5/31/2015

Gmail veya Google Drive ile Resim Yükleme ve Gönderme

Google hesabınızı kullanarak arkadaşlarınıza, Google Gmail E-Posta veya Google Drive 15 GB.’lık ücretsiz depolama alanını kullanarak resim veya dosyalarınızı ücretsiz ve hızlı gönderin. Google ürünlerinden olan, Gmail, E-posta hesabınız size özel 15 GB. depolama alanını ücretsiz kullanma olanağı tanır. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde Google ayrıca Google Cep Mobil kullanıma büyük önem vermektedir. Nere de olursanız olun, Google hesabınız ile istediğiniz yerden, word, exel, pdf, resim, slayt gibi dokümanlarınızı seçiminize bağlı araçları kullanarak gönderin. Dokümanlarınızı Cep mobil veya Masa üstü bilgisayarınız ile nasıl gönderebileceksiniz aşağıda sırası ile inceleyelim.

Masa üstü bilgisayar veya Cep Mobil ile doküman gönderme :

1. Önce, Google hesabınızda oturum açın.
2. Açılan pencere de Gmail E-Posta hesabınıza giriş yapın.
3. Sol menüde E-Posta Yaz ismine tıklayın. Açılan Pop-up pencerede ;
4. Alıcı mail adresini girin ve kısa bir açıklama yazın.
5. Resim göndermek için ; alt kısımda Gönder butonunun yatay satır hizasında resim icon’una tıklayın.
6. Fotoğraf eklemek için açılan pencerede, Yükleyin seçeneğini seçerek kaç adet resminiz varsa ekleyin. Yükleyeceğiniz resim fazla ise, hepsini seçmek için Ctrl+A klavye kısa tuşu kullanın.
7. Gönder seçeneği ile resimleri gönderin. Kısa bir süre sonra resimleriniz gidecektir.

Google Drive seçeneği ile resim yükleme ve gönderme :

1. Yukarıda 2 no’lu anlatımda aanlatıldığı gibi, bu defa uygulamalar icon’unu açın.
2. Google Drive resmine tıklayarak açın.

3. Sol kısımda Yeni yazısına tıklayın, Klasör’ü seçin. Klasörünüzün karışmaması için bir isim verin. Oluştur seçeneği ile resimlerinizi 6 no’lu anlatım gibi sürükleyerek yükleyin.
4. Resimlerinizin yükleme işi bittiğinde, sol kısımdaki Driver’im ismine tıklayın ve yüklediğiniz Klasörü seçerek üst kısımda aşağıda kırmızı ok ile gösterilen resimdeki Paylaşma butonuna tıklayın.
5. Yüklemiş olduğunuz resim Klasörünü göndereceğiniz arkadaşınızın Google E-Posta Mail bilgisini girerek Bitti ismine tıklamanız yeterli olacaktır. Hatta arkadaşınıza ayrı bir mail gönderip üst kısımda bağlantı linkini alıp bilgi olsun diye Mail gönderebilirsiniz.
Google Drive ve resim editörleri hakkında daha geniş bilgi edinmek için Kategoriler menü çubuğunda Google Drive ve Resim editörleri ismi ile etiketlenmiş birçok yazıyı da inceleyebilirsiniz.

5/30/2015

Blogger Mavi Renkli Devamını Oku - Read More Css Eklentisi

Devamını Oku - Read More Css Eklentisi
Blogger’un, varsayılan blog tema özelliklerini bozmadan kısa sürede blog temanıza Hover Mavi renkli Devamını Oku Read More özelliğini ekleyebilirsiniz. Birçok özelleştirilmiş Blogger temaların da gördüğünüz Ana sayfadaki yazınızın belli bir yerinden otomatik kesilmesi, yazınızdaki resmin küçültülerek otomatik sol köşeye alınması ve yazının kalan bölümünün okunması için Devamını oku ifadesinin sağ tarafta üzerine gelindiğinde değişen renkler ile görülme işlemi hayal edemeyeceğiniz kadar zor değildir. Tüm bu anlatılanları Blogger Tema Tasarımını Özelleştir başlıklı yazımı talip ederek yapabilirsiniz. 

Blogger temanız ile ilgili yazımı okuyarak kurulum yaptı iseniz, bugün ki konumuz olan, Devamını oku isminin normal konumda iken mavi görünümlü Maus ile üzerine gelindiğinde siyah renkli görünüm olan diğer ismi ile Hover, CSS kodlarından oluşturulmuş eklenti'i bir önceki farklı kodların yerlerini değiştirerek kullanabileceksiniz. Bu eklentiyi kullanabilmeniz için yukarıda verdiğim bağlantı link’indeki kodların tema'nıza eklenmiş olması yeterlidir. İlgili yazıda verilen Read More CSS kodları yerine aşağıda verilen CSS kodlarını kullanacaksınız. Yaptığınız uygulama sonucunu ise yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Verilen bağlantı ile ilgili kodları eklediginizi düşünerek Mavi Hover görünümlü tamamen CSS kodlarından oluşan Devamını Oku - Read More CSS kodlarını düzenlemeye başlayabiliriz.

Hover Mavi Renkli Devamını Oku Css kod uygulaması :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Kumanda panelinizi açın. Sırası ile ;
3. Şablon → Html’yi düzenle ismine tıklayarak kodları açık konuma getirin.
4. Aşağıdaki etiketi bulun. ( Ctrl+F ) klavye kısa yolu tuşlarını kullanabilirsiniz.
]]></b:skin> 
5. Bulduğunuz bu etiketin hemen üstüne aşağıda verilen kodları kopyalayıp yapıştırın ve blog’u kaydedin.
/* Read More G59P adnanguney----*/
.readmore{margin-bottom:5px;float:right;}
.readmore a{color:#FFFFFF;background:#4285F4;font-size:12px;line-height:12px;display:inline-block;text-decoration:none;text-transform:none;padding:8px 14px;}
.readmore a:hover{color:#FFFFFF;background:#160000;text-decoration:none;}
.postmeta-primary,.postmeta-secondary{color:#999;font-size:12px;line-height:18px;padding:0 0 10px;}
 
6. Tüm yaptığımız işlem sonucunda ilk görünüm Mavi Maus üzerine gelince Siyah renkli Hover görünümlü Devamını Oku isminin özelleştirilmiş görüntüsünü aşağıda görüyorsunuz.

Web Mobil Sitelerde Mobil Hataları

Mobil siteler üzerinde yapılan genel hataları sizlere göstermek adına kısa başlıklar halinde bazı kriterleri sizlere aktarmak istedik. Bildiğiniz gibi 21 Nisandan sonra Google üzerinde köklü değişiklikler oldu ve bunlardan en popüler söylenti mobil yazılımı olmayan sitelerin damga yiyeceği haberidir. Google üzerinde yapılan algoritmaların nasıl çalıştığı hakkında gerçek anlamda şuan için fikir yürütmek çok zor nasıl ne koşullarda çalıştığını anlamakta gerçekten zor , biz işimizi şansa bırakmayalım ve söylentilere kulak verelim mobil yazılım üzerindeki hatalarımızı olduğunca düzeltelim ne olur ne olmaz. Bu yazı dışında daha detaylı bilgi almak için Adnan Güney beyin şu paylaşımınıda okuyabilirsiniz Web siteniz Mobil Uyumlumu. Şimdi kısaca değinmek gerekirse. Google algoritmalarının güncellenmesiyle gelişen mobil sitelere olan ilgi ve yoğunluk düzenleme adıyla Google önergelerine uyumsuz olan hataları da beraberinde getirmektedir. Mobil hatalarında oluşup site yapısıyla beraber gelen birçok SEO gerekliliklerini de olumsuz etkileyen kriterler vardır. Bu kriterler Google Developers’de de bildirilmiştir. Google tamamen ziyaretçilere uygun sitelerin oluşturulmasını istediği için bu kurallar bir web sitesinin mobil yapılandırması için önemli bir yere sahiptir.

Mobil Sitelerde Yapılan SEO Hataları

Bu hataları maddelendirecek olursak;
 • Engellenen JavaScript, CSS ve resim dosyaları (tarama engeli (robots.txt – .htaccess))
 • Oynatılamayan içerikler (Flash Player, Flash Görseller, Düzgün yapılandırılmamış gif görseller ve mobil kullanıcılara engellenmiş videolar)
 • Hatalı yönlendirmeler (Mobil için oluşturulmamış sayfalar, bu sayfalara verilen bağlantılar)
 • Mobil cihazlar için oluşturulan 404 sayfası
 • Uygulama indirme ya da reklamlarda zorunlu tıklamaya sebep oluşturan reklamlar
 • Birbiriyle alakası olmayan çapraz bağlantılar (Tıklandığında başlıkla ilişkisiz sayfa)
 • Mobil sayfaların çok yavaş olması
 • Şeklinde maddeleyerek mobil sitelerde sıkça yapılan SEO hatalarını sıralayabiliriz. Bu maddeleri daha detaylı olacak şekilde açalım.


Engellenen JavaScript CSS ve Görsel Resim Dosyaları

Bu konuda başlık tüm içeriği aktarmaktadır. Mobil sitelerin birçoğunda web sitesinin daha hızlı açılmasını kullanıcılar istediğinden dolayı bu tür dosyaları kullanıcılara (ziyaretçilere) engellemektedir. Engellenen bu tür görsel ve stil dosyaları ziyaretçilerin akıllarını karıştıracağından, diğer bir taraftan da Google dizininde ekleme sorunlarına sebebiyet vereceğinden dolayı tavsiye edilmemektedir.
Engellenen stil dosyaları da kullanıcılara kötü bir deneyim oluşturacağından dolayı ne ziyaretçiler tarafından ne de arama motoru botları tarafından hoş karşılanmamaktadır.

Mobil Sitede Oynatılamayan İçerikler

Web sitesine giren mobil ziyaretçilerde Flash’dan yaratılmış web siteleri, Flash görseller, ziyaretçilere kapatılmış resim dosyaları kullanıcılar tarafından hoş görülmeyen, Google tarafından da kötü bir algı oluşturan içeriklere sahip olmaktadır. Bu tür durumlarda Flash içeren görselleri HTML5’e çevirerek kullanıcılara sunabilir, engelleme var ise tüm engellemeleri bu durumda ziyaretçilere açık şekilde planlayabilirsiniz.

Hatalı Yönlendirmeler

Google ve kullanıcıların en büyük sıkıntı çektiği durumlardan birisi de hatalı yönlendirmeler olmaktadır. Mobil sayfası olmayan ya da mobil temalarda sayfalara verilip masaüstü görünümüne sahip olan sayfalar burada hedef alınmaktadır. Mobil uyumlu olarak girilen sayfalarda da masaüstü görünümüne dönülmesi de siteler için hoş karşılanmamakla beraber mobil sitelerde yapılan en büyük SEO hatasına da davetiye çıkarmaktadır.
Burada yapılacak işlem ise kullanıcı deneyimi ve arama motoru kalitesini arttırmak amacıyla tüm sayfalara özel sayfa oluşturulmalı ve hatalı, eksik, yanlış bağlantı verilmiş sayfaların olmaması gerektiğidir. Bu tür hatalara sahip olan sayfalar var ise de tarama/URL hataları sekmesinden “hatalı yönlendirmeler” adıyla Google WebMaster Tools içerisinde görünmektedir.

Mobil Siteler İçin Oluşturulan 404 Hata Sayfaları

Mobil sitelerin SEO kurallarında sıkça karşılaşılan hatalardan biri de mobil siteler için uyumlu 404 sayfasının olmamasıdır. Hatalı/kırık bir bağlantıya gidildiğinde mobil sitelerde 404 sayfasının olmaması masaüstü görünüme sahip 404 sayfasının olmaması da hem ziyaretçilere kötü bir deneyim hem de Google tarafından düzenlenmesi gereken içeriğe sahip olması gerektiğini belirtmektedir. Burada hata tespitini kendi web sitenize mobil üzerinden girip rastgele bir URL araması gerçekleştirerek kontrol edebilirsiniz.

Uygulama veya Reklamlara Zorunlu Tıklama Sunan Sayfalar

Mobil sitelerin kullanımını kısıtlayan bu durumlarda kullanıcılar ve arama motoru botları istenilen hedeflere erişemediği ya da araştırma/gezinme işlemi yapan kullanıcıların sayfadan çıkış oranları daha hızlı olduğu için burada gerçekleştirilen hata sitenin geneline zarar vermekle beraber ziyaretçiler tarafından da kötü bir izlenim oluşturmaktadır. Doğru olan ise kesinlikle içeriklerin doğru bir şekilde gösterilmesidir.

Mobil Sayfaların Çok Yavaş Olması

Hem ziyaretçilerin hem de arama motoru botlarının en çok takıldığı ve ilgilendiği konulardan birisi de mobil sitelerdeki hız konusu olmaktadır. Her ziyaretçi sayfaların ve site genelinin hızlı bir şekilde açılmasını istemektedir. Bu yüzden sayfa hızlarının yüksek olması da hem ziyaretçiler hem de Google tarafından olumlu geri dönüş kazandırmaktadır. Site hızı ne kadar yüksek olur ise o kadar ziyaretçilere daha faydalı bir site olduğu görünür ve arama sonuçlarında etkisi de bir o kadar yüksek olur. Mobil sitelerde sıkça yapılan SEO hataları hakkında detaylı bilgileri aktardık. Bu hataların düzeltilmesi ve mümkün mertebe tamamlanması ziyaretçi ve arama motoru botlarının sitenize daha fazla ilgi duyması anlamına gelmekte ve arama sonuçlarında daha fazla destek sağlamaktadır.

Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn.com site yönetim ve yazarı Fatik Körpe tarafından yazılmıştır. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

5/29/2015

Hayvanat Bahçesinde Ben Videosu ile YouTube’un Doğuşu

YouTube, Kaliforniya’nın San Diego şehrinde, 23 Nisan 2005 tarihi bir cumartesi günü, henüz tanımlanmamış bir siteye yüklediği “Hayvanat Bahçesinde Ben” adlı videonun yüklenmesi ile geçen süredeki 10. yılını kutluyor. Kaliforniya’nın San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çekilen 19 saniyelik kısa klip fillerini 29 Mayıs 2015 tarihli YouTube resmi blog’unda tanımlıyor. Basit bir platformundan yıldız sanatçılarına kadar uzanan bu yoldaki çalışma, başarı ve yeni yıl kutlamasını anlatarak duygularını dile getiriyor. Mutlu yıllar dileklerimle YouTube. YouTube’un ilk klip filleri ile ilgili video’usunu ve 10. yıl kutlama video klibini aşağıda görebilirsiniz.

YouTube klip filleri video linki :

https://youtu.be/jNQXAC9IVRw?list=PLbpi6ZahtOH57RvwW6bbGFRr2qQ5kMcKP

YouTube 10. yıl kutlama klip videosu : 

https://youtu.be/WwoKkq685Hk

Webmasters Canlı Verileri Test Et Servis Görünümü Değişti

Webmasters Canlı Verileri Test
Google Webmasters, Google Developers Canlı verileri test servis aracı yeni arayüz görünüm ve çalışması ile işlevliği değiştirildi. Google Developers testing tool ile artık güvenlik sisteminizi de kontrol edebiliyorsunuz. Daha önce uygulamada olan, Web site verilerinizi kontrol ederek hatalar hakkında bilgi ve kontrol sunan, Google Pagespeed Insights 1 Ağustos 2013 tarihinde Google Chrome tarayıcı uzantısı olarak kullanılıyordu. Chrome tarayıcı uzantısı olarak çalışan servis hizmeti artık, Google Developers ürün yelpazesinde PageSpeed Insights uygulama site görünümü ile çalışmalarını devam ettirerek Chrome tarayıcı uzantı servisliğinden kaldırıldı.

Google Webmasters, Arama görünümü, yapılandırılmış veri sayfa Url’si ismi altında yer alan hatalı veri linkine tıkladığımızda karşımıza çıkan penceredeki “Canlı verileri test et” aracı ile web site hatalarımızı XML formatı ile görebiliyoruz.
Web site ana sayfa Url’si veya hatalı Url’yi kontrol ettiğimiz zaman çıkan sonuçlarda Testing Tool sayfa arayüzünün değiştiğini farklı güzel bir ara yüze geçtiğini fark edeceksiniz. Testing Tool yeni sayfa arayüz görünümünü Google Webmasters araçlarını kullanarak görebileceğiniz gibi aşağıdaki resimde de inceleyebilirsiniz.
Aynı sayfa içinde iken sağ üst kısımdaki profil resminize tıkladığınızda açılan yeni sayfa, sizi şu şekilde karşılıyor.
Hoş geldiniz Adnan Güney
Hesabınızı tek bir yerden kontrol edin, koruyun ve güvenliğini sağlayın, Hesabım ile verilerinizi güven altına almaya, gizliliğinizi korumaya, Google araçları ve hizmetlerinin sizin için daha iyi çalışmasını sağlayacak şekilde bilgilerinizin nasıl kullanılacağını belirlemeye olanak veren ayarlara ve araçlara daha hızlı erişebilirsiniz.

Sayfa altına doğru inip araştırdığımızda bakın neler ile karşılaşıyorsunuz :

1. Oturum açma ve güvenlik
2. Güvenlik kontrolü
3. Kişisel bilgiler ve gizlilik
4. Gizlilik kontrolü
5. Hesap tercihleri
Yukarıda sıralanan 5 maddenin her birinin alt kategorilerinde çok daha fazla bilgilere ulaşarak kişisel Profil ve Web sitenizi daha güvenli ve emin olarak takip ederek elinizin altında her an ulaşabileceğiniz bilgileri bulacaksınız.

Sonuç : Yukarıda anlatılan konu hakkında şu sonucu çıkarabilirsiniz. Google hesabınızı kullanırken yaşayabileceğiniz her türlü olumsuzluklara karşı, artık tek bir yerden hesabınıza ulaşarak gereken müdehale, önlem ve güvenliği sağlayabilirsiniz. Google kapanacak mı? Google güvenli mi? Google hesaplarını kullandığınızda ne kadar güvende olduğunuzu anlatılan birçok yazımdan bugüne kadar anlayacağınız ümidi ile yeni yazılarda buluşmak üzere.

Alexa Site Sıralamasında Yükselmek - Alexa Rank

Alexa Rank
Dünya genelinde Web sitelerinin site sıralamasını (Rank) kendi algoritmaları ile değerlendiren Alexa’nın çalışma sistemi hakkında bilinmesi gerekenleri aşağıda inceleyerek bilgi edinebilirsiniz. Webmasterların çoğunun takip ettiği bu sistemin neye yaradığı ve nasıl çalıştığını sizlere anlatmaya çalışacağız. Dünya genelinde eski popülerliği kalmadığı düşünülmekte olsa bile Alexa’nın sitenize kattığı Seo potansiyel payını küçümsememek gerekmektedir. Alexa, Dünya geneli ve ülke bazlı site sıralaması yapan ve webmaster’lar tarafından site ölçüm değerler ve sonuçları ilgi ile takip edilen önemli bir araçtırma veri sitedir. Alexa sitesi ile web sitelerinin trafik yoğunluk sıralamalarını öğrenebilirsiniz. Sürekli güncellenerek sitelerin gelişimine göre sıralarının değiştiği sistemde, web sitesi sahipleri sürekli farklı yollar deneyerek Alexa sıralamalarını arttırmak peşindeler. Alexa’nın siteler üzerindeki veri değişim ve etkileri oldukça önemli olunca, insan ister istemez Alexa’nın nasıl çalıştığını merak edebilir. Alexa sitesinin nasıl çalıştığını aşağıda adım adım inceleyelim.

Alexa Nasıl Sıralama yapar :

 • Sitenin tekil ve çoğul ziyaretçi sayısı
 • Hemen çıkma oranı
 • Sitede geçirilen süre
 • Toplam sayfa görüntüleme
 • Arama motorundaki kalitesi
 • Siteye gelen ziyaretçilerin hangi siteden geldikleri ve bunların kalitesi
 • Alexa backlink sayısı
 • Sitenin sahiplenilmesi
 • Olumlu yorumların sayısı ve oranı

Alexa Neden Önemlidir :

 • Reklam verenler için öncelikli aranan özelliktir
 • Sitenin ziyaretçi sayısı hakkında izlenim verir
 • Sitenin kalitesini belirler. 
 • Seo açısından etkendir.
 • Bir nevi rekabet analizidir

Alexa site Rank Nasıl Arttırılır :

 • Siteyi Alexa’da sahiplenin
 • Alexa’da oturum açılmış bir şekilde sitenizi sorgulayın
 • Sitede bir sayfada çok kalmak yerine farklı sayfaları gezin
 • Harici kaynak yerine tüm resim vs. gibi dosyaları kendi hostunuz da barındırın
 • Yazı içlerinde daha fazla resim kullanın
 • Sitede Alexa Widget kullanın
 • Alexa’ya link verin
 • Alexa sorgulama sayısını arttırın
 • İframe olarak site içeriğinizi başka sitede gösterin
 • Sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayın
 • Sitenizin sorgu sayısını arttırın. Bunun için imacros kullanabilirsiniz
 • Sitenize Alexa üyeliği ile 5 yıldızlı yorum yapın
 • Düzenli ziyaretçi akışı için sosyal imleme sitelerini kullanın
 • Hit canavarı, hit sihirbazı gibi siteler kullanılabilir
 • Ziyaretçilere Alexa toolbar kulanımı önerme
 • Resimler için Seo uygulamak
Sizinde yukarıda anlatılanlar haricinde öneri ve görüşleriniz olabilir. Öneri ve görüşlerinizi bizimle paylaşmanız kadar modern bir düşünce olamaz. Öneri görüş ve düşüncelerinizi bizler ile paylaşın. Yaşam ve gelecek Paylaşım ile gerçekleşir unutmayın.

5/28/2015

Google Inbox Yeni Gelen Kutunuz ile Tanışın

Google Inbox Yeni Gelen Kutunuz
Google Inbox, Google’un Gmail deneyim ve güvenliğinde geliştirilen e-posta deneyiminin de ötesinde işlerinizi takip edip, randevularınızı düzenleyebileceğiniz, tanıtım, alışveriş, seyahat, yol navigasyonu gibi hatırlatıcılarla donatılmış yeni mobil uygulaması. Inbox site ana sayfa bağlantısından by Google Inbox mobil uygulaması hakkında çok fazla bilgi alabilir mobil uygulamasını Google Play, veya App Store’den indirebilirsiniz.
Google Inbox yeni gelen kutusu hakkında geniş bilgiyi ilgili baglantılardan inceleyebilirsiniz.
Yeni Google Inbox gelen kutusu hakkındaki kısa videoyu izleyin.

Chrome 43.0.2357.81 m - (64-bit) Sürüme Güncellendi


Google Chrome tarayıcı 43.0.2357.81 m - ( 64-bit ) ve ( 32-bit ) yeni sürüme güncellendi. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google Chrome tarayıcı güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncel tarayıcınızı beklemeden güncelleyin. Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcıları kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üst 3 çizgili Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz. Güncelleme otomatikman gerçekleşir.
Ayrıca, Google Chrome tarayıcı 64 bit sürüm kullanıyor ve bu sürümü bulamıyorsanız aşağıda verilen linkten başlangıç dosyası ile kurulum aşamalarına geçebilirsiniz. Kurulum dosyasını açtığınızda üst kısımdan indir ismine tıklayarak masa üstüne indirin ve zip’ten çıkararak kuruluma başlatın. Kurulum direk, Google Chrome sunucularından yapılmakta olup güven içinde kullanabilirsiniz.
Google Chrome 64-bit indirme linki : İNDİR
Ayrıca okuyabileceğiniz yazılar ⇒
Chrome Tarayıcıda Hangi Eklentiler Yüklü
Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri

CCleaner 5.06 sürümüne Güncellendi

Microsoft Windows bilgisayar işletim sisteminde gereksiz uzantılar çerezler ve atık dosyaları temizleyen CCleaner’ın 5.06 sürüm güncellemesi çıktı. Bilgisayar işletim siteminizi hızlandırmak için kullanmanız gereken CCleaner, temel bakım araçlarını içerisinde barındırdığından, başka bir program kullanma ihtiyacını size hissettirmez. Bilgisayar Sistem temizlik ve bakımına önem veren tüm kullanıcıların öncelikli tercih olan geliştirilmiş CCleaner programını kullanmasını tavsiye ederim. CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi bakım araçları kategorinde yer almaktadır. Ayrıca tarayıcılardan Internet Explorer, Firefox, Opera, için başlangıç ​​öğesi algılama, ön bellek ve geçmiş temizliği gibi tarayıcı gelişim programı içine eklenerek destek sağlanmış.

CCleaner Free, Ücretsiz program kurulum aşamaları :

1. CCleaner proğramı giriş yapın.
2. CCleaner sayfanın alt kısmında 3 farklı indirme seçeneği göreceksiniz.
3. İlk seçenek olan Bedava İndir butonuna tıklayın. Programını masa üstüne kaydedin.
4. Masa üstündeki programa tıklayın, dil seçeneklerinden Türkçe ismini seçerek kurulum aşamalarına devam edin.
5. Kurulum aşamaları penceresinde birkaç seçenek göreceksiniz. İstemediğiniz seçeneklerin yanındaki işareti kaldırın.
6. Başlangıç program girişinde otomatik açmasını istemiyorsanız seçeneği kaldırın. Akıllı çerezler, bilgisayarınızda girdiğiniz tüm sitelerin bilgilerini tutan yerdir. Temizleme işlemi sırasında bunlarda silinir. Temizleme sonrası sosyal paylaşım sitesine girmek istediğiniz de yeniden giriş yapmak zorunda kalırsınız. Seçeneği işaretli bırakırsanız sitelere girişte tekrar şifre ve parolanızı yazmanız gerekeceğinden! Ben her zaman şifre yazmak istemiyorum şeklinde düşünüyorsanız işareti kaldırın.
7. Kuruluma devam edin ve bitirin. Kurulum bittiğinde size teşekkür eden bir tarayıcı sayfası açılacaktır. CCleaner’ın yeni sürümü ile bilgisayarınızın veri atıklarını hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca okumanızı tavsiye ettiğim konular.

İlgili Makaleler : 

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?
CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma
CCleaner ücretsiz program, her ülke dilinde yazılmış olması nedeni ile kullanımı çok basittir. CCleaner hakkındaki sürüm notlarını açılan sayfadan okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

NOT : Kurulum aşamasında IE tarayıcı araç çubuğuna Google Araç çubuğu seçeneği işaretli olarak gelmektedir. Seçeneği kaldırmazsanız bu eklentiyi de kullanabilirsiniz. Seçeneği kaldırmayıp kurduğunuz açılan sayfanın altında Google Araç çubuğunu Etkinleştir seçeneği ile aktif duruma getirin.

5/27/2015

Web sitenizdeki Yazıları Google Dizinine Göndermenin Önemi


Web sitenizde yazmış olduğunuz yazıları yayınladıktan hemen sonra Web yönetici araçlarını kullanarak, Google arama sonuçlarında görülebilmesi için Google gibi getir servisini kullanarak yazılarınızı dizine göndermelisiniz. 

Yayınlanmış yazılarınızı Google gibi getirmeden önce izlemeniz gereken önemli adımlar mevcuttur. Web yönetici araçları servisi bu yapılandırma sistemi ile düzenlendiğinden bu sistemin çalışma prensiplerine uymanız gerekekir. 

Tüm yayınladığınız yazılar için aşağıda anlatılan sistematik çalışmayı takip ederek sorunsuz olarak yazılarınızın indexlenip hatasız Google arama sonuçlarında görülmesini sağlamanız mümkün olacaktır.

En çok dikkat etmeniz gereken çalışma sistemi ise, yazılarınızı zaman geçirmeden yayınlanır yayınlanmaz ilk dizine gönderen kişi olmanızdır. Yazınızı zaman geçirmeden ilk gönderen kişi olmak neden önemlidir? 


Birçok yazar yazılarının başkası tarafından alındığını (çalma) arama sonuçlarında kendi web sitesinin görülmesi gerekirken yazılarını alan kişinin görüldüğünden yakınır. 

Bu durumdan dolayıda Google suçlar. İşin aslını dahi aramaz sorgulamaz okumaz. Bir web siteniz varsa önce sizin yapmanız gereken ilk adımlar vardır. 

Siz bu adımları uygulamazsanız sistem sizin için özel olarak çalışmaz. Tıpkı yasalara uymanız gerekliliği gibi Web site kurallarına (yasalarına) uymak zorundasınız. 

Nedir bu uymanız gereken Web site kuralları?

Web yönetici araçlarında dizine yazı göndermek için uyulması gereken işlemler :

1. Web site yazınızı yayınladıktan, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmadan önce Web yönetici araçları giriş yapın.

2. Robot.txt ile getirme test aracını açın. Dizine göndereceğiniz linki test aracına yapıştırıp test edin. Test sonucu olumlu ise yeşil onay işaretini göreceksiniz.

3. Şimdi de Google gibi getir ismine tıklayarak yazı linkinizi yapıştırın ve Google gibi getirin. Link’inizin okunması sonucu Dizine göndermeniz için sizin tıklamanızı bekleyen butonu göreceksiniz. Dizine gönder butonuna tıklayın. Yazınızı ilk yayınlayan ve dizine gönderen siz olduğunuzdan, yazınızı kopyalayan ve sitesinde yayınlayan farklı bir kullanıcı sizin yazınızı dizine gönderse de Google Algoritmaları, iki yazı arasındaki farkı hemen anlar ve arama sonuçlarında ilk sırada çıkmanızı sağlar.

4. Yayınladığınız yazıları, Google, Robot.txt aracını kullanarak test ettiniz, Google gibi getir, ile getirdiniz ancak işimiz bitmedi. 

Yaptığınız tüm işlemlerin kısa sürede işlenmesi için Google bootlarını da davet ederek haber vermeniz gerekmektedir. Bu işlem içinde Site haritası ismine tıklayın sol kısımdaki kutucuğu işaretleyin ve Site haritası gönder butonuna tıklayın. 

Sitenizin işlerlik potansiyeline göre arama bootları kısa süre içinde sitenizi gezerek dizine alacaklardır.

Web site sorunlarınız için, açılır menü çubuğu veya sekmeli gadget içindeki Kategoriler, Web araçları, Seo, Veri araçları isimlerine tıklayarak sorun yaşadığınız aradığınız makalelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Google Özel Arama penceresinde arama kelimelerinizi yazın, bırakın pencere size gereken önerileri taşısın.

İlgili makaleler :

→ Blogger için tek link ile Tüm Site Haritası gönder

→ Webmasters Veri İşaretleyici Kullanımı Sesli Videolu Anlatım

Site Haritası Toplam Sayısı ile Yayın Sayısı Sorun ve Çözümü

Web site veya blog’unuz da yazdığınız toplam yazı sayısı ile Web yönetici araçları site haritası arasında dizine eklenen web sayfaları sayısı eşit değilse ilgili açıklamaları takip ederek site haritanızı dizine eklettirin. Gelişmekte olan Teknoloji çağımız yenilikleri beraberinde getirirken getirdiğinin bir kısmını da farkında olmadan yok edebiliyor. Google, Blogger’u blogspot.com.tr ( TR ) uzantısına 21 Ocak 2014 tarihinde geçirdi. blogspot.com subdomain uzantısının blogspot.com.tr ( TR ) uzantısı olarak değişime uğraması sonucu birçok blogger kullanıcıları blog şablon kod verilerinde sorunlar yaşadı. Google’un almış olduğu karar her ne kadar sorun yaşatsa da çok yerinde alınan bir karardı. Çünki her hangi bir nedenden dolayı Türkiye de Blogger için kapanma kararı alınmış olsa bile, blogunuz da yazdığınız yazılar Dünya genelinde okunabilecekti. Bu durum alınan kararın ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. Bu değişimlerden biri de Web yönetici araçlarına yeni eklenen site haritasıdır.

İlgili makale : Blogger için tek link ile Tüm Site Haritası gönder

Web siteniz için, Web yönetici araçları, Site haritaları içeriği, İçerik türleri menüsünde Gönderilen ve Dizene eklenen sayılar eşit değilse, ilgili adımları takip ederek Dizine ekleyin.
Googleun Dizine gönderilen her yazının ekleneceği garantisi vermediğini hatırlatmak isterim.

Dizine eklenmeyen yazıları, Dizene göndermek için uygulamalar :

1. Yazmış olduğunuz yazıyı dizine göndermiş olabilirsiniz. Ancak ; İnternet, tarayıcı veya sunucu sorunları nedeni ile yazınız dizine eklenmemiş olabilir. Bu yazıları nasıl bulacağız okumaya devam edin!
2. Web yönetici araçlarına giriş yapın.
3. Web sitenizi seçin ve Site haritaları ismine tıklayarak açın.
4. Yeni site haritamız için yukarıda İlgili makale satırında bağlantı linki verilmiştir. Verilen bu sitemap.xml bağlantısını kullanan kullanıcılar için bir anlatımdır. Eski tip site haritası kullanıyorsanız anlatılanları takip ederek dizine gönderme işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak önerim yeni site haritasını kullanmanız yönündedir. Verilen ilgili bağlantı linklerini takip ederek yeni site haritası gönderme seçeneklerini kullanabilirsiniz.
5. Göndermiş olduğunuz site haritası linkine tıklayın. Resimde sitemap.xml linkini inceleyin.

6. Açılan pencerede yazı sayınıza göre 500 ad.lik 2, 3, veya 4 ad. site harita sayfası göreceksiniz. Bu Site Haritası dizinindeki Site Haritaları (Tüm içerik türleri) resmi inceleyin.
7. Yukarıda resimde görüldüğü gibi her site haritası dizinin satır karşısında kaç ad. yazınızın dizine gönderildiği ve dizine eklendiği mevcuttur. Eksik dizin satırı için hizasındaki site haritası link’ine tıklayın. Yeni bir pencere açılacak ve gönderilen, gönderilmeyenler listesini göreceksiniz. Site haritası isminin hemen yanındaki link’i açın.
8. Çok farklı bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Merak etmeyin biraz inceleyin sadece. Yazmış olduğunuz yazının yazıldığı tarih, saat, damgası ve yazı başlık linkinden oluşmaktadır.

9. Site haritasında hangisinin dizine eklenip eklenmediğini bilme şansımız yok. Ancak sayfa içinde seçeceğiniz eski tarihli birkaç yazı üzerinde deneme yaparak bunu anlayabileceğiniz.
10. Eski tarihli bir linki kopyalayın ve ; Web yönetici araçları → Arama görünümü → Veri işaretleyici ismini tarayıcı yeni sekmede açın. İşaretlemeya başla penceresine linki yapıştırın. Alt pencereden seçiminize bağlı ismi seçin. Örnek ben Makaleler ismini kullanıyorum. Linkinizi yapıştırıp, alt pencereden seçiminizi ( Makaleler ) yaptıktan sonra, ( Bu sayfayı ve bunun gibi diğerlerini etiketle ) işaretli olsun. Tamam ismine tıklayın.
11. Yazınız dizine eklenmemişse kırmızı bir mesaj ile size bilgi verilir. Hemen linki bir yere kaydedin. Kaydettiğiniz linki yukarıda anlatıldığı gibi 2 gün sonra tekrar kontrol edin. Linkin dizine gittiğini göreceksiniz. Bu arada yaptığınız kontrol sırasında size veri işartele sayfası açacaktır.Açılan veri işaretleme sayfasını mutlaka tamamlayın. Size örnek bir resim verebilmek isterdim ancak. Dizine gönderilmeyen bir link buldum, anlattığım yöntem ile Robot.txt kontrolünden sonra, Google gibi getir ile linki getirdim. 3 dakika bile olmadan dizine eklendiğinden mesaj sayfası normal açıldı ve size resmini veremedim.
12. Sayfa içinde örnek linklerden alttan üstten ve ortadan biraç tanesi üzerinde kontrol yapın. Dizine gitmeyenleri gönderin. Açılan veri sayfalarını işaretleyin. Çünki bunlarda her ne kadar hata yok gibi görülse de eksik kısımlar çıkabiliyor. Veri nasıl işaretlenecek bilmiyorsanız aşağıda verdiğim makaleyi inceyin. İlgili makalede hem yazılı hemde sesli videolu anlatımım mevcuttur. Sorunlarınız varsa yorum yazarak yardım alabilirsiniz.
İlgili Makale : Webmasters Veri İşaretleyici Kullanımı Sesli Videolu Anlatım

5/26/2015

Google Sites Blog İsmini Menü Çubuğuna Taşıma

Google Sites Sayfasına Blog Gömme yazımızdan sonra, sayfamız için verdiğimiz blog ismini Google Sites Menü çubuğuna nasıl alınacağı ile ilgili adımları incelemeye başlayabiliriz. Oluşturduğunuz yazı sayfa başlık isimlerini dilediğiniz zaman anlatılan bu yöntem ile Google Sites menü çubuğuna taşıyabileceksiniz. İlgili adımları takip ederek sitenizi yapılandırın.

İlgili Makaleler :

Ücretsiz Google Sites Kurulum Aşamaları
Google sites nasıl kurulur videolu anlatım

Google Sites, yazı başlık isimlerinin menü çubuğuna taşınması :

1. Google Sites sayfasına giriş yapın. Daha önce Google Sites ile site açtı iseniz tarayıcınız sizi Google Sites sayfasına götürecektir. Google Sites, ile ilgili siteniz yoksa yeni bir Google Sites oluşturma sayfasına yönlendirilirsiniz. Google Sites ile site oluşturma açıklamalarını yukarıda verilen ilgili adımlardan takip ederek sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.
2. Dişli simgesi, Diğer işlemler ok işaretine tıklayın.
3. Site yerleşimini düzenle ismine tıklayın.
4. Menü çubuğu üzerine maus’u yanaştırdığınızda Yatay gezinmeyi düzenleyin mesajını göreceksiniz.
5. Maus ile yatay menü çubuğunun olduğu yatay koyu renkli alan tıklayın.
6. Açılan pencerede Sayfa Ekle ismine tıklayın. Yeni bir pencere açılacak.
7. Açılan pencere içinde, Site haritası menü altında bulunan Blog ismine tıklayın.
8. Tıkladığınız Blog ismi Menü çubuğuna taşınmış olarak göreceksiniz. Blog ismi seçili ve mavi bir renkte iken sağ taraftaki ok işaretleri ile görülmesini istediğiniz alana taşıyın. Yukarı ve aşağıya ok işaretleri taşıyacağınız sıra konumunu belirler. Sağa ve sola dönük oklar ise sıralı veya alt kategoriye taşımanıza yarayan yardımcı elemanlardır. Diğer bir anlatım ile ; Blogger yerleşim panelinde gadget'lerin elle sürükleyerek taşınması işlemini, burada oklar ile sürükleyip taşıyarak konumlandırırız. Bu benzetmenin, konuyu anlamanız açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum.
9. Koyu renkli isimler sıralı menülerdir. Soluk renkli isimler ise, başlık isminin altında yer alan alt kategorileri oluşturur. Örneğin aşağıdaki resimde 4. sırada görülen blog ismi Google Sites kaydedildikten sonra, Ana sayfada 2. sırada görülecektir. Aşağıda Gezinmeyi yapılandırma pencere resmini inceleyin.
10. Tamam butonuna tıklayın, Blog isminin Ana Sayfada 2. sırada çıktığını göreceksiniz. Sağ üst kısımdan Kapat ismine tıklayın. Yaptığınız tüm işlemler otomatik kaydedilmiş olacaktır. Yaptığımız işlem sonucunu yukarıda verilen ilk resimde 2. sırada Blog isminin çıktığını görebilirsiniz. Blog sayfa ismi ile gömdüğünüz blog’unuz, artık bu isime tıklandığında görülmeye başlayacaktır. Google Sites ve farklı konulardaki makaleleri okuyabilmek için takip sistemlerinden birini kullanabilirsiniz. Takipte kalın.

5/25/2015

Google Sites Sayfasına Blog’unuzu Gömme

Google Sites ile oluşturulduğunuz sitenize Blog’unuzu gömerek okuyucularınıza farklı dakikalar yaşatıp sitenizden çıkmadan blog yazılarınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Blog ve siteleriniz arasında çapraz birbirine bağlantılı linkler verebilir veya Google Sites ile oluşturduğunuz sitenizde yazılarınızı inceleyen okuyucularınız blog’unuzu incelemesine imkan tanıyabilirsiniz. Google Sites, Blog Adnan başlık ismi ile oluşturduğum sitemin sayfasına blog’umu gömmek için gereken uygulama adımlarını takip ederek sizde blog’unuzu sitenize nasıl gömüleceğini anlamaya çalışın. DEMO

İlgili Makale :

Ücretsiz Google Sites Kurulum Aşamaları
Google sites nasıl kurulur videolu anlatım

Google Sites sayfasına Blog gömme ile ilgili uygulama adımları :

1. Google Sites sayfasına giriş yapın. Daha önce Google Sites ile site açtı iseniz tarayıcınız sizi Google Sites sayfasına götürecektir. Google Sites, ile ilgili siteniz yoksa yeni bir Google Sites oluşturma sayfasına yönlendirilirsiniz. Google Sites ile site oluşturma açıklamalarını yukarıda verilen ilgili adımlardan takip ederek sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.
2. Google Sites, sitenizde iken yukarıda jalem iconunun yanındaki + sayfa işaretine tıklayarak Sayfa Oluşturun.

3. Sayfanız için bir isim girin. Örnek : Blog
4. Oluştur boton’una tıklayın. Sayfa Oluşturma ile ilgili resmi inceleyin.

5. Sayfanız oluşturulmuş boş olarak karşımıza çıkacaktır. Sayfanın tarayıcınızdaki linki ;
Örnek : https://sites.google.com/site/blogadnan/blog
6. Menüde, Düzen kısmından tek sütun, iki sütun gibi seçenekler ile değişik bir görünüm verebilirsiniz. Ben hiçbir değişiklik yapmadan bir alt kısma kısa bir açıklama yazacağım. Sizde farklı bir açıklama yazabilirsiniz. Yazı karakterlerini üst kısımdaki blogger yazı editöründeki gibi düzenleme şansına sahipsiniz.
7. Sol üst kısımda Ekle → Diğer gadget’ler ismine tıklayın.
8. Açılan pencerede, URL yolu ile gadget ekle ismine tıklayın. Aşağıda verilen .xml linkini pencereye yapıştırın.

http://hosting.gmodules.com/ig/gadgets/file/110543442524307353585/include-gadget.xml 

9. Ekle ismine tıklayarak gadget’imizi oluşturalım.
10. URL ismine Blog linkinizi yazın örneği inceleyin. 
http://guney59.blogspot.com
11. Başlık ( Title) : Sağ tarafta, Gadget ekleyin ( Include gadget ) yazan pencereye blog başlık ismini yazın. En alttaki Include gadget ismine de blog başlık ismini yazın.
12. Genişlik, yükseklik ve kenar sınır çizgileri ile ilgili ayarları zevkinize göre düzenleyin.
Genişlik ayarı %100 olarak belirlenmiş olup temanızın genişliğine göre kendi otomatik ayarlayacaktır. Ancak yüksekliği nasıl görmek istiyorsanız siz değiştirin. Veya, aşağıda örnek de benim yaptığım %’de yerine Pix. ebatları da kullanabilirsiniz. Google Sites, blog ölçüleri için resmi inceleyin.
13. Yaptığınız işlemleri kaydedin. Google Sites sitenize gömdüğünüz blog’unuzu göremiyor musunuz? Çok doğal. Https ile başlayan moderen tarayıcılarda tarayıcnın sağ köşesinde bir uyarı göreceksiniz. Uyarıya tıklayın. "Güvenli olmayan içeriğe izin verin", artık blogunuz görülmeye başlayacaktır. Ancak bu izin verme işlemini her site için yapmayın. Emin olduğunuz güvendiğiniz siteler için izin verebilirsiniz. Bu bir güvenlik sistemidir. İzin verdikten sonra tarayıcı sol kısımda üstü çizgili Https simgesini görebilirsiniz. Bu sadece izin verdiğiniz site için geçerli olacağını unutmayın. Artık sitenizi açtığınızda bu uyarıyı görmeyeceksiniz. Bir sonraki yazımdan haberiniz olabilmesi ve takip edebilmeniz için takip sistemlerinden birini kullanabilirsiniz. Bir sonraki yazım, Google Sites site sayfamıza gömdüğümüz blog’umuzun Blog isminin menü çubuğuna nasıl alınacağı ile ilgili konular olacaktır. Takipte kalın.

5/24/2015

Always Panel 2015

2015 Always panel yazılımı, özel hareketli, dönerek gelen giriş, yüksek görsellik, tüm tarayıcılar ile mobil uyumlu duyarlı Script. Bu sezona damgasını vuran ve bir çok sesli sohbet sitesi tarafından kullanılmakta olan özel bir scripttir. Panelin en önemli özelliği Admin yönetim kumanda paneli üzerinden çok hızlı olarak düzenlenebilmesi. Üye yetkilerini kullanarak, sayfa sayfa dolaşıp zaman kaybetmeden tek bir bölümde atama ve animasyonları yerleştirme özelliği sunabilmesi. Eski kullanışsız paneller yerini son teknolojik şık yazılımlara bırakmasıyla kullanım özelliğini hızlandırarak eş zamanlı olarak çalışma sağlaması. Aşağıda belirtilen yazıda panelin teknik özelliklerini belirten yazılımı detaylı inceleyebilirsiniz.

DEMO

Başlıca Özellikler
Yeni Özel Hareketli Dönerek Gelen Giriş Teması + Gelişmiş Efectler İçerir
Gelişmiş yönetim paneli ile yüksek görsellik
Farklı Galeri ve Resim Efectleri + hızlı animasyon ekleme
Bütün Tarayıcılar Desteği eski tarayıcılarınız ilede çalışabilirlik.
Gelişmiş Tema Yönetimi farklı renk seçenekleri ile sesli chat panellerinde yüksek farklılık oluşturur.
Kullanıcı banlama ip takip sistemleri geliştirilmiş ve daha basit anlaşılır hale getirilmiştir.
Panel çok hızlı ve daha çabuk açılabilir hale getirilmiştir. Yavaşlama ve kasma sorunları yoktur.

Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn.com site yönetim ve yazarı Fatik Körpe tarafından yazılmıştır. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

5/23/2015

Microsoft Windows 8.1 Update Ne Yapmaya Çalışıyor

Windows 8.1, Update 1'den gelen sızıntı ve raporlar, Microsoft'un ne yapmaya çalıştığı konusunda birçok kullanıcının aklını karıştırdı. Microsoft, Windows 8'le beraber ortaya koyduğu vizyonu, gelen şikayetler yüzünden değiştiriyor mu? Microsoft'un resmi planları Nisan ayında, Build konferansında ortaya çıkana kadar, firmanın stratejisi hakkında fikir yürütebilmemiz için sızıntı ve dedikodulara dikkatle bakmamız gerekiyor.

Microsoft'un şu anki stratejisi, bir platform şirketi değil, "cihazlar ve hizmetler" şirketi olmak. Windows hala önemli, ancak ilk amaç Windows satmak değil, cihaz satmak ve hizmetlerin iyi çalışmasını sağlamak. 


Windows'un bir sonraki sürümü o kadar iyi olmalı ki, size Office için üyelik ücreti ödemeyi kabul ettirmeli. Bir sonraki Windows, Bing'i ve diğer hizmetleri iyi tanıtmalı, OneDrive'ın avantajlarından faydalanmalı ve yeni Power BI veri analizi hizmeti için iyi bir platform olmalı.

Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn.com site yönetim ve yazarı Fatik Körpe tarafından yazılmıştır. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

Şirket İsim Tescilini Kaptırmayın

Yıllarca yürüttüğünüz işinizin adının başkasının eline geçmemesi için ne yapmalısınız? İsim tescili konusunda elini çabuk tutmayan firmaları ise daha büyük tehditler bekliyor! Yıllarca uğraşıp kurup, büyüttüğünüz firmanız başkalarının eline geçebilir. İsim ve marka tescili, ülkemizdeki KOBİ'lerin pek dikkat etmediği bir detay olsa da her gün ticaret mahkemeleri bu davalarla uğraşıyor. Yıllarca yürüttüğünüz işiniz, yeni kurulmuş ve aynı adı seçen bir şirket tarafından tescil edilirse sizin marka hakkınızı kaybetme riskiniz doğuyor.

Diğer bir yaygın yöntemse, marka tescili yapmayan şirketlerin isimlerini kapan ve tehdit eden dolandırıcılar. Özellikle kendi adınıza açılan web sitenizi tescil ettirmezseniz, Çin'den bir e-posta alıp şirketinizin ismini geri almak için binlerce dolar ödemenizi talep eden dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. İş dünyasında her gün yaşanan bu sıkıntılara karşı kendinizi korumak istiyorsanız, Sentasarla. com 'un KOBİ'lere özel hazırladığı avantajlı tarifesi sorunlarınıza çözüm olacak, Adres Patent markası altında hazırlanan paket program ile KOBİ'ler tüm yasal tescil ve web sitesi işlemlerini yapabilecek. Sentasarla. com'un 30 dakika içerisinde web sitesi hazırlama kitini kullanan KOBİ'ler, kendilerini İnternet üzerinden tanıtabilirken marka tescili de yapabilecek. Paket program içerisinde, domain + hosting, marka tescili, web sitesi ve mobil site bulunuyor. Sentasarla. com dan alan adı hosting ve mail hizmetine toplam 59 TL'ye sahip olunabilirken, Adres Patent'in paketinin ücreti ise 1000 TL olarak belirlendi. KOBİ'ler tek bir paketi kullanarak isim ve itibarlarını kaybetmekten kurtulurken, mobil dünyada da yer alıyor.

Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn. com site yönetim ve yazarı Fatik Körpe tarafından yazılmıştır. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

5/22/2015

Related Posts Farklı Benzer Yazılar Widget Eklentisi

Blogger yazılarınızın altında görülen, Bunlarda ilginizi çekebilir Linkwithin (Related Posts) benzeri farklı Widget eklenti seçeneği kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, blog’un Menü çubuğu Kategoriler alt menüsünde yer alan Related Posts ismine tıklayarak altı farklı seçeneklerdeki Bunlarda ilginizi çekebilir yazılarına göz atabilir, beğendiklerinizi blog’unuza ekleyebilirsiniz. Menü çubuğunda sizlere önerdiğim Related Posts benzer yazılar eklentisi tüm yazılarınızı size ait olan, FeedBurner Rss beslemesinden alarak çok hızlı olarak yükleme yapar. Ancak, farklı bir uygulama düşüncesinde iseniz aşağıda anlatılanları takip ederek Related Posts benzer yazılar eklentisini de kullanabilirsiniz.

Farklı bir site Related Posts benzer yazılar eklenti uygulama adımları :

1. Buradan engageya.com sitesine giriş yapın.
2. Siteye üyelik yapabilir veya hemen ücretsiz widget’i alabilirsiniz.
3. Ücretsiz widget alın ( GET FREE WIDGET ) butonuna tıklayın.
4. Açılan pencerede Related Posts benzer yazılar eklenti ayarlarını göreceksiniz. Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız tüm yazılar seçiminize bağlı Ülke dilinde görülecektir.

Related Posts benzer yazılar eklenti ayarları :

1. Widget adı : Standart Widget ( Default Widget ) bir ayar yapmanıza gerek yoktur.
2. Düzen : Ok işaretine tıklayarak, 16 ad. farklı görsel widget seçimi için her birine tıklayarak ön izleme ile görüntüleyin. Beğendiğiniz herhangi birini seçin. Yan tarafta alt alta görüntü isterseniz bir rakam seçin. Zaten 2 rakam mevcut.
3. Örneğimizde yuvarlak küçük resimleri kullandım.
4. Her bir resim altında kısa açıklamaları mevcut. Bu açıklama renklerini Font Rengi seçeneğine tıklayarak görülmesini istediğiniz rengi seçin.
5. Üst bilgi : Pencerede, You might enjoy reading : İngilizce kelime yazılı. Bu kısma, Benzer yazılar, Bunlarda ilginizi çekebilir veya farklı bir satır yazabilirsiniz.
6. Web Site Domain : Blog/site linkinizi ekleyin.
7. Hemen yan tarafta Ülke dilinizi seçin.
8. Öneri tipi : Burada otomatik seçim görülmektedir. Bu kısım önemlidir. Widget aldığınız site seçimize bağlı olarak sponsor reklam gösterebilir. Veya siz hiç bir şeyin görülmemesini isterseniz, ilk seçenek olan ; Blogunuzdan İlgili içerik kutu seçeneğini işaretleyin.
9. Blog/Siteniz için bir kategori belirleyebilirsiniz.
10. Seçim Platformu bölümden kullandığınız site yapısını seçin. Örnek, Blogger.
11. Facebook fan sayfanızı eklemek isterseniz Facebook fan sayfanızın bağlantı linkini yazın. Tüm işlemleri bitirdiğinizde, biraz önce kayıt olmadan yapabileceğiniz dediğim konunun değiştiğini göreceksiniz. Sizden kayıt olmanızı isteyen seçeneği göreceksiniz. Ancak sorun olan bir kayıt sistemi değil. Kaydınızı yapın.
12. Hemen alt kısımda yeşil renkli İnstall Widget butonuna tıklayın. Açılan pencerede birkaç ad. kullandığınız blog varsa aralarında seçim yaparak Widgeti gönderin. Blog’unuza gönderilen widget’i Blog kayıtları altına sürükleyip konumlandırın ve kaydedin. Üye olduğunuzdan istediğiniz zaman görünümler arasında değişiklik yapabilirsiniz.

Sürpriz neler var : 

Sidebar sütun kısmına slayt, benzer yazılar, metin yazıları ekleyebilirsiniz.

Google Gmail Okunmamış Numaralı İleti Simgesini Etkinleştir

Google Gmail Labs
Google Gmail, Mail kutunuzdaki okunmamış iletilerin numaratörlü sayısını gösteren ayrıca düğmeye tıklayarak açmanıza yarayan bir Labs eklentisidir. Gmail’i, ayrıca Chrome tarayıcı uzantısı olarak da kullanabilirsiniz. Gmail Labs’ı Mail kutusunun dişli, ayarlar, menü çubuğunda Labs etiket ismi ile bulabilirsiniz. Ayarlar sekmesini açtığınızda, Gmail Labs, henüz kullanıcılara sunulmaya tam olarak hazır olmayan deneysel özelliklerin deneme alanıdır. Bu özellikler her an değişebilir, düzgün çalışmayabilir veya kaybolabilir. Herhangi bir Labs özelliği çalışmazsa (çalışmadığında) ve gelen kutunuzu yüklemede problem yaşarsanız sorunu https://mail.google.com/mail/u/0/?labs=0 bağlantısını kullanarak çözebilirsiniz. şeklindeki ifadesi ile incelemeye başlayabilirsiniz.

Mail kutusunda, Okunmamış ileti simgesi başlık ismi ile Manu C, tarafından oluşturulan eklentinin yalnızca Chrome (sürüm 6 ve üzeri), Firefox (sürüm 2 ve üzeri) ve Opera'da çalıştığını unutmayın.

Mail kutusunda, Okunmamış ileti simgesini etkinleştirme :

1. Gmail, Mail kutusunu açın. Sağ üstte Dişli simgesi ve Ayarlar ismine tıklayın.
2. Açılan pencerede sağ üst menü etiketleri arasında bulunan Labs ismine tıklayarak açın.
3. Dikey çubuğu aşağıya doğru kaydırın ve Okunmamış İleti Simge ismini bulun.
4. Sağ tarafta iki ad. seçenek göreceksiniz. Üst kısımda Etkinleştir tik’i işaretleyin ve en altta Mail kutusunu kaydedin.

İlgili Makaleler :

Bilgisayar tarayıcınızda, Google Mail Checker Chrome uzantısını kullanmak isterseniz bağlantıya tıklayarak açılan pencerede mesaj uyarılarına izin verip başlatabilirsiniz. Google Mail Checker Chrome uzantısı yukarıda gördüğünüz ilk resim görüntüsünde olup, oldukça kullanışlı Google Güvenlik ve denetiminde Google’un kendi ürünleri arasında yer alır.

5/21/2015

D-Smart Ücretsiz İnternet Paketi Eset Smart Security Yükleme

D-Smart ile Eset Antivirus şirketinin yaptığı anlaşma gereği D-Smart internet kullanıcıları 6 ay Eset Smart Security Antivirus programını ücretsiz kullanabilecekler. Kullanıcıların ücretsiz Antivirus programını nasıl yükleyecekleri ile ilgili açıklamaları aşağıda inceleyebilirsiniz. D-Smart şirketi ile internet bağlantı anlaşmanız varsa son gelen e-posta hesap extranız üzerinde Eset Smart Security Antivirus programının 6 ay süreli ücretsiz kullanım bilgilerini görmüş olmalısınız. Bende D-Smart internet kullanıcısı olduğumdan Eset Smart Security Antivirus programını kendi bilgisayarıma kurdum. Kurulum aşamalarında zorluk çekmemeniz için ilgili bilgileri aşağıda belirtiyorum. Yapmanız gereken işlemler ile ilgili adımları takip ederek sizde ücretsiz sunulan Eset Smart Security Antivirus programını kısa sürede bilgisayarınıza kurabileceksiniz.

D-Smart sitesine giriş bilgileri :
1. D-Smart sitesine buradan giriş yapın.
2. Site girişi yaptığınızda sağ üst kısımda iki ad buton göreceksiniz. Sol taftaki butona tıklayın ve siteye giriş yapın. Daha önceden site girişi yapmadı iseniz üyelik işlemlerinizi tamamlayın.
3. Menü çubuğunda İnternet ismi üzerine mausu yanaştırın. Açılan pencerede sağ tarafta daha fazlasını göster ismine tıklayın.
4. Yeni bir pencere açılacak. Açılan pencere içindeki seçeneklerden Güvenlik paketine tıklayın ve dikey çubuğu aşağı kaydırın. Eset’i nasıl kullanabilirim? Başlık ismi altında yazılanları okuyun. Siteye giriş yaptığınız e-mail bilgilerinize gelen e-mailde, Kullanıcı adı ve Şifre göreceksiniz.
5. Daha önce kullandığınız bir Antivirus programı varsa önce kaldırın. Eset Smart Security Antivirus program indirme buton yardımı ile program kurulum setup’ını indirin. İndirdiğiniz icon .exe ile programı başlatabilmeniz için çift tıklayın ve kurulum aşamalarını takip edin.
6. Kurulum aşaması sırasında 3 ad. seçenek göreceksiniz. Bu seçeneklerden 2. kısımda kullanıcı adı ile başlayan seçeneği işaretleyin ve devam edin.
7. Açılan pencerede e-mailinize gelen, Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek kuruluma devam edin. Kurulum aşamasında kullandığınız ülke dili, Windows işletim bilgisi ve diğer bilgiler otomatik algılanarak kurulum tamamlanacaktır.
8. Kullanım seçeneklerinde farklı bir yerden giriş yapmış olabilirsiniz. Bu defa sol üstte Tv ve İnternet yazan kısımdan İnternet ismine tıklayarak menüdeki Eset Koruma Programı ismine tıklayarak yukarıda anlatılan adımları takip ederek kurulum aşamalarına devam edin.9. Kurulum şamalarında halen zorlanıyorsanız, online okuyabileceğiniz .pdf dosyasına buradan ulaşabilir veya Eset Smart Security sayfasına girerek daha fazla bilgileri inceleyin.

5/20/2015

Chrome 43.0.2357.65 m - (64-bit) Sürüm Güncellemesi

Google Chrome tarayıcı 43.0.2357.65 m - ( 64-bit ) ve ( 32-bit ) yeni sürüme güncellendi. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google Chrome tarayıcı güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncel tarayıcınızı beklemeden güncelleyin. Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcıları kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üst 3 çizgili Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini zaçtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz. Güncelleme otomatikman gerçekleşir.
Ayrıca, Google Chrome tarayıcı 64 bit sürüm kullanıyor ve bu sürümü bulamıyorsanız aşağıda verilen linkten başlangıç dosyası ile kurulum aşamalarına geçebilirsiniz. Kurulum dosyasını açtığınızda üst kısımdan indir ismine tıklayarak masa üstüne indirin ve zip’’ten çıkararak kuruluma başlatın. Kurulum direk, Google Chrome sunucularından yapılmakta olup güven içinde kullanabilirsiniz.

Google Chrome 64-bit indirme linki : İNDİR
Ayrıca okuyabileceğiniz yazılar ⇒
Chrome Tarayıcıda Hangi Eklentiler Yüklü
Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri

Wordpress Acunetix WP Güvenlik Eklentisi

Wordpress Acunetix WP Security, Güvenlik eklentisi dosya izinleri, veritabanı güvenliği, sürüm gizleme, Wp admin koruması, Wordpress kurulum aşamalarında güvenliği sağlayan ücretsiz bir eklentidir. Acunetix WP Security güvenlik eklentisini sitenizde kullanarak wordpress açıklarını düzeltmesini ve öneriler sunmasını sağlamış olursunuz. Bu önerileri incelediğimizde, Şifreler, Dosya izinleri, Veritabanı güvenliği, Sürüm gizleme, Wordpress admin güvenlik ve koruma, Çekirdek kodundan Wp WP Jeneratör META etiketini kaldırma gibi özelleikleri görebiliriz. Wordpress Acunetix WP Security Plugins kurulumundan sonra ayarlar kısmına giriş yaptığınızda sizin için neleri yapabileceklerini görebilirsiniz. Acunetix WP Security ayarlar sayfasındaki Türkçe çeviri görüntüsünden bir kesiti aşağıda görebilirsiniz.
Wordpress Acunetix WP Security eklenti kurulum aşamalarından sonra sol kısımda kendi tanıtım icon’u ve WP Security ismi ile göreceksiniz. Eklentinin en çok hoşuma giden tarafı Canlı Trafik ismine tıkladığınızda sitenizde gezinti yapan okuyucu kitlenizin takibi ve en önemlisi sitenize yapılan saldırının kim tarafından yapıldığının görülmesi, Ip adresi, hangi ülkeden giriş yapıldığı, tarih, saat, gibi bilgilerin görülebilmesidir. Bu kısımdan girişleri zaman zaman kontrol ederek aşırı aynı Ip adresi ile giriş yaparak hack açıkları arayanları banlayıp sitenizde gezinme ve açık aramasını önleyebilirsiniz.
Wordpress güvenlik
Wordpress Acunetix WP Security eklenti ve benzeri yazılardan haberdar olmak için üyelik sitemini kullanarak yazılardan ilk haberi olanlar arasında yerinizi alabilirsiniz. Wordpress Acunetix WP Security Plugins kurmak için gerekli gereksinimler, WordPress sürüm 3.0 ve üstü ve Wordpress 4.2.2 son güncelleme yüklü olmalıdır. Eklenti ile ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda geri bildirim yapabileceğiniz ve eklentinin WordPress Acunetix WP Güvenlik plug-in 4.0.5 sürümünü buradan giriş yaparak zip olarak masa üstüne indirip Wordpress kumanda paneli eklenti yükleme bölümünden kurabilirsiniz.

5/19/2015

Blogger Eklentilerinde Resim Linki Değiştirme-Sesli İzle

Blog’unuza eklediğiniz eklentilerin içinde bulunan resimleri kendi sunucunuz olan Google Plus Fotograflar paneline kaydederek blog’unuzun açılışını hızlandırın. Blog yazılarınızı okumak isteyen okuyucularınız, sayfaların hızlı yüklenmesi sonucu daha fazla sayfa okuma imkanı tanıyarak okuyucularınızın blog’unuz da daha fazla kalmasını sağlayabilirsiniz. Web sayfaları hızlı açılan siteleri, arama bootları çok hızlı okudukları için severek index’leyip arama sonuçlarına taşırlar. Arama sonuçlarında yazılarınız görülürken, yazılarınıza eklediğiniz resimleriniz de ayrıca Google görsellerde sitenize okuyucu taşırlar. Bu yazım da sizlere iki konu hakkında bilgi aktaracağım. Bu bilgileri dikkate alarak aşağıda anlatılanları uygulamaya başlayıp sitenizi hızlandırabilecek adımları takip edin.

Eklenti ve Yazı içindeki resimleri Optimize etmek için ;

1. Eklenti içindeki resimleri kendi sunucunuza yükleyerek resmin link’ini alma
2. Yazı içinde kullandığınız büyük boy resimlerin sıkıştırılarak kullanılması
Yukarıda verilen 2 maddelik başlıkları aşağıda tek tek inceleyerek uygulamaya geçelim.

Eklenti içindeki resimleri kendi sunucunuza yükleyerek resmin link’ini alma :

Blogger gadget'lerine eklediğiniz herhangi bir eklentinin içinde bulunan resimleri kendi sunucunuz olan Google Plus → Fotograflara yüklemek için ;
 • Blogger kumanda panelini açın.
 • Yeni ekle ile yazı sayfasını açın.
 • Eklentinizi Notepat veya bir Metin dosyasına yapıştırın. Metin dosyasında iken eklenti içindeki resim linkini kopyalayın ve tarayıcıya yapıştırarak açın. Resim üzerinde iken farklı kaydet seçeneği ile masa üstüne yapıştırın.
 • Masa üstünde iki adet dosya oluşturabilirsiniz. Bu dosyalardan biri örneğin sosyal eklenti resmi orjinal resim olsun, diğer dosya ismi de sosyal eklenti resmi optime edilmiş resim olsun.
 • Bu işlemi neden yapıyoruz? Birazdan aşağıda resim optimize etmeyi anlatacağım. Resimleri optimize ederken orjinal resmin son kısmına alt tire opt uzantısı eklenecek. Yani resmin biri orj diğeri sıkıştırılmış ve optimize edilmiş duruma gelecek. Her iki resmi biraz önce anlatılan iki dosya içine koyarak karışıklığı önleyebiliriz.

Metin editörünün kullanımı :

Sizlere önerim, Windows’un mevcut metin editörü haricinde çok kullanışlı olan Notepat metin editörü kullanmanızdır. Aynı anda biri orj. diğeri çalışma yapabileceğiniz kodları yan yana iki sayfa açıp kullanabilmenizdir. Hatta okuyarak kafanızın karışmaması için birde sesli video anlatımı yapmayı düşündüm. Resimlerin optimize edilmesine de kısaca değinerek videolu sesli anlatıma geçip izlemenizi tavsiye ederim.

Yazı içinde kullandığınız büyük boy resimlerin sıkıştırılarak kullanılması :

Resimlerimizi optimize edebilmek için ben, webresizer.com sitesinin online resim editörünü kullanıyorum. Sizde farklı bir resim editörü kullanıyorsanız anlatımı pekiştirebilirsiniz.
Blogger’un ana sayfadaki yazılarının görüldüğü alan yaklaşık 600 veya 700 px. genişliğindedir. Çok büyük resimleriniz olabilir. Ancak blog’unuzun açılışında resimler yavaş yavaş okunuyorsa şunu bilmenizde fayda var. 


Sıhhatli bir blog yapısına sahip değilsiniz. Fiber internet kullanıyor olabilirsiniz. Çok hızlı bir açılış sayfasına da sahip olabilirsiniz. Ancak şunu unutmamakta fayda görüyorum. Kullanıcıların % kaçı fiber kullanıyor? Mobil cep görünürlük açılış hızı nedir? Bu bilgileri düşünerek çalışma yapmak verimli olmaktır.
Şimdi aşağıda anlatımı yapılan sesli vido da, E-posta gadget eklentisi içindeki bir resmin optimize edilmesini ve eklenti içine eklenmesini göreceğiz. 

Ayrıca büyük bir resmi de nasıl optimize ederek boyutunu görsel özelliklerinden kaybetmeden kaydedeceğiz inceleyeceğiz. Bu konuda hazırladığım video’u izleyerek sizde neler yapabileceğiniz hakkında bilgi alırken kendi bilgileriniz ile pekiştirip daha iyisini yapmaya başlayacaksınız.