9/30/2015

Gmail İstenmeyen İletileri Engelleme Seçeneğinin Kullanımı

Gmail İstenmeyen İletileri Engelle
Google, Gmail’e istem dışı gelen istenmeyen e-posta mesajlarını, Gmail’in “İsimadlı göndereni engelle” ileti seçeneklerini kullanarak engelleyip, Spam klasör’üne gitmesini sağlayabilirsiniz. Google, Gmail’e eklenen yeni “İsim” adlı göndereni engelle” ileti seçeneği ile rahatsız edici, Spam özelliği taşıyan mesajlardan kurtulabilmeniz için yapmanız gereken uygulamayı makaleyi takip ederek kullanmaya başlayın. İstem dışı ileti mesajları için düşünülmüş olan bu seçenek Gmail, kumanda panelinde uygulamaya çok geç alınmış olsa da Gmail’e severek kullanan kullanıcılar için büyük bir gelişim olarak düşünülebilir.

İstenmeyen İletileri Engelleme Seçeneğinin Kullanımı :

1. Google, Gmail e-postanıza gelen hoşlanmadığınız ve engellemeyi düşündüğünüz iletiyi açın.
2. Açılan iletinin sağ üst kısmında gönderen bilgilerinin bulunduğu satırda sola dönük bir ok işareti göreceksiniz. Ok işaretinin hemen yan kısmında aşağıya dönük (Diğer) olan ok işaretine tıklayın. Ok işaretlerini gösteren aşağıdaki resmi inceleyin.
Gmail ileti ok işaret seçeneği
3. İletinizdeki ok işaretine tıkladığınızda açılan pencere içinde birçok seçeneği göreceksiniz. Gmail’e eklenen yeni “İsim” adlı göndereni engelle” ileti seçeneğine tıkladığınızda istem dışı canınızı sıkan ileti mesajlarını Filtreleme sonucu bir sonraki gelecek iletinin Spam klasörüne düşmesine veya hiç gelmemesini sağlamış olacaksınız. Aşağıda göndereni engelleme ile ilgili resmi inceleyin.

9/27/2015

Blogger Şablon Kodlarında Headline Hata İletisinin Çözümü

Blogger Headline Hata İletisinin Çözümü
Blogger temanızın Ana sayfa linki ile Yapılandırılmış Veri Test Aracını kontrol ettiğinizde “headline alanı için bir değer gerekli” hata iletisini görüyorsanız, Headline hata iletisini düzeltebilirsiniz. Blogger Ana Sayfanızda kaç adet yazı mevcut ise Yapılandırılmış Veri Test Aracı sonuçlarında çıkan hatalı ileti sayısı da aynı sayıda görülecektir. Yani, Ana sayfa da 7 adet yazınız mevcut ise Yapılandırılmış Veri Test Aracı sonuçlarında çıkan hatalı ileti sayısı da 7 adet olarak görülecektir. Hatalı ileti için uygulamaya geçmeden önce dikkat edilmesi gereken konulardan biri de aşağıda verilen etiket kodların, Blogger şablon kodları içinde 2 adet bulunmasıdır. Her iki etiket yapısı da aynı olup komut ettiği alan farklıdır. Bu nedenle bizim müdahale edeceğimiz etiket ilk etiket değil, ikinci etiket üzerinde yapacağımız küçük bir değişiklikten ibarettir. Şimdi bizleri rahatsız eden, Blogger geliştiricilerinin de herhalde gözünden kaçan bu küçük hatayı kendi imkanlarımız ile düzeltmeye çalışalım.

Yapılandırılmış Veri Test Aracı Headline hata iletisinin düzeltilmesi :

1. Önce blog’unuzun Yedeğini alın. Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ederek hatalı çıkan BlogPosting hatalarını görün. Sayfayı aşağıya kaydırarak “headline:” kırmızı isme tıklayın ve sol sütundaki işaretli hatalı alanı kontrol edin. Headline hata ileti resmini inceleyin.
2. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
3. Şablon kodlarını açın ve Ctrl + F klavye kısa yol tuşları ile aşağıdaki etiketi aratın.

<h3 class='post-title entry-title' itemprop='name'> 
4. Şablon kodlarında bulduğunuz ilk etiket değil, tekrar arama penceresinden arama yaptırarak bir sonraki etiketi bulun. İlk bulduğunuz etiketin biraz üstünde date-header ismini görebilirsiniz. Bu etiketi görüyorsanız yanlış yerdesiniz. Bir sonraki etiketi aratın.
5. Arama sonucu 2. etiketi buldu iseniz kontrol edin, hemen üst kısmında “nextprevönceki, sonraki anlamına gelen genişletilmemiş etiketi görebilirsiniz. Bu etiketi görüyorsanız doğru yerdesiniz. Nextprev etiket görselini inceleyin.
6. Bulduğunuz bu etiketi incelerseniz, etiketin sağ son kısmında “name” ismini göreceksiniz. Yazımın ilk açıklamalarında küçük bir işlem demiştim. Şimdi “name” yazan alana şu ifadeyi yazın, “headline” veya ilgili etiketi silerek aşağıdaki etiketi kopyalayın ve diğer etiketin olduğu yere yapıştırıp blog’unuzu kaydedin.
<h3 class='post-title entry-title' itemprop='headline'>
7. Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ettiğinizde “headline alanı için bir değer gerekli” hata iletisinin artık çıkmadığını göreceksiniz. Aşağı verilen görselde Önceki ve Sonraki işlem sonuçlarını inceleyin.
Blog’unuzu, Yapılandırılmış Veri Test Aracı ile kontrol ettiğinizde farklı hata mesajları mı görüyorsunuz? Yorum yazarak belirtin, yardım alın ve düzeltin.

9/26/2015

Rufus 2.3 USB Bellek Önyüklenebilir Format Aracı

Rufus USB Bellek Önyükleme Format Aracı
Bilgisayar işletim sistemi arıza veya çökmeler için geliştirilmiş, önyüklenebilir (bootable) USB bellek oluşturmanızı, USB belleğinizi şekillendirmenizi, format atmanızı sağlayan ücretsiz ve kurulum gerektirmeyen program aracı Rufus. DVD sürücüsü olmayan bilgisayar veya masa üstü bilgisayarlar da oluşan windows işletim sistemi hatalarına karşı sisteminizi yeniden kurmanıza yarayan kendi küçük işlevi büyük Rufus, önyüklenebilir (bootable) USB bellek, oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir yazılım. Bilgisayarınızı açamadığınızda ya da işletim sistemi olmayan bir bilgisayarı kullanmak istediğinizde bu program ile oluşturulmuş bir USB bellek size yardımcı olacaktır. Hemde ücretsiz olması sanıyorum birçok kişinin ilgisini çekecektir.

Özellikle şu yerlerde kullanışlı olabilir:

Önyüklemeli ISO'lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmanız gerektiğinde İşletim sistemi yüklü olmayan bir sistemde çalışmanız gerektiğinde
DOS üzerinden BIOS ya da diğer firmware yüklemelerine ihtiyaç duyduğunuzda Düşük seviyeli bir araç çalıştırmak istediğinizde 

Rufus Önyükleme programını nasıl kullanacaksınız :

1. Aşağıda verilen küçük resimlerin altında bulunan bağlantı linkini açtığınızda büyük boy resimlere ulaşacaksınız.
2. Resimlerin yan tarafında bulunan açıklamaları takip ederek hemen kurulum işlemine başlayabilirsiniz.
3. Emeğe saygımın sonsuz olması nedeni ile Rufus sitesine bağlantıdan giriş yaparak ;
Son güncelleme : 28.08.2015 RUFUS 2.3 sürümü indirin.
4. İSO dosyanız hazır ise, Rufus programını çalıştırın ve resim üzerinde yazılı yönergeleri takip ederek temiz bir Önyükleme medyası oluşturarak kuruluma başlayın.
İşletim Sistemi: Win8/Win7/Vista/WinXP/Win8.1 Rufus Github linki.
Rufus Önyükleme resimleri :
Rufus Önyükleme medya resmi 1 :
Rufus Önyükleme medya resmi 2 :
Yukarıda verilen her iki resmi büyük boy görmek için Google Drive Paylaşım Linki

9/25/2015

Chrome Tarayıcı 45.0.2454.101 m (64-bit) Sürüm Güncellemesi

Google, Chrome Tarayıcı 45.0.2454.101 m (64-bit) yeni sürüm güncellemesi geçti. Google Chrome tarayıcı güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncel tarayıcınızı beklemeden güncelleyin. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google, Chrome Tarayıcınız için Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcı sekmeleri önce kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. Görev yöneticisin de İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Chrome Tarayıcınız arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgi Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde
Bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz için, Hızlı Güvenli ve ücretsiz bir Web tarayıcı
( Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP 32-bit için ) Google Chrome’u İndirin.

Ayrıca okuyabileceğiniz makaleler :

Chrome Tarayıcıda Hangi Eklentiler Yüklü
Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri
Google Chrome Adobe Flash İçeriğini Artık Kabul Etmiyor

CCleaner v5.10 Bilgisayar Bakım Aracı Yeni Sürüm İndir

CCleaner Bilgisayar Bakım Aracı İndir
Bilgisayar Bakım Aracı, CCleaner’in v5.10 yeni sürümü, Microsoft Windows 10 işletim sistemi için yapılandırılmış olarak, bilgisayar kullanıcılarına ücretsiz dağıtılmaya başlandı. CCleaner v5.10 yeni yazılım sürümü, Bilgisayar Windows işletim sisteminizde bulunan gereksiz uzantı, çerezler ve kullanılmayan atık dosyaları temizler, işletim sisteminizi daha fazla hızlandıran bir temel bakım araç kiti dir.

Windows, Bilgisayar işletim Sistem temizlik ve bakımına önem veren geliştirilmiş CCleaner programının kullanmasını öncelikli olarak tavsiye edebilirim. Ayrıca CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabilirsiniz. Ücretsiz ve ücretli olarak dağıtımı yapılan CCleaner’ın program kurulum aşamalarını aşağıda adım adım takip ederek kullanabilirsiniz.

CCleaner Free, Ücretsiz program kurulum aşamaları :

1. CCleaner proğramı giriş yapın.
2. Giriş yaptığınız sayfanın alt kısmında 3 farklı indirme seçeneği göreceksiniz.
3. İlk seçenek olan Bedava İndir butonuna tıklayın. Programı masa üstüne kaydedin.
4. Masa üstüne indirdiğiniz programa tıklayın, kurulum aşamasında iken ilk karşınıza çıkan dil seçeneklerinden Türkçe ismini seçerek kuruluma devam edin.
5. Kurulum aşamaları penceresini hızlı geçmeden dikkat edin. Birkaç seçenek göreceksiniz. Onaylı olarak karşınıza gelen istemediğiniz seçeneklerin yanındaki işareti kaldırın.
6. Başlangıç program girişinde otomatik açmasını istemiyorsanız seçeneği kaldırın. Akıllı çerezler, bilgisayarınızda girdiğiniz tüm sitelerin bilgilerini tutan yerdir. Temizleme işlemi sırasında bunlarda silinir. Temizleme sonrası sosyal paylaşım sitesine girmek istediğiniz de yeniden giriş yapmak zorunda kalırsınız. Seçeneği işaretli bırakırsanız sitelere girişte tekrar şifre ve parolanızı yazmanız gerekeceğinden! Ben her zaman şifre yazmak istemiyorum şeklinde düşünüyorsanız işareti kaldırın.
7. Kuruluma devam edin ve bitirin. Kurulum bittiğinde size teşekkür eden bir tarayıcı sayfası açılacaktır. CCleaner’ın yeni sürümü ile bilgisayarınızın veri atıklarını hemen temizlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca okumanızı tavsiye ettiğim konular.

İlgili Makaleler :

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?

CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

CCleaner ücretsiz program, her ülke dilinde yazılmış olması nedeni ile kullanımı çok basittir. Sistem gereksinimleri :
Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP. Hem 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

9/23/2015

Blogger ve Wordpress Sitenize YouTube Playlist Video Ekleme

Blogger ve Wordpress YouTube Playlist Video Ekleme
Blogger’un varsayılan ve Özel şablonu, Wordpress’in Ücretli ve Ücretsiz şablonunun Sidebar, Footer Alt bilgi alanına Şarkı klipleri, Web siteniz için Eğitici YouTube video Medyalarının nasıl ekleneceğini anlatan makale yazısı. Web sitenizin onaylanmış bir Adsense hesabı olabilir. Türkiye de 13.09.2015 tarihinde, Youtube iş ortağı programını başlattı. Artık YouTube sitesinde hazırlamış olduğunuz telif haklarını ihlal etmeyen videolarınızdan para kazanabileceksiniz. Birbirinden güzel özenerek hazırladığınız YouTube video medyanızdan Para kazanabileceğiniz gibi, Adsense hesabınızı da ilişkilendirerek hem Adsense hemde YouTube videolarınızdan ayrı ayrı kazanç sağlayarak gelirinize biraz daha katgı sağlama şansına sahipsiniz.

YouTube reklam videolarınızdan Para kazanma şansınızı artırmaya yarayan “Blogger ve Wordpress Sitenize YouTube Playlist Video Ekleme” bu başlık ve açıklama makalesini hazırlayarak sizlere küçük bir ipucu vermeye çalıştım. Yukarıda açıklaması verilen “Youtube iş ortağı programını başlattı” bağlantısından neler yapabileceklerinizin açıklaması yapılmış olup, Sidebar ve Footer alanına Playlist Videolarınızın web sitenize nasıl ekleneceği ile ilgili adımları aşağıda takip edebilirsiniz.

Blogger Şablonuna YouTube Playlist Video Ekleme açıklamaları :

1. Blogger kumanda panelinize giriş yaparak, Yerleşim sekmesini açın.
2. Tarayıcınızın yeni sekmesinde YouTube sitesindeki kanalınızı açın.
3. Sırası ile, Oynatma listesi sekmesine tıklayın.
4. Daha önce oluşturduğunuz oynatma listelerini göreceksiniz. Bu videolar arasındaki oynatma listesini seçebileceğiniz gibi sol üst kısımdaki “Tüm oynatma listesi” isminin yanındaki ok işaretine tıklayarak “Oluşturulan oynatma listesi” veya “Kayıtlı oynatma listesi” seçeneklerini seçerek videolarınız arasında geçiş yapabilirsiniz.
5. Örnek olması açısından “Kayıtlı oynatma listesi” seçeneğindeki “Blogger eğitim videoları” başlıklı hazırladığım video görselini ve menü seçeneği resmini aşağıda inceleyin.

6. YouTube da hazırladığınız playlist video başlık ismine tıklayarak tüm videoların açıldığı sayfaya gelin. Maus’u video üzerine getirin. Tümünü oynat yazısını göreceksiniz. Tıklayın.
7. YouTube Video Playlist penceresini görmüş olmalısınız. Açılan pencere sağ tarafta tüm video listesi, sol tarafta ilk videonuzun görseli yer almaktadır.

YouTube Playlist Video Kodları Nerededir?

1. Pencereyi aşağıya kaydırın ve menü çubuğundaki önce “Paylaşa” sonra hemen alt kısımdaki “Ekle” ismine tıklayın.
2. Ekle seçeneğine tıkladıktan sonra hemen alt kısımda diktörtgen içindeki İframe kodlarını göreceksiniz. Anlatım ile ilgili görsel pencereyi inceleyin.

3. YouTube Playlist Video İframe Kodlarını Blogger ve Wordpress sitemizde nasıl kullanacağız aşağıda adım adım inceleyelim.

Wordpress Şablonuna YouTube Playlist Video İframe kodları Ekleme :

1. Wordpress ücretli ( adnanguney.com) veya ücretsiz (guney55.wordpress.com) web sitenize verilen bağlantılardan nasıl görüldüğünü inceleyerek anlatıma devam edelim. Her iki web sitesinde YouTube Playlist Video İframe kod’unun eklenme biçimi aynıdır.
2. Wordpres site kumanda panelini açın.
3. Sol menüde Görünüm → Bileşenlere tıklayın.

4. Sol kısımda bulunan Bileşenler içindeki “Metin (Seçime bağlı metin ya da HTML)”i tutun ve görülmesini istediğiniz Sidebar veya Footer alanına sürükleyip bırakın.
5. Ok işaretine tıklayın ve İframe kodlarını yapıştırıp Web sitenizin genişlik ve yükseklik ayarlarını yapılandırarak kaydedin. Çıkan sonucu aşağıdaki resimde görebilirsiniz. 

Web sitenizi açın yaptığınız uygulamayı görüntüleyin. Artık sizinde Web siteniz de YouTube Playlist videolarınız mevcut. Okuyucu kitleniz YouTube sitesinden veya Web sitenizden her iki şekilde de video'larınıza ulaşacak olup, videolarınızı izlerken beğendikleri reklamlara tıkladıklarında sizde kazancınızı artırmış olacaksınız.

9/22/2015

Chrome Tarayıcı 45.0.2454.99 m (64-bit) Sürüm Güncellemesi

Chrome Tarayıcı (64-bit) Sürüm Güncellemesi
Google, Chrome Tarayıcı 45.0.2454.99 m (64-bit) yeni sürüm güncellemesi geçti. Google Chrome tarayıcı güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncel tarayıcınızı beklemeden güncelleyin. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google, Chrome Tarayıcınız için Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcı sekmeleri önce kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. Görev yöneticisin de İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Chrome

Tarayıcınız arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgi Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz. Güncelleme otomatikman gerçekleşir.
Chrome Tarayıcı güncelleme
Bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz için, Hızlı Güvenli ve ücretsiz bir Web tarayıcı
( Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP 32-bit için ) Google Chrome’u İndirin.

Ayrıca okuyabileceğiniz makaleler :

Chrome Tarayıcıda Hangi Eklentiler Yüklü

Google Chrome Tarayıcı Sürüm Bilgileri

Google Chrome Adobe Flash İçeriğini Artık Kabul Etmiyor

9/20/2015

Google Drive Dokümanlar ile Sesli Yazma Özelliğini Kullanma

Drive Dokümanlar Sesli Yazma Özelliği
Google Drive Dokümanlar ile siz konuşun konuştuklarınız yazıya dökülsün! Bilgisayarınızda Dokümanlarınızı eliniz ile yazmadan mikrofona konuşarak konuştuklarınız otomatik yazıya döküldüğünü düşünün. Bu açıklamaları garip karşılayıp endişe ile okuyabilirsiniz! Peki Blogger, blog’unuzun yazarı ve yöneticisi olarak Google Drive Dokümanları ile bir yazı yazmayı düşünün. Kullanacağınız Yazı Editörünüz de Google Drive, Dokümanlar olsun. Bilgisayarınızın ses çıkışlı mikrofonunu veya kulaklıklı mikrofonunu kullanarak yazı yazmadan sadece konuşarak konuştuklarınızı Drive Dokümanınıza nasıl yazılacağı ile ilgili makaleyi takip ederek sizde yeni teknolojilerden yararlanmayı düşünür müsünüz? Kişisel fikrim ben düşünür ve merak ederdim. Siz de benim gibi meraklı ve hevesli iseniz, Google Drive Dokümanlar ile Sesli Yazma Özelliğinin nasıl kullanılacağını aşağıda adım adım takip edin. NOT: → Bu özellik şu anda yalnızca Chrome tarayıcılarda kullanılabilmektedir.

Drive Dokümanlar ile Sesli Yazma Özelliğinin kullanımı :

1. Bilgisayarınız da dahili veya harici çalışır durumda mikrofon olmalıdır.
2. Google Drive kumanda paneliniz de bir doküman açın.

3. Dokümanlarınız nerede bulunur. Drive → Yeni→ Google Dokümanlar’a tıklayın.
4. Açılan Dokümanlar penceresinde iken, üst menüden sırası ile, Araçlar → Sesle yazma seçeneğine tıklayın.
5. Pop-up açılan mikrofon kutusuna metninizi söylemeye hazır olduğunuzda tıklayın. Veya klavye kısayol tuşlarını kullanın. (Ctrl + Üst Karakter + S (Mac'te Cmd + Üst Karakter + S)
6. Metninizi normal bir ses düzeyinde ve hızda, anlaşılır şekilde söyleyin. Noktalama işareti kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki bölüme bakın.
7. İşiniz bittiğinde tekrar mikrofonu tıklayın. Not: Google Dokümanlar'da sesle yazma yalnızca bilgisayarlarda kullanılabilmekle birlikte, birçok Android ve iOS telefonun ve tabletin, dokümanda kullanabileceğiniz yerleşik mikrofonu vardır. Mobil klavyenizde mikrofon simgesi olup olmadığına bakıp mikrofon simgesini kontrol edin.

Sesle yazarken hataları düzeltme :

Sesinizle yazarken hata yaparsanız, imlecinizi hataya getirip mikrofonu kapatmadan bu hatayı düzeltebilirsiniz. Hatayı düzelttikten sonra, imleci, sesle yazmaya devam etmek istediğiniz yere geri taşıdığınızdan emin olun.

Sesle yazarken noktalama işaretlerini kullanma :

Bir dokümanda metninizi söylerken metninize noktalama işareti eklemek için kullanabileceğiniz çeşitli ifadeler bulunmaktadır.
"Nokta"
"Virgül"
"Ünlem işareti"
"Soru işareti"
"Yeni satır"
"Yeni paragraf"
Not: Bu noktalama işaretleri şu anda yalnızca Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Rusçada desteklenmektedir.

Ayrıca Google Drive ile ilgili Makaleleri de inceleyebilirsiniz.
Google Drive’in henüz yeni olan bu App’sinin ilerleyen zaman içinde daha da gelişip kullanışlı olacağını biliyor ve yeni gelişimleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Sizde konu hakkındaki düşüncelerinizi belirtin.

9/19/2015

Windows 10 Yükleme Medyası Oluşturma


Windows 10 Yükleme Medyası Oluşturma
Windows işletim sisteminizde, Microsoft Windows 10’a yükseltme işlemi bittikten sonra evinizdeki bilgisayarlara veya başka bir bilgisayara Windows 10 yükleyebilmeniz için elinizde bir yükleme medyası bulundurmanız gerekmektedir. Microsoft Windows 10’un resmi sitesinde 32 bit ve 64 bit işletim teknoloji medya aracını kullanarak, USB kurulum diski veya ISO formatın da kurulum dosyasını bir kez bilgisayarınıza indirerek internetinizi defalarca veri indirme için zaman harcamadan kullanmanız mümkündür. Bu makalede Windows 10 yükleme medyası oluşturma aracını nasıl kullanacağınız ile ilgili bilgileri adım adım takip edebilirsiniz.

Windows 10 Kurulum Medyası Oluşturma :

1. Windowd 10 Medya oluşturma Aracını ilgili bağlantıdan bilgisayarınıza indirip dosyanızı açtığınızda iki seçenek karşınıza çıkacak.
2. USB kurulum diski veya DVD’nizi hazırlamak için ikinci seçenek olan “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur”u seçin.
3. Dilinizi Türkçe, Yükleme sürümü Windows 10, Home-Pro, bilgisayarınızda daha önce kurulu olan Windows’unuz hangi sürüm ise o sürümü seçmeniz önemlidir. Örneğin; Windows 8.1/10 Pro kullanıyor iseniz, Windows 10 Pro’yu seçerek lisans ile ilgili sorun yaşamamanız açısından en doğru seçim olacaktır. Mimari, yazan açıklamada işletim sisteminiz 32 bit veya 64 bit mimari, hangisi ise onu seçin.
4. Dil, sürüm ve mimari seçiminden sonra Medya oluşturma ekran seçimi gelecek. Seçimize bağlı olarak USB kurulum diski hazırlayacaksanız, USB Flash sürücüyü seçin. Windows 10 kurulum DVD'si hazırlamak isterseniz ISO dosyasını seçin.
5. Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra USB Flash sürücüyü seçtiyseniz, Windows 10 indiriliyor ve USB sürücünüze yazdırılıyor mesajını, ISO dosyasını seçtiyseniz Windows 10 ISO formatında, bilgisayarınızda belirlediğiniz konuma indiriliyor mesajını göreceksiniz. İndirilen dosyaların DVD'ye veya USB’e yazdırma seçimi sizin tercihinizdir.
Windows işletim sisteminizde, Windows 10’u rezerve ettiğiniz halde halen Windows 10 yükseltmesini yapamayıp, sorun yaşıyorsanız Windows 10 medya oluşturma aracı imdadınıza yetişecektir. Bu defada seçiminiz ilk ekranda iken “Bu bilgisayarı şimdi yükselt”i seçin.
Microsoft Windows 10, geçmiş dönemlerdeki işletim sistemleri arasında en doğru yapılandırma diyebilirim. Bazı eksiklikleri olsa da kısa zamanda yapılan güncellemeler ile bu eksiklikler giderileceğine inanıyorum.

9/18/2015

Blogger Websiteniz için JQuery Resim Soldurma Efek Eklentisi

JQuery Resim Soldurma Efek Eklentisi
Blogger ve Web siteniz ana sayfa ve açılan makale sayfanızdaki yazılarınıza yüklediğiniz ana resimleri soldurup, koyulaştırmaya çekici görünüm vermeye yarayan JQuery Resim Soldurma Efek Eklentisi. Blogger, tema görselliğine önem veren yönetici yazarların, temalarını güzelleştirip zevkle kullanabilecekleri, ayrıca fareye duyarlılık hissi de veren JQuery Resim Soldurma Efek Eklentisini birkaç adımda blog temanızda yapılandırarak görselliğin tadını çıkarabilirsiniz.

JQuery Resim Soldurma Efek Eklentisinin farklı bir versiyonu adnan.guney.com Wordpres sitemde örnek olarak görebileceğiniz gibi şu anda okuduğunuz makale üzerindeki resim üzerine mause yanaştırdığınızda canlı görselin özelliklerini hissedebilirsiniz. NOT: Öncelikle blog’unuzun yedeğini alın.

Blogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuz?

JQuery Resim Soldurma Efek Eklentisinin Kurulumu:

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. ŞablonHTML'yi düzenle ile şablon kodlarını görülür duruma getirin.
3. Kodları eklemeden önce açıklamayı lütfen dikkatli okuyun.
→ jquery min js, ile biten aşağıdaki link şablon kodlarınızda varsa kod içindeki jquery min js satırını silerek kullanın. Bu link kodlaması şablonunuz ( ]]></b:skin> ) etiketinin hemen altında bulunur. Bu linkin şablonda bulunduğu alanın resmini inceleyin.

→ Yukarı anlatın jquery link’i şablonunuzda varsa kod içindeki linki silin.
→ Ayrıca verilen kod içindeki linki silerek, ( ]]></b:skin> ) etiketinin hemen altına aşağıdaki yeni versiyon ve güncel jquery kütüphanesinin linkini ekleyerek farklı eklentiler için defalarca aynı link ekleme problemi yaşamayın. 

Birçok eklenti içinde jquery kütüphanesinin linki vardır. Siz anlatılan şekilde bir kez bahsedilen güncel linki eklediğinizde blog’unuza bir eklenti yüklemek istediğiniz zaman eski versiyon jquery linkini silerek eklentileri yükleyebilirsiniz. Çünkü tek link tüm eklentinizde yeterli olacaktır.
4. ( ]]></b:skin> ) CSS kodlarını yapılandıran etiketin altına bir kez ekleyeceğiniz kod link’i.
<script src='https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.1/jquery.min.js' type='text/javascript'/> 
5. Aşağıda verilen kodları eklemeniz için CTRL+F arama tuşları ile </head> etiketini bulun ve hemen üstüne aşağıdaki kodları yapıştırıp şablon'unuzu kaydedin.
<script src='https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.1/jquery.min.js' type='text/javascript'/>
<script type='text/javascript'>
$(document).ready(function(){
$(".post img").fadeTo("slow", 1.0); // This sets the opacity of the thumbs to fade down to 30% when the page loads
$(".post img").hover(function(){
$(this).fadeTo("slow", 0.5); // This should set the opacity to 100% on hover
},function(){
$(this).fadeTo("slow", 1.0); // This should set the opacity back to 30% on mouseout
});
});
</script>
<script type='text/javascript'>
$(document).ready(function(){
$(".latest_img").fadeTo("slow", 1.0); // This sets the opacity of the thumbs to fade down to 30% when the page loads
$(".latest_img").hover(function(){
$(this).fadeTo("slow", 0.5); // This should set the opacity to 100% on hover
},function(){
$(this).fadeTo("slow", 1.0); // This should set the opacity back to 30% on mouseout
});
});
</script>
6. Şu anda bitirmiş olmalısınız blog temanızı inceleyin. Ayrıca eklediğiniz kodların görselini inceleyin.
Blogger varsayılan ve Blogger özel temanızı özelleştirme konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? Tema Tasarım kategorisindeki makaleleri inceleyerek sorunlarınızı çözün.

9/16/2015

Youtube ve Adsense Onayı Nasıl Alınır

Youtube reklam videolarından nasıl Para kazanabilirim? Youtube ve Adsense onayı nasıl alınır? Youtube Reklam ayarı nasıl yapılır? Youtube iş ortağı programına nasıl katılırım? Google ürünlerinden olan Youtube sitesini kullanarak videolarınızdan ve Adsense reklamlarından gelir sağlayabilirsiniz. Youtube iş ortağı programına katılarak web siteniz de yayımlamış olduğunuz yazılarınız için Adsense reklamları ve Adsense Youtube video reklamları gösterebilmeniz için yapmanız gereken bazı işlemler mevcuttur. 

Dünya genelinde 60 dan fazla ülkede Youtube iş ortaklığı programını başlatdı. Youtube, Türkiye'de artık Adsense reklamını onaylıyor başlıklı yazımda belirttiğim gibi, 13.09.2015 tarihinde Youtube Türkiye için resmi olarak onay verdi. Youtube iş ortağı olabilmeniz için öncelikle Youtube sitesinde telif hakları içermiyen videolarınızın olması gerekiyor. Youtube videolarınız mevcut ise site ayarlarından onay sürecini başlatabilirsiniz.

Youtube kanalınızdan para kazanma özelliğini etkinleştirme :

1. Youtube iş ortağı oldugunuzda kanal videolarınızdan elde edilen gelirden %55 oranında para kazanılır.
2. Kanalınızdan para kazanmak için özellikler sayfası Para kazanma (monetization) bölümünden YouTube İş Ortağı programına katılmak için başvuru yapmanız gerekir.

Kanal uygunluk durumu ve para kazanma özelliğini kontrol etmek için :

1. Sağ üst kısımda profil resminize ve sonra Küçük dişliye (Hesap ayarları) tıklayın.
3. Sol sidebar menüde, Durum ve özelliklerin hemen alt kısmında Para kazanma ismine tıklayın. Para kazanma menüsündeki görüntü resmini inceleyin.
4. Durum ve özelliklerin sağ tarafında açıklamalar sekmesinde Para kazanma ayarlarını görüntüleyin link’ine tıklayın.
5. Açılan pencerede Para Kazanma → Hesap durumu, altında duran mavi butona tıklayın. Sizi karşılayan pencerede Para kazan butonuna tıklayarak hesabınız uygun ve telif hakları içermeyen videolarınız için Youtube videolarından para kazanmayı başlatın.
6. Eklediğiniz videolarda telif hakkı içeren videolar için ünlem işareti, telif hakkı içermeyen videolar için ise yeşil renkli dolar işaretini göreceksiniz. Yeşil renkli dolar simge resmini inceleyin.
7. Hesabınız para kazanma için uygun değilse farklı bir ileti görürsünüz. Para kazanma özelliğinin neden devre dışı bırakılmış olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Adsense hesap onayınız yok ve hemen onay almak istiyor musunuz?

1. Web siteniz için, Adsense onayınız var ise, Adsense İlişkisi kısmından hemen hesaplarınızı bağlayın.
2. Web siteniz için daha önceden Adsense hesap onayı istediniz, onaylanmadı gibi ileti aldı iseniz burada yazılanları uygulayarak yaklaşık 5 saat ile 48 saat içinde onay alabilirsiniz.
3. Daha önce Web siteniz için Adsense hesabınızın mail bilgileri olmadan yeni bir mail ile hesap oluşturun. Bu oluşturacağınız hesap, Youtube videolarında gösterilecek reklam için verilecek onaydır. Adsense hesabınızı bağlamamaktadır. Ancak Youtube video reklamı için onay aldığınızda birbiri ilşkili olarak Adsense içinde onay alacaksınız. Mail hesabınıza YouTube onayı geldiğinde web sitenizi kontrol edin. Hayalet görüntü dediğimiz yazıların altında görülmeyen reklamlarınız başlamış olacak. Ancak şunu da unutmamak gerekir. Adsensenin 1. ve 2. onay süreci olduğu gerçeğini Adsense reklamı için uğraş veren yazarlar çok iyi bilmektedir. Bu nedenle sabırlı olun, telif haklarını çiğnemeyin, alıntı yazınız varsa mutlaka alıntı yaptığınız yazarın yazı içerik sayfasına kaynak belirterek bağlantı linki verin. Alıntı yapılan içerikler için hak sahibi yazar Adsense veya Youtube şikayette bulunduğunda şikayet konusu içerik incelenerek reklamlarınızın askıya alınmasına, ömür boyu kapanmasına neden olabilir. Konu hakkında sorularınız var ise yorum bölümünden belirtebilir, makaleyi arkadaşlarınız ile paylaşabilir, beğenebilirsiniz. Adsense ve Youtube kategorisindeki makalelere de göz atmak isteyebilirsiniz.

9/15/2015

Blogger Pop Up Açılan Pencere Eklentisi

Pop Up Açılan Pencere Eklenti kodları
Web sitenizin kenar sütunları (Sidebar), alt bağlantı (Footer), alanında okuyucularınıza göstermek istediğiniz İleti, Duyuru, Rss Abonelik, vs. gibi mesajları Pup-Up açılır pencere olarak göstermenizi sağlayan eklenti. Web siteniz de, Pop Up Açılın Pencere Eklentisinin amacı okuyucu kitlenizin sitenizin ana sayfasından ayrılmadan hazırlayacağınız İleti, Duyuru, Rss Abonelik gibi mesajları kısa süreli olarak görmesini sağlamaktır. Pop-Up açılır pencere eklentisine verebileceğimiz en iyi örnek, Sosyal paylaşım (Share) eklentileri olabilir.

Eklentinin kurulum ve kullanımı ile ilgili açıklamalara geçmeden önce; makalelerim de yorum yazarak soru soran ve hepsinden önemlisi de yorumları ile değerli fikirler veren +Sevda Şen Ünsev 
hanıma ayrıca çok çok teşekkür ederim. Google, arama sonuçlarında değer ve anlam ifade eden yorumların ilgili bağlantı linklerini kullanarak arama yapan okuyucu kitlesine önerir. Yani basit gibi görülse de yorumlar yazılan makale kadar önemlidir. Kısaca bu işleme SEO (Search Engine Optimization) Arama motoru optimizasyonu diyebilirsiniz. Pop-up açılır pencere eklenti kurulum aşamalarını nasıl uygulayacağız aşağıda adım adım inceleyelim.

Pop Up Açılın Pencere Eklentisinin Kurulumu :

1. Pop Up Açılır Pencere Eklentisini, kenar çubuğu sütunlar (sidebar) veya Alt bağlantı (footer) alanına ekleyebilirsiniz.
2. Aşağıda verilen kodları kopyalayın. Sırası ile YerleşimGadget ekleHTML/JavaScript gadged ismini bulun ve (+) işaretine tıklayarak açıp Zengin metin modun da iken kodları ekleyin. 

Pop Up Açılın Pencere kodları :
<p>
Bu alana mesajınızı yazın. İleti, Duyuru, vs.
</p>

<button onclick="myFunction()">İnceleyin</button>

<script>
function myFunction() {
  window.open("http://guney59.blogspot.com.tr", "_blank", "toolbar=yes, scrollbars=yes, resizable=yes, top=50, left=50, width=400, height=400");
}
</script>

<div style="font-size: 10px;text-align:center;">By <a href="http://guney59.blogspot.com/2015/09/blogger-pop-up-acln-pencere-eklentisi.html"target="_blank"> Guney59 Eklentiyi Al</a></div>

Pop Up Açılın Pencere Eklenti özelleştirme :

1. Bu iletinin olduğu <p>....</p> arasındaki ; Bu alana mesajınızı yazın. İleti, Duyuru, vs.
2. İnceleyin : Yazan kelimeyi istediğiniz bir kelime ile değiştirin. Buton içinde görülecektir.
3. window.open : Etiket'inin hemen yanındaki blog linkimin olduğu yere (/) olmadan Pop-Up pencere içinde görülmesini istediğiniz bağlantı sayfa linkini yazın. Fikir vermesi açısından bu link, Pinterest, Instagram, Bloglovin veya Rss Abone linkiniz olabilir.
4. CSS, Stil yapılandırıcı, top=50, left=50 değerleri açılan pencerenin alt kısıma yakın veya sol üstte açılmasını sağlar. Bu değerler ile oynayarak nerede görülmesini istiyorsanız değişiklik yapabilirsiniz.
5. width=400, height=400 : Pop-Up açılan pencerenin genişlik ve yükseklik ayarlarını düzenler. Daha düşük bir değer ile daha küçük bir pencere elde edebilirsiniz. Yukarıda verilen değerler denenerek en uygun ebatlar verilmiştir. İsterseniz değiştirebilirsiniz.
6. Lütfen alt bağlantı için oluşturduğum linki, emeğe saygı duyuyorsanız silmeyin.
7. Ayrıca açıklama yazı altında veya içinde herhangi bir bağlantı link’i verebilirsiniz. HTML/JavaScript gadged’inizi açın. Sol üstte Zengin Metin yazan isme tıklayarak, HTML’yi Düzenle moduna geçin. Bağlantı vereceğiniz kelime öbeğini yazın. İçerik isminin sağ kısmında 4. seçenek olan bağlantı oluştura tıklayarak yazmış olduğunuz kelime öbeğine açılan link penceresinde iken bağlantı linkini ekleyin. Örnek uygulama resmini inceleyin.

8. b : Kalın, i : italik, T : renkler ile farklı stiller de kullanabilirsiniz.
Pop-Up bağlantı linki
Tema Tasarım kategorisinde, ayrıca okuyabileceğiniz makalelere göz atın.

9/14/2015

YouTube Türkiye’de Adsense Reklamını Artık Onaylıyor

YouTube Türkiye Adsense Reklam Onayı Nasıl Alınır
Google ürünleri arasında yer alan YouTube uzun bir süredir Türkiye de Adsense reklamları için onay vermiyordu. 13.09.2015 tarihinde YouTube Adsense onayını kontrol ettiğimde Türkiye için Adsense reklam onayının verildiğini gördüm. YouTube Adsense onayı ile ilgili açıklama ve uygulamaların biraz uzun sürmesi, zamanın da çok geç olması nedeni ile YouTube Adsense onayının nasıl çalıştığı hakkında henüz bir makale hazırlayamadım. En kısa sürede blog’ların da Adsense onayı almış kullanıcıların, YouTube Adsense reklam onayını nasıl aktifleştirmesi gerektiği ile ilgili açıklamaları, guney59 paylaşım, adnanguney, blogger blog’um ve adnanguney.com Wordpress sitemden takip edip bilgi edinebilirler.
Ayrıca, YouTube kategorisindeki diğer makalelere de göz atabilirsiniz.

9/12/2015

IObit Ashampoo Uninstaller 5 Program Kaldırma Yazılımı

IObit Ashampoo Uninstaller Kaldırma Yazılımı İndir
IObit Ashampoo Uninstaller yazılımı, Windows işletim sisteminizde yüklü ve gereksiz olan programları bilgisayarınızdan sorunsuzca kaldırıp, geride kalan çöp dosyaları da tarayarak yok eden ücretsiz (Free) kaldırma yazılımı. Bilgisayar kullanıcıları işletim sistemine yüklü olan, gereksiz ve kullanılmayan programları Windows'un kendi Program Ekle/Kaldır yazılımı ile silmek istediklerinde silinen programdan arta kalan veri çöplükleri oluşur. Ashampoo Uninstaller 5.06.00 yazılımı, kayıt defterinde (Regedit) arta kalan veri çöplüklerini de bünyesinde var olan güçlü tarama seçeneği ile otomatik silerek bilgisayarınızın daha hızlı ve istikrarlı çalışmasını sağlar. Bu işlem sayesinde bilgisayarınız daha hızlı çalışır.

Program kaldırma veya kayıt defteri temizleme sonrası bilgisayarınızda sorun yaşasanız bile sistemi geri dönüştürmek için, program sizin için otomatik olarak sistem geri yükleme noktası oluşturmakta. Dilediğiniz zaman yedekleri geri yükleyebilirsiniz.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz program dosyalarını kaldırmak istediğinizde bazen zorlanırsınız, hatta kaldıramadığınız zamanlarda olmuştur. IObit Ashampoo Uninstaller yazılımı maus'un sağ tik'ine eklenen güçlü kaldırma seçeneği ile dosya üzerinde iken kaldırma seçeneği inatçı kalkmayan dosyaları da kaldırabilmektedir.

Kurulum aşaması sonrası Ashampoo Uninstaller yazılım dili İngilizce olarak gelmektedir. Ayarlar seçeneğinden kendi dilinizi seçebilir ve arayüz temasını değiştirebilirsiniz.

Kendimin de kullandığı Ashampoo Uninstaller program kaldırma yazılımı tavsiyelerim arasında yer almaktadır. Ashampoo Uninstaller 5.06.00 yazılımını buradan giriş yaparak bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Açılan pencere sağ üst tarafta indirme link’ini göreceksiniz.

Ashampoo Uninstaller Programının yapabildikleri :


 • İstenmeyen programları kolayca ve tamamen kaldırın
 • Gizli verileri kalıcı olarak silin
 • Düzenli kaldırmalar sonrasında atık dosyaları silin
 • %100 temiz bir sistem için gerçek zamanlı yüklemeleri izleyin
 • Yerleşik Registry cleaner ile izler için gelişmiş tarama
 • Diğer program kaldırma yazılımlarının bıraktıgı izleri temizleyin
 • Kurulum hatalarından kaçının
 • Yazılımların, sisteminizde hangi degişiklikleri yaptıklarını ögrenin
 • Gereksiz dosyaları kaldırın
 • İnatçı programları, tarayıcı eklentilerini ve araç çubuklarını kaldırın
 • Windows ortamından önemsiz dosyaları kaldırın
 • Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8/8.1, Windows 10
Artıklardan, araç çubuklarından ve inatçı tarayıcı eklentilerinden bir daha asla rahatsız olmayacaksınız!

9/11/2015

Windows Geri Dönüşüm Kutusunu Görev Çubuğuna Sabitleme

Windows Geri Dönüşüm Kutusunu Sabitleme
Windows işletim sisteminizde kullanmadığınız program, dosya, resim gibi araçları sildiğinizde geri dönüşüm kutusunda birikir. Geri dönüşüm kutusunu çok sık kullananlardan biri iseniz kolayca erişim için görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın masa üstünde bulunan Geri Dönüşüm Kutusunu normal yollar ile görev çubuğuna sabitlemeniz mümkün olmadığından farklı bir yöntem kullanarak Geri Dönüşüm Kutusu için bir Kısayol oluşturulabilir. Bilgisayarınızın, Masa üstün de bulunan Geri Dönüşüm Kutusunun Windows Görev çubuğuna kısa yol oluşturarak nasıl sabitleneceğini adım adım uygulayalım.

Geri Dönüşüm Kutusunun Görev çubuğuna Sabitlenmesi :

1. Masa üstünde boş bir yerde iken Maus’a sağ tıklayın.
2. Menüden, YeniKısayol’a tıklayın.
3. Yeni bir pencere açılacaktır. Pencerede "Öğenin konumunu yazın" kutusuna aşağıdaki satırı kopyalayıp yapıştırın. (Tırnaklar hariç)

"%SystemRoot%\explorer.exe shell:RecycleBinFolder"

Geri Dönüşüm Kutusu kısayol linki
4. Devam etmek için İleriye tıklayın.
5. Hazırladığınız Kısayol için bir isim girin. "Geri Dönüşüm Kutusu" Tamam’a tıklayın.
6. Masa üstüne oluşturduğunuz kısayol dosya üstüne sağ tıklayıp, "Özellikler" açın.
7. Alt satırda üç adet seçenek “Simge değiştir”e tıklayarak açılan pencerede Geri Dönüşüm Kutusunun simgesini seçin.

Geri Dönüşüm Kutu Simgesi
8. Masa üstüne Geri Dönüşüm Kutu simgesinin çıktığını göreceksiniz. Simgenin üzerine sağ tıklayıp "Görev çubuğuna sabitle" seçeneğine tıkladığınızda, Geri Dönüşüm Kutunuz Başlat bölümüne sabitlenecek ve kısayol dosyasını da tutup görev çubuğuna sürükleyin bırakın. Geri Dönüşüm Kutusu, Başlat ve Görev çubuğunda görülmeye başlayacaktır.

9/09/2015

Addtoany Sola ve Sağa Eklenebilir Dikey Yüzer Paylaşım Eklentisi

Addtoany Dikey Yüzer Paylaşım Eklentisi
Addtoany Share sosyal paylaşım eklentilerinden, dikey konumlu, yüzer başlık sosyal paylaşım butonları ile tasarlanmış hem sol hemde sağ tarafa konumlandırılabilen makale paylaşım (Share) eklentisi. Okuyucu kitlenizin beğendiği Blog makalelerinizi kolaylıkla sosyal paylaşım sitelerine gönderebilmesini sağlayacak kurulumu kolay bir eklenti. 

Addtoany Share sosyal paylaşım eklentisini blog’unuza gadged olarak ekleyebilir, paylaşım icon'larını küçültüp büyütebilirsiniz. Eklenti üzerinde yapabilecekleriniz bunlar ile sınırlı değil. Dilerseniz herhangi bir sitenin icon’unu ekleyebilir, blog ana sayfasın da iken dikey uzunluk bölümünde üst orta ve alt kısımda görülmesini sağlayabilirsiniz.

Addtoany Share Dikey Yüzer Paylaşım Butonu eklemenin avantajı nedir?

1. Addtoany Share dikey yüzer paylaşım buton eklentisi blog ana sayfasında her makale altında olmayacağından blog’unuzun açılış yükünü azaltarak daha hızlı açılmasını sağlar.
2. Ana sayfanızda 7 ad. makalenizin olduğunu düşünürseniz her makale altında bulunan JavaScript ve Html kodları tarayıcı tarafından defalarca okunması demektir. Bunun sonucu blog açılış hızı yavaşlayacaktır.
3. Mevcut Ana sayfa açılış hızınızı PageSpeed Insights Test Aracı ile kontrol edebilirsiniz.

4. İçeriğiniz, Devamını Oku butonu ile okunmaya başlandığında paylaşım sağlanacaktır. Bu konudaki düşüncelerinizi sizde paylaşın..

Addtoany Share Dikey Yüzer Paylaşım Buton Kodlarının kullanımı :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.
2. Sırası ile, YerleşimGadged ekleHTML/JavaScript Gadged’i açın ve aşağıda verilen kodları eksiksiz ekleyin.
<div class="a2a_kit a2a_kit_size_32 a2a_floating_style a2a_vertical_style" style="left:0px; top:150px;">
  <a class="a2a_button_facebook"></a>
  <a class="a2a_button_twitter"></a>
  <a class="a2a_button_google_plus"></a>
  <a class="a2a_button_pinterest"></a>
  <a class="a2a_dd" href="http://www.addtoany.com/share_save"></a>
</div>
<script type="text/javascript" src="//static.addtoany.com/menu/page.js"></script> 

Addtoany Share Dikey Yüzer Paylaşım Buton Kodlarını Özelleştirme :

1. kit_size_32 : 32 Rakamı paylaşım butonlarının ebadını belirler. Farklı bir ebat kullanmak isterseniz çekinmeden değiştirip kullanın.
2. left : Sol alana dikey hizalama. Sağ alanda kullanmak isterseniz sağ, ( right ) ile değiştirin.
3. top:150px : Üst, Orta, Alt konumlandırma için dikey paylaşım butonlarını aşağı yukarı götüren sayısal rakamdır. 150 px. rakamını değiştirerek butonun konumunu istediğiniz görünüm ile değiştirin.
4. Mevcut paylaşım butonlarına eklemek istediğiniz farklı bir sosyal paylaşım icon’unu varsa yorum yazarak isteyebilirsiniz.
5. Yeni bir paylaşım icon’u eklemek isterseniz aşağıda örnek verilen link altına veya üstüne verilecek olan linki eklemeniz yeterli olacaktır. Örnek bağlantı linki :

<a class="a2a_button_facebook"></a>

Yukarıda anlatımı yapılan makale ile ilgili yorum yazarak yardım alabilir, ayrıca Addtoany kategorisindeki diğer makalelere de göz atabilirsiniz.

9/05/2015

Chrome Tarayıcı Geliştirici Araçları ile Resim Boyutlandırma

Web site veya Blog’unuzun Ana Sayfasında bulunan Başlık, Sidebar veya Footer bölümlerine resim yerleştirme veya eklentilerin boyutlarını değiştirmek için temanızın genişlik ve yükseklik boyutlarını Chrome tarayıcı geliştirici seçeneği ile çözümleyebilirsiniz. Güvenli hızlı ve istikrarlı çalışan Chrome tarayıcınızın ayarlar modülünde bu uygulamalar mevcuttur. Chrome tarayıcı, Geliştirici Araçları ile medyanızın boyutlarını nasıl değiştirileceği ile ilgili makaleyi takip ederek sizde Geliştirici araçlarını kullanmaya başlamanın zamanı geldi.

Chrome Geliştirici araçları nerededir?

1. Chrome tarayacınız da boş bir sekme açın.
2. Tarayıcı sağ üst kısımda bulunan yatay 3 çizgili sayfa görünümündeki İcon'a tıklayın.
3. Sırası ile, Diğer araçlarGeliştirici araçları ismine tıklayın. Kısayol : (F12)
4. Chrome tarayıcı boş yeni sekmede Geliştici modunu gördünüzü düşünüyorum. Şimdi aynı işlemi Web sitenizi açarak deneyin.
Chrome tarayıcı, Diğer araçlar → Geliştirici araçlar görseli

5. Web sitenizi açın ve F12 tuşuna basın.
Geliştici modünündeki Mercek İcon görseli

6. Açılan geliştirici penceresinde sol başta mercek icon’una tıklayın ve örnek başlık resmi üzerine veya resim olamayabilir temanın boş alanına maus’u götürün.
7. Maus’u götürdüğünüz alanın karardığını ve temanızın başlık kısmının ebatlarının okunduğunu göreceksiniz. Bu rakamları bir yere not alın.
8. Bu yöntemi kullanarak Web sitenizin başlık, sidebar, footer veya farklı alanların ebatlarını öğrenerek resimlerinizi küçük büyük olmadan boyutlandırıp kullanabilirsiniz.
Ayrıca okuyun : Paint.Net 4.06 Ücretsiz Resim EditörüResim Editöri Pixsizer Kullanımı → Resim editörleri ile ilgili diğer Makaleler.