Kayıtlar

Haziran, 2016 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Cips Ve Kola Reklamları Yasaklanıyor

Resim
Türkiye' de en fazla reklamı yapılan cips, kola gibi fazla yağlı, fazla tuzlu ve fazla şekerli gıdaların reklamlarına RTÜK ve Sağlık Bakanlığı tarafından yasak geliyor. Obeziteyi köpürten reklamlar olarak tabir edilen videolar, öncelikle çocuk programlarından kaldırılacak ve yeni bir yasal düzenlemeden geçecek. 

6-18 yaş aralığında obezite sıklığı % 8.2 iken, 19 yaş ve üzeri için % 30,3 olarak tespit edildi. Kadınların ise obeziteye yakalanma riski erkeklerden iki kat daha fazla. 
Obeziteye çoğu insan sadece kilo problemi olarak baksa da, resmin bütünü korkutucu boyutlara ulaşabiliyor. Kalp- damar hastalıkları, diyabet, meme ve bağırsak kanseri ve KOAH hastalığına yol açabiliyor.
Ceyda Aksel : AdnanGuney.Com, NetworkDizayn.com, Web site Editörü Ceyda Aksel hakkında ; 1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yande…

Facebook’da Güvenlik Açığı! Şifrelerinizi Yenileyin

Resim
Alınan bilgiler doğrultusunda, Facebook sosyal paylaşım sitesinde Güvenlik açığı tespit edilmiş olup, Facebook kullanıcılarının şifrelerini acilen değiştirmesini öneririm. Güvenlik ile ilgili yapılan bir araştırma sonucunda Facebook sosyal paylaşım sitesinde arka kapı yerleşimi olarak nitelendirilen bir çalışmanın yapıldığı belirtiliyor. Web internet ortamının çokta güvenli olmadığını düşünürsek küçük, büyük harf ve numaralardan oluşan şifrelerin değiştirilmesi atılacak ilk adım olabilir. Şifreleme işleminde, şifrenizi hatırlamak için kesinlikle profilinizi belirleyen kelime ve rakamları kullanmayın. (Doğum tarihi, isim kısaltma gibi,)

Mutlaka, büyük, küçük harfler ve profilinizi yansıtmayan uzun rakam veya semboller kullanın.

Devcore’dan Orange Tsai takma isimli bir siber korsan kötücül yazılımcı olarak tanınıyor. Bu korsanın Facebook üzerinde bir arka kapı yerleştirmiş olabileceği düşünülmüş. Bu düşünce çerçevesinde yapılan güvenlik araştırmaları sonucu, Facebook sunucularında yer al…

Paint Net 4.10 Yeni Resim Editörü İndir

Resim
Windows, işletim sisteminde bulunan resim biçimleme aracı Paint’in daha gelişmiş versiyonu olan, Paint.Net Resim Editörünün 4.10.6022 beta yeni sürümü çıktı. Yeni Paint Net Resim editörü için yapılan yenilikleri arzu eden buradan okuyabilir. Paint Net yazılımını kullanarak Site başlığı, Arka plan resmi, Banner, Logo, gibi muhtelif işlerinizi tanzim edebilirsiniz. Web sitenize eklemeyi düşündüğünüz resimlerinize, efekt, yeniden boyutlandırma, transparan görünümler tanımlayabileceğiniz bir yazılımdır. 
Paint net’in en büyük eksikliği farklı ülkelere ait dilleri çok fazla desteklememesidir. Ancak! Gelişmiş Paint net resim editörünü Türkçe kullanabilmeniz için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. 
Daha önceki yazılarımı okuyarak Paint NET programını, bilgisayarınıza kurdu iseniz, aşağıda vereceğim bağlantı linkinden programı indirip kurmanız yeterli olacaktır.

Paint NET programını, bilgisayarınıza kurmadı iseniz aşağıdaki kurulum aşamalarını takip ederek bilgisayarınız kurabi…

Ev Tipi Salça İle Konserve Salça Arasındaki Farklar

Resim
İyi kaliteli bir salça ancak, dalında tam olarak olgunlaşmış, sağlıklı ve olabilldiğince kırmızı renkli domateslerden elde edilebilir. Bu yüzden, salça üretimine elverişli çeşitlerin seçilmesi hemen fabrika civarında yetiştirilmesi zorunludur.

Yapım aşamasında ilk olarak ön yıkama yapılır. Domatesler ayıklanır. Çürük domatesler elenir. Daha sonra domatesler parçalanır yani pulp haline getirilir. Ardından evaporasyon işlemi yapılır bu demektir ki, domates pulpunun fazla suyu uzaklaştırılarak su miktarı %28- 30' a düşürülür.

Salça isteğe göre; teneke kutu, cam kavanoz veya aseptik teknikle büyük hacimli özel plastik torbalara doldurulabilir. Salça, evaporatörden çıkınca en çok 60°C dolaylarında bulunur. Konsistensi nedeniyle salçada ısı aktarımı son derece kötüdür. Bu yüzden bulunduğu sıcaklıkta kutulara doldurulup, kutuların kapatılmasından sonra konservelerde olduğu gibi pastörize edilme olanağı çok sınırlıdır. Nitekim bu yolla pastörizasyon uygulanması büyük kutularda olanaksız bu…

CCleaner’ın v5.19 Yeni Sürüm Güncellemisi İndir

Resim
Bilgisayarınızın Windows İşletim sistemin de bulunan gereksiz Uzantı, Çerez ve Atık dosyaları temizleyip hızlandıran CCleaner’ın v5.19.5633, 21 Haziran 2016 yeni sürümü çıktı. Ücretsiz yeni sürümü Bilgisayarına hemen İndir. CCleaner, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır.

Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere dört farklı bölüm bulunmaktadır.

Cleaner bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyaları bulup kaldırır.
CCleaner yeni sürüm özellikleri :Güncelleme tarih ve sürüm : v5.19.5633 (21 Haziran 2016)Geliştirilmiş Firefox ve Chrome Geçmişi temizleme Windows 10 MRU önbellek temizleme Geliştirilmiş Optimize Tarayıcı Plugin algılama rutinGeliştirilmiş Sistem İzleme (Profesyonel Sadece) Geliştirilmiş Pencere yeniden boyut…

Web Site Mobil Görünümlerini Chrome Tarayıcı ile İnceleme

Resim
Web sitenizin Mobil görünümlerini, bilgisayarınızda bulunan Google Chrome tarayıcı “Google Develeopers Tools” geliştirici modülü ile kontrol edebilirsiniz. Kişisel bilgisayarınızda Chrome tarayıcı kullanıyorsanız web sitenizin değişken mobil görünüm özelliklerini de görebileceksiniz demektir. Kişisel bilgisayarınızda Google Chrome tarayıcı kurulu değilse bağlantı linkini açın veya mevcut tarayıcınız ile, Chrome tarayıcı'yı aratarak bilgisayarınıza indirip kurulum işlemini yapabilirsiniz. Chrome Tarayıcı Kaldırılma-Yükleme gibi sorunlarınız varsa, bağlantı linki ile sorunlarınızın çözümlerini okuyun.

Aşağıda Mobil yapılandırma ile ilgili kısa bir açıklamadan sonra “Google Develeopers Tools” geliştirici modülünü kullanarak Web sitenizin Mobil görünümlerini, Chrome tarayıcı ile İncelemeye başlayaabiliriz.
Mobil web sitenizi oluşturmanın 3 yolu :Web sitesi oluştururken her tür ve boyuttaki ekrana uygun kullanabileceğiniz üç ana yöntem vardır. Bunlar;
1. Duyarlı web tasarımı: Kullanıcını…

Facebook'da virüs alarmı! Yeni video virüsüne dikkat!

Resim
Facebook virüsleri genellikle çok basit yöntemler ile sosyal medya sitelerinde yayılır. Yayılım sürecinde çoğu zaman kullanıcı bir paylaşım yapar, ancak aslında bu paylaşımı virüsler yapmaktadır. Paylaşımı yapan kullanıcının arkadaşları, arkadaşına güvenmesi nedeniyle bu paylaşımda yer alan link ve bağlantıya tıklar. Tıklama sonucunda Facebook virüsü bir başka kişiye daha geçmiş olur. Bu döngü sosyal medyada çok hızlı bir şekilde yayılır ve “viral facebook virüsü” olarak anlandırılabilecek bir durum ortaya çıkar.

Peki bu tip virüsler nasıl yayılıyor? Facebook üzerinde ilginizi çekebilecek bir video görürsünüz izlemek için tıkladığınızda yeni bir sayfa açılır siz bu esnada başka bir sitenin sayfasına bağlanmış olursunuz ama sayfa linkini incelemek o an aklınıza gelmeye bilir renk ve site tasarımı ile aynı facebook stilinde bir sayfada bulursunuz kendinizi. 

Video içerisinde size izleme bağlantısını doğrulamak yada 18 yaş üzerinde olduğunuzu teyit etmenizi isteyen bir onay penceresi çıkar…

Samsung Windows Mac OS için Kies İndir

Resim
Samsung Kies, Android işletim sistemli mobil cihazlarınızı kişisel bilgisayarınıza bağlayarak, cihazlarınızdaki verilerinizi senkronize edip güncel kalın. Samsung Kies, yazılımı ile Android işletim sistemli mobil cihazlarınızı yönetin, telefonunuzdaki verileri aktarın, silin, geri alın, yedekleyerek daha birçok seçeneklerden yararlanın. Samsung Kies’in kullanıcılarına sunduğu resmi yazılımı, kendi sitesinden işletim sisteminizi, “Windows, Mac OS” seçin, indirin, kurup kullanın. 
İndirdiğiniz program ile telefonunuzu USB’den bilgisayarınıza bağlayarak veya Wireless bağlantısı üzerinden birbirinden farklı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.Samsung Kies, yazılımı ile yapabilecekleriniz :Yazılım güncellemeFotoğraf yedeklemeVideo yedeklemeVeri tabanındaki Kişileri yedeklemeYeni uygulamaları yüklemeSms ve arama kayıtlarını incelemeSorunların tespiti ve çözümüCihaz sıfırlamaÇalma listeleri oluşturma Samsung Kies’in ücretsiz bir program olması tüm Samsung kullanıcılarını mutlu edecektir. Samsun…

Yeni God Of War oyunu duyuruldu

Resim
Bu sabah itibariyle E3 fuarında Sony müthiş bir orkestrayla birlikte yeni bir god of war oyunu duyurdu. Yeni oyunumuz bu sefer yunan yerine nordic mitolojisinde geçiyor. Oyuna özel bir isim verilmemiş. Direk God of war olarak geçiyor. 

Burdan yeni bir başlangıç yapıldığı fikri geliyor aklımıza, çünkü oyundaki karakterimiz ne kadar kratosa benzese de onun eski kratos mu yoksa yeni bir karakter mi olduğu belirtilmedi. 
Karakterin ismi de henüz açıklanmamış olması akıllarda baya soru bırakıyor. Karakterimiz kratos olsa bile hikaye nordic mitolojisine nasıl bağlanacak henüz bilmiyoruz. Konuyu fazla uzatmasan sizi oynanış videosuyla baş başa bırakalım.

Hakan KÖRPE
AdnanGuney.Com, NetworkDizayn.com, Web site Editörü Hakan Körpe; 
Selamlar, konsol ve bilgisayar oyunlarındaki gelişmeler, incelemeler, ülkemizde oyun sektörünün gelişimi ve benzeri konularda yazılar yazmaktayım. Sizde Hakan bey gibi, Misafir yazar olarak yazılarınızı yazıp gönderebilirsiniz. yazılarınız gözden geçirildikten sonra yay…

Google’dan iPhone için Arama Gif Emoloji Klavye Uygulaması

Resim
Google, Inc, Gboard iPhone için, Gif, emojiler ve Glide Yazma gibi özellikleri, bir klavyeden yazarak arama sonuçlarına gönderebileceğiniz uygulamayı başlattı. Cihazınızın klavyesi ile Google arama ve Gboard uygulamaları iOS 9 + ile iPhone ve iPad'lerde kullanılabilir. Gboard kelimesi kafanızı karıştırmasın. Board kelimesini Google translate ile inceleyin, Yazı tahtası, Tahta, Pano, gibi farklı kelimelerden oluştuğunu göreceksiniz. 

Biz bu alana kısaca Kullanım paneli diyelim. Google Inc, Uygulamaları için yeni geliştirilen bir servis hizmeti olduğundan kelimenin başına G harfi eklenmesi sonucu, “Gboard” uygulamanın Google’a ait olduğunu belirten ve aynı zamanda marka imajını ifade eden bir güvenlik belirteci de diyebiliriz.


Gboard ile ne yapabilirsiniz :Google arama sonucu, yakınlardaki bir restoranın video görüntüleri, hava durumu tahminleri Haber ve makaleler Spor puanları, gibi şeyler gönderebilirsiniz.
Google aramalarda Gif, Emoloji gönderimi.Glide Yazma ile harften parmağınızı…

Microsoft Linkedin’i Satın Aldı

Resim
Microsoft’un bir süre önce Linkedin’i satın alma söylentisi gerçekleşti. 430 milyon kullanıcılı sosyal iş ağı olan Linkedin’i 26 milyar dolara satın aldı. Microsoft’un Linkedin’e tam olarak ödediği para, 26,2 milyar dolar. Microsoft’un Linkedin'i satın almak için ödediği bu korkunç rakamlar ile ne yapacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Microsoft ile Linkedin arasında gerçekleşen satış işlemlerinin tamamlanması sonucu, 2016 yılının sonuna doğru tam olarak gerçekleşecek.

Satın alma işleminin neden olduğu endişelere karşı, Microsoft Linkedin’in kendi marka, işleyiş, ve kalite düşüncesinin devam edeceği garantisini veriyor. Linked’in CEO görevini devam ettiren Jeff Weiner görevine devam edecek. Ancak yeni yapılandırmada raporlarını Satya Nadella'ya verecek. Tabiy ki bir şirketin yönetim kurulu değiştiğinde, üst yönetimde çalışanların yeni yönetim kuruluna rapor vermesi kadar doğal bir şey olmaz.
Microsoft CEO'su Satya Nadella ise satın alma işlemi için şu sözleri kullandı.&…

Google Drive’i Blogger Yazı Editörü gibi Kullan

Resim
Google Drive seçeneklerinden, Google Dokümanları, Blogger yazı editörünü kullanmadan, biçimleme yaptıktan sonra blog yazı editörüne aktarıp kullanabilirsiniz. Google dokümanlar sayfasında yazılarınızı biçimleyip farklı formatları kullanabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır. "Google Drive → Yeni → Google Dokümanlar". Yazı içinde iken farklı bir yazınıza bağlantı vermeyi düşündüğünüzde, bağlantı vereceğiniz bir önceki yazı başlık ismini yazıp, başlık ismini seçerek, menü çubuğunda bulunan Bağlantı ekle, icon simgesine tıklayarak size ait olan yazıya bağlantı verilebilir.

Yukarıda okuduğunuz yazı, Google Drive → Google Dokümanlar ile yazılmış ve Blogger yazı editörüne aktarılmıştır. Konu ile ilgili aşağıda verilen resmi lütfen inceleyin.

Blog başlık yazısı, Google Arama sonuçlarında (Seo) 60 karakter sayısını geçmemesi Web araçları ve blogunuzun okunurluk değerini yükseltecektir. Blog başlık yazısını yazdınız ancak, hangi uzunlukta olduğunu bilmiyorsunuz. Web sitenizin yazı başl…

Facebook Yorum Penceresine Fotoğraf ve Video Ekleme

Resim
Facebook sosyal paylaşım site kullanıcıları, göndermiş oldukları mesajların altında bulunan yorum penceresine artık fotoğraf veya video ekleyebilecek. Facebook yorum penceresine video ekleme özelliği kararı, Facebook’un düzenlediği 50. yıl Hackathon kutlaması sırasında alınmıştı. Facebook Hackaton’lara katılan Bob Baldwin, aynı zamanda Facebook yorum penceresine sticker ve fotoğraf ekleme özelliklerinin getirilmesi konusunda söz sahibi bir yönetici.

Facebook yorum penceresine video ekleme ile ilgili bilgileri aşağıda takip ederek içeriklerinize video ekleyebilirsiniz. 
İçeriğinizi Facebook ta paylaştığınızda fotoğraf ve video ekleme icon'u görülmüyorsa beğen düğmesine tıklayarak profiliniz ile ilişkilendirme sağladıktan sonra fotoğraf icon'unu aktif duruma getirebilirsiniz. Facebook, “Fatoğraf ve bir video ekle” resmini aşağıda inceleyin

Facebook içerik paylaşımı sonrasında açılan yorum penceresindeki fotoğraf icon'una tıklayın. İster bir resim isterseniz bir video’u bilgisa…

Blogger Sidebar Çift Renkli Gadget Başlık İsmi Eklentisi

Resim
Blogger Sidebar gadget başlık ismi arka plan rengini çift renkler ile değiştirerek okuyucu dikkatini çekebileceğiniz Sidebar Çift Renkli Gadget Başlık Eklentisi. Blogger’un varsayılan gadget serilerinden olan, “Popüler yayınlar, Etiketler, Google + Followers, veya özel eklediğiniz eklentiler için yazdığınız başlık ismini diktörtgen içinde renkli ve otomatik değiştiren CSS kod eklentisi ile istediğiniz renkleri değiştirerek kullanabilirsiniz.

Sidebar Renkli Gadget Başlık eklentisi, sadece CSS kodlarından ibaret olup, blogger şablon stil kodlarına ekleyerek kullanmak çok kolaydır. Blog temasına özen gösteren tüm blogger kullanıcılarının bu yeni eklentiyi seveceklerine eminim.

Eklenti iki ayrı renklerden oluşmaktadır. Gadget başlık ismini sararak diktörtgen bir çerçeve ve hemen alt kısımda daha ince ve okuyucu dikkatini çekebilecek farklı bir renkden oluşmaktadır.

Eklentinin canlı örneğine, Sidebar da Gadget başlık ismine bakarak Guney59 Paylaşım blogum da canlı olarak görebilirsiniz.

Ekl…

Blogger İçin Yeni Bunlarda İlginizi Çekebilir Yayınlar Eklentisi

Resim
Blogunuza yazdığınız yazıların altında görmeye alışık olduğunuz Linkwithin, Limk, Nrelate, Engageya, benzeri “Related Posts” Benzer yazılar veya Bunlarda ilginizi çekebilir yeni resimli yayınlar eklentisi. 2015 senesinde birçok site Benzer yazılar eklenti çalışmasını durdurdu. Bu siteler arasında çalışmalarını halen devam ettiren Linkwithin, Limk ve Engageya gibi siteler. Bu yeni, “Bunlarda ilginizi çekebilir” eklenti kurulumundan sonra hiçbir siteye üye olmanıza, isteğimiz dışında gelişen reklamların gösterimine boyun eğmeden kodlar üzerinde istediğiniz ayarları yaparak kullanabileceksiniz. 
Arkadaşlar Türkiye de hiçbir blogger kendisi kod yazmaz. Bu gerçeği öncelikle bilmenizi isterim. Kimin hangi kodu nereden aldığını nasıl kullandığını ve kod içine backlink almak için neler yaptığını çok iyi bilen biriyim. 
Burada amacımız özgür düşünceler altında blogger kullanıcılarının daha güzel şeyler elde edebilmesi ve bunları yaparken de elimizden geldiğince kodlar hakkında bilgi sahibi olara…

Blogger Etiket Sayfasındaki Yazı Sayısını Belirleme

Resim
Blog yazılarınız için düzenlediğiniz etiketlere tıklandığında çıkan 20 adet yazı sayısını belirleyeceğiniz bir sayı ile değiştirip blog açılış hızını düşürerek kontrolü elinizde tutabilirsiniz. Blogger şablonuna eklenen “Label” etiket kodları nedeni ile yazı etiketlerine tıklandığında yaklaşık 16 ile 20 arasında yazılarınızı göstermektedir. Birçok blog kullanıcısı etikete bağlı bu kadar fazla sayfanın açılmasına pek istemez.

Günümüz teknolojisinde, web mobil hıza bu kadar önem veriliyorsa, bana göre masa üstü hız kurallarının aynı özelliklerde olmasını istemek veya düşünmek çok doğaldır.

Blogger gadget serileri arasında bulunan Etiket gadetimiz maalesef günün koşullarına göre halen yenilenmediği için gadget içerindeki etiket yapılandırmasında görülmesi istenen sayı seçeneği yoktur.

Durum böyle olunca ister istemez blog şablon içinde mevcut olan “Label” etiket kodlarına müdahale etmekte kaçınılmaz olmaktadır.

Yapılması gereken işlemlere geçmeden önce, Blogger şablon kodlarında birden faz…

Kategoriler ➤

Daha fazla göster