6/30/2015

Ücretsiz İnternet Nakil İşlemi Adsl Aboneliğini Taşıma

Yaz mevsiminin gelmesi nedeni ile ücretsiz Adsl Abone İnternet Nakil işleminin çok kısa sürede farklı bir abone numarasına taşımak için yapılması gereken işlemler nelerdir? Stresli geçen iş yaşantınızı normale döndürmek amaçlı bulunduğunuz şehirde bir yazlık kiralayabilir veya herhangi bir pansiyonda kalabilirsiniz. Kalacağınız süre uzun, kaldığınız yerde farklı bir telefon abonesine ait olabilir. Hatta kaldığınız yerde komşularınızda bulunan internet servisinden yararlanamayabilirsiniz. Komşunuz sizinle internet hattını paylaşsa bile, internet wifi kapsam alanı zayıf çekmiyor olabilir. Ancak kiralık oturduğunuz malikane sahibinin kayıtlı ev telefonu varsa, kendi evinizdeki mevcut internet sağlayıcınızı 5 dakika içinde bulunduğunuz evdeki farklı abone telefonuna yönlendirebilirsiniz.

Türkiye de tek bir İnternet sağlayıcısı vardır. Hepimizin bildiği bu internet sağlayıcı Türk Telekomdur. Tüm İnternet paketleri satan, kampanyalar düzenleyenler ( Ttnet, Smail Adsl, gibi ) ticari kuruluşlar İnternet Data veri hizmetlerini sağlayıcı konumunda olan Türk Telekom dan alırlar.

Bu neden ile ilk müracaat edilmesi gereken yer İnternet servis paketini aldığınız ticari kuruluşlardır. Bu ticari kuruluşlar ile nasıl irtibata geçip en kısa sürede internet servis hattınızı bulunduğunuz mahaldeki farklı telefon numarasına aktaracaksınız aşağıda adım adım inceleyelim.

İnternet servis aktarımına başlamadan önce elinizde olması gerekenler bilgiler :

1. Kiraladığınız veya kaldığınız mekanın Türk Telekom'a kayıtlı olan abone telefonunu bir metin dosyasına veya kağıda kaydedin.
2. Kaldığınız mekanın tam adresini alın. Komşularınızdan eksiksiz adres yardımı alın.

İnternet servisinizi aktarmak için yapılması gereken bilgiler :

1. Kullanmış olduğunuz İnternet paketiniz için ilgili kuruluşun sitesine giriş yapın.
2. İnternet servisi sunan tüm siteler aynı mantık ile çalıştıklarından öncelikle siteye üyelik işlemlerini gerçekleştirin.
3. Site içinde en alt kısımda genelde canlı destek servisi bulunur. Canlı destek servis penceresini açın. Kullanmış olduğunuz e-posta mail bilgisini ve cep telefonunuzu yazın.
4. Hemen alt kısımda bulunan açıklama kısmına, kısaca İnternet hattınızın farklı bir yere aktarmak veya taşımak istediğinizi belirten bir açıklama yazın.
5. İnternet hattınızın aktarılmasını yapılacak olan bilgileri, biraz önce metin dosyasına kaydettiğiniz, adres ve telefon numaralarını kopyalayıp yazdığınız açıklama altına ekleyerek canlı operatöre gönderin.
6. Operatör sizden kişisel bilgilerinizi teyit etmenizi isteyecektir. Bilgileri teyit edin. Yaklaşık 20 sn. içinde Canlı destek Operatörü size aktarımın yapılması için onay veriyor musunuz? Cevabı ile karşılaşacaksınız. Onay verin.
7. 10 sn. içinde aktarım sağlanmıştır cevabı ile işleminiz başlatılmış olacaktır.
8. Aktarım işlemi için ücret ödeniyor mu? İnternet servis hizmeti veren kuruluşlar aboneleri için hiçbir ücret talep etmiyorlar. Ancak içinizin rahat olması için aktarım işlemi için ücret alınıp alınmadığı sorabilirsiniz.
9. Farklı bir telefon abonesine, İnternet servis aktarımı ne kadar zaman sürüyor? İnternet servis aktarımı en az 3 gün sürüyor. Bazen bu süre 4. güne sarkabiliyor.
10. Bu bekleme süresi içinde siz ne yapabilirsiniz? Modem bağlantıları ve İnternet giriş bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.
11. Modem ile Binaya giren telefon hattınızın çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol edin. Bu kontrolü mevcut ev telefon giriş fişleri ile test edebilirsiniz. Tüm bağlantılarınızı yapılandırırken mutlaka Eternet bağlantı kablonun bağlı olması gerektiğini unutmayın.
12. Yukarıda belirtilen süre içinde İnternetiniz açılmadı ise, İnternet servisinizi arayarak eşleştirmenin yapılıp yapılmadığını sorun. Teknik servis size ne yapmanız geektiği hakkında ilgili bilgileri aktaracaktır.

6/29/2015

Google Adsense'den Farklı bir Çalışma ile Gelir Sağlama

Adsense
Günümüzde, internetten para kazanma seçenekleri arttı. Bu seçenekler arasında en güveniliri ve en çok kazandıranı Google Adsense diyebiliriz. Türk içerik üretenler için fazla kazandırmasa da, İngilizce çalışan arkadaşlara kat kat paralar ödüyor. İngilizce'mizi zorlamadan Google Adsense den nasıl para kazanabiliriz? 
1. GNews ;
Chrome mağazasını açalım. Arama kısmına GNews yazalım ve Chrome uygulamayı ekleyelim. Bu uygulama 3-4 dakikada düşen haberleri bize yansıtır. Bu haberlerden birini ele alarak sesli slayt oluşturacağız.
www.fromtexttospeech.com adresine gidelim. Tıkladığımız haberin metnini kopyalayalım ve siteye yapıştıralım. Create Audio File yazısına tıkladıktan sonra 1-2 dk bekleyelim. Size sesli parçayı temiz bir şekilde sunacaktır. İndirdikten sonra slayt’ınızı tamamlayın ve YouTube kanalınıza ekleyin. Tebrikler İngilizce içerikten kolaylıkla para kazanıyorsunuz!
2. Google Arama Motoru ile Para kazanın ;
Google Adsense sitenize reklam yayımlama izni vermemiş olabilir. Sitenize arama motoru ekleyerekte para kazanabilirsiniz. Peki nasıl ekleyeceğiz?
1. Blogger >> Yerleşim Sekmesi >> Gadget Ekle >> HTML/JavaScript
2. Google Özel Arama kodunu yapılandırmak için giriş yapın.
3. Solda bulunan yeni arama motoru kısmına tıklayın.
4. "Arama Yapılacak Siteler" kısmına kendi site adresinizi yazın. Dili de Türkçe yaparak oluştura tıklayın.
5. Sol tarafta bulunan arama motorunu düzenle yazısına tıklayın. Bu kısımda arama motorunuzun şeklini rengini ayarlayabilirsiniz. Kurulum kısmına gelelim. "Para kazan" bölümünü açalım. İbreyi açık kısmına çekelim.
6. Para kazanma otomatik olarak kaydedildi. Temel bilgiler başlığına dönelim ve çubuğumuzu aşağı çekerek ayrıntılar bölümünü bulalım. "Kodu al" kısmına tıkladıktan sonra kodumuzu, açmış olduğumuz HTML/JavaScript yerine yapıştıralım.
3. Komik videoları derleyin ;
Yapılan araştırmalara göre youtube da en çok izlenen başlık komik videolar imiş. Peki komik videoları nasıl bulacağız ? www.todaysbigfail.com adresine girelim. Burada seçilerek paylaşılan komik kazaları göreceksiniz. Bunlardan en az 15 tanesini seçerek videonuzu oluşturmaya başlayın. Videonuzu HD olarak oluşturun. Youtube HD olan videoları daha üst sıralara çektiğini söyleyebiliriz. Etiketleri Google Adwords ile oluşturun. Bunun için Güney59 Google Adwords yazısını okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında : Bu yazı merkezihersey.blogspot.com.tr tarafından, Güney59 Paylaşım (G59) okuyucuları için yazılmıştır.

6/28/2015

CCleaner 5.07 Sürümü İndir

CCleaner İndir
Bilgisayar Windows işletim sisteminizde bulunan gereksiz uzantı, çerezler ve kullanılmayan atık dosyaları temizleyen CCleaner’ın 5.07 yeni sürümü çıktı. İşletim sistemini hızlandırmak daha fazla kullanışlı duruma getirmek için kullanılması gereken CCleaner, temel bakım araçları içerisinde başka bir program kullanma ihtiyacını size hissettirmez. Windows, Bilgisayar işletim Sistem temizlik ve bakımına önem veren tüm kullanıcılar için öncelikli tercih araç kitidir. Geliştirilmiş CCleaner programının kullanmasını öncelikli olarak tavsiye edebilirim. Ayrıca CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi bakım araçları kategorinde yer alması nedeni ile güvenle kullanabilirsiniz. CCleaner v5.07 yeni sürümünde, 29 Temmuz 2015 de ücretsiz dağıtımı başlayacak olan Windows 10 için ek temizlik araçları ile birlikte, tarayıcılardan Internet Explorer, Firefox, Opera, için başlangıç ​​öğesi algılama, ön bellek ve geçmiş temizliği gibi tarayıcı gelişim programı içine eklenerek destek sağlanmış. Ücretsiz ve ücretli olarak dağıtımı yapılan CCleaner’ın program kurulum aşamalarını aşağıda adım adım takip ederek kullanabilirsiniz.

CCleaner Free, Ücretsiz program kurulum aşamaları :

1. CCleaner proğramı giriş yapın.

2. Giriş yaptığınız sayfanın alt kısmında 3 farklı indirme seçeneği göreceksiniz.

3. İlk seçenek olan Bedava İndir butonuna tıklayın. Programı masa üstüne kaydedin.

4. Masa üstündene indirdiğiniz programa tıklayın, kurulum aşamasında iken ilk karşınıza çıkan dil seçeneklerinden Türkçe ismini seçerek kuruluma devam edin.

5. Kurulum aşamaları penceresini hızlı geçmeden dikkat edin. Birkaç seçenek göreceksiniz. Onaylı olarak karşınıza gelen istemediğiniz seçeneklerin yanındaki işareti kaldırın.

6. Başlangıç program girişinde otomatik açmasını istemiyorsanız seçeneği kaldırın. Akıllı çerezler, bilgisayarınızda girdiğiniz tüm sitelerin bilgilerini tutan yerdir. Temizleme işlemi sırasında bunlarda silinir. Temizleme sonrası sosyal paylaşım sitesine girmek istediğiniz de yeniden giriş yapmak zorunda kalırsınız. Seçeneği işaretli bırakırsanız sitelere girişte tekrar şifre ve parolanızı yazmanız gerekeceğinden! Ben her zaman şifre yazmak istemiyorum şeklinde düşünüyorsanız işareti kaldırın.

7. Kuruluma devam edin ve bitirin. Kurulum bittiğinde size teşekkür eden bir tarayıcı sayfası açılacaktır. CCleaner’ın yeni sürümü ile bilgisayarınızın veri atıklarını hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca okumanızı tavsiye ettiğim konular.

İlgili Makaleler :

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?
CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

CCleaner ücretsiz program, her ülke dilinde yazılmış olması nedeni ile kullanımı çok basittir. CCleaner hakkındaki sürüm notlarını açılan sayfadan okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz CCleaner programını buradan İndirmek için giriş yapabilirsiniz.

6/27/2015

YouTube’un Google Plus Yorum ve Yanıt Eksikliği

Google’un, Google Plus uygulaması olan yorum ve yanıtların kullanıldığı YouTube sitesinde hatta Blogger’un da yorumlar ve yanıtlar özelliği uzun bir süredir tam olarak kullanılamıyor. Blogger veya YouTube sitesinde yayımlanan yazılar hakkında sorulan sorular Google Gmail’e ileti olarak geldiğinde Yanıtla ismine tıkladığımızda yorum yazan okuyucu yanıt iletisi sizi YouTube sitesine götürüyor. YouTube sitesinde ilgili yaruma cevap yazmak istediğinizde maalesef bazen yanıtla ismi görülmüyor. Bu eksik yapılanma Google Plus yorum uygulamasına gölge düşürerek Google Plus Yorumların eklentisinin çalışma ve amacına olan kaliteyi düşürüyor.

Google Gmail’e ileti olarak gelen yorumları açtığınızda ne yazık ki gördüğümüz manzara hiç de iç açıcı olmuyor. Okuyucularınızın bir yıl veya 3 ay önce yazdığı yorum tarihlerini gördüğünüzde ve bu yorumların Gmail ileti ve bildirim olarak gelmemesi okuyucularınızın farklı düşünmesine (ilgisizlik) neden olabiliyor.

Yukarıda anlatılan konuya bir örnek teşkil etmesi için, DeLiKaNlI oyunda isimli okuyucu arkadaşımın yazmış olduğu “Adnan bey, bu arada Google’da arama yaptığımda sitem görünmüyor yardımcı olabilir misin?” yorumuna cevap yazmak istediğimde yanıtla seçeneğini göremiyorum. Örnek, yorum iletisi aşağıda resimli olarak gösterilmiştir.

Google Gmail’e gelen yorum ileti resmi :

YouTube yazılan yorum iletisindeki yanıtla ismine tıkladığımızda YouTube sitesinde karşımıza yanıtla seçeneği olmayan bir yorum çıkmakta. Yoruma cevap yazılamamakta veya en üstteki, Bir yorum yaz kısmında okuyucu ismi artı (+) ile yazıldığında okuyucu tanımsız ve boş bir alan çıkmakta.

YouTube yorumlarında görülmeyen Yanıtla seçeneğinin resmi :

Aynı kararsızlık Blogger bloglarımız da kullandığımız Google Plus yorumlarda da mevcut. Blog yazı yorumlarını zaman zaman kontrol ettiğinizde blog’unuza yazılan birçok yorumların cevapsız aylar öncesinde yazıldığını hatta yanıtla seçeneğinin de görülmediğini görebilirsiniz. Google Plus yorumların uzun zamandır var olduğunu ve önemini düşünürsek, Google gelişticilerinin bu sorunları bir an önce düzeltmesi gerektiğini ve biz Blogger yayımcıları içinde resmi blog’unda açıklayıcı bir yazı yazmaları gerektiğini düşünüyorum. 

Sorun! Blogger, Google Gmail, YouTube arasında gelişen iletişim eksikliği veya yazılım hatası olabilir. Google Plus hesabı olmayanların yorumlarında yanıtlama seçeneği olmadığını biliyoruz. O zaman, YouTube’de yorum yazma seçeneğinin de olmaması gerekir. Ancak YouTube sitesi Google’un bir ürünüdür. YouTube sitesinde farklı bir hesap kaydı ile giriş yapan kişi herhangi bir video için yorum yapabiliyorsa bu yorumun yanıtla seçeneğinin olmaması bir eksiklik veya hatadır. YouTube sitesinin içerik için Gmail iletisine gönderdiği mesajda Yanıtla seçeneği varsa YouTube sitesine girildiğinde Yanıtla seçeneğinin de olması gerekir. Umarım en kısa zamanda bu eksiklik düzeltilir. 

Aşağıdaki resmi incelediğinizde Youtube video yorum kısmındaki Yanıtla seçeneğinin olmadığını, hemen alt kısımda şahsi resmim bulunan kısımda ise Yanıtla isminin olduğunu görebilirsiniz.
DeLiKaNlI oyunda, isimli arkadaşımızın “Adnan bey, bu arada Google’da arama yaptığımda sitem görünmüyor yardımcı olabilir misin?” sorusunu da hemen cevaplayalım.
1. Yazılan her yazınızı önce, Robot.txt ile engelleme olup, olmadığını kontrol edin.
2. Google gibi getir seçeneğini kullanarak yazınızı dizine gönderin.
3. Son aşama olarak, Site haritası seçeneğine giriş yaparak yeni bir yazı yazdığınızı Google arama örümceklerine (bootlar) göndererek bildirimde bulunun.
4. Güncel yazı yazıyor ve yukarıda anlatılan maddeleri takip ettiğinizde arama sonuçlarında çok kısa zamanda yazılarınız çıkmaya başlayacaktır.
5. Ancak yukarıda anlatılanlar Google Web Yönetici Araçları kuralları içerisinde değerlendirildiğini unutmayın.

6/26/2015

Web Sitenizin Ziyaretçi Trafiğini Arttırın

Blog oluşturmak kolay bir sistem olmak ile beraber, önemli olan blog’un ziyaretci trafiğini arttırmaktır. Anlık bir ziyaretçi kitlesinden ziyade, sitenizi sürekli takip eden okuyucu kitlesini oluşturmanız gerekir. Okuyucu kitlesi, Online sayınızın 10'un altına düşmediğini hayal edin. Alexa trafik değerlerinin hızla düştüğünü ve kaliteli blog yolunda ilerlediğinizi düşünün! Bu düşünce çemberinde web sitenizin ziyaretçi trafiğini nasıl arttırabilirsiniz ile ilgili kısa açıklamalara göz atabilirsiniz.

1. Sosyal Paylaşımlar ;

Blog’unuda sosyal paylaşım butonları kullanın. Google plus, sosyal paylaşım sitesinde hergün içeriklerinizi paylaşın. Bu sayede sayfa görüntülenmeniz ve online sayınız artacaktır. PR değeri yüksek olan sitelerde paylaşım yapmak her zaman daha iyidir. Bunun dışında belirlediğiniz kitleye ulaşmanın yolu sosyal medya diyebiliriz.

2. Misafir Yazar olma ;

Misafir Yazar olma, ziyaretçi trafiğini en çok arttırarak yeni okuyucu kitlesi kazanmanın en iyi yollarından biridir. Güney59 Paylaşım, gibi misafir yazar kabul eden blog sitelerine mutlaka başvurun. Eğer yazınız güzel, özgün ve benzersiz ise yazılarınızı okuyan kişiler sitenize gelmeye başlayacaktır. Ayrıca sadece misafir yazar olmayın. Misafir yazarlığı, kabul de edin bu sizin sitenize gelen talebi göstermektedir.

3. Blog’lara Yorum Yazın ;

Bloglara yorum yazın, tabi ki boş yorum değil. Örneğin; Google Adsense ile ilgili yazılan önemli makalelere siz de görüşlerinizi belirten yazılar yazabilirsiniz. Herhangi bir sitede makale altına yazmış olduğunuz yorumları sitenizin reklamı için kullanmayın. Yorumlarda kullanılacak gereksiz ve alakasız linkler Spam olarak algılanarak, siteniz Google tarafından banlanabilir veya kara listeye girebilir.

4. Etkinlik Düzenleyin ;

Ziyaretçilerinize gerçekten verebileceğiniz etkinlikler düzenleyin. Örneğin bu bir Lisanslı blogger teması olabilir. Yaptığınız etkinliklerde çekiliş süresini uzun tutmayın. Etkinliğin bitiş süresini belirleyen bir tarih ekleyin. Çekiliş sürenizi uzatmayın, 1 ay süren çekiliş olmaz.

5. Sosyal medyada aktif olun ;

Bumerang gibi sitelere makale yazın. Altına kendi site linkinizi verebilirsiniz. Bunu kullanırken dikkatli olmalısınız. Makalenin ilk defa yazılmış olması gerekir. Başka bir yerdeki makaleyi alıp altına da link verirseniz. Spam tehlikesine düştünüz demektir.

6. SEO ;

En önemli maddelerden biri diyebiliriz. SEO ayarlarınızı mutlaka gözden geçirip eksik bilgileri gidermelisiniz. Çok ileri düzeyde bir SEO yapmanız gerekmez. Birçok web sitelerin de SEO düzenlemeleri ile ilgili bilgiler mevcuttur.

7. Hedef Kitleniz ;

Hitap edeceğiniz kitleyi blog’u açmadan belirleyin. Çocuklara yönelik mi? Yetişkinlere yönelik mi? kesinlikle belirleyin. Hedef kitlenizi belirledikten sonra konunuzu kesin belirlemelisiniz. ( Örneğin; Seo, Google Adsense, vs. gibi )

8. Özgünlük (İçerik) ;

Hazırlamış olduğunuz yazılarınız mutlaka size ait olması gerekir. Tabi ki bunu yaparken aynı konuların tekrarlanması gibi bir hataya düşmeyin. Örneğin; Google Adsense Nasıl Açılır? Arama sonuçlarında, bu başlık altında binlerce makale mevcuttur. Bu hatalara düşmemek için, forum site ve gelişmiş siteleri takip ederek yaptıkları uygulama ve adımlardan ders çıkarın.

Yazar Hakkında : Bu makale, +BBFM TV ,
 merkezihersey.blogspot.com tarafından Guney59 Paylaşım blog okuyucuları adına hazırlanmıştır. Siz de, Guney59 Paylaşım blog’unda özgün makaleler hazırlayarak misafir yazarlık yapabilirsiniz.

6/25/2015

Firefox 41 Sürümünde Yandex Çeviriyi Alternatif Getiriyor

Chrome’un kendi tarayıcısında kullandığı dil çeviri yazılımına alternatif olarak, Firefox, 41’inci tarayıcı sürümünde Yandex Çeviri yazılımını alternetif olarak kullanacak. Web site dil çeviri yazılımının önemli olduğu günümüzde Firefox’un Yandex Çeviri yazılımını alternetif olarak tercih etmesi oldukca düşündürücü! Facebook, Twitter, Internet Explorer ve diğer web site tarayıcılarına 1998 senesinden, günümüze kadar geçen süre içerisinde Ülke çapında ve yabancı dil çevirisinde site yazılarını yabancı dillere çeviren Google dil çeviri aracını tercih etmemeleri ticari görüş ve çıkarların ne kadar ön planda tutulduğunun resmen bir kanıtıdır. 

Birçok web sitesi Google’un tarayıcı dil çeviri aracı sayesinde bu günkü konumuna geldiği gerçeğini unutarak farklı arayışlar içinde olması doslukların bir kenara bırakılarak, ticari soğuk savaşın bir ifadesi olarak da görülebilir. Google bu düşünce ve arayışları yok edebilecek bir güce sahiptir. Ancak, Evrensel olarak benimsediği açıklık, şeffaflık, hizmet anlayış ve görüşü tekel oluşturmadan bu yapılanmayı izleyeceği görüşündeyim. Mutlaka her site kendi düşünce, ilke ve görüşlerini ön planda tutup hedeflerini bu kalıp içerisinde geliştirecektir. Sadece unutulan bir noktaya dikkat çekmek isterim! 

Teknolojinin gelişimi güçlerin birleşimi değil, arayış ve kişileşmenin birleşimi durumuna döndürmektedir. Buradaki denek ise kullanıcılardır. Gerçek güç ve teknoloji gelişimi hakkındaki son kararı kullanıcların deneyimleri, eleştiri ve görüşleri belirleyerek kaliteyi ön plana çıkaracaktır. 

Toplam kalite, kullanıcıların kullanımı, düşünceler, eleştiriler ve zaman ile eş zamanlı yürüyeceğinden, ilerleyen zaman tünelinde sonuçları göreceğiz. 

Son durumları izlediğimizde Google, kendi tarayıcısı Chrome’da kendi dil çeviri servisini kullanırken, Chrome’dan sonra en popüler internet tarayıcısı olan Firefox ise Microsoft Bing‘in çeviri API’sini kullanıyor. 2014 aylarının ilk yarısından sonra Firefox tarayıcı ile entegre olarak çalışacak çeviri servislerine alternatif, Firefox 41′den itibaren kullanıcılar Bing veya Yandex Çeviri servisinden herhangi birini seçip kullanabilecekler.

İnternetsiz Blog’suz Geçen 9 Günlük Özlem

Yaz aylarının tadını çıkarmak için, 17.06.2015 Tarihinde, Yazlığa geçiş yapma durumumdan dolayı 9 gün internet'siz, blog’suz yazı yazmadan yorumları cevaplamadan özlem dolu 9 gün geçirdim. Bu süre içinde sorularını cevaplayamadığım arkadaş ve dostlarımdan çok özür dilerim. Maalesef her nerede olunursa olsun, insanlar alıştıkları uğraşlardan bir süreliğine dahi uzak kalması yaşadığı evrende büyük bir boşluk oluşturuyor. Bu boşluğu daha da zorlaştıran etkenlerden biri de maalesef internet'in olmaması. İnternet ve blog’larımızı kullanırken bu değerleri pek anlamıyoruz. Ancak bu araçlar elimizde olmadığında kendimizi büyük bir boşluğa düşmüş gibi hissedebiliyoruz. 

Mutlaka sizlerde bu konuları yaşamışsınızdır. Neyse ki internet'imi kışlık evden yazlık eve nakil ettirerek ve şu anda sizlere bu yazıyı yazarak özlemimi gidermeye çalışıyorum. Yazlıkta yaklaşık 4 ay kalacağım için internet'imin de yanımda olması aynı veri hızı ile çalışması en büyük avantajlarımdan biri oldu. En çok çekindiğim konulardan biri de internet'in nakledilmesi süresinde geçen zaman boşluğuydu. 

İnternet'i kışlıktan yazlığa nasıl naklettim, nakil sırasında neler yapmam gerekliydi gibi basit ama bilinmeyen hatta kulaktan dolma birçok anlatımların kafa karıştırmaması için bir sonraki yazım da bu konuyu anlatacağım.

5 dakika da onay aldığım ancak, internet'in çalışır duruma gelmesi için geçen 4 günlük işkence sürecinin ne olduğunu bir sonraki yazımdan takip ederek sizlerde yaşayabileceğiniz böyle bir yaşantı için önceden bilgi sahibi olabileceksiniz. Yeni yazılarda buluşmak özlem gidermek için mutlu günler dilerim.
Guney59 Paylaşım

6/23/2015

İşletim Sistemi En İyi 64-Bit Yazılımlar

64-bit teknolojisiyle birlikte işletim sistemleri de performanslarını daha üst seviyelere çıkarmayı gaye edindi. Peki nedir bu 64-bit? Diğer bildiğimiz uygulamaların 64-bit’ten farkı nedir? Kısaca bunların üzerinde duralım.64-bit mimarisi, işletim sistemleri ve işlemcilerin arasındaki veri akışını ve kapasitesinin daha yüksek olmasını sağlıyor. 64-bit mimarisi ile birlikte işlemci tarafında 16 milyar gigabyte'a yakın bir veriyolu adreslemesi elde edilebiliyor. Tahmin edersiniz ki, 32-bit mimarisinde bu sayı, 8 milyar civarında.

64-bit işlemci mimarisini destekleyen bir yapıda, 64-bit teknolojinin gereksinimleriyle donatılmış bir işletim sistemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böyle bir durumda kullandığınız uygulamaların d a 64-bit teknolojisini desteklemesinde fayda var. Aksi halde performans artışı konusunda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Özetle, 64-bit mimaride üretilmiş bir işlemci kullanırken, 64-bit teknoloji destekleyen bir işletim sistemiyle birlikte, 64-bit uygulamalar kullanmanız, performans açısından sizleri oldukça tatmin edecektir.

Kullandığınız uygulamaların da bu teknolojiyi desteklemesi gerekiyor dedik. Peki piyasadaki uygulamaların hangileri 64-bit teknolojisinin avantajlarını sonuna kadar kullanıcılara sunuyor?

64-bit teknolojisiyle birlikte işletim sistemleri de performanslarını daha üst seviyelere çıkarmayı gaye edindi. Peki nedir bu 64-bit? Diğer bildiğimiz uygulamaların 64-bit’ten farkı nedir? Kısaca bunların üzerinde duralım.

7-Zip

Dosya sıkıştırma konusunda oldukça başarılı bir uygulama olan 7-Zip, sade arabirim kullanıyor olmanın avantajını, hemen her sıkıştırılmış dosya formatını destekleyen yapısıyla harmanlayınca ortaya son derece faideli bir yazılım çıkmış. Açık kaynak kodlu yapısıyla birlikte 7-Zip, GNU LGPL lisansına sahip. 7-Zip'in açık kaynak kodlu olmasının en büyük avantajı, işlemcide daha yalın bir kod dizilimiyle işlem görmesi. Dolayısıyla 64-bit teknolojisi, 64-bit mimarisiyle oldukça içli dışlı. Bu da yazılımın performansına yansıyor. GB mertebesindeki yazılımlarda bile oldukça başarılı bir performans görmek mükün.

Ad-Aware

Zararlı yazılımlardan korunmak için tercih edebileceğiniz en iyi ücretsiz anti-malware yazılımlarından biri olan Ad-Aware, 64-bit teknolojisini kullanmayı tercih edenlerden. 64-bit ile birlikte daha fazla ve hızlı veriyolu adreslenmesi ve akışı sağlanıyor demiştik. Bu hızlanmayı dosya tarama konusunda oldukça iyi uyarlayan Ad-Aware, böylece kullanıcıya da hatrı sayılır hızda bir performans sunuyor.

Windows 7

64-bit yazılımlardan bahsederken, bir işletim sisteminden bahsetmezsek olmazdı. Windows 7'nin 64-bit versiyonu kelimenin tam anlamıyla bir performans canavarı. Zira yeni işletim sisteminin çekirdeğinin, 64-bit mimarisine olan entegrasyonu, yazılımın 64-bit versiyonunu adeta uçurmuş. Sadece çok iyi kaynak kulanmakla kalmıyor, çoklu çekirdek desteği ile birlikte güç tüketimi konusunda da başarılı bir çizgiye sahip oluyor. Windows Vista'nın 64-bit versiyonu ile Windows 7'nin 64-bit versiyonu arasındaki bu fark ise şüphesiz ki, 64-bit mimarisinin bir başarısı denilebilir.

ATI Catalsyt

ATI imzalı ekran kartlarınının kontrol paneli uygulaması olan ATI Catalyst Control Center, 64-bit sürümü ile birlikte kullanıcılarına, oldukça sıkı bir optimizasyon ve performans takip-ayar fırsatı sunuyor. Ekran kartlarının işlemcileri olan GPU'ların 64-bit mimarisine olan yakınlığından faydalanan ATI, bu konuda bünyesinde barındığı AMD'nin işlemci teknolojisi konusundaki bilgilerinden sonuna kadar yararlanmış. Diğer bir deyişle; işlemci piyasasında hatrı sayılır bir yere sahip olan AMD, sahibi olduğu ATI'nin, 64-bit mimarisine ve teknolojisine yakın olmasını sağlayarak, müşterilerine büyük bir avantaj sunuyor.

Avira Antivir

Yine bir zararlı yazılım koruması ile birlikteyiz. Bu seferki anti-malware değil, antivirus yazılımı olan Avira Antivir'in 9. ve ücretsiz olan versiyonu. Avira Antivir, 64-bit teknolojisini kullanıcılarıyla buluşturarak, sistem güvenliği açısından ipleri eline almayı amaçlıyor ve kullanıcılara adeta; "Performans konusunu dert etmeyin" diyor.

Firefox

İnternet tarayıcı piyasasında yaşanan rekabetin had safhada olduğu bu dönemde, 64-bit teknolojisinin avantajlarını gören tarayıcılar, rakiplerine nazaran bir adım öne çıkmayı başarıyor. Firefox da bu konuda oldukça başarılı diyebiliriz. 32-bit sistemlerde deneyimlenen Firefox'un durduk yere çökme sorunu gibi sorunlara, tarayıcının 64-bit versiyonunda rastlamak pek mümkün değil. İşlemciyi yormayan yapısıyla birlikte Firefox, bu alanda en iyiler listesine girmeye hak kazanıyor.

Gimp

Açık kaynak kodlu Gimp, açık kaynak kod dünyasının 64-bit avantajlarını sonuna kadar kullanan bir diğer GNU lisanslı yazılım. Grafik tasarım ve fotoğraf düzenleme yazılımları arasında Photoshop'a karşı en ciddi rakip olarak gösterilen Gimp'in 64-bit versiyonu, karmaşık işlemlerin ve manipülasyonların altından başarıyla kalkıyor. Çözünürlüğü bir hayli yüksek görsellerde, karmaşık piksel bozdurucu işlemlerin 32-bit sistemlerde sistemi ne kadar yorduğunu, deneyimleyen bilir. Dolayısıyla Gimp'in bu avantajı varken, kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn.com site yönetim ve yazarı Fatik Körpe bey tarafından yazılmıştır. 

6/22/2015

Windows İşletim Sistemi 32 Bit ve 64 Bit Arasındaki Fark

Windows İşletim Sistemi kullanan, bilgisayar kullanıcısı 64 bit işletim sistemlerini kullanmayı düşünerek bir çoğu bu sisteme geçmiş, ancak oyun ve performans deneyiminde sıkıntı yaşayarak tekrar 32 bit işletim sisteme geri dönmek durumunda kalmıştır. 32 Bit ve 64 Bit arasındaki sorunlar devam ederken ister istemez insan bu iki sitemi merak etmektedir. Bu iki sitem arasındaki fark, 32 bit ve 64 bit terimleri bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) veri bilgilerini işleme şekilleriyle ilgilidir. Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümleri sırasıyla 32 bit ve 64 bit işlemciye sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Windows’un 64 bit sürümü 32 bit sürümüne nazaran daha fazla bellek (Ram) kullanımına sebep olur. Bu da performansı olumsuz yönde etkiler. O yüzden bilgisayarınızın performansına göre 32 bit veya 64 bit işletim sistemi seçmenizde fayda vardır. Örneğin, sahip olduğunuz RAM 4 GB ve altındaysa 32 bit sistem kullanmalısınız. Bu değerler üstündeyse 64 bit kullanmanızda bir sakınca yoktur ki bu sisteminizin performansını da olumlu yönde etkiler. Peki sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu nasıl anlarsınız? Bunu anlamanın iki basit yolu vardır. Birincisi, Denetim Masası » Sistem ismine tıklamak. İkincisi ise Başlat » R tuş kombinasyonlarını kullanmak. Teknik açıdan 32 bit ve 64 bit farkını anlatmak gerekirse durum şöyle özetlenebilir;
 • 32 bit sistemi sadece 4GB RAM’e kadar kullanabilirsiniz. 4GB üstü RAM için 64 bit sistem kullanılmalıdır.
 • 64 bit işletim sisteminde tüm işaretçiler 8 bayt yerine, 4 bayt alır. 64 bit sistemde bu da 30% performans artışına yakın bir değere karşılık gelir.
 • 4GB RAM’e sahip olsanız bile birçok 32 bit işletim sistemi, çalışan yazılımların sadece 2GB’a kadar kullanmalarına izin verir. Kalan 2GB işletim sistemi ise uygulamalar ve sürücülerle data paylaşımı için rezerve edilir.
 • 32 bit 64 bit farkını kullanıcı açısından değerlendirmek gerekirse;
 • Uygulama hızı 64 bit de 32 bit’e göre daha hızlıdır. Uygulamanın da 64 bit desteğinin olması gerekir, pek çok kullanıcı bu hızın farkını anlamayabilir. Fakat bu fark sistemi rahatlatmaya yeter.
 • Video, fotoğraf gibi büyük boyutlu dosyalarla işlem yapıyorsanız iyi bir RAM’e ihtiyacınız olacağından 32 bit yerine 64 bit sistem seçmelisiniz.
 • Bazı donanımlar 64 bit sürücüsüne sahip değildir. Anakart’ın ve işlemcinin 64 bit olması yeterli olmayabilir. İlave donanımlar için 64 bit sürücüsü var mı diye kontrol edilmelidir. Bunu durumu ancak 64 bit bir işletim sistemine CD/DVD taktığınızda anlayabilirsiniz. Desteklemiyorsa uyarı verecektir.
Yazıyı bitirmeden önce küçük bir not düşmek gerekirse bazı makalelerde 32 bit, x86 olarak da anılabilir. 64 bit işletim sistemlerindeki Program Files klasörünün yanında Program Dosyaları (x86) adında farklı bir klasörün bulunmasının nedeni de budur. Bu klasörün içinde 64 bit işletim sisteminde bulunan 32 bit destekli yazılımlar bulunur.

6/18/2015

Uygulama Başlatıcı Application Launcher for Drive Nedir?

Google Chrome tarayıcı uzantısı olarak bilinen Uygulama Başlatıcısı “Application Launcher for Drive” tarayıcınıza eklediğiniz uzantıların listesini yana açılır başlatıcı hover olarak gösteren Google’un tarayıcı uzantılarından biridir. Chrome tarayıcı sağ üst kısım da bulunan yatay çizgili simgeye tıklayıp, Diğer araçlar, Uzantılar ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Google Drive’ınız da açmış olduğunuz bir doküman, resim vs. gibi araçların üstüne maus’u getirip sağ klik yaptığınızda kullanmış olduğunuz uzantıları size göstererek seçiminize bağlı olarak seçenek sunar. 
Konuyu daha netleştirmek için örneğin, Drive’e eklediğiniz bir resmi biçimlemek için daha önceden Google Web Magazasında uzantı olarak eklediğiniz ( PicMonkey) veya bilgisayarınızda kullandığınız Paint resim editörü gibi araçları kullanmanızı sağlayan yardımcı bir araçtır. Google Chrome Uzantılar aracını yaklaşık 10 milyondan fazla insan kullanmaktadır.

Application Launcher for Drive (by Google) 3.2, Uygulama başlatıcı anlamına gelen uzantının mevcut sürümü Google’un geliştiricileri tarafından hazırlanmış Hizmet şartları ve Gizlilik Politikaları ile korunmaktadır. ( https://www.google.com/intl/en/policies/ )

Google Chrome tarayıcınız için bu uygulamayı kullanmadı iseniz Google Web Mağazasında bulunan uzantıyı buradan giriş yaparak tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Application Launcher for Drive (by Google) Uygulma başlatıcı ile ilgili video’u izleyin.

6/16/2015

Chrome Uzak Masaüstü Uzantısı Güncellendi Yetkiler Değişti

Google Chrome Uzaktan Masaüstü Uzantısı güncellenerek kullanım yetkileri değiştirildi. Uzaktan Masaüstü uzantısını bilgisayarınızda olabilecek bir sorunu çözme yardım alma ve yardım etme gibi işlemler için kullanabilirsiniz. Google Chrome’un ücretsiz Uzaktan Masaüstü uzantısını, bilgisayarınıza kurup sınırsız kullanmanın tadını çıkarın. Google Chrome uzaktan masaüstü uzantısı bizler için neden çok önemlidir? Uzak masaüstü iletişimi sağlayan birçok program’ın mevcut olduğunu biliyorsunuz.  Ancak! Hepsini denediğinizde son zamanlarda bu programların ticari ağırlıklı çalıştıklarını kullanıcılarına sınırlı bir kota uygulaması başlattıklarını göreceksiniz. 

İlgili Makale : Google Chrome Uzaktan Masaüstü Uzantısı Ekle

Birçok arkadaşlarımızın sorunlarını diğer uzaktan masaüstü programları ile bilgisayarına giriş yaparak çözüp, yardımlaşma işlemi artık maalesef  süreli ve kısıtlı. Dolayısı ile yapmak istenilen işlem program sahiplerince artık ticari bir gözle görülmekte. Ancak burada imdadımıza Google Chrome Uzaktan Masaüstü Uzantısı devreye giriyor. 
Chrome Uzaktan Masaüstü Uzantı App’lerinin başlangıç tarihi çok yeni olduğundan ister istemez bazı giriş, maus ile tıklama gibi sorunları da beraberin de getiriyor. Bu durum geri bildirim yorumlar ve anketler ile desteklenerek sorunlarda yavaş yavaş yok edilmeye başlandı. Bugün 16.06.2015 tarihi itibari ile Google Chrome Uzaktan Masaüstü Uzantısı  44.0.2403.44 sürümüne güncellendi ve güncelleme ile birlikte erişim yetkilerinde de yenilikler yapılarak kullanım güvenliği arttırıldı.

Google Chrome Uzaktan Masaüstü Uzantısının 44.0.2403.44 sürümünü yapılandırırken aldığınız mesaj bilgilerini inceleyerek onaylayın. Güvenli bir uzaktan bağlantı için alınan bu yeni uygulamayı kullanmak istiyorsanız, onay vermek zorundayız. Google Chrome Uzaktan Masaüstü Uzantısı ile ilgili mesajı aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

SPDY ile Daha Güvenli İnternet

SPDY
Google geliştirdiği SPDY protokolü ile interneti hızlandırıyor! işte SPDY hakkında bilmeniz gerekenler. Google’ın“Let’s make the web faster” (“Haydi ağı daha hızlı yapalım”) girişiminin bir parçası olan SPDY protokolünün kullanımı gün geçtikçe artmakta. Speedy yani “hızlı” anlamına gelen SPDY, kullandığımız internet tarayıcılarının sunucularla iletişimini sağlayan HTTP protokolünden %64’e kadar daha hızlı ve internet sitesi sahipleri veya kullanıcılar için hemen hemen hiçbir değişiklik gerektirmiyor.

Getirileri ve gereksinimleri neler?

SPDY projesinde sayfaların en az %50 daha hızlı yüklenmesi amaçlanıyor. Gereksiz veri gönderilmediği ve gönderilen veri sıkıştırıldığı için sınırlı internet tarifelerinde ucuzluk sağlanıyor. SPDY, veri transferi için kullanılan TCP protokolünde hiçbir değişiklik yapmıyor, HTTP protokolünün ise sadece bağlantı yönetimini ve veri aktarım biçimini değiştiriyor. Bu yüzden diğer projelerden daha kolay bir şekilde uygulanabiliyor ve site sahiplerinin içerik üzerinde herhangi bir değişiklik yapmasına da gerek kalmıyor.

Bundan yararlanmak için ne gerekli?

Android Honeycomb cihazlarına veya Chrome internet tarayıcısına sahip kullanıcılar zaten bir süredir SPDY destekli sitelerde bu hız farkından yararlanabiliyor. Firefox’a da SPDY desteği eklenmesi ile internet kullanıcıların %50’si bu protokole hazır duruma gelmiş oluyor. Sorun şu ki bu hızdan yararlanabilmek için sadece istemci değil sunucu tarafında da destek gerekiyor. Şu anda sunucu tarafında destek veren şirketlerin başında tabii ki projenin geliştiricisi olan Google bulunmakta. Google dışında Amazon da bu desteği sunuyor; fakat diğer sitelerin ve servislerin bu desteği sağlaması için ise biraz sabretmemiz gerekli. 
Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn.com site yönetim ve yazarı Fatik Körpe tarafından yazılmıştır. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

6/15/2015

Web Sitelerinin Google Dalgalanmaları

Web siteleri için, Google dalgalanmalar, arama sonuçlarında kararsız web sitelerinin sayfa ilk sırasında sürekli yer değiştirmesi anlamını ifade eder. Dalgalanmanın ne zaman, nasıl ve hangi siteleri etkileyeceğini kimse tahmin edemez. Google dalgalanmaları bazı anahtar kelimelerde aşırı yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Web sitenizde anahtar kelime bulunuyorsa dalgalanmadan etkilenip etkilenmeyeceğini kimse tahmin edememektedir. Seo’nuz ne kadar güçlü olursa olsun, web siteniz ne kadar kapsamlı olursa olsun, Domain süreniz ne kadar uzun olursa olsun dalgalanmadan etkilenmeyeceğinizin bir garantisi yoktur.

Google, arama sonuçları dalgalanmasından etkilendiğiniz de yapacağınız pek bir şey yoktur. Dalgalanma öncesi Web siteniz için hangi işlemleri yapıyorsanız o işlemlere devam edin. Sakın dalgalanma sonrası sıralamada bir düşüş yaşadım deyip Seo işlemlerinizi hızlandırmayınız. Bunu yaptığınız takdirde dalgalanma sonucu geçici sıra kaybınız kalıcı olabilir.

Google Dalgalanmalarında şu sıralar aşırı bir artış gözlemlenmektedir. Bunun sebebi henüz tam anlaşılmış değildir. Önümüzdeki günlerde Google algoritmasında bir güncelleme söz konusu olmaması beni daha da endişelendiriyor ve oturup beklemekten başka bir çare bırakmıyor.

Alexa değerlerine bakacak olursak çoğu çalışma yapılan günlerde değerler ya çok az düşüyor yada günlerce sabit kalabiliyor. 21 Nisandan sonra gelen yeni Google algoritmaları sanırım hala oturmadı. 2016 sezonunda çalışmaların daha düzenli gideceğine inanıyorum. Bildiğiniz gibi mobil uyumluluk ve açılış hızlarının arama opsiyonları üzerinde çok etkiler bırakacağı uyumlu sitelerin ön planda tutulacağı bilgisini almıştık. Yaptığımız araştırmalarda şuan bu bilginin tam anlamıyla doğruluğu kanıtlanmış değil. Birçok yabancı forumda bu konu hakkında makaleler yazılmakta ve Adnan Güney bey ile yaptığımız incelemelerde bile çoğu mobil uyumsuz Alexa değeri düşük sitelerin bile üst sıralarda yer aldığını gördük. Bu yüzden moral bozmadan yapmış olduğunuz çalışmalara devam ediniz mutlaka 6 ay içerisinde yapılan çalışmaların meyvesini alacaksınız bu tip dalgalanmalar Google üzerinde yıllardır olmakta beklemekten başka seçenek bazen olmuyor.

Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn.com site yönetim ve yazarı Fatik Körpe  bey tarafından hazırlanmıştır.

6/14/2015

Chrome Tarayıcıyı Etkileyen Yazılımları Kaldırma

Google, Chrome tarayıcınızda istem dışı kurulan yazılımları kaldıran küçük bir yazılım kullanarak, Chrome'u etkileyen yazılımları kaldırın. Chrome tarayıcınızda kapanma, geri yükleme gibi zaman zaman değişimler yaşayabilirsiniz. Bu tür bir sorun yaşadığınızda Chrome’un, Yazılım Kaldırma Aracı'nı duymadı iseniz aşağıda anlatılanları takip ederek bilgi sahibi olmanız mümkün. Hatırlatma! Chrome, Yazılım Kaldırma Aracı'nı yalnızca Windows kullanıcıları kullanabilmekte.

Chrome, Yazılım Kaldırma Aracı'nı kullanma nedenlerinden bazıları :

1. Chrome'un garip davranışları,
2. Beklenmeyen başlangıç sayfaları,
3. Anlaşılmayan araç çubukları,
4. Kurtulmak istediğiniz beklenmeyen ansızın çıkan reklam gösterimleri,

Yukarıda sıralanan davranışlar ile karşılaştığınızda sorun, istem dışı eklenen bir uzantı veya bilgisayarınızdaki istenmeyen bir programdan kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda, Yazılım Kaldırma Aracı'nı indirip çalıştırmanız sorunu düzeltebilir. Aynı zamanda yaptığınız bu işlem Chrome'un "fabrika ayarlarına sıfırlama" olarakta düşünülebilir. Yazılım Kaldırma Aracı'nı kullanarak Chrome'un orijinal ayarlarını geri yükleyerek, tarayıcı davranışını etkileyen programları kaldırabilirsiniz.

Yazılım Kaldırma Aracını Kurma :

Yazılım Kaldırma Aracı, bilgisayarınızda kurulu olan Chrome tarayıcı ile ilgili sorunlara neden olduğu bilinen programları tarayarak bulduğu hatalı eklentileri kaldırmanızı önerir.
Yazılım Kaldırma Aracını kullanmak için aşağıdaki adımları takip edin.
1. Yazılım Kaldırma Aracı sayfasına giriş yapın.
2. Yazılım Kaldırma Aracı'nı masa üstüne indirin.
3. Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası'nı inceleyerek, Kabul edin ve Yükleyin.

Chrome tarayıcınızdaki sorunlu programları bilgisayarınızda tarama işlemi :

1. Yazılım Kaldırma Aracı'nı çalıştırdığınızda, Chrome, tarayıcı sorunlarına neden olan programları arar.
2. Hatalı programları gösteren bir mesaj görürsünüz.
3. Bulunan hatalı programları kaldır’a tıklayarak, "Kaldırma işlemi tamamlandı" iletisini görünceye kadar bekleyin. Bu İşlemi yaparken arka planda çalışan bazı açık uygulamalar kapatılabilir.
4. Kullanılan araçtan çıkmak için Devam'a tıklayın.
5. Bilgisayarınızın yeniden başlatılması ile ilgili bir ileti görürsünüz. Chrome tarayıcınız otomatik olarak yeniden açılıp, tarayıcı ayarlarınızı sıfırlamak isteyip istemediğinizi sorar. Sıfırla'yı tıklayın.

Chrome’un Özel Not’u : Yazılım geliştiricilerinin, kendi programlarına kafa karıştırıcı veya yanıltıcı adlar vermelerini önlemek için Yazılım Kaldırma Aracı, bulduğu programların adlarını açıklamaz. Yalnızca tespit edilen programların sayısını görürsünüz.

6/13/2015

Windows 10 Rezervasyon Bildirimi Çıkmıyor mu Çözüm

Windows 10 Rezervasyon
Microsoft Windows 10, için rezervasyon bildirimleri gönderilmeye başladı. Windows işletim sistemi, kullanıcılarının birçoğunda bildirimler henüz gelmiş değil . Windows 10 Bildirim gelmesini beklemeden nasıl aktifleştirmemiz gerektiğini aşağıda görelim. Bu bildirimin Temmuz ay sonuna kadar nasıl aktifleştirileceği konusunu incelemeden önce bilgisayarına yeni format atmış olan arkadaşlar aktifleştirme işlemini kesinlikle hemen yapmasın.
Windows işletim sistem güncellemelerinin tamamını yaptıktan sonra, 48 saat içerisinde rezerve ekranı gelmezse denemelere başlanabilir. Yeni format atılan işletim sisteminin sunucular üzerinde görülerek güncelleme alması gibi etmenler yüzünden 48 saatlik bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. Aslında yaşanan bu durum klasik windows güncellemeleri ile ilgili sorunlardan biri. Sadece bir güncellemeyi kaldırıp tekrardan kurmanız yeterli olacaktır.

Windows 10 Rezervasyon Bildirimi ile ilgili uygulama :

1. Windows Update sayfasını açın. (Evrensel aramaya direk yazıp gidebilirsiniz)
2. Sayfanın en alt sol alt kısmında bulunan “Yüklü Güncelleştirmeler” kısmına tıklayın.
Yüklü Güncelleştirmeler” kısmına tıklayın
3. KB3035583 güncellemesini bulup, sağ tıklayın kaldırın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Windows Update KB3035583 güncellemesi
4. İşletim sistemi başladıktan sonra tekrar Windows Update sayfasını açarak “Güncelleştirmeleri denetle” seçeneği ile yeni güncelleme var mı kontrol edin.
5. Az önce sildiğiniz, KB3035583 güncellemesi karşınıza çıkacaktır. Bu güncellemeyi tekrar yükleyin. Yaptığınız bu işlemler sonucunda windows lisansınız uygunsa windows 10 yükseltme rezervasyon bildirimi kısa bir süre sonra bilgisayarınızın başlat çubuğu sağ tarafında görülmeye başlayacaktır.
6. KB3035583 güncellemesini diğer güncellemelerin arasında bulabilmek için KB3035583 ismini kopyalayın yukarıda arama kutusuna yapıştırın. Yapıştırır yapıştırmaz güncelleme karşınıza çıkacaktır. Numaraları kontrol edip silebilirsiniz.

Rezervasyon Alternatif seçeneği :

Yukarıda 2. maddede anlatılan işlem ile sonuca ulaşamadı iseniz ve halen rezervasyon
Ekranını bilgisayarınızın sağ alt köşesinde göremiyorsanız, aşağıdaki yöntemi deneyin.

Başlat, Görev çubuğunda Windows 10’u Alın bildirimi gelmediyse ne yapacaksınız?

1. Denetim Masasını açın.
2. Yönetimsel Araçlar’a girin.
3. Görev Zamanlayıcı’ya tıklayın.
4. Sırasıyla şu dizinleri genişletin; Görev Zamanlayıcı Kitaplığı → Microsoft → Windows→ Setup → GFXTriggers, açın.
5. Sağ taraftaki, refreshgwxconfig-B komutuna sağ tıklayın ve Çalıştır’a tıklayın.
Bu son aşamadan sonra sizin de görev çubugu'nuz da, Windows 10’u Alın uygulaması belirecektir. Yapmanız gerekenleri ise, zaten uygulama size söylüyor ve yönlendiriyor.

Evet arkadaşlar sizler için aslında bu sorunun köklü çözümünü bu makalemizde anlatmaya çalıştık. Yukarıdaki anlatım adımlarını takip ederek bu sorunu çözebileceksiniz.

Yukarıda okuduğunuz konu bizzat denenmiş ve uygulama sonucu alınarak sizlere aktarılmıştır. Tekrar hatırlatmada fayda görüyorum. Bilgisayarınıza yeni format atmışsanız ve windows 10 icon’u görülmüyorsa 1 veya 2 gün beklemeniz gerekmektedir.

İpucu : Windows mail hesabınız ile evinizde birkaç tane bilgisayar kullanıyorsanız her bilgisayar için aynı işlemi yapmak zorundasınız. Konu hakkında sizlerin de öneri ve düşüncelerinizi yorumlarda görebilmek, bir çok kullanıcı arkadaşlarımıza da ışık tutarak yardımcı olacaktır. Blog’u takip ederek en güncel makaleler hakkında ilk bilgi sahibi siz olun.

İlgili Makaleler :

Windows 10’a Yükseltme için Teknik Özellikler
Microsoft Windows 10 İşletim Sistemi Hakkında Detaylar
Windows 10 Süpriz Olmayan Fiyatları Açıklandı

6/11/2015

Web Sitenin Çevirisini Yap Sorununun Çözümü

Web sitelerinde sıkça karşılaşılan, sıralamadaki düşüşlere ve istenmeyen uyarıya sebebiyet veren “Bu sitenin çevirisini yap” sorununun nasıl çözüleceği hakkındaki bilgilere sonrada bu bilgiler ile detayları inceleyelim. Sıralamadaki hataların birçok nedeni olabilir. Site içerisinde farklı dillerde içerik kullanılması, meta etiketlerinin yanlış kullanılması, backlink için yapılan çalışmanın düzensiz olması ve yayımlanmış yanlış içeriklere sahip çalışmalar, web siteniz için bu tür hatalara sebebiyet verecektir. 

Öncelikli olarak web sitenizi bu tür çalışmalardan arındırabilmek için, ilk olarak meta etiketlerinizin doğruluğunu yapılandırdığınız doğru bir arama kelimesi ile web sitenizi kontrol etmelisiniz. Eğer sitenizin meta etiketleri doğru bir şekilde “TR-tr” olarak eklenmiş, sitenizin içerisinde ayrıştırılmadan kullanılmış ise ayırmayı ve farklı bir dile sahip sayfa olduğunu gösterecek “hreflang” etiketini ve son olarak yapılan backlink çalışmalarını kontrol etmelisiniz.

Bu Sitenin Çevirisini Yap Sorununun Çözümü :

Web Site içi ve site dışı kontrollerini yaptıktan sonra Google, Head of Webspam Team yöneticisi olan, Matt Cutts’dan alınan verilen ve aktarılan bilgilere göre Google’un rahatlıkla okuyup, anlayabileceği bir çok kod yapısı olduğunu ve bu tür kod yapıları sitenizin negatif bir durumunu hedefliyorsa, Google’un web sitenizi daha iyi anlayabilmesi için yönlendirdiği bir etiket eşleme türüdür. Bu etiket çeşitlerinden biri de “Language” yani lisan etiketidir. (Şablon kodlarındaki Javascript language ile karıştırılmasın)

Web Site içeriğinizin, Türkçe olmasına rağmen “google.com.tr” adresinde “Bu sitenin çevirisini yap” hatası alıyorsanız dış bağlantılara ve içeriklere bağlı kalmadan Google botlarına “İçerik lisanının Türkçe (yada farklı bir dil) olduğunu, farklı bir bağlantı akışı görüldüğünde de herhangi bir lisan değişimi yapılmaması gerektiğini anlatan” bir kod bulunmaktadır.

Site Lisanının Sabit Kalması için :

Matt Cutts’un, bu etiket açıklamasında tam olarak “Bir sayfa içeriğinin kullanıcıların isteyeceği tipte olduğunu düşündüklerinde o arama sonucuna “bu sayfanın çevirisini yap” şeklinde bir bağlantı veririz. Bu içeriğin amacı ise sayfa içeriğinin birden fazla kişiye ulaşabilmesi adına fayda sağlayacak niteliktedir. Bazı durumlarda bu içerik istenmez. Bu meta etiketi kullanarak o sayfanın çevirisini sunmanızı engellediği anlamına gelmektedir.” olarak anlatmaktadır. Örnekleme yaparsak ;

Meta etiketi :

<meta name=”google” content=”notranslate” />

etiketi olmaktadır. Aşağıdaki bu etiketi’de ;

</head>

Etiketinin hemen üst kısmına ekleyerek kullandığınızda Web sayfa çevirisi ile ilgili sorununuzu çözmüş olacaksınız.

6/10/2015

Blogger’un Yerleşim Görünümündeki Yenilikler

Blogger sessiz sedasız kumanda panelindeki Yerleşim alanında değişiklik yaptı. Yerleşim kumanda panelinde hangi öğenin ne olduğu ilgili öğelerin hemen üst kısmında isim olarak artık görülebiliyor. Yapılan bu değişikliğin birçok blogger kullanıcılarına fayda sağlayacağı kesin. Başlık ismini, sidebar, footer gibi bilgileri bilmeyen yeni blogger yayımcı arkadaşlara da büyük kolaylık sağlanmış oldu. Bu arada uzun zamandır Blogger’u unutan geliştiricilere bu tür çalışmaların daha fazla yapılması gerektiğini önemle rica ediyorum. Google ürünleri ayakta kalacaksa bizim gibi kullanıcılar sayesinde olacaktır. Bizler yerinde sayan bir blogger gelişimi değil, Wordpress blog gibi devamlı gelişim sağlayan bir blog alt yapısına sahip olmayı hak ediyoruz. Ve bunun içinde elimizden geleni yapıyoruz.

Yeni gelişimler için sabırsızlıkla bekliyoruz. Yaklaşık bir aydır şablon kodlarında değişimler yapılıyor. Bunun yansıması olarak Google Plus G+, paylaşım numaratör'ün de bile normal çalışma sağlanamıyor. Bunları görüyor ve sabırla bekliyoruz. Yeni yerleşim paneliniz hayırlı olsun. Bu yenilik hakkında henüz bir bilgi verilmez iken Web tasarımında kullanılan bu terimler ile Web Yönetici Araçlarının da ilişkili olduğunu düşüyorum. İlerleyen zaman içinde bu değişimleri göreceğiz.

6/09/2015

Web Siteleri için Backlink’in Önemi Nedir?

Web siteleri için Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, ana sayfa veya herhangi bir sayfa, gadget, banner, text link'inin bulunması ile karşılıklı link verme durumuna kısaca PageRank diyoruz. Web sitelerinin yükselmesi için bu link değerleri çok önemli bir sistemi oluştururlar. Bir web sitesinin link'i herhangi başka bir siteye eklendiği zaman, Google ve diğer arama motorlarında "link:www.siteadi.com" şeklinde aratıldığında bulunan siteler, aratmış olduğunuz web sitesine backlink vermiş demektir. Bu işlem sonucu, web site ile alakalı linkler PageRank değerinin yükselmesine katkı sağlarlar.

Arama motorlarının ilk görevi, bir siteye başka bir site link veriyorsa şu mantıkla değerlendirilir. Bu site iyi bir sitedir, kötü olan bir siteye kimse link vermez. Backlink sitenin PageRank'ının yükselmesinde en etkili araçtır. Ancak Pr'si ( PageRank ) yüksek olan sitelerden link almak daha faydalıdır. 

Örneğin; Pr. değeri sıfır olan sitelerden 100 link'iniz olacağına, Pr. değeri 4 olan siteden 1 link almak daha mantıklı ve iyidir. Backlink almanın faydaları olduğu gibi tam ters mantıkla backlink vermenin zararları da vardır. Sitenizdeki link çıkışı (yabancı) ne kadar az ise SEO (Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu) açısından o kadar iyidir. Ayrıca pornografik, warez sitelere backlink verirseniz arama motorları o siteleri yükselttiğinizden dolayı sizi de cezalandıracaktır.

Backlink'in sitenize faydalı olabilmesi için backlink veren sitenin en az sizin sitenize göre C Class ip kullanıyor olması gereklidir. Örneğin; sitenizin ip adresi 1.1.1.1 olarak düşünelim. Diğer sitenin de en az 1.1.2.3 olması önemlidir. Arama motorlarının kendi sitemize backlink vererek onları yükseltmemizi önlemek için yapılan bir sistemdir. Ancak günümüzde genellikle küçük sitelerde shared hosting (paylaşımlı hosting) kullanıldığından bazen kendinizin olmayan bir siteden bile backlink aldığınızda bu sorunu yaşayabilirsiniz. Ayrıca backlink aldığınız site sizin sitenizle aynı kategoride ise size çok daha fazla faydası olacağına kesin gözü ile bakabilirsiniz.

Diğer bir konuyu incelediğimizde, Alexa Backlink, kısaca yayınlanan web sitenin google arama motorunda en ön sıralara çıkması, ziyaretçi giriş sayılarını artırması için önemli faktörlerde bulunmaktadır. Bu faktörlerden en önemlisi, özgün makale yayınlamaktadır. Web Site içeriğini, 
sitenin ziyaret edilmesine bağlı olarak arama sonuçlarında bulan botlar tarafından  yapılıyor.

İndex için botların sitenize daha çok ve sık uğramasını istiyorsanız özgün yazı veya makale yayınlamakla beraber bazı küçük seo ayarları yani arama optimizasyonları ve backlink almak zorundasınız. Seo ayarları, küçük eklentiler veya hazır kodlarla yapabilmektedir.

Backlink almak ise işin en zor ve ayrıntılı kısmını oluşturmaktadırlar. Arama botlarının bir site içinde yaptığı kontrollerde öncelikle yeni bir yazı olup olmadığına bakar ve varsa bu yazının özgün olup olmadığı kontrol eder. Ardından site içerisindeki başka sitelerine ait linkler araştırılmaktadır. Google’a göre değerli bir site olup olmadığı PageRank sistemine göre ölçülür.

Siteniz değerli ise, PageRank değeriniz 1 ile 10 arasında bazı rakamlar ile değerlendirilir. Bu durum Rank değeri 3 olan ve üstüne çıktığı andan itibaren artık siteniz de değerlidir. Bu aşamadan sonra, diğer siteler arasında yerini almaya başlar. Google tarafından daha sık ziyaret edildiğinden dolayı daha çok index alır ve böylelikle arama sonuçlarında zirveye doğru tırmanmaya başlarsınız. Başarıyı yakalayarak devam ettirmek, bu aşamadan sonra atacağınız her adıma bağlıdır. Bu adımlar ise araştırma, testler, inceleme, özgün makale yazma, sosyal paylaşım sitelerini doğru kullanma gibi çok farklı faktörlere bağlıdır.

6/08/2015

Web Sitenize Tanıtım Yazısı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Web site seo özellikleri
2015 yılının yeni bir yıl ve yeni fırsatlar doğuracağının temennisi içerisindeyiz. Önceleri böyle bir kriter yokken artık tanıtım yazısı satın aldığınız yerleri detaylı incelemeniz gerekmektedir. Unutmayın artık Google daha da akıllı. Dilerseniz A’dan Z’ye tanıtım yazısı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda incelemelerde bulunalım. İncelemeleri, İçeriden Bakış ve Verisel Bakış olarak iki farklı gruba ayıracağız.

İçeriden Bakış:

Çoğu tanıtım yazısı satışı yapan site sadece bu amaca hizmet etmesi için kurulmuş link çıkışları ile doldurulmuş yapıdadır. Özellikle bu tarz sitelerden uzak durmanız gerekmektedir. İçeriden bakış kavramında siteyi bir ziyaretçi gibi incelemeniz gerekmektedir.
 • Site tasarımı sorunsuz ve şık mı?
 • İçerik bakımından zengin mi?
 • Site güncel tutuluyor mu?
 • Site içi optimizasyon yapılmış mı?
Özetle site ile gerçekten ilgileniliyor mu? Yoksa tanıtım yazısı satacak kadar mı bir kaliteye sahip. Öncelikle bunu tespit etmeniz gerekmektedir. Sitenin ziyaretçi odaklı mı yoksa arama motorları odaklı mı hizmet verdiğini anlamak içinse bir iki içeriğe göz atmanız yeterli olacaktır. İçerik kalitesinin yüksek ve uzunluğunun ise 200+ kelimelerden oluştuğuna dikkat edin.

Verisel Bakış :

Verisel anlamda sitenin kontrol edeceği birçok faktör yer almaktadır. Bunlara değinelim.
PR: PR 2 ve üzeri olması gerekmektedir.


Trustrank: Trustrank değerlerinin 2.000 ve üzeri olması büyük avantaj sağlar.

Domain Yaşı: Domain yaşı tanıtım yazısı konusunda önemli bir unsurdur. Mümkünse 2 yıl ve daha öncesinde kayıt edilmiş olması gerekmektedir.

Sayfa İndex'i: Sitenin Google dizinin de yer alan sayfa sayısının 3.000 ve üzeri olması gerekmektedir.

Link Çıkışı: Sitenin link çıkış sayısı ne kadar düşükse alacağınız fayda o kadar büyüktür. Bu nedenle ilk link çıkışları olan sitelerden tanıtım yazısı almaya çalışın.

Ahrefs Domain Rank: Ahrefs.com üzerinden sorgulayacağınız tanıtım yazısı alacağınız sitenin Ahrefs domain rank oranının 20 ve üzeri olmasına dikkat edin.

Sosyal Medya Hesapları: Tanıtım yazısı alacağınız sitenin sosyal medya hesaplarının da aktif olarak kullanılması ve sabit takipçilere sahip olması işinize yarayacak önemli bir unsurdur.

Dofollow: Tanıtım yazısı satın alırken link çıkışlarının dofollow özellikte olmasına dikkat edin. Nofollow back'linklerin etkileri dofollow’lara oranla kat ve kat daha düşüktür.

Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Yayınlatacağınız tanıtım yazısının tamamen reklam kokan bir metinden oluşması yerine ziyaretçinin işine yarar bir bilgi şeklinde informatik olması daha çok fayda sağlar. Bilgi verici bir konuda yazdığınız tanıtım yazısı içerisine bir defa anahtar kelimenizi geçirmeniz, bir defa da site linkini yazı sonunda geçirmeniz Seo içinde yeterli olacaktır.
Tanıtım yazısında kelime sayısını kısıtlı tutmayın. Konu nerede bitiyorsa orada sonlandırın. Minimum 300 kelimeden oluşan ve alt başlıklara sahip olmasını sağlayın.
Yazı içerisinde her 3-4 satırda bir boşluk bırakın bu içeriğinizi daha okunabilir hale getirecektir.
Tanıtım yazısı içerisinde anahtar kelimelerinizi kalın, yapmanızın yanı sıra italik, altı çizili özelliklerini de kullanabilirsiniz.
Yazı içerisinde anahtar kelime varyasyonlarına da yer vermeniz içeriğinizin tam olarak hangi konular ile alakalı olduğunu gösterecektir.

Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn.com site yönetim ve yazarı Fatik Körpe tarafından yazılmıştır. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

6/07/2015

Windows 10’a Yükseltme için Teknik Özellikler

Microsof, Windows 10 kullanıcılarına bir yıl ücretsiz işletim sistemini 29 Temmuz 2015 tarihinde dağıtacak. Dağıtımı yapılacak olan Windows 10 için yeterli Teknik özellikler bilgisayarınız da mevcut mu? Microsof, Windows 10’un Teknik özellikleri hakkında mutlaka olması gereken özelliklerin açıklamasını yapmış. Microsof, Windows 10’un resmi sitesinde yapılan açıklamaları aşağıda sizlere alıntı olarak veriyorum. Bu alıntı yazıyı okuduktan sonraki yorumlarımı da hemen alt satırlarda okuyabilirsiniz.
 • Sistem Gereksinimleri
 • Bilgisayarınız ya da tabletinizde Windows 10'a yükseltme gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdakiler gereklidir:
 • En yeni işletim sistemi: En son sürüme sahip olduğunuzdan emin olun; Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Update.
 • Hangi sürümü kullandığınızı bilmiyor musunuz? Öğrenmek için buraya göz atın.
 • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
 • RAM: 32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
 • Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB 64-bit işletim sistemi için 20 GB
 • Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
 • Ekran: 1024x600

Sistem gereksinimleri ile ilgili yorum :

1. Sistem gereksinimleri ile ilgili ilk satırda, “Windows 10'a yükseltme gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdakiler gereklidir:” Aşağıdakiler nedir? Bu satır bence, Donanım için aşağıdakiler gereklidir. Şeklinde olması daha uygun olmaz mıydı? Yani bunlar varsa olur yoksa olmaz. Başının çaresine bak. Bu Donanım özellikleri olacak, der gibi bir üslup görülmekte.
2. En yeni işletim sistemi : Windows’un en yeni işletim sistemine sahip olmak zaten, işlemcinin, Ram’in, Hdd, gibi depolama alanına sahip olmak demektir. Böyle bir sistem kullanıcısının hiçbir şeye bakmadan sadece yükseltme yapması yeterlidir. Buradaki amaç yüksek teknoloji işletim sistemi kullanan bilgisayar kullanıcısı mı?, yoksa en düşük kapasite ile bilgisayarını kullanan kullanıcılar mı gözetilmiştir? Bu soruyu bulmaktır.
3. Hangi sürümü kullandığınızı bilmiyor musunuz? İnanın Türkiye de halen, bilgisayarında Windowsun hangi işletiminin kullanıldığını bilmeyen binlerce insan mevcuttur. Yardım amaçlı bilgisayarında hangi işletim sistemi kullanıyorsun? Sorusuna aldığım cevap maalesef üzücü olarak, o nedir kelimesi olmuştur.Bu satır da bizlerin ayıbıdır. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.
4. Yukarıda verilen Donanım ve işletim bilgileri eminim Türkiye de %30’a yakın bilgisayar kullanıcısında mevcut olmamak ile birlikte ne yapacağını da bilmiyordur. Peki Windows ne yapacağını çok iyi biliyor mu? Hiç sanmıyorum. Windows 10, tanıtım, reklam aşamasında iken kullanıcılardan e-mail posta bilgileri istemişti. Bu istek sayfası yerini, Rezarve Get Windows 10 açıklamasına bırakarak yapılan açıklamasınıda şu şekilde yaptı ;
Görev çubuğunun sağ ucundaki küçük Windows simgesine tıklayın. Uygulamayı görmüyorsanız daha fazla bilgi için Sorular ve Yanıtlar sayfamızı ziyaret edin.
Uygulama penceresinde "Ücretsiz yükseltmenizi rezerve edin" öğesine tıklayın.
Bu rezervasyon için bir onay almak istiyorsanız e-posta adresinizi girin.
Her şey hazır. Herhangi bir zorunluluk yok ve rezervasyonunuz dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
5. Görev çubuğunun sağ ucunda kimsede bu simge görülmüyor. Zaten bu simgenin görülebilmesi için işletim sisteminin ve Windows 7 SP1’inde güncel olması gerekiyor. Yani, bilgisayarım özelliklerinde inceleme yaptığınızda en altta Windows logosunun olması gerekir.
6. Microsoft Windows 10’un maddi boyutlarını incelediğimizde, Lisanslı kullanıcıların işletim sistemini yükselttiklerinde bir yıl ücretsiz kullanabilecek. Lisanlı kullandıklarından dolayı 99 Dolar gibi bir fiat ödeyerek lisanlarını alabilecekler. Lisanssız kullanıcılar için ise bu ücret 199 Dolar. Tabi mevcut işletmeleri hiç saymıyorum. Sonuç olarak bir yıl sonra CRK’cılere yeni kapı açılmış oluyor. Her işin bir yan sanayisi her zaman olacaktır. Bu işler böyle yürüyor. Dolar 2,6610 x 199 Dolar = 529,539 Tl. hemen hemen bir monitör parası.

6/06/2015

Google Plus Sayfanıza Web Yazılarınızı Gönderme Hataları

Google Plus platformunda siteniz için Google+ Sayfa açarak, Web sitenizde yazıp yayımladığınız yazıların Google+ Sayfa platformunda doğru şekilde paylaşılması. Web sitenizde yayımladığınız yazıları Google+ Sayfanızda kısa bir süre beklemeden yayımlamak hatalı bir paylaşım biçimidir. Sitenizde yayımlanan yazıların Google Plus Sayfanız da nasıl paylaşılması gerektiğini aşağıda yapılan anlatımı takip ederek en doğru paylaşım biçimini takip edebilirsiniz.

Google Plus Sayfasında yazı paylaşım hatasını anlama :

1. Web site yazınızı yazdınız ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde paylaştınız. Sıra Google Plus sayfanızda yazınızı paylaşmaya geldi.
2. Yazı başlığına verdiğiniz link'i kopyaladınız ve Google Plus platformun da iken sayfasına giriş yaptığınızda hemen Bağlantı link'ine tıklayarak yazılarınızı paylaşıyorsanız hatalı bir paylaşım yapıyorsunuz demektir.
3. Google Plus çalışma yapısı gereği birçok alana bağlantı veren bir platformdur. Bu neden ile öncelikle, Google hesabınızı doğrulayan adımları tamamlamanız gerekir.
4. Bağlantı ismine tıklayarak yazınızı paylaştığınızda yapmış olduğunuz paylaşım profiliniz ile ilişkilendirilir. Oysa siz Google Plus sayfanızda sayfa Id’inizi kullanarak paylaşım yapmanız gerekir. Google Plus’da doğru sayfa paylaşımı için aşağıda anlatılanları takip ederek yazılarınızı Google Plus sayfanızda paylaşın. Aşağıda hatalı paylaşım için resimli görsel verilmiştir. Resimde yapılması gereken ancak unutulan yanlış uygulama kısmı dikdörtgen içine alınmıştır.

Google Plus Sayfasında doğru yazı paylaşımı :

1. İki türlü Google Plus sayfa paylaşımı yapabilirsiniz.
a. Google Plus Ana sayfasına girip Sayfanızı açarak.
b. Web sitenize Google Plus Sayfa gadget’ini ekledikten sonra penceredeki link’e tıklayarak.
2. Her iki seçeneği kullandığınızı varsayarak, doğru kullanım için yapmanız gereken işlem. Açılan sayfa da yukarıda hatalı kullanım olarak belirtiğim Düzenle butonuna tıklayarak kullanmanızdır.

Neden böyle bir uygulamaya gereksinim duyarsınız :

1. Google Plus ile açtığınız ve yaptığınız her işlem bir Id numarası ile takip edilir. Google+ Followers, Google+ Sayfa ve Google Plus profilinizin ayrı ayrı Id numaraları mevcuttur.
2. Her uygulamanın Id numaralarını nasıl anlarsınız? Google+ Followers, izleyiciler sayfanızı açın ve tarayıcıdaki numarayı bir yere not edin veya son 4 rakamı aklınızda tutun.
3. Şimdi de Google Plus profil sayfanızı açın ve tarayıcıdaki numara ile biraz önce gördüğünüz numarayı karşılaştırın. Her ikisinin de farklı olduğunu göreceksiniz. Web internet ortamında yaptığınız her işlem bu Id numaraları ile kayıt altına alınır. Web sitenizin her modülü bu tür Id numaraları ile çalışır ve verilerin doğru şekilde çalışmasını sağlar. Bu tür bir çalışma olmasaydı web siteleri de olmazdı.
4. 2 no’lu açıklamada belirtiğim gibi Düzenle butonuna tıkladığınızda, Buton Id numarası komut'unu sunucuya göndererek, Google Plus sayfasını size açar. Sayfada yaptığınız işlemlerde bu sayfaya ait bir Id kullandığından doğru zamanda doğru veri kullanılmış olur. Ümit ederim yukarıda anlatılanlar kafanızı karıştırmamıştır. Neyi, Nerede, Nasıl, Neden yaptığınız gibi küçük soruları kendinize sorarak çalışmanız gelişiminiz bir parçasıdır. Konu hakkında anlaşılmayan yerleri çekinmeden sorarak yardım alabilirsiniz.
İlgili Makaleler :
Google Plus Web Site Sayfası Nasıl Açılır
Web Sitenizi Google+ Sayfasına Bağlama
Google Plus Sayfa Gadget Kurulumu

6/04/2015

Blogger Blog Id Post Id Image url ve Update Veri Çözümleri

Google webmasters, Yapılandırılmış veri, Hatalı öğeler sekmesindeki linkleri incelediğinizde blog Id, post Id, image url ve eksik Update gibi veri hatalarını giderebilirsiniz. Google webmasters araçlarında Yapılandırılmış veri, Hatalı öğeler sekmesindeki bu hataları link’’e tıkladıktan sonra “Eksik Update”, “Eksik Author”, isimleri ile karşınıza çıkacaktır. Aynı sayfada iken hatalı linki açıp, Canlı veriyi test et butonuna tıkladığınızda ilgili linkinizdeki blog Id, post Id, image url hatalarının nerede olduğunu görebilirsiniz. 
Blog yazı linkleriniz için gördüğünüz bu hatalar yüzünden yazılarınız arama sonuçlarında görülmez. Ancak bu hataları aşağıda anlatılan şekilde düzeltip Canlı verilerinizi tekrar test ettiğinizde tüm hataların giderildiğini görebilirsiniz. Bu hataların düzeltilmesi sonucu işimiz bitti mi? Hayır.
Hemen ikinci aşamada hatalı verilerinizi, Veri işaretleyici ile tekrar kontrol edip verilerinizi kaydetmeniz gerekmektedir. Veri işaretleyici için, aşağıda verilen linki inceleyerek nasıl düzelteceğinizi takip edebilirsiniz.
Blogger Blog Id Post Id Image url Veri Hataların Çözümü
Webmasters Veri İşaretleyici Kullanımı Sesli Videolu Anlatım
Yukarı verilen linkleri incelediğiniz halde halen sorunlar yaşıyorsanız, yaşadığınız sorun hakkında bilgi verip yorum yazarak yardım alabilirsiniz. Google webmasters Veri İşaretleyici kullanımı ile ilgili kendimin seslendirdiği video çekimini aşağıda izleyin. 
Yapısal Veri Test Aracına şimdi giriş yaparak hatalı verinizi kontrol edin. Ayrıca blog’unuzu Google Mobil uyumluluk testi ve sayfa hızı PageSpeed Insights Test Aracı ile de kontrol edin.