklentileri aşağıda açıklamadan önce tarayıcı hızımızı etkileyen Chrome uzantılardan da biraz bahsedelim.

Chrome uzantılar : Google web mağazasında mevcut birçok yazılım birer tarayıcı uzantısı olup, seçiminize bağlı olarak ekleyip kaldırabilirsiniz. Bu uzantılar için gerekli olan güvenlik Google tarafından sağlanmakta ve gözlemlenmektedir. En ufak bir hata olduğunda uzantılar ile ilgili geri bildirim olarak bilinen kötüye kullanım seçeneği o uzantının bir daha hiçbir zaman çalıştırılamayacağı anlamına gelir. Kötüye kullanım olarak bildirilen uzantı Google tarafından kara listeye alınır. Kimse bu nedenle cesaret edipte yanlış bir uygulama girişiminde bulunamaz. Yukarıda yaptığımız açıklamalara dayanarak Google Chrome tarayıcımızı nasıl sağlıklı hızlandırabileceğimizi aşağıda inceleyelim.

1. Kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakın :

Yeni Chrome tarayıcınızı kurduğunuz da kullanım deneyimi iyileştirmek amaçlı birçok eklenti eklentiler sayfasında siz kullanmasanız da aktif olarak yer alır. Kullanmadığınız her bir eklenti tarayıcınızı yavaşlatır hızını düşürür. Not : Anlatılan konu içinde bilmediğiniz eklentiyi lütfen ellemeyin. Eklentinin ne olduğunu biliyor iseniz ve kullanmıyorsanız etkisizleştirebilirsiniz.
→ Tarayıcı sekmesi adres çubuğunuza “chrome://plugins” yazarak eklentiler sayfasını açın. Açılan bu sayfada kullanılmayan eklentileri devre dışı bırakmanıza tarayıcınız izin veriyor. Chrome tarayıcı eklenti sayfa resmini inceleyin.

→Eklentiler sayfasında gördüğünüz isimlerin arasında örneğin Picasa’ı veya bir başka eklentiyi kullanmıyorsanız Devre dışı bırakabilirsiniz. Bildiğiniz ve kullanmadığınız bir eklentiyi devre dışı bırakarak tarayıcınızı hızlandırabilirsiniz.
→ Örneğin PDF formatında dosyalarınızı tarayıcınızın açmamasını istiyorsanız devre dışı bırakabilirsiniz. PDF formatındaki dosyalara banka ödeme bildirimi için gelen dosya örneğini verebiliriz. PDF eklentisi devre dışı bırakıldığında e-mail olarak gelen PDF uzantılı dosyaları açmak için Adobe reader gibi bir program kullanmanız gerekecektir.
→ Sağ üst kısımda eklentilerin özelliklerini gösteren (+) tıklayarak eklenti ayrıntılarını görebilirsiniz. Yanlışlık ile devre dışı bıraktığınız bir eklentiyi tekrar aynı sayfaya girerek etkinleştirin.

Kullanmadığınız Chrome uzantılarını kaldırın :

Bilgisayarınız, işletim sistemi, ram, işlemci ve web internet hızınız iyi ise tarayıcınıza eklediğiniz uzantıları kaldırmanıza gerek yoktur. Ancak yeterli donanıma sahip değilseniz, internetiniz de yavaşsa Chrome tarayıcınıza eklediğiniz uzantılardan kullanmadıklarınızı kaldırarak tarayıcı hızınızı biraz daha artırabilirsiniz.
→ Chrome tarayıcı sağ üst kısımda üç çizgili tarayıcı kontrol icon’una tıklayın.
→ Açılan pencerede; Diğer araçlar → Uzantılar, ismine tıklayın.
→ Eklediğiniz tüm uzantıları görmüş olmalısınız. Bu uzantılardan kullanmak istemediğinizi hemen sağ tarafta bulunan kare seçim kısmına tıklayarak etkin/devre dışı bırakabilir veya,
→ Uzantının satır hizasındaki çöp kutusu icon’una tıklayarak uzantıyı kaldırabilirsiniz.

Geçmiş bilgilerinin temizlenmesi :

Google Chrome, tarayıcınızda internet geçmiş bilgilerinizin depolandığı bir bölüm mevcuttur. Bu bölümde internet geçmişiniz depolanır. Herhangi bir sitede arama yaptığınız ancak bazen unuttuğunuz sitelere bu depolama alanından ulaşabilirsiniz. Bir müddet sonra bu depolama alanı çok fazla yer kaplayarak tarayıcı hızınızı yavaşlatabilir. Belirli zaman diliminde bu depolama alanını silerek hızınızı biraz daha yükseltin.
→ Chrome tarayıcı sağ üst kısımda üç çizgili tarayıcı kontrol icon’una tıklayın.
→ Açılan pencere de, Geçmiş ismine tıklayın.
→ Tarama verilerini temizle ve açılan penceredeki seçim alanına tıklayarak geçmişi silin.
Hatırlatma : Şifrelerinizin otomatik kayıt edilmesini seçti iseniz tarayıcınıza giriş yaptığınız tüm sitelere tekrar şifre ile giriş yapmak zorundasınız. Diğer çerezler de silineceğinden ilk açtığınız site çerez bırakana kadar ağır açılacak ancak daha sonra açılışı hızlanacaktır. Google Chrome tarayıcı hızlandırma ile ilgili bir sonraki yazımızda buluşmak üzere.

3/23/2015

Neden Bir Sunucuya İhtiyacım Var

Sunucu Nedir? Daha çok “Server” veya “Ana Makine” olarak bildiğimiz sunucular, yapılandırılan herhangi bir ağ üzerinde bilgileri veya uygulamaları kullanıcılara paylaştıran, donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşan özel bir bilgisayardır. Sunucu, sunduğu hizmete göre farklı şekillerde adlandırılır. Örneğin sunucu, bir veritabanı hizmeti sağlıyorsa “veritabanı sunucusu” bir “web server” olarak hizmet veriyorsa “Web sunucusu” olarak adlandırılabilir. Sunucu işletim sistemlerinin giderek gelişmesiyle birlikte, sunucular pek çok görevi otomatik ve güvenilir bir şekilde yapabiliyor. İşletim sistemlerinin içerdiği kurulum sihirbazları, sunucu yapılandırma aşamasının her adımında sizi yönlendirerek, yapılandırmayı basit birkaç adımda tamamlamanızı sağlıyor.

Şirketinizin bir sunucusu var mı?

Bir sunucu sahibi olduğunuzda neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Rakipleriniz, teknolojik olanakları sonuna kadar kullanıp verilerine her yerden 7x24/sürekli erişebiliyorken, siz her iş çıkışında verilerinizle vedalaşıyor musunuz?

Yaşadığınız e-posta problemleri saçınızı başınızı yolduruyor mu? Yoksa düzgün e-posta iletişimi kuramıyor musunuz? Buraya yine performans – perfomans ile birlikte Xeon’dan bahsetmemiz lazim, “Xeon islemcilerin sundugu performans senaryosu incelenebilir.

Peki ya bilgisayarlarınızın güvenliği? Virüsler tatillerini bilgisayarlarınızda mı geçiriyor yoksa arada sırada banka hesaplarınızı mı yokluyor?Tüm bu karmaşık konuları düşünürken tabiki sunucu olmadanda bir web sitesi yada network sistemi kurmamız imkansız bu yüzden yapacağımız işe göre birden fazla sunucu seçeneği bulunmakta daha sonraki konularımızda fiziksel sunuculardan vps ve vds şeklinde ayrılan sanal sunuculardan ve bir çok detaylı anlatıma yer vereceğiz bizi takip etmeye devam edin.

3/21/2015

Microsoft Windows 10’u Ücretsiz Kullanın

Windows 10
Microsof’un Windows 10 işletim sistemi, Windows kullanıcılarına ücretsiz dağıtılacak. Windows.Microsoft.Com resmi sitesinde yapılan slogan niteliğindeki “Windows 10 hepimiz için değil, her birimiz için” açıklaması ile Dünya görüş ve hedefini bu slogan ile de açıklamış oluyor. İster istemez akla şu soru geliyor. Microsoft Windows 10 işletim sistemini neden ücretsiz dağıtıyor? Microsof şirketine göre; “Müşterilerin, zaman geçtikçe lisanslı ürünün değerini anlayacaklarını düşünüyor, bu neden ile kullanıcı geçiş sürecini , onlar için kolaylaştırmak istedik.” şeklinde yorumluyor. 

Uzun süredir ücretli olarak dağıtımı yapılan Windows işletim sisteminin birçok uğraş ve çabalara rağmen korsan kullanımının önüne geçilememesi böyle bir kararı ön plana çıkarıyor. Bana pek açıklayıcı ve ikna edici bir açıklama olarak gelmiyor. Bir ürünün satışını kesmek için daha önceden planlanan bir sistemin ön plana çıkması gerekir diye düşünüyorum. 

Google’un birçok ücretsiz ürününün ön plana çıktığı günümüzde ticari rekabeti görememek bence yanlış olurdu. Örnek vermek gerekirse Google Drive ile birçok ürünü ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Google Drive, Dökümanlar ile Word, E-Tablolar ile Exel, Sunu, Slayt, Google Gmail ile E-Posta hizmetleri gibi tamamı ücretsiz olan hizmetler. Ticari rekabetin ön planda olduğu günümüzde Microsoft Windows 10’un ücretsiz dağılımı bence çok doğal ve yerinde alınan bir karar niteliğinde.

Sonuç olarak, Windows 10’un ücretsiz dağılımı işletim sistemi üzerinde kısıtlama olup olmadığı konusu pek de açık ifade edilmiyor. Zaman için de gelişmeleri görecek ve yaşayacağız.

Microsof’un Windows 10 işletim sistemini ücretsiz nasıl alacaksınız :

1. windows.microsoft.com resmi sitesine giriş yapın.
2. Giriş yaptığınız sayfada Windows hakkında yazılanları inceleyin.
3. Ücretsiz Yükseltme Teklifi yazan butona tıklayın. Herkesin eskiden beri Windows giriş posta bilgilerinin olduğunu biliyoruz. Hesabınızla giriş yapmayı unutmayın.
4. Butonu açtığınızda Windows’un sizin hesap bilgilerinize ulaşabileceğini belirten bir yazı göreceksiniz. İstediğiniz zaman bu giriş iznini değiştirebilirsiniz. İlgili mesajı okuyun.
5. Alt kısımda Evet ismine tıklayarak. Microsof App giriş izni resmini inceleyin.

6. Evet’e tıkladıktan sonra açık sayfa kaybolacak. Küçük bir öz eleştiri yapalım. Yetki izin penceresi Evet butonuna tıkladıktan sonra küçük bir teşekkür ve yapılan işlem için açıklama mesajı olabilirdi. Aldım gitti der gibi sayfanın kaybolması pek de şık olmamış. Zannedersem yapılan müracatlar Ülke bazında değerlendirilip yeni bir konsep dahilinde açıklama yapılacak. Yeni ücretsiz Microsof’un Windows 10 işletim sistemi bizlere kısıtlı mı sunulacak ilerleyen zaman içinde göreceğiz.

Laptopun Pil Ömrünü Uzatma Tekniği

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte insanlar teknolojik cihazlar olan tablet, telefon ve bilgisayar başında çok fazla vakit harcamaya başlamış ve sosyal medya ortamlarında saatlerce kaldığının farkına varamamaktadır. Masaüstü bilgisayarlara oranla laptopların tarihi çok eski olmasa da bilgisayar kullanıcılarının büyük oranı laptop kullanmakta ve pilinin kısa sürede bittiğinden yakınmaktadır. Bu durum biraz da bilinçsiz kullanım ve dikkatsizlikten kaynaklanıyor aslında. Laptopunuzun pil ömrünün nasıl düştüğünü açıkladıktan sonra siz de kullanıcı kaynaklı olduğunu anlayacaksınız aslında.

Pil Ömrünü Uzun Tutabilmek İçin Yapılması Gerekenler;

Şarj ile çalışan tüm cihazlarda olduğu gibi laptop bataryaları da şarj edip tekrar yüklenme mantığı ile çalışmaktadır. Bilinçsiz kullanıcıların şikayetleri arasında en sık karşılaşılana laptop şarjım 1 saat bile dayanmıyor artık, sürekli sarja takmak zorunda kalıyorum bilgisayarımı, bilgisayarım çok fazla ısınıyor, bataryam artık şarj almıyor gibi şikayetler laptop kullanıcılarının pil sorunları arasında en çok rastlananlarıdır. Bu şikayetleri yapanlardan biri olmak istemiyorsanız bu yazımızı pür dikkat okumanızı tavsiye ederim.
Bilgisayar başında uzun süreli kalacaksanız izlediğiniz film, dizi gibi saatler alan bir aktiviteniz var ise bilgisayarınızın bataryasını çıkartıp fişe taktıktan sonra kullanabilirsiniz. Bunu yapmadığınız takdirde laptopunuz sürekli şarj harcayacak ve sürekli doldurmak isteyecektir hem şarj cihazınız ısınacaktır hem de bataryanız bu işlemi tekrar tekrar yaptığı için.
Pil ömrünüz sadece bu işlemden dolayı değil dikkat etmediğiniz bilgisayar görselliğinizden dolayı da aynı şekilde kısalabilmektedir. Bilgisayarınızın uyku mod ayarlarını, kapak kapalı mod ayarlarını ve ekran parlaklığı gibi önemli ayarlarını da düzenlemediğiniz zaman pil ömrü kısalacaktır. Genellikle en dikkatsiz davranılanı ekran parlaklık ayarıdır bu noktaya dikkat etmemiz gerekiyor.
 • Bilgisayarınızın pil ömrü hem bu gibi sebeplerden dolayı azalabilir hem de bilgisayarınız sürekli aynı işlevi gördüğü için çok fazla ısınacaktır oyun oynarken veya film izlerken bilgisayarınızın fanı sürekli çalışır çünkü bataryanız doldur boşalt işlemini tekrarladığı sırada çok fazla ısınacaktır ve fan bu sıcaklığı fark edip çalışmaya başlayacak ve soğutmaya çalışacaktır fakat başarısız olacaktır aynı işlem sürekli tekrarlandığı için bir süre sonra bilgisayarınız epeyce yıpranmış ve kullanımı zor olacaktır.
 • Pil ömrünü uzun tutabilmek için bu önerileri dikkate almadığınız takdirde bilgisayarınızın pil ömrü yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır 7 saatten 5 saate, 5 saatten 3 saate gibi bu düşüş sürekli devam edecek ve bir süre sonra yıpranmış olan bilgisayarınız şarja takmadan açılmayacak ve dakikasında şarj isteyecektir.
 • Bu önerileri dikkate aldığınız takdirde pil ömründe bir düşüş görseniz bile ufak zaman dilimleri yarım saat 45 dakika gibi düşüşler görürsünüz bunlar da normaldir.
 • Pil ömrünün bitmesi laptopunuzun işlevini kaybetmesi demektir bir nevi her ortamda kullanabildiğiniz laptopunuzu şarja takmadan açamayacaksınız dışarda laptop ile bir işiniz olduğunda götüremeyeceksiniz bu gibi kötü sonuçlarla karşılaşacaksınız fakat önerileri dikkate alırsanız böyle sorunlarla karşılaşma olasılığınız bir hayli düşmüş olacaktır.

3/19/2015

Wordpress Jetpack Eklenti Açığı Acil Yeniden Güncelleyin


Wordpress, Güvenlik İçin Jetpack 3.4, eklentisini Güncellemişti, ancak eklentide çıkan bir açık yüzünden Jetpack 3.4 modolü yeni Jetpack 3.4.1 sürümüne yükseltildi. Bu yazıyı şu anda okuyorsanız Wordpress sitenizin güvenliği açığından sitenin etkilenmemesi için sitenize giriş yaparak güncellemenizi yenileyin. Wordpress Jetpack Eklenti paketinde yapılan değişikliğin ne olduğunu buradan okuyup, son durum hakkındaki eleştiri ve yorumları buradan görebilirsiniz. 

Wordpress sitenizde Jetpack eklenti paketini henüz kurmadı iseniz ilgili bağlantıdan giriş yaptığınızda zip olarak masa üstüne indirip, Wordpress sitenize yükleyebilirsiniz.

Wordpress Site Simgesi Favicon Nasıl Değiştirilir

Wordpress temanızda site simgesi olan Favicon,nu tarayıcı adres çubuğunda, yer imi listenizde site adının yanında ve mobil tarayıcılarda uyumlu olarak gösterin. Wordpress sitenizde Favicon resmi nasıl değiştirilir okumaya devam edin. Wordpress siteleri için hazırlanmış birçok eklenti mevcuttur. Ancak eklentileri tek tek eklemek yerine birçok eklentiyi kendi bünyesinde barındıran ve değişik alternetif eklentileri servis eden Jetpack paketi içindeki Site simgesi isimli modülü kullanarak birkaç adımda sitemiz için Favicon’umuzu oluşturacağız.

Site simgesi Favicon nasıl eklenir ile ilgili adımlar :

1. Wordpress sitenize giriş yapın.
2. Wordpress Jetpack paketi yüklü değilse bağlantıdan giriş yaparak kurulum yapabilirsiniz.
3. Sol menüde Jetpack → Ayarlar ismine tıklayın. Dikey çubuğu aşağıya kaydırarak Site simgesi isminin üzerine maus’unuzu yalşatırın sağ tarafta görülen uyarı mesajını göre etkin değilse etkinleştirin. Site simgesini bulmak için ilgili resmi inceleyin.
5. Wordpress kumanda paneli → Ayarlar → Genel, ismine tıklayın ve dikey çubuğu aşağıya kaydırın. Şu anda Site simge ismini görmüş olmalısınız.
6. Favicon ekleyeceğiniz resim, Blogger Favicon’u gibi küçük bir resim olmadığını hatırlatmak isterim. Favicon olarak kullanacağınız resim kare ve 512 px. x 512 px. ebatlarında olmalıdır. Bu kadar büyük resim olurmu diye düşünebilirsiniz. Ancak büyük resimlerin eklenti sayesinde küçültüleceğini hatırlatmak isterim. Resminiz hazır ise devam edelim.
7. Simge ekle ismine tıklayın→ Resmi yükleyin. Resim ebatlarını söylenilen şekilde hazırladı iseniz, resmi kırpın düğmesine tıklayın. 8. Resminiz kırpılmış olarak aşağıda önizleme bölümünde mobil görünümde dahil olarak görülecektir. Yapılan işlemin çalışması için ; Site simgesini güncelleye tıklayın. Değişiklikleri kaydet seçeneğinden sonra artık Wordpress Favicon resminizi kullanabilirsiniz. 

Wordpress Favicon'unuz için nasıl bir resim ekleyeceğim diye düşünüyorsanız ipucu; Ponit.net ile tasarladığım ismimin ilk harfinden oluşan (A) resmi aşağıda görebilir ayrıca eklenti ile oluşturduğumuz önizleme resmini yukardan inceleyebilirsiniz. 
İlgili : Resim editörleri hakkında yazıları da inceleyin.

3/18/2015

Wordpress Güvenliği İçin Jetpack Eklentisi Güncellendi

Wordpress’in en popüler eklentisi (plugins) olan Jetpack 3.4, web bot net saldırılarına karşı güncellenmiş sürümü wordpress.org eklenti dizininde yayınlandı. Wordpress site yöneticilerinin endişe duyduğu saldırılara karşı basitleştirilmiş arayüzü ile hizmetinizde. Wordpress eklenti özelliklerine entegre edilen bruteprotect ile site güvenliği üst seviye koruma altına alınıyor. Geliştiricilerin açıklamalarına göre Jetpack paketine eklenen bu özellik ortak saldırılara karşı siteyi koruma altına alıyor. Jetpack paketinin bir önceki, Jetpack 3.3.2 sürümünü yeni Jetpack 3.4 sürümüne yükseltin. Geliştiricilere göre %100 Wordpress 4.1.1 uyumlu site eklentisini site eklenti güncellemelerinde mesaj iletisi olarak da görüp hemen yükleyebilirsiniz. Wordpress 4.1.1 uyumlu, Jetpack 3.4 eklenti güncelleme mesaj resmi.
Wordpress siteye Jetpack eklenti paketi nasıl montaj edilir ile bilgileri okuyabilirsiniz.

3/17/2015

Blogger için Sidebar Menü çubuğu Eklentisi

Blogger’un, ana sayfa sidebar sütun’unda etiketlerinizden oluşan linkleri menü çubuğu gibi kullanmanızı sağlayan sidebar gadget eklentisi. Menü çubuğu olarakta kullanılabilen gadget eklentisine 3 veya 4 ad. etiket linki ekleyebilirsiniz. Blog’un başlık header kısmında bulunan menü çubuğundaki, hakkında, iletişim, gizlilik ve benzer etiket linklerinizi sidebara taşıyarak okuyucularınıza daha fazla seçenek sunup boşalan bu alana farklı kategoriler (etiket) atayın.

Menü çubuğu blog’un başında olur, düşüncesini bir kenara bırakarak yaratıcılık düşüncelerinizi harakete geçirin. Alt alta sıralanmış linklerde kullanabilirsiniz. Ancak bunlar menü çubuğu görüntüsü gibi renkli olmayacaklardır. Neden olmasın! diyerek hemen başlayın. Yapmanız gereken işlem sadece kodları gadget olarak eklemekten ibarettir. Sidebara ekleyeceğiniz menü çubuğu hakkındaki açıklamaları aşağıdan takip ederek hemen başlayın. Kurulum aşaması bittiğinde nasıl olacağını yukarıdaki resimden görebilir veya şu anda sidebar da canlı olarak görebilirsiniz.

Blogger için Sidebar Menü çubuğu Eklentisinin kullanımı :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Yerleşim, Gadget ekle seçeneğini açın.
3. Html/JavaScript gadget’ini açın ve aşağıdaki kodları kopyalayarak gadget içine yapıştırın.

<style> 
#agnavbar { 
  background: #3B5998; 
  width: 100%; 
 
  color: #FFF; 
    margin: 10px 0; 
    padding: 0; 
    position: relative; 
    border-top:0px solid #960100; 
    height:35px;
}
#agnav { 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#agnav ul { 
  float: left; 
  list-style: none; 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#agnav li { 
  list-style: none; 
  margin: 0; 
  padding: 0;    
} 
#agnav li a, #agnav li a:link, #agnav li a:visited { 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  font:bold 12px Helvetica, sans-serif; 
  margin: 0; 
  padding: 9px 12px 11px 12px; 
    text-decoration: none; 
    border-right:0px solid #627AAD;
} 
#agnav li a:hover, #agnav li a:active { 
  background: #627AAD; 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  text-decoration: none; 
    margin: 0; 
  padding: 9px 12px 11px 12px;        
}
#agnav li { 
  float: left; 
  padding: 0; 
} 
#agnav li ul { 
  z-index: 9999; 
  position: absolute; 
  left: -999em; 
  height: auto; 
  width: 160px; 
  margin: 0; 
  padding: 0; 
} 
#agnav li ul a { 
  width: 140px; 
} 
#agnav li ul ul { 
  margin: -25px 0 0 161px; 
}
#agnav li:hover ul ul, #agnav li:hover ul ul ul, #agnav li.sfhover ul ul, #agnav li.sfhover ul ul ul { 
  left: -999em; 
} 
#agnav li:hover ul, #agnav li li:hover ul, #agnav li li li:hover ul, #agnav li.sfhover ul, #agnav li li.sfhover ul, #agnav li li li.sfhover ul { 
  left: auto; 
} 
#agnav li:hover, #agnav li.sfhover { 
  position: static; 
} 
#agnav li li a, #agnav li li a:link, #agnav li li a:visited { 
  background: #EDEFF4; 
  width: 120px; 
  color: #3B5998; 
  display: block; 
  font:normal 12px Helvetica, sans-serif; 
  margin: 1px 0 0 0; 
  padding: 9px 12px 10px 12px; 
    text-decoration: none; 
z-index:9999; 
border:1px solid #ddd;
-moz-border-radius:4px; 
-webkit-border-radius:4px;
  
} 
#agnav li li a:hover, #agnav li li a:active { 
  background: #627AAD; 
  color: #FFF; 
  display: block; 
  
}
#agnav li li li a, #agnav li li li a:link, #agnav li li li a:visited {
  background: #EDEFF4; 
  width: 120px; 
  color: #3B5998; 
  display: block; 
  font:normal 12px Helvetica, sans-serif; 
  padding: 9px 12px 10px 12px; 
    text-decoration: none; 
z-index:9999; 
border:1px solid #ddd; 
  margin: 1px 0 0 -14px;  
} 
#agnav li li li a:hover, #agnav li li li a:active { 
  background: #627AAD; 
  color: #FFF; 
  display: block; 
}
</style> 
<div id='agnavbar'> 
     <ul id='agnav'> 
      <li> 
       <a href='#'>Ana Sayfa</a> 
      </li> 
      <li> 
       <a href='#'>Hakkında</a> 
      </li>
   <li> 
       <a href='#'>İsim</a> 
      </li>
      <li> 
       <a href='#'>Gizlilik</a> 
      </li>  
    </ul></div>
4. Yukarıda verilen kodları eklediğinizde sidebar menü çubuğunuz aşağıdaki resim gibi görülecektir. Eklenti gadget’inizi footer kısmına sürükleyerek de kullanabilirsiniz.

Sidebar Menü çubuğunun yapılandırılması :

1. background: #3B5998; Renk kodunu istediğiniz bir Hex renk bulucu ile değiştirin.
2. Yukarıda verilen kodları dikey kaydırma yardımı ile aşağıya doğru indirin.
3. # : Mavi ile gösterilen yere, tırnak içine kullanmak istediğiniz link’inizi ekleyin.
4. >< : Bu sola ve sağa dönük kırmızı iki işaretin ortasına örnek: “>Ana Sayfa<” isim girin. Kodlara isim girilmiştir. Değiştirmek istediğinizde kullanın.
5. Herhangi bir etiketi silmek veya eklemek için etiket başlangıç ve bitiş kısmını silebilir veya ekleyebilirsiniz.
Örnek etiketimiz :


<li>

<a href='#'>İsim</a>
</li>

6. Menü çubuğu rengini değiştirerek farklı kullanabilirsiniz. Örnek : Pembe renkli menü çubuğu görselini inceleyin.
Menü çubuğu ile ilgili yapılan açıklamalarda problem yaşıyorsanız yorum yazarak yardım alabilir, temanızı daha fazla özelleştirmek için Tema tasarım ve Menü oluşturma konularını inceleyebilirsiniz.

3/16/2015

Google Code Proje Barındırma Hizmeti Kapanıyor

Google’un, ücretsiz açık kaynak Proje barındırma hizmeti olan Google Code servisini kapatacağını, Google açık kaynak (Google Open Source Blog) 12 Mart 2015 tarihinde resmi blog’undan duyurdu. Google Code 2006 yılından beri açık kaynak Hosting hizmeti veriyordu.

12 Mart 2015 tarihli, Resmi blog’unda yaptığı açıklama duyurusundan sonra Google Code Proje barındırma hizmeti bünyesinde yeni bir proje üretilemeyecek. Daha önce üretilen projelerin üzerinde yapılacak çalışmaların son bulma tarihi ise 24 Ağustos 2015 olarak belirlenmiş. Belirlenen bu tarihden sonra proje üzerinde izin verilen yazma ve okuma izinleri devre dışı olacak. Geliştirilen projelerin yetkisi ise sadece okuma olarak belirlenecek.

Google Code proje hizmeti servisinin tamamen kapatılması 25 Ocak 2016 tarihi olarak belirtiliyor. Google Code hizmetini kullanan Geliştiriciler (Develepors) belirlenen tarih içinde kaynak kodlarını döküman olarak arşivlerine alabilecekler. Arşivlenen dökümanlar yeni barındırma servisleri olan, SourceForge, Bitbucket veya popüler proje hizmeti veren Github gibi servislere taşınabilecek.

3/15/2015

VLC Media Player Windows 2 Versiyon Güncellemesi

VLC Media Player
Vlc Media Player, Windows işletim sistemin de kullanılabilen açık kaynak kodlu ücretsiz yeni Medya oynatıcı proğramı 2.2.0 Versiyonu güncellendi. Windows işletim sistemi medya oynatıcısı ile bilgisayarınıza eklediğiniz şarkı, video görsellerini yeni güncel versiyonu ile oynatabilirsiniz. Vlc Media Player proğramı şarkı, video görsellerini oynatabilecek codek yapısına sahip ücretsizdir. Vlc Media Player, VLC kelimelerinin kısaltılmış açılımı VideoLAN Client olarak bilinir.

Program en popüler ses ve video formatları MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, MP3, ve OGG, hatta DVD ve VCD’ler bile hiçbir sorun çıkarmadan oynatabilme özelliğine sahiptir. Vlc Media Player yazılım içindeki geliştirilmiş özelliği ile altyazı desteği de sunmaktadır. Film izlerken hiçbir sorun ile karşılaşmayacağınız, bir çok codec paketi ile tam uyumlu çalışabilen bir medya oynatıcısı.

Özellikleri:


 • Ücretsiz, açık kaynak ve çapraz platform desteği
 • Sistem codecleri birçok popüler video formatı ile uyumlu
 • Canlı kayıt imkanı
 • Anlık duraklatma ve kare kare ilerletme imkanı
 • Hız kontrol özelliği
 • HD yüksek kalite medya ve görüntü oynatma desteği
 • En yeni ve en popüler formatların tamamını oynatabilme
 • İşletim Sistemi : Win8/Win7/Vista/WinXP/Win2000
 • Vlc Media Player dosya boyutu : 22 MB. 
Vlc Media Player sürüm bilgisi : Versiyon 2.2.0-Windows
Ücretsiz reklamsız “Kendi Sitesinden” ⇒GİRİŞ 'e tıkla VLC’i İNDİR
NOT : Giriş'e tıkladığınızda Proğram yapımcısının sitesine ulaşacaksınız. İndir sekmesine tıklayın 5 sn. içinde masa üstüne kayıt yapmanız için beklemeniz gerekecektir. Tamamen ücretsizdir. Ekran görsellerini buradan izleyebilirsiniz.

3/14/2015

Google Dizini Engellenen Kaynaklar-Web Yönetici Araçları

Google, Web Yönetici Araçları Webmaster Tools site araçlarına kısa bir süre önce “Engellenen Kaynaklar” isminde bir alt menü sekmesi ekledi. Google’un, Web Yönetici Araçları servisini çok sık kullanan site yazar ve yayıncıları arkadaşlar eklenen bu yeni menüyü görmüş olmalılar. Bugüne kadar bu menüyü fark etmedi iseniz, buradan ilgili adımları takip ederek ulaşabilirsiniz. Web Yönetici Araçları → Google Dizini → Engellenen Kaynaklar. Kendi blog’umda da 13 ad. “Engellenen Kaynaklar” hatasına rasladım. Ancak yeni eklenen menünün blog üzerindeki davranışlarını izlemek için ellemedim. Uzun bir süre ellemediğim bu hatalar belli bir noktada durakladı. Bu hataları incelediğimde bakın neler buldum. Bu arada Web Yönetici Araçları API’lerinin tamamen yenilendiğini de hatırlatmak isterim.

Web Yönetici Araçları, Google Dizini, Engellenen Kaynaklar ile ilgili açıklamalar :

1. Google, Web Yönetici Araçlarına giriş yapın.
2. Google Dizini → Engellenen Kaynaklar menüsüne tıklayın.
3. Açılan sayfada, hatalı linkleri göreceksiniz. Herhangi bir linke tıklayın.
4. Pop-Up açılan ve size yol gösteren bir pencere ile karşılaşacaksınız. Öncelikle tüm yazıları okuyarak ön fikir edinmeniz ileride oluşabilecek hataları düzeltmeniz için size temel oluşturacaktır.
5. Pencerenin en üst kısmına bakın. Engellemeye neden olan açıklama link olarak bu kısımda mevcuttur. Bu kısmı bir ipucu olarak kabul ederseniz hatayı kısa zamanda bulur düzeltirsiniz. Hemen alt kısımlarda 3 madde başlığı altında yol gösteren açıklamalar mevcut. Her bir açıklamanın sağ kısmında, Google gibi getir, Ana makinayı doğrula, Robots.txt test aracı isimleri Google mavisi ile seçici konumunda görülmektedir.

En alt kısımda konuyu özetleyen üç isim göreceksiniz bunlar :

A. URL
B. Kaynak
C. Robots.txt
Açıklamalarını aşağıda vereceğim engellenen hatalı linkimizin resmini inceleyin. Bu açıklama size örnek olması için anlatılmıştır. Engellenen linkler sizde farklı görülebilir ancak engellenen hatalı linklerin düzeltilme mantığı aynıdır.

Engellenen linklerin açıklaması

Engellenen linkimizin neden engellediğinin inceleyelim :

A. URL : URL kısmında yazı başlık ismine verilen linki görüyorsunuz.Bir hata görülmüyor. Öncelikle burada linkinize tıklayın. Yeni bir sekmede yazı sayfanız açılacaktır. Yazı sayfanız açıldığı için ister istemez kafanız karışacaktır. Kafanız karışmasın, bu sadece sayfanızın kontrolü ile ilgiliydi ve açıldığı için hatanın burası olmadığı gördünüz. Örnek olarak resimde gördüğünüz link şu şekildedir.

URL → http://guney59.blogspot.com/2014/10/dinamik-blogger-gorunumleri-devre-ds.html

B. Kaynak : Engellemeye neden olan linkin hedefidir. Yani kaynağı budur. İkinci link örneğimiz de şu şkildedir.

Kaynak → https://feedburner.google.com/fb/images/pub/feed-icon32x32.png

Burada dikkat ederseniz sayfamızın engellenmesine neden olan link yapısını görebilirsiniz. Bu bir resim linkidir. Feedeburner Rss besleme icon linkidir. Linke tıkladığınızda Rss icon resmini göreceksiniz. Hemen biraz önce açtığımız sayfamızı inceleyerek bu resmi arayacağız. Bakın bu Rss besleme 32x32 icon resmi nerede aşağıdaki resmi inceleyin.

Bu link neden engellenen sayfa oluşturdu :
1. Kısa süre önce Google Web yönetici araçları Robots.txt test aracı servisini güncellemiş ve site haritası olarak ; blogurlniz/sitemap.xml formatı ile kullanmaya başlamıştı. Site robots test aracını, Web yönetici araçları→ Tarama→ Robots.txt test aracı isminden görebilirsiniz.

Sitemiz için gönderdiğimiz eski site haritası ve yeni site harita gönderisi hakkında ilgili bilgileri bağlantı linkinden görebilirsiniz. Eskiden eklediğiniz birkaç linkten oluşan 500 er dilimlik site haritası yerine tek linkten tüm yazı sayfalarınızı artık gönderme şansına sahipsiniz.

Rss iconu, Feedburner eklentisi olduğundan dolayı resim kendi sunucularında barındırılmaktadır. Site haritamızı değiştirdiğimizden dolayı, Feedburner ile olan eklenti bağlantısını da değiştirmiş olduk. Ancak bazı yerlerde Feedburner ile olan ilişkilerimiz devam ediyor. Hemen alt sıradaki son Robots.txt açıklamsınıda incelediğinizde bize ait olmayan bir site boot’unun olmadığını engellemenin de bu neden ile yapıldığı ilişkisini kurabilirsiniz. Alt kısımdaki Url'i inceleyelim.

C. Robots.txt : Engelleme sayfasındaki link 
→ https://feedburner.google.com/robots.txt

Bu link ile ilişkimiz yoktur. Linke tıkladığınızda size doğrulamnız gereken sekmeler açacaktır. Sunucular size ait olmadığından hiçbir doğrulmada yapamazsınız. Burada link size hata kaynağının ne olduğunu anlatan kısımdır.
Sayfa Engellemesinin kaldırılması için ilgili adımlar :
1. Sayfadaki resim link’i başka bir sunucuda olduğundan bu icon resmini önce kendi blog'unuza kaydedip linkini alıp kullanmanız gerekir.
2. Diğer seçenek bu resmi kullanmıyorsanız silmeniz veya kendinizin barındırdığı farklı bir resim kullanmanızdır.
3. Yukarıda anlatılan seçenekleri bitirdiğinizde yazı sayfanızı güncelleyin.
4. Google gibi getir ismine tıklayın ve linkinizi gönderin. Bir süre sonra engellemelerin yok olduğunu göreceksiniz. Yukarıda anlatılanlar hakkında kafanızın takıldığı konuları yorum penceresinde sorarak yardım alabilirsiniz.

3/13/2015

Adnan Güney Doğum Yılı Kutlama Duyurusu

Merhaba; arkadaşlar. Bugün bir yaş daha ilerleyerek gençleşmenin başlangıcına bir adım daha attık. 13 Mart Doğum yılı kutlaması olarak, Google arama resmine profilim aracılığı ile koyduğu resim üzerine maus’u yanaştırıp baktığımda kendi ismimi gördüm. Google kişisel güzel bir jest yapmış. Doğum günü nedeni ile Google, Google Plus, Facebook, Twitter sosyal ağ paylaşım platformu ve üye olduğum tüm siteler adına şahsıma mesaj gönderen G+ ile duyguları dile getiren tüm herkese çok çok teşekkür ederim. Herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Adnan GÜNEY

Google’un Yeni SEO’su Hakkında Düşünceler

google seo
Google, 2015 Nisan ayı sonuna doğru yeni SEO, “Arama motoru optimizasyonu” ile ilgili yeni algoritma uygulamalarını güncelleyerek web arama sonuçlarını iyileştirmeyi planlıyor. Web arama sonuçlarının iyileştirilmesi için düşünülen bu planlamayı farklı bir göz ile incelerseniz karşınıza web site ve blog’larıda kapsadığını görebilirsiniz. Google arama sonuçları ile ilgili konuyu biraz daha genişletirsek, kısaca web standartlarına uyumluluk sağlayamayan, küçük büyük kurum, kuruluş veya kişisel web siteleri arama sonuçlarında artık üst sıralarda çıkamayacaklar. 

Teknolojik değişimlerin sonucu, Web internet ortamında ön planda yerini alan mobil ve özel telefonların kullanımının yüzde olarak yoğunlaşıp çoğalması görünür ve çözünürlük olarak Web sitelerini de etkisi aldığı bir gerçektir. Dolayısı ile dünya genelinde tüm sitelerin bu değişime ayak uydurması gerekmektedir. Yaklaşık 3 yıldır dikkat ederseniz tüm sitelerin görünüm ve kullanım formatları değişmektedir. Bu değişimi uzun bir süredir Google, kendi iç çalışmalarında gerçekleştirmiş, standartlarını biçimlemiş ve bu uygulamalarını resmi sitelerinde açıklayarak takipcilerini e-posta iletişim yolu ile bilgilendirmiştir. 

Web site sahiplerinin, yeni uygulamaya ayak uydurabilmesi için, Google arama sonuçlarını mobil görünüm ile değiştiriyor başlıklı yazımda da belirttiğim gibi 21 Nisan 2015 tarihinden önce sitelerini yapılandırması gerekiyor. Bu yapılandırmaların neler olduğunu aşağıda takip ederek kendinizi kontrol edebilirsiniz. Açıklamalarda atladığım yerler varsa yorum yazarak okuyuculara sizde yardımcı olup, temiz bir web internet dünyası için değer katabilirsiniz.

Web arama sonuçları için site/blog önerileri :

1. Öncelik derecesine göre tüm yazıların benzersiz ve size ait olması gerekmektedir. 
2. Tüm yazılarınızı istediğiniz yerde sadece siz yayınlayabilirsiniz. Yayınlanan yazıları bire bir kopya yapan copy’ci çakma yazarlar ne yazık ki eskisi gibi çalışma yapamayacaklar. Yeni uygulamaya alınacak konular içinde bu çakma yazar blogları için de gerçekler mevcut.
Yazılarımda eskisi gibi açıklama yapılan yazı bağlantı linkini artık fazla vermiyorum. Menü çubukları, kategoriler, etiketler arayıpta bulamayacağınız tüm yazılara zaten bağlantı vermekte. Ancak bunlara bakan olmadığını çok iyi biliyorum. Bir site blog yazarının artık bunları bilmesi gerektiğini düşüyorum. Web internet ortamında yaşamını sürdürmek isteyen yazar, yayıncı’nın ilk bilmesi gereken konu bu açıklamlardan ibarettir. Aman ben yazarım resmimi atarım ne olur ki! gibi bir düşünce hatasına düşmeyin. Yıllar sonra keşke kelimesi hiçbir işe yaramaz ve geriye dönük bir işlemde yapamazsınız.
3. Her yazınızın başlığı benzersiz farklı, yazınızı açıklayan kelimeler ile kısa ve öz olmalıdır.
4. Tüm başlık ismi büyük yazılmaz. Her kelimenin ilk harfi büyük olabilir. Veya cümlenin baş harfi büyük diğerleri küçük karakter olabilir. En uygun başlık, Seo 60 karakterden oluşur.
5. Site yazı açıklamaları için hazırlanmış Seo eklenti paketleri mevcuttur. Ancak Blogger için böyle bir paket yoktur. Blogger yazı panelinde yazınızı özetleyen en uygun açıklama sağ taraftaki açıklama penceresine eklenir. Blogger için her ne kadar açıklama eklenti paketi olmasa da Google bu açıklamalardan arama sonuçları cümlesini çıkaracak alt yapıya sahiptir. Yazılarınız için en uygun açıklama 160 karakterden ibarettir.
6. Yazı etiketlerinin oluşturulması ; Yazılarınızı en iyi ifade eden kelime öbeklerini kullanın.
Etiket çöplüğü yapmayın. Blogger için etiketler kategori niteliğindedir. Aynı durum daha geliştirilmiş olarak Wordpress blog siteleri içinde geçerlidir. Wordpress de etiketleri kategori, kategorileride etikete çevirebilirsiniz. Ancak blogger da bu mümkün değildir. Bu nedenle etiketlerinizi genel yazılarınızı kapsayacak şekilde yapılandırın.
7. Her yazınızda mutlaka bir resim kullanın. Blogger resim editörü sizin seçiminize bağlı olarak resimlerinizi; Küçük : 200 Px., Orta : 320 Px., Geniş : 400 Px., Çok büyük : 640 Px. Orj : 1600 Px. değerleri ile html mod'un da arka planda ölçeklendirir. Bu sistem bir hiyerarşi kodlama sistemi ile çalışarak yazılarınızdaki resmi mobil uyumlu duruma getirecektir. 
8. Her yazı yayınından sonra Web yönetici araçların da robot.txt test aracı ile test edip Google gibi getiri kullanın. Geniş açıklamaları Menü çubuğunda Web araçları kategorisinden inceleyebilirsiniz. 
9. Web yönetici araçları hatalı Url linklerini kontrol ederek düzeltin.
10. Web yönetici araçları, Arama görünümü alt kategorisindeki, Yapılandırılmış veri ve Veri işaretleyicisi kısmından site yazılarınızın hatalarını düzeltin. Menü çubuğu Veri araçları kategorinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
11. Sitenizin kötü amaçlı yazılım kurbanı olup olmadığı, Web yönetici araçları, Arama trafiği, Manuel işlemler ve Güvenlik sorunları sekmesinden kontrol edin.
12. Blogger kullanıcıları, Şablon, Özelleştir, Gelişmiş ayarlar, genişlik ayarlarında 1100 Px. genişlik ebatlarını geçmeyecek şekilde temanızı yapılandırın. 1100 Px. genişlik ayarını çok fazla ayarladığınızda, şablon kodlarınızı inceleyin sizi uyaran ingilizce mesaj'ı Google Translate çeviri ile okuyun.
13. Özel veya Blogger varsayılan şablon kullanıyor iseniz nasıl özelleştirme yapacağınız konusunda birçok bilgiyi Menü çubuğunda Tema tasarım kategorisinden okuyun. 

Her bir konu kendi içinde birçok konuları açacağından sizlere en uygun başlık isimleri ile neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler aktardım. Sizlerde düşüncelerinizi ekleyebilirsiniz.
Google, 21 Nisan 2015 tarih'i başlangıç olmak üzere, site rütbesi ne olursa olsun benzersiz, özgün yazı ve Web kurallarına uyum sağlayan Dünya genelindeki tüm siteler için arama sonuçlarını değiştiriyor. Lütfen sizde bu gelişime uyum sağlayarak kendi gelişim sürecinizi tamamlayın. 

Adnan Güney, Guney59 Paylaşım, Blog/Site Wordpress yazılarımdan haberdar olmak için Rss abone penceresini kullanın. Kısa bir süre sonra çalışmalarına devam ettiğim sunucular, Hosting, Wordpress tema tasarım ve diğer konular için takipte kalın.  Siteniz Mobil için uyumlumu test edin: Google Developers Mobil Uyumluluk Testi