1/31/2016

Blogger Friend Connect İzleyiciler eklenti hesap ayarları

Google Friend Connect İzleyiciler gadget güncellemesinin Ocak 2016 yılında yapılacağını ve bu güncelleme için önemli olan hesap ayarlarının değişmesi gerektiğini belirtmiştim. Blogger kullanıcıları için önemli olan, okuyucu çevreler takibinin yapıldığı bu gadget eklentisinin blogunuzda çalışabilmesi için Blogger ve Google hesaplarınızın değiştirilmesi gerektiğini vurgulamıştım. Blogger ve Google hesap ayarlarının ne olduğunu anlamakta güçlük çeken blog yazarları için altını çizerek, uyarı mahiyetinde tekrar hatırlatmak isterim. Blogunuzu Blogger hesabınız ile kullanıyor iseniz en kısa zamanda Google hesaplarına döndürmeniz gerekmektedir. Blogger okuma listesindeki Blogları yönetmek de bu yeni hesap yapılandırma işlemi sonrasında değişim gösterecekler arasındadır.

Blogger hesabınızı Google hesabı olarak değiştirmezseniz ne olur?

Google Friend Connect İzleyiciler gadget eklenti çalışmalarının Google hesabına aktarılma işlemi sonucunda, tahminen Şubat 2016 ayında başlayacağını düşünürsek izleyici sayınızda eksilmeleri görerek okuyucularınızın sizi terk ettiğini düşüncesi ile arayışlara gireceksiniz. Ne yaparsanız yapın yaşanacak bu durumun tek çözüm yolu Blogger hesabınızı Google hesabınıza döndürmekten başka seçenek olmadığını göreceksiniz.

Yaşayacağınız sorunun çözümü ise, yolun başında iken ve Google Friend Connect İzleyiciler gadget eklentisi için okuyucu kitlenizi kaybetmemek için tüm okuyucularınızı öncelikle Google hesabına geçerek bilgilendirmektir. Hatta bir öneri olarak bu yazımı bloglarınız da yayınlayabilir okuyucularınızı bilgilendirebilirsiniz. Diğer bir önerim ise Google Friend Connect İzleyiciler sorunu bitene kadar blogunuzda Öne çıkan popüler yazılar gadgetini kullanarak bilgilendirme aracı olarak da kullanabilirsiniz.

Blogger hesabından, Google hesabına nasıl geçiş yapılacak?

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Sağ üst kısımda bulunan dişli çark simgesine tıklayın.
Blogger dişli çark ayar simgesi

3. Yukarıda işaretli açıklamalı görsel resimdeki gibi açılan pencere satırındaki, Blogger profiline döndür ismi sizde muhtemelen Google profiline döndür şeklinde görüleceğinden Google profiline döndür seçeneğine tıklayarak Blogger hesaplarınızı Google hesabınız ile eşitleyin.

4. Bu uygulama sırasında sizden bazı onayların isteneceğini unutmayın. Gerekli onaylı verin ve bir daha bu sorunlar ile uğraşmayın. Daha önceden Google profiline döndürmüş iseniz yapmanız gereken hiçbir işlem yoktur.
Şu Anda Blog'da ve Mobil görselleri

Blogger şablon kodlarınızda bazı çalışmaların yapılıp yapılmadığı görmek ve anlamak istiyorsanız, Blogger kumanda panelinizde Şablon ismine tıklayarak daha önce küçük olarak görülen şimdi daha büyük olarak karşınıza çıkacak, Şu Anda Blog'da ve Mobil görsellerine dikkat edin.

1/30/2016

Dinamik Blogger Makale Önizleme Çalışmıyor Çözüm


Dinamik Blogger yazı editörü ile düzenlediğiniz yazınız önizleme ile görülmüyor. Makalenizin son durumunu kontrol edemiyor musunuz? Çözüm! Blogger şablon seçeneklerinden biri olan Dinamik görünümlü blog kullanıyor olabilirsiniz. Öncelikle Blogger’un klasik görünümlü şablonu ile, Dinamik görünümlü şablon kullanımının aynı olamadığını hatırlatmak isterim. Klasik Blogger şablon kullanırken temanıza gadget veya kodlar ile eklediğiniz eklentileri, Dinamik Blogger görünümlü şablona ekleyemezsiniz. 

Hatta gadgetler serisinde yer alan bazı gadgetleri de eklemeniz mümkün olmayabilir. Bu durum Dinanik Blogger görünümlü şablonun çalışmadığı anlamına gelmemektedir. Bu durumun nedeni! Dinamik görünümlü Blogger şablon kodlarının farklı yapılandırılmasından kaynaklanmaktadır.

Blogger’un Dinamik görünümlü teması için basit bir örnek daha vermek gerekirse, blog içi Arama penceresinde herhangi bir kelimeyi aramak istediğinizde, aranacak kelimeyi yazıldıktan sonra enter çekmeden beklemek gerekir. 

Birkaç saniye içinde blog yayınlarınızın sıklığına göre yaklaşık 10 adet yazı başlık linki ve kısa açıklamalar ile pencere içerisinde karşınıza gelecektir. Bu durum Dinamik blog kullanımının en güzel uygulamalarından biridir. Dinamik blog kullanıyorsanız blogunuz da deneme yaparak çıkan sonuçları izleyebilirsiniz.
Dinamik Blogger Arama penceresi

Dinamik Blog Makale Önizleme açılmıyor ne yapabilirsiniz?

Blog yazı editöründe hazırladığınız yazınızın durumunu öğrenmek için önizleme sekmesine tıkladığınızda hareket etmeyen donmuş bir sayfa, dikey çubuğu aşağıya kaydırmaya çalıştığınızda çalışmayan bir dikey çubuk ile karşı karşıya kaldığınızda şunları yapabilirsiniz.

1. Blog yazı editöründe yazmış olduğunuz yazınızı görebilmek için Önizleme butonuna tıklayın.

2. Yeni sekmede açılan yazınızı aşağıya-yukarıya kaydıramazsınız, yazının altını göremezsiniz. Şunu deneyin ; Sol üst kısımda Önizleme bandını göreceksiniz. Önizleme bandına tıklayın. Biraz önce açılmayan yazınız şu anda açılır konuma gelecektir. Yazınızı artık aşağı yukarı kaydırabilir, gerekli kontrolleri yapabilirsiniz.
Dinamik Blogger Önizleme bant görünümü

3. Önizleme yapmak için farklı bir yol da izleyebilirsiniz. Tarayıcı yeni sekmede blogunuzu açın. İşte karşınızda Önizleme yapmaya çalıştığınız ancak göremediğiniz yazınız karşınızda. Şimdi aşağı yukarı kaydırabilir, yazınızı inceleyebilirsiniz.

Dinamik Blogger görünümlü blog hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda, Dinamik Blogger kategorisindeki yazılara göz atabilirsiniz.

1/29/2016

Microsoft Windows Edge Tarayıcıda Yapılan Yenilikler

Microsoft Windows 10 web tarayıcısında, Hangi değişiklikleri yapıldı? Windows 10 Insider Preview yeni yapı geçen hafta kullanıcılara sunuldu. Dünya genelinde büyük bir tarayıcı yarışı devam ediyor. Microsoft'un Edge çalışanları son yenilikler hakkında tam bir açıklama yapmasalar da Edge için yapılan yenilikler çokta kayda değer nitelikte görülmüyor. 

Dünya genellemesinde hız, güvenlik, sadelik ve birçok ürün gamını ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan Google Chrome halen birinciliği elinde tutuyor. Google Chrome tarayıcı özelliklerine herhangi bir isimdeki tarayıcının ulaşabileceğini düşünmek hayal kurmakla eş anlamlı olacaktır. Microsoft Windows 10 Edge çalışanları, web tarayıcısındaki son yapılan yenilikleri ise şu şekilde açıklıyorlar.

Microsoft Windows 10 Edge tarayıcı yenilikleri :

 • Rajkumar Mohanram ve David Rubino Microsoft Edge mühendisleri tarafından yapılan Edge tarayıcı açıklamaları.
 • Geri ve ileri düğmelerine sağ tıklayarak son görüntülenen web sayfalarının listesini gösterebilme.
 • Kilitlenme, takılma ve yavaşlama sorunlarına yönelik onarımlar
 • Favoriler ve okuma listeleri artık eşitleniyor
 • Web bağlantılarına sağ tıklandığında "Hedefi farklı kaydet" seçeneği
 • OneDrive gibi sitelere dosyaları sürükleyip bırakabilme
 • PDF görüntüleyicisine eklenen yeni düğmeler ve sayfa numaraları
 • Edge çalışırken yeni bir Edge penceresi açabilme (örneğin görev çubuğu düğmesine orta tuşla tıklayarak)
 • İndirme tamamlandığında görünen "Klasörü aç" seçeneği
Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre tüm bu değişiklerin gerçekleştirilmesinin kaynağında geri bildirimlerin olduğu gerçeğini vurguluyor. Kısaca Dünyayı yeniden keşfediyorlar herhalde. 

Yıllardır keşfedemediklerini herhalde bundan sonra keşfederek kullanıcılarına hizmet vermeyi düşünen Microsoft araştırmacılarına el sallamaktan başka bir şey aklıma gelmiyor. 

Edge tarayıcıyı seven biri iseniz isteklerinizi web tarayıcısının menüsü altındaki "Geri bildirim gönder" seçeneğini kullanarak Microsoft'a gönderebilirsiniz.

1/28/2016

CCleaner 5.14 Yeni Sürüm Güncellemesi İndir

Bilgisayar Windows işletim sisteminizde bulunan gereksiz çerezler, atık dosyalar ve gereksiz uzantıları temizleyerek, Windows işletim sisteminizi hızlandıran CCleaner 5.14 yeni sürümü. CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere dört farklı bölüm bulunmaktadır. 

Cleaner bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyalar bulunarak kaldırılır.

CCleaner 5.14.5493 yazılımında yapılan değişiklikler :

 • Tarayıcı başlatma yönetimi için yeni Tarayıcı Eklentileri bölümü.
 • Google Chrome ve Opera oturumu temizleme geliştirildi.
 • Geliştirilmiş Disk Analyzer dosya tarama süreci.
 • TeamViewer Geliştirilmiş ve PDF Creator temizliği.
 • Güncelleme durum işleme ve raporlama mimarisi.
 • Güncelleme çeşitli çeviriler.
 • Minor GUI iyileştirmeleri.
 • Küçük hata düzeltmeleri.
Ücretsiz CCleaner proğramını yüklemek için buradan giriş yapabilirsiniz.
Ücretsiz CCleaner proğramını yükle

İlgili Makaleler :

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?

CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

Sistem gereksinimleri :

Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP, 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

1/27/2016

Windows 10 1511 Sürüm 10586.71 İş Derleme Yeni Sürüme Güncellendi

Windows 10’un 1511 sürümü 10586.71 iş derlemesine güncellendi. Windows Update aracılığı ile dağıtımı yapılan güncellemenizi kontrol ederek bilgisayarınızı güncelleyin. Bilgisayarınızın otomatik güncelleme ayarları kapalı ise kontrol edip Windows 10’un sıfırdan kurulumu olan 1511 sürümünü Update güncelleme aracını kullanarak hemen güncellemeye başlayın. Windows 10, yeni sürüme güncelleme yaptığınızda yaşanan birçok sorunlarında yok olup olmadığını gözlemleyin. Yaşadığımız sorunların başında gelen ve en önemli olanı internet problemleriydi. Her geçen gün daha iyi sonuçlar almaya başladığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.

İnternetin sınırlı iletisi ve bağlantı kopmaları yok olarak potansiyel çalışma sağlanmış oldu. Windows’un çalışma hızı ve duyarlı çalışması biraz daha hissedilir olarak düzeltildi. Fark edemediğim, ancak sizin de fark ettiğiniz özellikler varsa paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz. 
Windows 10’un 1511 sürümü 10586.71 iş derlemesine güncellendi

Güncelleme yapmak için, Başlat → Ayarlar → Güncelleştirme ve güvenlik → Güncelleştirmeleri denetle, yolunu izleyerek bilgisayarınızı güncelleyip daima güncel tutmaya çalışın.

Güncelleme aşamasında şöyle bir mesaj göreceksiniz; “ x64 Tabanlı Sistemler için Windows 10 Version 1511 Toplu Güncelleştirme (KB3124262)” bu ileti yüklenmeye başlayacak ve sonraki aşamada bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecek. 

Yapılan güncellemeler hakkında çok bilgi verilmemesi nedeni ile son sürümde neler değiştiği hakkında tam bilgi maalesef mevcut değildir.

Blogger İletişim Formunu CSS Kodları ile Renklendirin

Blogger iletişim formu Pencere Arka plan rengi, Metin rengi, Gönder hover arka plan rengi ve genişlik ayarları CSS kodları ile nasıl değiştirilir? Blogger’un üçüncü taraf geliştiriciler tarafından tasarlanmış, Diğer Gadgetler kategorisinde yer alan İletişim Formunu blogunuzun An sayfasında kullanıyor iseniz CSS kod yardımı ile görselliğini değiştirebilirsiniz.

Blogunuzun başlık, sidebar, footer ve arka planının farklı renklerden oluştuğunu düşünürsek, ekleyeceğiniz iletişim form, bçimini bu renkler ile uyumlu olmasını isteyebilirsiniz. İletişim formunuzu özelleştirmeyi düşünüyor ve bunu nasıl yapacağınızı planlıyor iseniz aşağıda yapılan açıklamaları takip ederek düşüncelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İletişim form demosu.

Blogger iletişim formunu oluşturma :

1. Blogger kumanda panelinize giriş yapın.

2. Sırası ile, Yerleşim → Gadget ekle → Diğer gadgetler → İletişim, gadget, yanındaki (+) iconuna tıklayın ve gadgeti kaydedin.
İletişim form gadgetini ekleme
3. Eklemiş olduğunuz, İletişim gadget eklentinizi sidebar veya footer alanında konumlandırın.

4. İletişim form konumlandırma işlemi bittiğinde aşağıda verilen CSS kodlarını bir metin dosyasına kaydedin.

CSS Kodları :
.contact-form-widget { 
width: 500px; 
max-width: 100%; 
margin: 0 auto; 
padding: 10px; 
background: #E6E7E8; 
color: #000; 
border: 1px solid #656E75; 
box-shadow: 0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.25); 
border-radius: 10px; 
}
.contact-form-name, .contact-form-email, .contact-form-email-message { 
width: 100%; 
max-width: 100%; 
margin-bottom: 10px; 
}
.contact-form-button-submit { 
border-color: #656E75; 
background: #E6E7E8; 
color: #000; 
width: 20%; 
max-width: 20%; 
margin-bottom: 10px; 
}
.contact-form-button-submit:hover{ 
background: #679EC9; 
color: #ffffff; 
border: 1px solid #FAFAFA; 
} 

Blogger şablona kodları ekleme :

1. Öncelikle blog şablon yedeğinizi alın.

2. Yukarıda hazırlamış olduğunuz iletişim formunun güzel görülmesini sağlayan CSS Stil kodlarımızın düzenlesine geçerek uygulamaya başlayalım. Sırası ile adımları takip edin.

→ Şablon → HTML’yi Düzenle yolunu takip ederek, CTRL+F klavye kısa yol aramasını kullanarak şu etiketi aratın (</b:skin>) ve bulduğunuz bu etiketin sol kısımdaki ok işaretine tıklayarak genişletin. Sağ tarafta dikey çubuğu aşağıya doğru ilerleterek turuncu renginde olan arattığınız etiketi bulun.
Not: Bulacağınız etiket “google-analytics” linkinin hemen üstünde yer almaktadır.
                                     Turuncu renk ile belirtilmiş etiketinizin görünümü
3. Bulduğunuz bu etiketin hemen üst satırına verilen CSS Stik kodlarını ekleyin ve şablonu kaydedin. Şablondan çıkmadan kodlar içinde yapabileceğiniz özelleştirmeleri takip edin.
İletişim formu önceki ve sonraki görünümü

İletişim formu CSS kodlarının özelleştirilmesi :

1. width: 300px; Genişlik ayarı kullanılan alana göre özelleştirin.

2. background: #E6E7E8; Pencere arka plan rengi. Temanızın özelliğine göre istediğiniz onaltılık renkler ile değiştirin.

3. color: #000; Metin rengi görülmesini istediğiniz renk ile değişin. (Ad, E-Posta, Mesaj)

4. border: 1px solid #656E75; Pencere dış sınır çizgi kalınlığı (1Px) değerini 2 yaparak daha kalın bir sınır elde edersiniz. Solid’in hemen yanındaki (#656E75) renk kodunu değiştirerek kullanmak istediğiniz rengi belirleyin. (Mavi, Pembe, Turuncu, Kırmızı gibi)

5. border-radius: 10px; Pencere sınır çizgisi köşelerini yuvarlak gösteren etiket. Sayıyı düşürebilir çıkarabilirsiniz.

6. .contact-form-button-submit : Gönder yazı ayarları, Alt kısımdaki ;

background: #E6E7E8; Görülen mevcut renk kodu istediğiniz bir renk ile değişin. Hemen alt kısımda;

color: #000; Gönder yazı rengini değiştirmektedir.

7. contact-form-button-submit:hover : Hover İsminden de anlayacağınız gibi, maus Gönder isminin üzerine geldiğinde mevcut arka plan rengini değiştirmektedir.

background: #679EC9; ve metin rengini color: #ffffff; istediğiniz renk ile değişin.

8. border: 1px solid #FAFAFA; Gönder pencere dış sınır çizgi kalınlığı (1Px) değerini 2 yaparak daha kalın bir sınır elde edersiniz. Solid’in hemen yanındaki (#FAFAFA) renk kodunu değiştirerek kullanmak istediğiniz rengi belirleyin. (Mavi, Pembe, Turuncu, Kırmızı gibi)

9. .contact-form-button-submit : Etiketinde bulunan, width: 20%; ve max-width: 20%; Gönder penceresini genişleten bir değerdir. her iki % de değerini küçültüp, büyüterek konumunu düzenleyebilirsiniz.

NOT: Blogger, üçüncü taraf Geliştiriciler Tarafından eklenen bazi gadget'ler HTTPS ile uyumlu olmayabilir ayrıca CSS kodları da çalışmayabilir. Daha Fazla Bilgi bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca okuyabileceğiniz diğer makaleler :

Blogger Sabit Sayfa İle İletişim Formu Oluşturma

Blogger İletişim Form Gadget’i İle İletişim Formu Düzenleme

1/26/2016

Facebook Like Page Plugin Nasıl Eklenir

Blogger, Sidebar, Footer, alt bilgi alanında kullanabileceğiniz “Facebook like page box Plugin” Facebook sayfa beğenme kutusu nasıl eklenir? Blogger gadget eklentileriniz içinde eskiden kalma Facebook sayfa beğenme kutusunu kullanıyorsanız eklentinizin yok olmaması için çok dikkat edin. Veya olası yanlışlıkla beğeni kutusunu silerseniz tekrar nasıl eklemeniz gerektiği ile ilgili açıklamaları okuyarak eklentinizi yeniden kurun. 

Blogunuza eskiden eklediğiniz Fecebook sayfa beğenme kutu kodları iframe kodlarından oluşmaktadır. Facebook sitesinde yapılan birçok değişikler sonucu artık iframe kodları kullanılmıyor. İframe kodları yerine artık JavaScript SDK ve html kodları kullanılmakta.

Bu yazımda, acemi blogger kullanıcılarının dahi çok basit şekilde kurabileceği Fecebook sayfa beğenme kutu kodlarının bloggera nasıl ekleneceğini kısaca anlatıp, bu anlatımı da pekiştirmek için kısa bir tanıtım videosu ekleyeceğim. 

Görsel olarak izleyeceğiniz video da sesli anlatım olmayacak. Facebook sayfa beğenme eklentisinin bu kadar kolay kurulabildiğini videoyu izlediğinizde sizde anlayabileceksiniz. İlgili makale ve YouTube video açıklamaları hoşunuza gitti ise beğenmeyi, yorum yazmayı, abone olmayı unutmayın.

Facebook Like Page Plugin eklenti uygulamaları :

1. Facebook zaman tünelinize giriş yaptığınızdan emin olun.

2. Facebook Like Page Plugin eklentisini düzenlemek için Fecebook Developers sayfasına buradan giriş yapın.

3. Eklentide kullanacağınız sayfanızı açın ve sayfa İd’nizi alın. Facebook sayfa İd nasıl alınacak örnekte inceleyin. Kendime ait facebook sayfa linkim ;

https://www.facebook.com/samsunmusikicemiyeti/

4. Bu linkin sonundaki kısım sayfa İd ekinizdir. Yani örnek,

samsunmusikicemiyeti/

5. Sayfa linkinizi aldı iseniz facebook Develepors sayfasına gidin şu bilgileri ekleyin.

Facebook Page URL : Facebook sayfa linkinizi ekleyin.

Tabs : Sekmeler anlamına gelen “Tabs” penceresinde 3 adet seçenek mevcuttur. Timeline, Messages, Events, bu seçenekler farklı görünümlerde kullanmanızı sağlamaktadır. Herbirini bu pencereye yazarak alt kısımda ne olduğunu görsel olarak inceleyin ve beğendiğinizi kullanın. Sade kullanım için pencere içini boş bırakın.

Width : Genişlik ayarı

Height : Yükseklik ayarı

Use Small Header : Sayfa başlığını daha küçük göstermek için seçenek.

Hide Cover Photo : Başlıktaki kapak resimleri gizleme seçeneği.

Adapt to plugin container width : Eklentinin gadget içine sığması için seçenek.

Show Friend's Faces : Arkadaşlarının profil yüzlerini göstermek için seçenek

Ben kendime göre bir format seçtim ve size örnek olması için hangi seçeneklerin seçildiğini aşağıdaki resimden görebilirsiniz.


Facebook eklenti penceresinin yapılandırılması
6. Yukarıdaki ayarları yaptı iseniz “Get Code” ismine tıklayarak kodların alınacağı pop-up pencere konumuma getirin. 

7. Aldığınız kodları, bir metin dosyasına yapıştırın.

8. Blogger kumanda paneline giriş yapın, sırası ile, Yerleşim → Gadget ekle → Html/JavaScript, gadgetine biraz önce metin dosyasına eklediğiniz kodları kopyalayın ve gadget içine yapıştırıp kaydedin.

9. Facebook sayfa beğenme eklenti gadgetini, görülmesini istediğiniz alana sürükleyin bırakın ve blogu kaydederek yaptığınız işlemin sonucu inceleyin.

10. Kodlar içinde verilen Genişlik ve Yükseklik ayarlarını blog temanızın ebatlarına göre gerekirse düzenleme yapabilirsiniz.

Facebook sayfa beğenme eklenti kodları nasıl eklenecek? İlgili YouTube videosunu izleyin.

1/25/2016

Wget Nedir Wget Komutları Nelerdir?

Wget Nedir ?

Gnu Wget (veya sadece Wget, eskiden Geturl), içerik web sunucularında kullanılır ve gnu Projesi’nin bir parçası bir bilgisayar programıdır. Onun adı World Wide Web’den türetilmiştir ve adını bu isimlerden almıştır. Via http, https, bağlantılarının ve ftp protokollerinin indirilmesini desteklemektedir.

wget, Linux/UNIX komut satırı dosya indirme aracıdır. wget; non-interactive*, Web üzerinden dosyaları indirebileceğiniz ücretsiz bir araçtır. (*non-interactive: sisteme kullanıcı girişi yapılmamış bile olsa arka planda çalışabilir) HTTP, HTTPS ve FTP destekler.

Özellikleri :

Yinelemeli indirme, dönüşüm yerel html, proxy desteği ve çok daha fazlasını çevrimdışı görüntülemek için bağlantılar içerir. Unix kullanıcıları ve dağıtımları arasındaki geniş kullanımı ile en büyük gnu/Linux tabanlı dağıtımlar arasında popülerlik patlaması yapmıştır ve 1996 yılında ortaya çıkmıştır.
Wget herhangi bir Unix sistem üzerine kolayca yüklenebilir ve birçok ortama taşınabilir C’de yazılmış Microsoft Windows, Mac os x, OpenVMS, MorphOS dâhil yada AmigaOS.GNU wget, Linux altıdaki internetten dosya veya dizin indirmek için kullanılan çok pratik bir araçtır WGET’deki birçok parametre sayesinde hertürlü indirme yöntemini uygulamak mümkündür. Yukarıda wget nedir anlatmaya çalıştık. Şimdi de wget nasıl kullanılır inceleyelim.

Test 1: Tekil Dosyayı İndirme

wget http://releases.ubuntu.com/12.04/ubuntu-12.04.5-desktop-i386.iso

Yukarıda wget dosyalinki şeklinde kulandığımız komut ile linkteki dosyayı indirmiş olduk. wget’in en basit kullanımı bu.

Test 2: Yarıda Kalan İndirme İşlemlerini Devam Ettirme

İnternetiniz kesilebilir. İndirme işlemi yarıda kalmıştır. “-c” seçeneğini wget’e ekleyerek yarıda kalan indirme işlemini devam ettirebiliriz.wget -c http://releases.ubuntu.com/12.04/ubuntu-12.04.5-desktop-i386.iso

Test 3: İndirme Hızını Sınırlama

wget’i tek başına kullandığınızda tüm internetinizi sömürecektir. Bu da indirme işlemi bitene kadar interneti kullanmanızı zora sokabilir. “—limit-rate” seçeneğini kullanarak indirme işlemini belli bir hızda gerçekleştirebilirsiniz.wget —limit-rate=100k http://releases.ubuntu.com/12.04/ubuntu-12.04.5-desktop-i386.iso

Test 4: Birden Fazla Linki Tek Komutta İndirme

Birden fazla link var ve tek tek uğraşmak istemiyorsanız “-i” seçeneği yardımcı olacaktır.

Öncelikle bir metin belgesine alt alta gelecek şekilde linkleri sıralayın. Belgenin ismini de indirilecekler.txt yapalım. (Siz başka isimler verebilirsiniz.) wget -i indirilecekler.txt

Test 5: Bir İnternet Sitesini (Yerelden Görüntülemek İçin) İndirme

Öncelikle Ev dizininde siteadi şeklinde bir dizin oluşturun. Aşağıdaki komutta verilen koyu yerleri size göre değiştirin.wget —mirror -p —convert-links -P ./siteadi sitelinki

Yukarıdaki komuta “—reject=png” seçeneğini ekleyerek .png uzantısına sahip resimleri indirmemiş olursunuz. png yerine başka uzantıları ekleyebilirsiniz.

Test 6: Şifre Korumalı Sitelerden Dosya İndirme

wget —ftp-user=kullanıcıadı —ftp-password=şifre indirilecek dosya linki

Yukarıda komut ile bir FTP sitesinden kullanıcı adı ve şifreye sahipsek dosyaları indirebiliriz. (Komutta verilen koyu yerleri size göre değiştirin.)

Evet arkadaşlar Wget nedir nasıl komutlarını kullanırız bu makalemizde sizlere kısaca göstermeye çalıştık. Konu derin olduğun olduğu için takıldığınız konular hakkında yazı altına yorum yazarak bizden gerekli yardımı alabilirsiniz.

Yazar Hakkında : Bu yazı networkdizayn.com tarafından yazılmıştır. 

1/24/2016

Google Chrome 48.0.2564.82 m Tarayıcı Sürümü Güncellendi

Google Chrome Sürümü Güncellemesi
Google, Chrome 48.0.2564.82 m tarayıcı yeni sürümü güncellendi. Google Chrome tarayıcınız otomatik olarak kendini güncellemektedir. Güncelleme bilgilerinizi kontrol ederek güncellemenin olup, olmadığını kontrol edin. Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google, Chrome Tarayıcınız için Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcı sekmeleri önce kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. Görev yöneticisin de İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 
Chrome Tarayıcı Alternatif Sürüm bilgileri
Chrome Tarayıcınız arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgi Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz.

Google Chrome 48 tarayıcı sürümü hakkında bilgiler :

Google Chrome tarayıcı 48 ve diğer sürümler hakkında en doğru haberleri alıp neler yapıldığını aşağıda verilen bağlantıyı açarak resmi sitesinden doğru olanı okuyabilirsiniz. Taraflı, hiçbir araştırma yapmadan yazılan kişisel düşüncelere (çakma) bakmadan gerçek bilgileri Google Chrome’un resmi bloglarından okuyun.

1. Chrome resmi blogu : Cast Present, özel bildirim düğmeleri ve ağ tahmini: Krom 48 Beta

2. Chrome ; Kararlı Kanal Güncelleme

Bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz için, Hızlı Güvenli ve ücretsiz bir Web tarayıcı

( Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP 32-bit için ) Google Chrome’u İndirin.
Google Chrome 48 tarayıcı sürümü

1/22/2016

Blogger Ana Sayfa Footer Alt Bilgi İlgili Mesajlar Eklentisi

Blogger, Ana sayfa alt bilgi Footer üzerinde diğer yazılarınıza etiketleriniz ile bağlantı veren popüler yazılar benzeri Benzer Mesajlar Eklentisi. Blog makaleleriniz altında Related posts İlgili mesajlar, Bunlarda hoşunuza gidebilir, benzeri en sevdiğiniz yazılarınıza eklediğiniz etiketleri kullanarak oluşturabileceğiniz ilgili mesajlar Related posts gadget eklentisi. Related posts gadget eklentisini blogunuza kurduktan sonra istediğiniz zaman yazı etiketlerinizi değiştirerek farklı makalelerinizi gösterebilirsiniz. 

Etiketlerden oluşan, popüler yazılar benzeri eklenti penceresinde görülebilen özellikler ise, makale yazı resmi, makale yazı başlık linki, yazı açıklaması ve daha fazla bilgi edin.. açıklamalarından oluşmaktadır. 

Hiçbir yerde bulamayacağınız bu eklenti hakkındaki açıklamaları aşağıda takip ederek blogunuza ekleyebilirsiniz. Aklınıza hemen şu soru gelebilir! Bu eklenti blogunuzdaki yazıları nereden buluyor? Eklenti içindeki kodlama blogunuzdaki RSS makale akışındaki tüm yazıları çekerek ilgili eklenti içine aktarıyor cevabı herhalde yeterli olacaktır.

Blogunuzda mevcut olan Popüler yayınlar eklentisi ile istediğimiz tüm yayınları göstermeniz mümkün değildir.

Popüler yayınlar eklentisinin en çok okunan yazıları göstermesi düşüncesinden hareket ederek, yazılarımıza atadığımız etiketlerimiz de Popüler yayınlar gibi gösterilebilir fikri ile bu yazı düzenlenmiştir.

Etiketlerinizden oluşan, Benzer yazılar eklentisi ile, resim boyutu, yazı uzunluğu, genişliğini, yazı satır sayısını, değiştirerek yayınlarınızı gösterebileceksiniz.

İlgili yazılar benzeri Etiket Yayın Eklenti kodları, Html/JavaScript Gadget’ine kurulmakta olup, yazınıza atadığınız etiketinize bağlı olan tüm son yazılar görülmektedir.

İlgili yazılar benzeri Etiket Yayın Eklenti
Bu yöntem ile blog ana sayfanızda görülmeyen birçok yazınızı öne çıkarıp okuyucu kitlenizi arttırabilirsiniz.

Benzer makaleler Etiket Yayın Eklenti kurulum uygulaması :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Sırası ile Yerleşim → Gadged ekle → Html/JavaScript Gadged’ini bularak aşağıdaki kodları eklemeden önce, bir metin dosyasına yapıştırın.

3. İlgili alanları aşağıda açıklanan şekilde yapılandırarak gadgetinize ekleyin.
<link rel="stylesheet" type="text/css" scoped="scoped" href="http://blogger-json-experiment.googlecode.com/svn/resources/multi-feed/multi-feed.min.css"/>
<style type="text/css" scoped="scoped">
/* Custom CSS */
.list-entries {
 margin:5px;
 width:240px; /* Label widget */
 float:left;
 font-size:11px;
}
</style>

<div id="feed-list-container"></div>
<div style="clear:both;"></div>

<script type="text/javascript">
var multiFeed = {
  feedsUri: [    
    {
      name: "Blog ipuçları",
      url: "https://adnanguneyarsivi.blogspot.com",
      tag: "Blog%20ipuçları"
    },
    {
      name: "Web araçları",
      url: "https://adnanguneyarsivi.blogspot.com",
      tag: "Web%20araçları"
    },
    {
      name: "Eklentiler",
      url: "https://adnanguneyarsivi.blogspot.com",
      tag: "Eklentiler"
    },
    {
      name: "Seo",
      url: "https://adnanguneyarsivi.blogspot.com",
      tag: "Seo"
    }
  ],
  numPost: 1,
  showThumbnail: true,
  showSummary: true,
  summaryLength: 70,
  titleLength: "auto",
  thumbSize: 72,
  containerId: "feed-list-container",
  readMore: {
    text: "Daha fazla bilgi edin..",
    endParam: "?max-results=10"
  }
};
</script>
<script type="text/javascript" src="http://blogger-json-experiment.googlecode.com/svn/resources/multi-feed/multi-feed.min.js"></script>
<div style="font-size:9px;text-align: center;">By <a href="http://guney59.blogspot.com/2016/01/blogger-populer-yaynlar-benzeri-populer.html"target="_blank"> Adnan Güney Gadgeti Al</a></div> 

Popüler Etiket Yayın Eklenti kodlarını Özelleştirme :

width: 300 px, Temanızın genişliğine göre değeri değiştirin.

font-size : 11px, Yazı büyüklüğünü buradan değiştirin.

name : "Blog ipuçları" : Etiket başlık ismi.

url : https://adnanguneyarsivi.blogspot.com, Url. kısmına kendi blog linkinizi girin. Blogunuzda Https koruması etkinleştirilmiş ise (s) harfini girmeyi unutmayın.

tag : Göstermek istediğiniz etiket kısmına kendi blog etiketlerinizi girin. Not: Etiketinizi tarayıcıdan almaya bakın. Örnek : ( Blog%20ipuçları )

numPost : 4, Alt alta kaç adet yazınız görülmesini istiyorsanız rakamı belirleyin.

summaryLength: 80 Yazı uzunluğunu kendinize göre belirleyin.

thumbSize: 72 Resim büyüklüğünü kendinize göre belirleyin veya bu şekilde kullanın.

Daha fazla bilgi edin.. : Farklı bir isim girebilirsiniz.

max-results=10 Alt sekme başlığına tıklandığında kaç ad. yazınız görülmesini istiyorsanız rakamı değiştirebilirsiniz.

showSummary : true : Link altında açıklama yazılarını göstermek istemiyorsanız, true ismini false olarak değiştirin.

showThumbnail: true Resimleri göstermek istemiyorsanız, true ismini false olarak değiştirin. Kodlar içinde açıklama yapılan yerler mavi ile renklendirilmiştir. Eklenti hakkında sorun yaşıyorsanız yorum yazarak sorunuzu belirtip yardım alabilirsiniz.

NOT: Popüler Etiket Yayın Eklenti kodlarını kullanıyor, emeğe saygı duyuyorsanız lütfen alt bağlantı linkini silmeyin.


Eklentiyi adnanguneyarsivi Blogumun alt bilgilerinden Canlı izleyebilirsiniz.

1/21/2016

Chrome Tarayıcınızdaki Kayıtlı Şifreler Nerededir

Google Chrome tarayıcınızda Şifre ve Web forumlarını otomatik kaydet seçeneğini kullanıyorsanız şifrenizin nerede bulunduğunu öğrenin. Google Chrome tarayıcı hızlı, güvenli ve birçok şifreleme teknolojisini kullanarak kullanıcılarına hizmet vermektedir. Ancak Google’un güvenli şifreleme teknolojisini kullanıyorsanız sizin de şifre girerken gereken özeni göstererek güçlü şifre oluşturmanız gerekmektedir.

Birçok şifrenin deşiffre edilmesinin nedeni basit ve alışkanlık haline gelen, doğum günü, yaş ve benzeri şifrelerden kaynaklanmaktadır. Güçlü bir şifre, unutulmaması gereken harf, rakam ve karakterlerden oluşturulmalıdır. 

Bilgisayarınıza format atmış olsanız bile, Google Chrome tarayıcınızı kurduğunuzda daha önceden şifre kaydet seçeneği kullanılıyorsa, şifrelerinizi aramanıza gerek duymayacağınız bir özelliğe sahiptir. 

Tüm yer imleri, uzantılar ve şifreleriniz sadece Google ve Chrome tarayıcı hesabınıza giriş yaptığınızda senkronizasyon edilerek tüm hesaplarınızı yeniden kurmadan, aramadan ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca Web site girişi için unuttuğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi Google hesabı ile giriş yapıp kullanıcı adı ve göz iconu sayesinde görebilirsiniz. Google Chrome şifreleriniz nerededir? Chrome şifrelere nasıl ulaşabilirsiniz? Aşağıdaki açıklamalardan öğrenebilirsiniz.

Google Chrome tarayıcı şifre özellikleri :

1. Chrome tarayıcı sağ üsteki yatay üç çizgiye tıklayarak Ayarları açın.

2. Gelişmiş ayarlara tıklayın → Dikey çubuğu aşağıya kaydırarak, Şifreler ve Forumlar ismini bulun. 


Şifreler ve Forumlar
3. Web şifremi kaydetmeyi öner ismin yanındaki, Şifreleri yönet mavi linke tıklayarak kayıtlı şifrelerinizi görebilir, bunlardan istemediklerinizi yan taraftaki (X) işaretine tıklayarak silebilirsiniz.

4. Pencerenin en alt kısmında mavi linkten oluşan, “passwords.google.com bağlantısını kullanarak, şifrelerinize her cihazdan erişin” linke tıklayın.

5. Yeni pencere açılacak ve Google hesabınıza girmeniz istenecektir. Google hesabınıza giriş yapın.

6. Google hesabınıza girdiğinizde, Kayıtlı şifreleri göreceksiniz. Bu seçeneklerde, Uygulamalar ve Siteler, Kullanıcı Adı, Şifre bilgileri mevcuttur. 

Web site girişi için unuttuğunuz bir bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda kayıt bilgilerini görebilir yan tarafta bulunan Göz iconuna tıklayarak da kayıt olduğunuz şifrenizi görme şansını yakalayabilirsiniz.
Göz iconu şifre bilgi ekranı

1/20/2016

Webmaster Yeni Google Web Yöneticileri Site Güncellemesi


Google Webmaster Tools 19 Ocak 2016 tarihinde Web yönetici araçları site giriş arayüzünün 2016 yılı yeni versiyon güncellemesi. Web yönetici araçlarına çok sık giriş yapmıyorsanız, 2016 yılı Google Web Yöneticileri Site arayüzünü görmek için ziyaret edin. 

Google Web Yöneticileri Site arayüzüne giriş yaparak menü çubuğunda bulunan, Ana sayfa, Destek, Öğrenin, Bağlanın, kategorilerindeki yenilikleri inceleyin. 
Google Web Yöneticileri Site arayüzü
Google Webmaster Tools, Google Web Yöneticileri yeni site arayüzünde kullanmayı düşündüğünüz birçok araç bir araya toplanarak kullanıcıların hizmetine sunulmuş. 

2016 yılı için tasarımı değiştirilen Yeni Google Web Yöneticileri Site Güncellemesini görmek için bağlantı linkinden giriş yaparak Webmaster Tools’u tanımlayın.

1/19/2016

Wix Sitenize Bunlarda İlginizi Çekebilir Eklentisi Ekleme

Wix ücretsiz sitenize Bunlarda ilginizi çekebilir, Related Posts, Benzer yazılar, İlgili mesajlar eklentisi nasıl eklenir? Wix ücretsiz sitenizde oluşturduğunuz yazılarınız altında Related Posts, Benzer yazılar, İlgili mesajlar eklentisi, web site okuyucu kitlenize alternatif yazılarınızı öneren bir uygulamadır. 

Ücretsiz site araçlarından olan Wix sitesi ile bir site kurduğunuz da yazılarınız altında bir yorum pencere aracının olması çok doğal bir istektir. Modüler sistem ile çalışan Wix ücretsiz site oluşturucu birbirinden farklı araçlar ile Benzer yazılar veya alternatif uygulamaları nasıl ekleyebileceğinizi aşağıdaki açıklamalarda bulabilirsiniz.

Wix sitenizde Related Posts, Posts List Günlük listesi oluşturma :

1. Wix sitesine giriş yapın.

2. Benzer yazıları, ekleyeceğiniz makalenizi açık konuma getirin. (Ön izlemeye tıklayın → Makale, Devamı oku ismine tıklayarak yazı sayfanızı açın.

3.Makale sayfanızı aşağıya doğru kaydırarak, Benzer yazıları ekleyeceğiniz konuma getirin.

4. Editör kullanım modülünde iken, sol taraftaki menüden ikinci buton, “Add” Eklemek anlamına gelen isme tıklayın.

5. Açılan pencere menüsünde iken Blog, ismine tıklayın ve sağ taraftaki pencereyi aşağıya doğru kaydırarak, “Posts List” Günlük listesi, uygulamasını gördüğünüzde Widgete tıklayın.


“Add” Blog, Blog element ekle,  Posts List Günlük listesi görünümü

Posts List, Günlük listesi, uygulama ayarları :

1. Eklemiş olduğunuz widget büyük ihtimal ile dikey birkaç yazınızı gösteren uygulamadan ibaret. Şimdi bu eklentiyi yapılandırıp nasıl yatay konuma getireceğiz ve makale sayısını ayarlayacağız bunları göreceğiz.

2. Widget üzerinde, “Manage Post” Mesajları yönet, “Layouts” Düzenleri, “Desing” Ayarları ve “Help” Yardım, isimlerini göreceksiniz. Anlatılanları kafanızda canlandırmak için aşağıdaki resmi inceleyin.
Posts List widget ayarları
Posts List, Günlük listesi widget görünümü
3. Yukarıda incelediğiniz resimde dikdörtgen mavi çerçeve sınır çizgilerinin kısa kenar ortasındaki nokta işaretinden tutup genişletin. Her iki nokta ile genişliği üst yazıdaki mavi renkli görülecek sınır alanına doğru uzatın ve sınır alanında, mavi rengin birleştiği anda uzatma işini bırakın. Şu anda görünüm pozisyonunu ayarlamış olacaksınız.

4. “Manage Post” Mesajları yönet : Yazı altında görülmesini istediğiniz yazı etiket ve kategori seçimi için makaleleri göstermektedir. Ancak biz hepsini kullanacağımızdan bu ayarları ellemeyeceğiz.

“Settings” Ayarlar : Tıklayın, açılan pencerede yan dikey çubuğu aşağıya doğru kaydırın ve Mesajların maksimum sayısını temanızın genişliğine göre 4 ad olarak yatay çubuğu ileri geri getirerek düzenleyin. 
Mesajların maksimum sayısını temanıza göre belirleme

Yatay kaydırma ve Yazı başlık sayısını belirleme :

Yatay kaydırma : Dikey çubuğu aşağıya doğru indirin. Widgetin yatay ve dikey konumu için yan taraftaki ok işaretine tıklayarak düzenleyin.

Yazı başlık sayısını ayarlama : Max 150 karakter olarak otomatik gelmektedir. İsterseniz ayarlayabilirsiniz. 150 karakter bir SEO yapılandırmasıdır. Tavsiyem olduğu gibi kullanmanız yönündedir.

Benzer yazılar Yatay-Dikey, Yazı başlık karakter ayarı
“Layouts” Düzenleri ayarı : Tıklayın, 4 adet seçenek göreceksiniz. Görünüm ayarı : Yan yana resimlerin görülmesini istediğimizden ilk şekli seçin.

Yazıların solda yada sağda görülmesi: Bir alt seçenek 2 adet olup yazıların sol veya sağda görülmesi sağlamaktadır.

Sütun sayısı : Daha önce 4 adet olarak belirlemiştik. Temanıza göre değişebilirsiniz.

Satır sayısı : Resim ve başlıktan oluşan widgetinize bir alt widget eklemek isterseniz üsteki widget gibi bir satır daha ekleyecektir. Sade görünmesi için 1 sayısı yeterli olacaktır.

Wix Widget ayarları

Widget görünüm ayarları görselini inceleyin
“Desing” Tasarım Ayarları : Widgetinizde görülmesini istediğiniz ayarları belirlemektedir. Bunlar, Başlık, Resim ve Tarih bilgileridir. Görülmesini istediğiniz seçenekleri belirleyin. 
Başlık, Resim ve Tarih bilgi ayar görünümü
Ayarlarınız bittiğinde, tüm yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Ayrıca modüller arasında gezinme yaparak birçok farklı eklentiyi de ekleyebilirsiniz.

Ayrıca Wix ile oluşturulmuş siteyi inceleyebilir, Wix kategorisindeki diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

1/18/2016

Blogger Footer Atıf Attribution Gadget İçeriğini Değiştirme

Blogger Footer alt bilgi Atıf gadgeti 2013 senesinde faaliyete geçti. Attribution ismi ile de tanınan atıf Gadget içerik bilgilerini değiştirebilirsiniz. Blogger atıf gadetinin diğer görevi de Blogger’a backling vermektir. Ancak bizde Blogger bacling uygulamasını yok etmeden Atıf gadgetini istediğimiz gibi yapılandırabiliriz. Blogger’un ister varsayılan teması, isterse özel tasarım temasını kullanın. Her iki şekilde de uygulamayı istediğiniz formata çevirebilirsiniz.

Blogger’un mevcut atıf gadgetini değiştirmeden “Blog İsmini Atıf Gadgetinde Link Olarak Kullanma” kullanabilir veya tüm gadgeti silerek kendi oluşturacağınız bilgileri nasıl kullanacağınızı aşağıdaki açıklamalardan takip edebilirsiniz.

Blogger Atıf gadgeti sabit taşınamıyor ise çözüm :

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın.

2. Footer alt bilgi Atıf gadgetinin sol baş kısmında dikey noktalı siyah bant var mı kontrol edin. Gadgetin sol baş kısmında dikey noktalı siyah bant yoksa, gadgetinizi sürükleyerek taşıyamaz ve silemezsiniz.

Footer alt bilgi Atıf gadgeti noktalı siyah bantlı ve bantsız görünümü

3. Footer alt bilgi Atıf gadgeti Bantsız olduğunda, Blogger kumanda panelinde, Yerleşim Atıf gadgetini açarsanız kaldır seçeneğinin olmadığını da göreceksiniz.

Kaldır seçeneği aktif olmayan Atıf gadget görünümü

Blogger Atıf gadgetini etkinleştirme uygulaması :

1. Blogger şablon kodlarınızı açın.

2. Widget’e atla ok işaretine tıklayın ve “Attribution1” ismini bulun. İlk satırdaki “locked='true” etkin olmayan etiketi etkinleştirmek için “true” ismini “false” etkin olarak değiştirin ve şablonu kaydedin.

3. Blogger yerleşim paneline giriş yapın ve Footer Atıf gadgetini açtığınızda Kaldır seçeneğinin geldiği göreceksiniz. 

                                             Etkin Footer Atıf gadget görünümü
Footer Atıf gadgeti Kaldır seçeneğinin etkin görünümü

Blogger Atıf Gadgetini kaldırıp kod ekleyerek kullanma :

1. Blogger Atıf gadgetini yukarıda anlatılan şekilde kaldırabilirsiniz. Ancak Blogger’u hiçe saymamak adına ve herhangi bir yerden kumanda paneline girebilmek için kodlarımız içinde tekrar kullanacağız.

2. Aşağıda verilen kodları bir metin dosyasına kopyalayın.
<center>
<a href="https://www.youtube.com/c/adnanguney55" target="_blank">YouTube</a>&nbsp;|&nbsp;<a href="http://www.adnanguney.com" target="_blank">Wordpres</a>&nbsp;|&nbsp;<a href="https://sites.google.com/site/adnanguney59" target="_blank">Google Sites</a>&nbsp;|&nbsp;<a href="https://samsunmusikicemiyeti.blogspot.com" target="_blank">Müzik Çalışmaları</a>&nbsp;|&nbsp;<a href="https://www.blogger.com/home" target="_blank">Blogger</a> |  <a href="#" style="text-decoration:none">Yukarı Git ▲</a></center>
3. Yukarıda gördüğünüz link ve isimleri kendi linkleriniz ile değiştirin.

4. Çıkarmak istediğiniz linkleri, <a href ile başlayan yerden seçip, </a>&nbsp;|&nbsp; ile biten yeri silerek kullanmak istediğiniz link alanını kısaltarak belirleyin.

5. Kodlar içindeki, <center> ile başlayan ve </center> ile biten etiketler kodların ortada görülmesini sağlamaktadır. Sol baş tarafta linklerinizin görülmesini istiyorsanız her iki etiket kalıbını silebilirsiniz.

6. &nbsp; : Kod içindeki ara boşlukların html formatına dönüşmüş biçimidir. Ara boşluk vermek istemiyorsanız bu etiketi silebilirsiniz.

7. Yukarıda verilen kodları eklemek için, Gadget ekle → Html/JavaScript gadgetini kullanın.

8. Html/JavaScript gadgetine eklediğiniz kodları kaydedin ve Footer alt bilgi alanına sürükleyerek konumlandırın.

Yeni ekleyeceğiniz Footer Atıf gadget görünümü

1/16/2016

Picasa 3.9.141 Ücretsiz Resim Editörü İndir

Picasa Resim Editörü İndir
Picasa Resim kaynağı
Google Picasa, bilgisayarınızdaki görsel resimleri çabucak bulup, düzenleyerek sevdikleriniz ile paylaşabileceğiniz ücretsiz bir resim editörüdür. Bilgisayarınızdaki tüm resimleri tarama özelliği ve daha önceden yayımlanmış resimlerinizi tekrar editleyip blogunuzda yayınlayabilir veya paylaşım özelliğini açarak sevdiklerinize gönderebilirsiniz. 

Picasa programını her açtığınızda kaydettiğiniz yeni resimler otomatik olarak taranıp bir sıralama ile dizine eklenerek albümleriniz oluşturulacaktır. Picasa’nın oluşturduğu albümleri sürükle bırakma yöntemiyle düzenleme yapabilir hatta yeni gruplar yaratmak için etiketler hazırlayabilirsiniz.

Resimlerinizi e-posta ile gönderebilir, evinizde yazıcınızdan çıktı alabilir, hediye CD'leri hazırlayabilirsiniz.

Ev kullanıcıları haricinde en güzel özelliklerinden biri de, blog yazılarınız için düzenlemeyi düşündüğünüz resimlerinize bir tıklama ile ön izleme yapabilir, resim özellikleri hakkında bilgi alabilir, resim ebatlarını değiştirip muhtelif grafikler kullanarak blogunuz da tekrar kullanabilirsiniz. 

Ve daha birçok özelliği kullanabilmek için Picasa resim editörü yazılımını bağlantı linkinden kendi sitesinden indirerek başlayın.

1/15/2016

3D Modellemeye Giriş

3D Modelleme Nedir?

Merak edenler hep bu soruyu sorar "Nedir bu 3D modelleme?". 3D modelleme bir varlığın bilgisayar ortamında matematiksel veriler yardımıyla görselleştirilmesidir, bunun belirli basamakları vardır. Sadece modeli yapmak yetmez düzenleme ve render gibi kısımları devamını getirir ve daha çok iyi 3D model sunar.

3D Modellemeye Giriş

Bu işleri araştıran çoğu insan 3D modelleri yapmayı ister eğer siz de istiyorsanız doğru yerdesiniz çünkü 3D model yapmak aslında çok basit birkaç tane eğitimin ardından gerisi hayal gücünüze kalmış...

Evet başlayalım, 3D model yapmak için birçok programı kullanabilirsiniz çoğu program kullanışlıdır fakat benim önerim Blender, başlangıç için uygun kullanışlı ve basit bir içeriğe sahip program.

İnternette ararsanız zaten birçok "Tutorial" yani eğitim videosu bulabilirsiniz fakat bunların bir çoğu İngilizce veya başka bir dilde olduğu için birçoğumuz anlamayız, gelecek zamanlarda bizim yapacağımız 3D modelleme videolarını izleyebileceksiniz.

Bir de temel kavramları bilmemiz gerek (vertex, edge, tris, polygon vb...) bunlar model yaparken en önemli kavramlardır birazda matematik problemlerine benzer. Vertex dediğimiz şey noktalardır bu noktaları birleştirerek edge, face elde ederiz. Yani 2 tane vertexin birleşiminden edge oluşur edge kenara denir. En az 3 tane noktanın birleşiminden face oluşur, face kelimesi zaten Türkçe'mizde de yüz demektir eğer 3 tane vertex birleşirse tris oluşur tris üçgenlere denilir (triangles). Eğer 3'ten fazla vertex birleşirse bu sefer ona poly deriz yani 3'ten fazla kenarı olur işte biz bu vertexleri birbirine bağlaya bağlaya 3D modeller elde edeceğiz. 3D modellemenin temel mantığı bu artık ilerideki videolar ve yazılarda geliştireceğiz.Yazar Hakkında :
Kaynak : Devrim SOYSAL
Merhaba! Gerçek bir teknoloji bağımlısıyım 3D ve 2D tasarım uzmanıyım. Blender, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator tarzı programlarda bilgi sahibiyim ve programlar hakkında paylaşımlar yapmaktayım.

1/14/2016

Wix Ücretsiz Sitenize Yorum Kutusu Ekleme

Wix Ücretsiz Site Kurulumu

Wix ücretsiz sitenizde Yorum penceresi veya Yorum kutusu nasıl eklenir? Wix ücretsiz site oluşturucu ile sitenize yorum penceresini şimdi oluşturun. Ücretsiz site araçlarından olan Wix sitesi ile bir site kurduğunuz da yazılarınız altında bir yorum pencere aracının olması çok doğal bir istektir. Bir blog kurulumundan çok farklı olarak çalışan Wix ücretsiz site oluşturucu tamamen modüler bir sistem eklenti widget araçları ile çalışmaktadır. 


Wix ile kurduğunuz sitenizde Yorum penceresi veya farklı uygulamaları nasıl ekleyebileceğinizi aşağıdaki açıklamalarda bulabilirsiniz. Wix sosyal modül geliştirici eklentisi olan Facebook Comments Plugin uygulamasını kullanarak yorum penceremizi oluşturmaya başlayalım. 
Wix Facebook Comments Plugin
Wix Facebook Comments Plugin yorum pencere uygulaması

Wix Sitenize Yorum Kutusu Ekleme :

1. Wix sitesine giriş yapın.

2. Yorum penceresi ekleyeceğiniz yazı sayfanızı açın. Yazı sayfanızı aşağıya doğru kaydırarak yorum penceresini ekleyeceğiniz konuma getirin.

3. Editör kullanım modülünde iken, sol tarafta ikinci buton Add eklemek anlamına gelen isme tıklayın.

4. Açılan pencere sol menüsünde Sosyal ismine tıklayın ve pencereyi aşağıya doğru kaydırarak Comments, Facebook Comments Plugin uygulamasını gördüğünüzde Widgete tıklayın.

Comments, Facebook Comments Plugin uygulaması
5. Facebook Comments Plugin uygulamasını ilk kez uyguladığınızda, sizden Facebook profil veya sayfa bağlantısı oluşturmanızı isteyebilir. Böyle bir istek karşısında profil veya sayfa bağlantı linkinizi oluşturun. Üst kısımda yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Modüller arasında gezinme yaparak birçok farklı eklentiyi de ekleyebilirsiniz. Wix ile oluşturulmuş siteyi inceleyebilirsiniz.

Ayrıca; Wix hakkında yazılan makalelere de göz atabilirsiniz.

1/13/2016

Windows 8 İşletim Sistem Desteği Bitiyor Dikkat

Windows 8 İşletim Sistemi

Microsoft Windows 8 işletim sistem desteği kaldırıldı. 2 Yıllık Windows 8 işletim sisteminizin 10 yıl güvenlik yamalarından faydalanması için ne yapılması gerekiyor. Hiç zaman geçirmeden Windows 8 işletim sisteminizi ücretsiz yükseltmeden faydalanabilmeniz için Windows 8.1'e yükseltmeniz gerekiyor. 

Microsoft Windows, Windows 10 işletim sistemini 29 Temmuz 2015 tarihinde yürürlüğe almasından hemen sonra yapılan çalışma ve planlamalar birçok işletim sistemlerinin güncel Windows 10’ geçmesi olarak yürütülüyordu. Bu çalışma planlamalarının ilk adımı Windows XP ile başladı. Ardından Windows 7 ve sırada olan Windows 8 işletim sistem desteğinin kaldırılması ile devam etti.

Microsoft Windows’un bu geçiş planlarının durmayacağını düşünürseniz bugün için yapılması gereken en iyi uygulamanın Windows işletim sisteminin, terfi ettirilmesi gerçeği olduğunu artık kabul etmek gerekmektedir.

Windows işletim sistem yükseltmesi için ne yapılabilir?

1. Windows 8 işletim sisteminizi, Windows 8.1'e yükseltebilirsiniz. Windows 8.1'e yükselten kullanıcılar 2023 yılına kadar güvenlik destek yamalarından faydalanabilirler.

2. Alternatif olarak, birçok eksiklikleri düzeltilen ve daha güncel olan Windows 10'a yükselterek 2025 yılına kadar ücretsiz sistemi, lisanslı ürün anahtarını da kullanarak tüm güncellemelerden faydalanabilirsiniz.

Sonuç olarak, her işletim sisteminde birçok açık ve hatalar mevcuttur. Doğru seçenek ön yargılardan kurtulup çok sevdiğiniz ve ayrılmaya kıyamayarak kullandığınız mevcut Windows işletim sisteminizi hiç zaman kaybetmeden Windows 10 işletim sistemine sıralı adımlar ile yükseltmektir. 

Yani önce Windows 8’i, Windows 8.1’e yükseltmek, sonrada Windows 10’a yükseltmek gerekmektedir. Bu sıralamalardan biri eksik uygulanırsa işletim sisteminizi yükseltme sırasında hata alarak zaman kaybı yaşayabilirsiniz.

Mod Security Nasıl Kapatılır


Cpanel üzerinden yapabileceğimiz bu özellik önemli faktörler içermektedir. Web sitenizin güvenlik ve yazılım durumu ile ilgili olarak sıkıntı yaşayabilme ihtimalinizi en aza indirgemek amacı ile bu tip küçük faaliyetlere dikkat etmenizi öneriyoruz.

Mod_Security belirlenen kurallar ile scriptlerinizi çeşitli saldırılardan koruyan güzel bir modüldür.

Mod_Security sizi bilinen sql injection açıklarından veya potansiyel injection türevi açıklardan korumaktadır. Bununla beraber shellcode, cookie analizi, yeniden yönlendirme gibi birçok açıdan koruyabilmektedir.

* Aşağıda yer alan kapatma işlemini eğer scriptiniz için güvenlik önlemleri almadı iseniz kesinlikle önermemekteyiz.

Bazı sebeplerden ötürü mod_security yazılımlarınızda güvenli bulunmayan işlemleri ve dosyaları engelleyebilir. Bu durumda mod_security nin scriptinizi korumasını istemiyor olabilirsiniz.

Mod_Security i kapatmakta kararlı iseniz öncelikle cPanel de yer alan ModSecurity e tıklayın :

İşlemlerini tamamlandıktan sonra sonuca ulaşmış oluyoruz. Umarım yardımcı olabilmişizdir. Daha farklı yazılarda görüşmek dileklerimizle...