Kayıtlar

Nisan, 2016 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

CCleaner v5.17 Yeni Sürüm İndir

Resim
İşletim sistemin de bulunan gereksiz uzantılar, çerezler, atık dosyaları temizleyip, Windows işletim sisteminizi temizleyerek hızlandıran CCleaner’ın v5.17 Nisan 2016 yeni sürümü çıktı. CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere dört farklı bölüm bulunmaktadır.

Cleaner bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyaları bulup kaldırır.


Ücretsiz CCleaner v5.17 proğramını yüklemek için buradan giriş yapabilirsiniz.
İlgili Makaleler :CCleaner proğramını nasıl kullanacağız

CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma
İşletim sistemi : Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP, 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.

Google Android cihaz için Google Takvim Uygulaması Başladı

Resim
Blogger ve Web Sitenize Google Takvim Ekleme, başlıklı makalemden sonra 27.04.2016 tarihinde Google Android cihazlar için Google Takvim uygulaması başlattı. Android cihazınıza Google takvim uygulamasını ekleyerek bugünden itibaren sosyal etkinlik ve faaliyetlerinizi ortak bir platformda paylaşabileceksiniz. Google Android cihazlar için Google Takvim uygulaması Gmail’in resmi blogunda, Ürün Müdürü Stella Schieffer tarafından açıklandı. 
Android cihazınızda, Google takvim ile notlarınızı tutabilir, paylaşabilir, doğum günü, bayram, yılbaşı gibi önemli bilgilerinizi tutabilirsiniz.

Google takvim uygulamasında, sizin belirleyeceğiniz birçok ayarları özelleştirerek en etkin biçimde kullanabileceğiniz gelişmiş bir ayar paneli bulunmaktadır.

“Google Calendar”, olarak bilinen Android için Google takvim uygulamasını bağlantı linkini açarak yükleyebilirsiniz.

Blogger ve Web Sitenize Google Takvim Ekleme

Resim
Blogger veya web sitenize Google takvim uygulamasını ekleyerek sosyal etkinlik ve faaliyetlerinizi ortak bir platformda paylaşabilirsiniz. Google takvim, uygulamalarını kullanan ziyaretcileriniz takvim etkinliklerinizi kaydetmesi için düğmeler de ekleyebilir. Google takvim, uygulamanızda notlar alabilir, paylaşabilir hatta yakın arkadaşlarınızın doğum günü, bayram, yılbaşı gibi önemli bilgilerini tutmanızda mümkündür. 
Google takvim gadgeti ile istediğiniz kullanıcının, kullanım bilgilerini yetkilendirebilir mesajlar gönderebilir, çekiliş gibi etkinliklerinizi takibe alabilir, canlı görüşme ve görüşme sonuçlarını izlemenizde mümkündür. 
Google takvim uygulamasında, sizin belirleyeceğiniz birçok ayarları özelleştirerek en etkin biçimde kullanabileceğiniz gelişmiş bir ayar paneli bulunmaktadır. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, 
Google takvim uygulamasını nasıl çalıştıracağınız ile ilgili bilgileri aşağıda verilen açıklamalardan takip ederek web sitenizde nasıl kullanabileceğinizi tak…

Wix Yazı Etitöründe Seçili Metine Bağlantı Linki Ekleme

Resim
Wix site üzerinde, yazı editörü ile oluşturduğunuz yazı içeriğinizde, önemli olduğunu düşündüğünüz kelime öbeklerine “Metine bağlantı verme” bağlantı linki nasıl verilir? Wix yazı editörü, Blogger, Wordpress, Tumblr, vs. bloglardan çok farklı çalışmakta olduğundan yazılarınıza ekleyeceğiniz bağlantı link menüsüde farklıdır. Yazı metnine bağlantı oluşturmak için yapmanız gereken işlemleri aşağıda, takip ederek yazılarınıza nasıl bağlantı linki oluşturacağınızı takip edebilirsiniz.
Wix yazı editöründe metine bağlantı linki oluşturma : 1. Wix sitenize giriş yapın.

2. Yazı editörünüzdeki yazınızı açın.

3. Bağlantı oluşturacağınız kelimeyi seçin.

4. Kelime öbeğini seçtiğinizde hemen üst kısımda bir pencere açılacaktır.


Wix yazı biçimleme penceresi
5. Numara 1 : Link ekleyeceğiniz metni seçin.

Numara 2 : Biçimleme penceresinde “More” isminin yanındaki ok işaretine tıklayarak biçimleme aracını genişletin.

Numara 3 : Biçimleme aracındaki bağlantı simgesine tıklayın. Üst kısımda yeni bir pencere açı…

Inbox Tek Tıklamayla Web Sayfalarını Kayded veya E-postayla Paylaşın

Resim
Google Gmail’in yeni Inbox uygulmasını kullanarak Tek tıklamayla web sayfalarının bağlantılarını daha sonra kullanmak için kaydedin veya e-postayla paylaşın. Google Gmail’in web internet için yeni geliştirdiği Inbox e-posta hizmetini kullanmıyorsanız Google Inbox Yeni Gelen Kutunuz ile şimdi tanışın. 20.04.2016 tarihinde henüz yeni kullanılmaya başlayan “Inbox by Gmail”, Gmail tarafından Inbox, tarayıcı uzantısı ile web internet ortamında sörf yaparken beğendiğiniz web sitelerini bir tıklama ile INBOX’a kaydedebilir veya beğendiğiniz web site yazılarını arkadaşlarınıza E-posta gönderek paylaşabilirsiniz.

Yeni uygulamaya başlayan “Inbox by Gmail”, Gmail tarafından Inbox, isimli Chrome tarayıcı uygulamasını ilk kullandığımda pek bir anlam verememiştim. Ancak olukça havalı ve kullanışlı olan Chrome tarayıcı uzantısını denediğim de oldukça kullanışlı olduğunu gördüm.

Uygulama, internet de gezinirken beğendiğimiz web sitelerini, sık kullanılanlara ekleyerek sonradan takip etme kullanım şekli…

Web Yönetici Araçları Meta etiketini Wix Sitesine Eklenme

Resim
Wix ile oluşturulmuş sitenizi Web yönetici araçlarına kaydettikten sonra web sitenizin Mülküyetinin size ait olduğunu ispatlamak için, Meta etiketini sitenize eklemeniz gerekmektedir. Wix üzerinde web sitenizi ekledikten kısa bir süre sonra Web yönetici araçları merkezinden bir e-posta alırsınız. 
Bu e-posta sitenizi doğrulamanız ve site haritası göndermeniz şeklinde bir mesaj içeriğidir. Web sitenizi ekledi iseniz şimdide Wix web siteniz için oluşturulmuş meta etiketini nasıl doğrulayıp onaylatacaksınız aşağıda bu konuyu inceleyelim.
Web site mülkü için alınan meta etiketini doğrulama uygulaması : 1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın.

2. Sağ tarafta bulunan Mülkü yönet butonunu ok işaretine tıklayarak açın.

3. Bu Mükü Doğrulayın şeklinde bir ibare göreceksiniz.


Bu Mükü Doğrulayın penceresi
4. Web sitenizi doğrulamak için “Bu mülkü doğrula” ismine tıklayın. Açılan pencerede mülkünüzü doğrulamanıza yarayan alternatif seçenekleri göreceksiniz.

5. Açılan pencerede ikinci seçenek olan “Alt…

Wix Siteni Web Yönetici Araçlarına Ekle

Resim
Wix ile oluşturulmuş Web site, Google Web Yönetici Araçlarına nasıl eklenir? Wix sitene birkaç makale yazıp yayınladı iseniz site ekleme ile ilgili adımları takip edebilirsiniz. Web sitenizi yeni düzenleyip yazılarınızı yeni yayınladığınızda Google arama sonuçlarında çıkması için bir müddet sabırla beklemeniz gerekmektedir. Yazılarınızın Google bootları tarafından indekslenmesi ve arama sonuçlarında hemen görülür olması için özgün yazı yazmanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Arama sonuçlarında makale linklerinizin görülmesi için çok fazla yazı yazmanız gerekmiyor. Değerli bir yazı düzeni ve web kurallarına uyumlu olması yeterli olup, 10 adet boş yazı yazmaktan da önemlidir. Başlangıç olarak, 4,5 adet yazı hazırlamanız ve bunları yayınladıktan sonra Web Yönetici Araçlarına sitenizi kayıt etmeniz, Google’a sitenizin varlığını duyuracaktır. Hazırsanız, Web Yönetici Araçlarına sitenizi nasıl kaydedeceksiniz aşağıda adım adım inceleyelim.
Web Yönetici Araçlarına site kaydının yapılması :…

Wix Site yazıları için Etiket ve Kategori Oluşturma

Resim
Wix sitenizde düzenlemiş olduğunuz yazılarınıza, Google arama sonuçları “Seo” olarakta önemli olan Etiket ve Kategori nasıl hazırlanr? Web site yazılarınıza ekleyeceğiniz etiketler arama motorları tarafından değerlendirilirken, eklediğiniz Kategoriler de okuyucu kitlenize yol gösteren web site içi gezinmeyi kolaylaştırarak makale okunurluğunu arttıran iyi bir gezinme aracıdır.

Etiketler arama motorlarına site yazılarınızın ne ile ilgili olduğunu açıklarken, Kategoriler ise okuyucularınıza aradıklarını bulmaları için yol gösterir. Bunun sonucunda web siteniz arama sonuçlarında daha sık çıkarak sitenizin daha fazla değerli olmasını sağlar.

Wix ile oluşturduğunuz sitenize etiket ve kategori nasıl oluşturulur ile ilgili anlatımı aşağıda adım adım takip ederek web sitenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

İlgili makaleler :

a. Yazı editör Aracı Nerede Bulunur?

b. Wix Yeni Yazı Sayfa Oluşturma ve Sayfa Araçlarını Düzenleme
Wix site yazılarınıza etiket ve kategori oluşturma uygulaması : 1. Wi…

Blogger HTTPS Protokolüne Geçiyor Blogunuzu Düzenleyin

Resim
Blogger, 30 Nisan 2016 tarihinde tüm bloglar için, HTTPS Protokolüne geçiş yapıyor. HTTPS Protokolüne geçmeden önce blog kullacılarının yapması gereken işlemler nelerdir? Blogger’un Kumanda Panelindeki HTTPS Uyarı Mesajını görmüş olmalısınız! Kumanda panelindeki uyarı mesajı dikkatinizi çekmedi ise, ilgili bağlantı linkini okumanızı tavsiye ederim. Google, 4 Nisan 2016 tarihinde Blogger’un HTTPS uygulamsına geçeceği mesajını tüm blogların kumanda panelinde bir mesaj ile belirtmişti.

İlgili mesajı görmeyen veya dikkat etmeyenler için, açmış olduğunuz blog listelerinin görüldüğü kumanda panel girişini açın. Tüm blogların listelendiği üst kısımdaki ileti mesajını okuyun.


Blog kullanıcıları için ileti mesaj penceresi
Blogger’un, 30 Eylül 2015 tarihin deki resmi blog ileti mesajı olan Online Güvenlik başlıklı makale açıklamasında yer almıştı.

Google sunucuları ile Blogger kullanıcılar arasında, Veri bütünlüğü ve Gizliliğini koruyan HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) güncellemesi yapı…

Google Keep Notlar ve Liste Oluşturma Uygulaması

Resim
Google Keep, Google tarafından geliştirilmiş kişisel bilgilerinizi unutmamak için tasarlanmış çevrim içi ve çevrim dışı çalışabilen gelişmiş bir not alma uygulamasıdır. Google Keep not alma uygulamasını mobil, Android ve iOS işletim sistemlerinizde rahatlıkla ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Google Keep 20 Mart 2013 tarihinde yayım hayatına başladı ve Eylül 2015 itibariyle, 50 milyon kullanıcı tarafından indirilerek kullanıldı.

Google Keep uygulaması ile notlarınızı ve listelerinizi değişik renklere çevirebilir, resim ekleyebilir, belirli saatler için hatırlatma servisini kullanabilir ve hatta hazırladığınız notları paylaşabilirsiniz. Google Keep hakkında wikipedia tarafından oluşturulan bilgilere bağlantı linkinden ulaşarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Notlarınız arasında kaybolmadan etiketler oluşturarak aradığınız notu hemen bulabileceğiniz bir tasarıma sahip, notlarınızı renklere göre de arayabilirsiniz.

Google Keep aracı ile not ve listelerinizi, Google Drive, Dokumanlara vey…

Blog İsmini Yayın Link İsminin Sağ Tarafına Alma

Resim
Blogger’un varsayılan şablon kodlarındaki “Title” etiket yapısını değiştirerek, sol tarafta çıkan blog ismini yayımlanmış makale link’inin sağ tarafına alabilirsiniz. Blogger’un, tema yapısından dolayı yeni yazılarınızı yayımlayıp, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşırken blog subdomain olarakta bilinen blog ismi yayın link'inizin sol tarafında görülür. Sol tarafta görülen blog ismi sizi rahatsız ediyor ise, şablon kodlarında yapacağınız küçük bir değişiklik ile blog ismini sağ tarafa hemen alabilirsiniz.

Blog'unuzun başlık isminin sol tarafta çıkmasından dolayı, Google arama sonuçlarında yazı başlık isminin bir kısmı görülmeyecektir. Seo olarak problem olmayan bu durum okuyucu kitlesinin yazı başlık metnini tam olarak okuyamamasına neden olabilir. 
Çok önemli gibi görülmeyen bu durum okuyucu kitlenizin kısa olan yazı başlığını anlamamasına ve yazınızı past geçmesine sebebiyet verecektir. Sonuç olarak okuyucu kitlenizde ciddi bir azalmaya sebebiyet verebilir. Konuyu daha net a…

Chrome 50.0.2661.75 m Beklenen Sürüme Güncellenlendi

Resim
Chrometarayıcının beklenen yeni sürümü olan, 50.0.2661.75 m güncellendi. Bilgisayarınızda kullandığınız Chrome tarayıcınız otomatik olarak kendini güncellemektedir. Ancak! Chrome tarayıcınızın güncelleme bilgilerini kontrol ederek güncellemenin olup, olmadığını hemen kontrol ederek yeni sürümü kullanabilirsiniz. 
Daha hızlı ve kararlı sürüm olan, Google, Chrome Tarayıcınız için Bilgisayarlarınızda sorun yaşıyor iseniz temiz bir kurulum yapabilmek için tüm tarayıcı sekmeleri önce kapatın. Gerekirse bilgisayarın görev yöneticisini başlatın. Görev yöneticisin de İşlemler seçeneğine bakıp Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.


Chrome Tarayıcı Alternatif Sürüm bilgileri
Chrome Tarayıcı Alternatif Sürüm bilgileri Chrome Tarayıcınız arka planda çalışmıyorsa, eski sürümü kaldırıp yeni kurulum aşamasına da geçebilirsiniz. Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgili, Chrome özelleştir ve kontrol et icon’una tıklayın ve Google Chrome hakkında …

Wordpress’den Yeni WhatsApp, Telegram ve Skype için Paylaşım Düğmeleri

Resim
Wordpres 4.5 güncellemesiden sonra, WhatsApp, Telegram ve Skype için yeni Paylaşım Düğmeleri uygulamasını başlattı. Milyonlarca WordPress.com uzantılı blog kullanıcı ve site ziyaretcilerinin sosyal ağlarda mesaj paylaşma uygulamasına bugün üç yeni paylaşım düğmelerini, WhatsApp , Telegram ve Skype daha eklendi.

Açık kaynak kodlardan oluşan Wordpres geliştiricilerini ve katgı da bulunan tüm grubu, takdir ile kutluyorum. Blogger geliştiricilerinin de aynı özveri ile bu tür çalışma içerisinde olmasını umut ediyorum.


Wordpress WhatsApp , Telegram ve Skype uygulaması
Yeni eklenen paylaşım düğmelerini Wordpress panelinden yapamayacağınız için aşağıda anlatımı yapılan ilgli adımları takip etmenizi öneririm.
Wordpress Yeni Paylşım Düğmelerini Kurma :Wordpress.com siteye buradan giriş yapın.Sol üst kısımdaki Sitelerim ismine tıklayın ve blogunuzu açın.Sol kısımda açılan menü içindeki, çatal simgesi “Paylaşma” ismine tıklayın.

Paylaşım pencere görünümü
4. Açılan pencerede şu anda Wordpress.com u…

WordPress 4.5 Sürümü Çıktı

Resim
Son yılların en popüler içerik yönetim sistemi olan Wordpress, başarılı güncelleştirmelerinin yanı sıra tema ve eklenti konusunda sunduğu sayısız içerik ile bir blog sitesinden tutun, e-ticaret sitesine kadar birçok amaçla kullanılabiliyor.İnternet genelinde yüzde 25'lik kullanım alanına sahip olan Wordpress'inaçık kaynak kodlu versiyonuda, geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Güncelleme ile gelen yeniliklere göz gezdirdiğimizde, ilk olarak metin içerisinde link verirken karşımıza çıkan pencerenin kaldırıldığı dikkat çekiyor. Artık, satır içi bağlantı verme menüsü sayesinde doğrudan cümlenin altında çıkan kutucağa, link yapıştırabiliyor veya içeriklerimiz arasından arama yapabiliyor.

Wordpress 4.5 sürümüne Yükseltin
Tema özelleştirici üzerinde yapılan değişiklikler sayesinde, artık sitenizinbilgisayar, tablet veya cep telefonunda nasıl göründüğüne anlık olarak bakabiliyorsunuz. Ayrıca, özelleştirici üzerinden logo değişikliği yapmanız artık mümkün.Liste ve başlıklarda kullanılan b…

Windows 10 1511 Sürüm 10586-218 İş Derleme Sürüm Yükselmesi

Resim
MicrosoftWindows 10 kullanıcıları için toplu güvenlik güncelleştirmeleri KB3147458 ve KB3147461 bugün 13.04.2016 tarihinde yayınlandı. Windows tarafından gerçekleştirilen bu güncelleştirme, yazılım kalite iyileştirmeleri ve güvenlik düzeltmelerini içermekte olup, İşletim sisteminin yeni özellikleri aşağıda açıklanmaktadır.

Bilgisayarınızın otomatik güncelleme ayarları kapalı ise kontrol edip Windows 10 Update güncelleme aracını kullanarak hemen güncellemeye başlayın. Microsoft Windows 10’u nasıl yükselteceksiniz, teknik donanım gereksinimleri nelerdir, Windows 10 işletim sisteminize (32 bit, 64 bit) göre yükseltme medyası nasıl oluşturacaksınız gibi benzer yazıları Kategoriler sekmesinde bulunan Windows 10 etiketinden inceleyin.

Windows 10 güncelleme ekranı Windows 10 Önemli değişiklikler şunlardır :Internet Explorer 11, .NET Framework, kablosuz LAN, Microsoft Edge, Windows Update, oturum açma, Bluetooth, ağ bağlantısı, harita uygulamalar, video oynatma, Cortana, USB, Windows Gezgini v…

Wix Yeni Yazı Sayfa Oluşturma ve Sayfa Araçlarını Düzenleme

Resim
Wix sitenizde yeni yazı sayfası “Posts” nasıl oluşturulur konu açıklamalarından sonra, bugün de yeni yazı sayfa araçları nelerdir, sayfa araçları nasıl düzenlenir konusunu inceleyelim. Blogger, Wordpress, Google Sites, Tumblr, blog ve web siteleri hakkında yazdığım birçok yazımdan sonra birçok kişinin ilgisini çeken, Html5 formatındaki Wix ücretsiz site kurulum, Eklenti, Seo, Site düzen ve tasarım gibi yazılım ile ilgili konuları ele alacağım. Wix sitesi hakkında yazılarımı okurken zaman zamanda eleştirilere de rastlayacaksınız.

Makalenin ilk paragrafında her ne kadar açıklama yapılmş olsa da bugünkü konumuzun amacı, yeni yazı sayfasını açtığınızda yazı editöründe yer alan kullanıcı araçlarının nelerden oluştuğu konusunu içermektedir. 
Açıklamalara başlamadan önce, herhangi bir blog yazınızı açın. Blog yazınızı Wix yeni yazı editöründe yayınlamadan taslak olarak nasıl yapılandırılacak adım adım aşağıdan takip edin. Bu bilgileri takip ederek yeni editöre eklenen bir çok servis araçlar…

Kategoriler ➤

Daha fazla göster