Kayıtlar

Eylül, 2016 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

SGK Samsun İl Müdürlüğü Yeni Hizmet Binası Atakum’a Taşındı

Resim
Samsunlu vatandaşlar için önemi büyük olan “SGK” Samsun, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü yeni çalışma hizmet alanı olan Atakum Deniz Evleri Mahallesi'ne taşındı.

Tüm gece boyu araç ve gereçlerini taşıyarak yapımı tamamlanan SGK İl Müdürlüğü bugün ilk çalışma mesaisi için hazır konuma getirildi.

Ünal Kaya, “Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü” taşınma ile ilgili verdiği mesaj ise; “ Vatandaşlarımız İlk adım İlçesinde bulunan eski binamıza gitmesinler. Orada artık hiçbir hizmet verilmiyor. Tüm araç gereç ve sistemler Atakum ilçemizdeki yeni binamıza gece boyu çalışılarak taşındı. Bugün, ilk mesaimize başladık. Hiçbir sorunumuz olmadan tüm sistemler çalışır vaziyette” şeklinde olmuştur.SGK, Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü Yeni Adresi:Deniz Evleri Mahallesi 228’inci sokak No: 6 Atakum/Samsun → Samsun (SASKİ yanı)

Google’un Gizlilik Verileri Arama Cevapları Nasıl Çalışıyor?

Resim
Google,u tanımlayan Gizlilik, Verileriniz, Kontrolü eline alma, Reklamlar nasıl çalışır ve Daha güvenli internet, başlıklı makalesi ile privacy.google.com web sitesinde Google’u yanlış değerlendirenler için açıklama yapıyor. Birçok ürüne damgasını vurarak dünya devleri arasında yerine alan, Güvenlik ve Gizliliğe büyük önem veren Google hakkındaki güvensizliği biraz olsun bertaraf edip, düşüncelerinizi değiştirecek web site yazılarını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Web sitesini incelediğimizde Google hakkındaki düşünceleri değiştirebilecek Genel bakış kategorisinde altı menü başlık ve açıklamaların yer aldığını görüyoruz. Menü başlıkları ise şu şekilde sıralanıyor.
GizlilikVerilerinizKontrolü Eline AlmaGüvenliğinizReklamlar Nasıl Çalışır?Daha Güvenli İnternet Google, privacy.google.com web sitesine giriş yaptığınızda yukarıda verilen maddeleri kısaca şu alıntı yazılar ile makaleyi aşağıya kaydırarak daha geniş bir şekilde okuyabilirsiniz.
Genel Bakış:Gizlilik:Veriler, her gün size dah…

Blogger Http ve Https Yönlendirme Tarayıcı Resim Link Hataları

Resim
Blogger, kumanda panelinde, Http ve Https yönlendirmesi yaptı iseniz Chrome tarayıcınızı kontrol edip yazılarınıza eklediğiniz resim hatalarını düzeltin. Blogger, için kısa bir süre önce, Blogspot Alanını Https Protokolüne Getirme konulu makalemizi yayımlamıştım. İlgili makalede, Https’nin, internet tarayıcı veri güvenliği anlamına gelmekte olup, gönderilen verilerin bütünlük ve gizliliğini koruyan bir şifreleme sistemi olduğu konusu incelenmişti. 

Blogger, Https yönlendirmesi yapıldığı sırada yazılarınıza eklediğiniz bazı resimler için tarayıcınızı incelediğinizde hatalı resim linki görebiliyorsanız bu linkleri düzeltebilirsiniz. Hatalı resim linklerini görmek için aşağıdaki adımları takip edin.

Chrome tarayıcıyı, “Developers” geliştirici modülünde incelediğinizde; aşağıdaki resim gibi hatalar ile karşılaşabilirsiniz. "Resmi büyük incelemek için tıklayın" Web Sitenizi İncelemek İçin Chrome Tarayıcı Developers’ı Açma; 1. Blogger Ana sayfanızı açın.

2. Ana sayfanız açıkken, F12 …

Yahoo, Web Portalının Hacklendiği Doğrumu?

Resim
Dünyanın en büyük portallarından Yahoo, yaklaşık 500 milyon kullanıcısına ait bilgilerin hacklendiğini kabul eden açıklamasını duyurdu. Yahoo web sitesinden sızıntı olarak yayılan bu haberleri kabul ederek Hacklendiği duyurusunu kısa sürede açıklayacağı bildirilmişti.

Yahoo, micro blog olarak bilinen Tumblr resmi blog sayfasında yayımladığı 2014 yılında 'devlet destekli' bir korsan veya korsan grubu tarafından gerçekleştirildiğini tahmin ettikleri saldırı sonrası 500 milyondan fazla kullanıcının hesap bilgilerine ulaşıldığını belirtmişti.

Hacker’lar tarafından ele geçirilen bilgiler arasında isim, e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihleri, gibi bilgilerin şifrelenmiş veya şifrelenmemiş güvenlik soruları ile cevaplarının olabileceği bilgisine yer vermiş. Saldırı sonucu şirket, korumasız şifrelerin, kredi kartı veya banka hesap bilgilerinin ise korsanların eline geçmediğini vurguladı. Yahoo'dan yapılan açıklamada Yahoo ağında şu anda herhangi bir sorunun tespit edilmed…

Instagram’ın Yeni Güncellemesi ve Özelliği

Resim
Instagram’ın yeni güncellemesi ile yayımladığı yazısında kullanıcılar içerikleri taslak olarak "Save Draft" kaydedebilecekler. Günümüz teknolojisinde Sosyal medya, kullanıcıların kendi aralarında içerik paylaşım veya grup etkinlikleri haricinde de birçok alanda faaliyet gösterebiliyor. Sosyal medya platformları gibi birçok sponsorluk anlaşmaları, kurumsallaşmış şirketler için marka reklam amacı gibi çeşitli teşvik ve kampanyaların oluşmasına zemin hazırlayabiliyor.
Sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram da bu anlamda markaların en çok başvurduğu alan olarak yerini alıyor. Instagram ise bulunduğu konumun seviyesini devam ettirebilmek için, ticari rant elde etmeye çalışan kurumsal şirketler ile bireysel müşterilerin isteklerine yönelik böylece yeni bir güncelleme yayımlamış oldu. Instagram, Ubergizmo'da yer alan habere göre Ağustos2016 ayında kullanıcıların kendilerine gelen mesajları taslak olarak kaydetmelerini sağlayan "Save Draft" özelliğini duyurmuş…

Fiat Chrysler Üretim Hatası Araçları Geri Çağırıyor

Resim
İtalyan ve Amerikan ortağı otomobil üreticisi firma Fiat Chrysler, dünya genelinde 1,9 milyon araçta tespit edilen yazılım hatasının tespit edilmesi sonucu muhtelif araçları geri çağırıyor.

Üretici firmanın yaptığı yazılı açıklamada, hatalı bilgisayar yazılımından kaynaklanan sorunun, hava yastıkları ve emniyet kemerlerinin kaza anında işlevlerini kaybetmesine yol açabildiği belirtiliyor.
Fiat Chrysler’in, Ar-Ge çalışmaları sonucu, tespit ettikleri araçlarda ise 3 kişinin ölümüne ve 5 kişinin de yaralanmasına sebebiyet verdiği tahmin edilen hatanın ABD'de 1,4 milyon ve diğer ülkelerde yarım milyon civarında aracı etkileyebileceği haberi vurgulanıyor.
Fiat Chrysler, firma yönetimi hatalı yazılıma sahip araç modelleri arasında 2010-2014 üretimi Chrysler Sebring, Dodge Caliber, Avenger, Jeep Patriot ve Compass marka arazi araçların yer aldığı bildiriyor.

CCleaner 5.22 Yeni Sürüme Güncellendi İndir

Resim
CCleaner bilgisayar Windows işletim sisteminize bakım yaparak sistemini ilk günkü hızına ulaştırmasını düşünen kullanıcılar için geliştirilmiş gereksiz çerezler, atık dosyalar ve gereksiz uzantıları temizleyen bir programdır. Sistem temizliği konusunda dünya üzerinde birçok insanın bir numaralı tercihi olan CCleaner bilgisayarınızı hızlandırmak için kullanmanız gereken en temel bakım araçlarını içerisinde barındırmaktadır.

CCleaner’ın 5.22 yeni sürümü, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere dört farklı bölüm bulunmaktadır. 

Cleaner’ın bakım bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyalar bulunarak kaldırılır.
CCleaner temizlik programında yapılan değişiklikler:CCleaner Artı Yönleri:
S…

Paint Net 4.0.12 Resim Editörünün Yeni Final Sürümü

Resim
Paint.Net Resim Editörü 4.0.12 yeni final sürümü güncellendi. Windows, işletim sistemi Paint programından daha gelişmiş versiyonu olan, Paint.Net Resim Editörünü kullanarak Site başlığı, Arka plan resmi, Banner, Logo, işlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Paint.Net Resim Editörü Windows, işletim sisteminde bulunan Paint programından daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Web sitenize eklemeyi düşündüğünüz resimlerinize, efekt, yeniden boyutlandırma, transparan görünümler tanımlayabileceğiniz bir yazılımdır.

Paint net’in en büyük eksikliği farklı ülkelere ait dilleri çok fazla desteklememesidir. Ancak! Gelişmiş Paint net resim editörünü Türkçe kullanabilmeniz için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Daha önce işletim sisteminize, Paint NET programını kurdu iseniz, aşağıda verilen bağlantı linkinden programı indirip, kurarak ücretsiz kullanabileceksiniz. Paint NET ücretsiz resim editörü programını, işletim sisteminize kurmadı iseniz kurulum aşamalarını takip ederek kurulumu gerçek…

Google Plus (Google+) Tasarımı Yenilendi

Resim
Google, Sosyal paylaşım Platformu olan Google Plus (Googel+) tasarımı kısa bir süre önce yenilendi. Koleksiyonları, Toplulukları kullanma ile birlikte Ana sayfa akışını görme yeni tasarım ile değişiyor. Ancak! Google Plus’un eski ve yeni tasarımları arasında geçiş yaparak dilediğinizi kullanabilirsiniz. Google Plus’un güvenlik seviyesinin en üst derecede olduğunu kabul edenlerden birisi iseniz farklı Sosyal paylaşım sitelerine giriş için Uygulamaları Google Oturum ile Açma şansına da ayrıca sahipsiniz.  Kaynak resim: Google Plus Not: Bazı Sosyal paylaşım sitelerinde ticari yarış devam ettiğinden Google Plus ile Oturum Açma butonunu göremezsiniz.Yeni Tasarım Google+’ya Geçme:1. Google hesabınız açık değilse, hesabını aktif edin.

2. Google Plus’a giriş yapın.

3. Sol taraftaki sidebar kenar sütunundaki dikey çubuğu aşağıya kaydırın. 4. Yeni Google+'yı deneyin seçeneğini tıklayın. Not: Bazı özellikler yeni Google+'da bulunmamaktadır.

5. Yeni Google+'yı deneyebilirsiniz. Sorun yaşad…

Google’un Chrome Pil Tüketimi ve Hız Hakkındaki Açıklaması

Resim
Google, Chrome tarayıcı Pil Tüketimi ve Hızı hakkında yapılan eleştirileri cevapladı. Google, web tarayıcısı Chrome’un geçen seneye göre daha iyi olduğunu kanıtlıyor. Google web tarayıcıların ticari bir yarış sergilediği günümüzde eleştirilere neden olan konuları geçmişte bırakarak geleceğin daha iyi ve hızlı bir web tarayıcı olacağını Chrome’un resmi blog gönderisinde net olarak açıklıyor.

Google, hız göstergesi anlamındaki Speedometer gibi araçlarla test edildiğinde Chrome Windows ve Android’e göre %15 önceki senelere göre daha hızlı olduğunu belirtiyor. Bu hızları görsel video ile destekleyerek aradaki farkı YouTube'da hızlandırılmış bir video ile de kullanıcılara anlatmaya çalışıyor.

İzleyeceğiniz video da 2015 senesindeki Chrome 46 sürümü ve 2016 senesindeki Chrome 53 yeni sürüm güncellemesi ile daha uzun pil ömrü elde edebileceğini ispatlıyor. Video test sonuçlarında Vimeo, Facebook ve YouTube gibi sitelerden videolar açılıyor. 

Chrome tarayıcı, bir senelik sürümüne kıyasla 2…

WordPress 4.6.1 Yeni Sürüme Güncellendi

Resim
WordPress, bazı güvenlik açıklarını kapamak için bugün, 07 Eylül 2016 tarih itibari ile WordPress 4.6.0 sürümü güncelleyerek yeni sürüm olan WordPress 4.6.1 Sürüme geçti. WordPress Geliştiricilerinin “Developers” üzerinde çalışmalar yaptığı 15 adet açık, çekirdek yapıdan çıkarılarak WordPress’in 4.6.1 Sürüme geçtiğini kullanıcılarını topluca mail göndererek bildirdi. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarını inceleyebilirsiniz.

WordPress site kumanda paneli, http://www.siteismi.com/wp-admin/about.php, link yolunu izlediğinizde WordPress hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

WordPress hakkında penceresini açtığınızda aşağıda verilen başlıklar ile karşılaşacaksınız.
Akıcı güncellemelerDoğal yazı tipleriDüzenleyici iyileştirmeleriKaputun altında Ayrıca aşağıda WordPress 4.6 Pepper Tanımı “Introducing WordPress 4.6 Pepper” başlıklı video anlatımını Türkçe alt yazılı izleyebilirsiniz. Video Türkçe alt yazı ile izlemek için açılan pencerede bardaki “CC” isme tıklayın ve Dil seçiminden “Tr” Tür…

Blogger DatePublished ve DateModified Hatalarını Düzeltme

Resim
Web yönetici araçları, Yapısal veri test aracı ile Blogger Ana sayfa linkini kontrol ettiğinizde “datePublished” ve “dateModified” Tarih zaman biçimleri ile ilgili hatalar alacaksınız. Hataları hemen düzeltmek için okumaya devam edin.

Bogger geliştiricileri blog şablonu üzerinde yaptıkları yeniliklerden dolayı belirli dönemlerde blog kullanıcıları farklı hatalar ile yüz yüze kalmak zorunda kalıyor. Tabi, bu hataları blog kullanıcısı fark edebilirse anında müdahale edebiliyor. Yoksa ilerleyen zaman için de bu hatalar hat saflara kadar çıkabiliyor.

Bogger geliştirici grubunun son çalışmalarından sonra alınan hatalar arasında “datePublished” ve “dateModified” Tarih zaman biçimleri ile ilgili hataları sayabiliriz.
Ancak alınan hata mesajı bununla da sınırlı olmayıp “Missing: home Location,” “Eksik: Ev Konum” Türkçe diline dönüştürülmüş başlık etiket ismi ile de karşımıza çıkıyor. 
Missing: home Location, Eksik: Ev Konum ile ilgili hata ise en kısa zamanda yazı halinde okuyucularımıza sun…

Blogger’a Eklenen Yeni Kaydırma Çubuğu Scrollbar

Resim
Blogger yönetim panelindeki blog kumanda panelini incelediğiniz de, Blogger Geliştiricilerin “Develepors “ yeni dikey Scrollbar eklediklerini göreceksiniz. Bloggar’a yeni eklenen Scrollbar sekmesinin belki de farkında değilsiniz. Aklınıza Scrollbar sekmesi nedir diye bir soru gelebilir. Scrollbar sekmesini kısaca açıklamak gerekirse “Scrollbar sekmesi” Kaydırma çubuğu anlamını ifade etmektedir.

Benzer makale :Dinamic Blog Sidebar Yazılar için Scrollbar

Scrollbar, Kaydırma çubuğunu görebilmeniz için sol menüden herhangi isme tıklayın. Açılan pencerede aşağıda verilen resimdeki gibi Scrollbar Kaydırma çubuğunu göreceksiniz.  Gelecek yıllarda Blogger’un daha da değişeceğini düşünüyorum. Blogger gelişimi ile ilgili düşüncelerinizi siz de burada paylaşın.

Wordpress.Com İçin Feedburner Rss İle Abone Olma Eklentisi

Resim
WordPress.com kendinden barındırmalı web siteleri için, “Feedburner Rss ile Abone Ol” uygulaması. Hiçbir eklenti yüklemeden Feedburner Rss ile Abone olma kodlarını web sitenizde kullanabilirsiniz. Feedburner Rss ile Abone ol uygulaması, Feedburner’in URL link kalıbı, CSS Stil dosyaları, kendinize ait Feedburner Uri isminiz ve ve tarayıcı yeni sekmede açılan Popup kodlarından oluşmaktadır.

Web sitenize eklenti kurmadan kodları bir metin widged’i ile kullanabilirsiniz. Kodları eklediğinizde web sitenizin mevcut menü çubuğu renkleri ile otomatik uyum içinde çalışır. Kod içinde mevcut olan CSS Stil dosyalarındaki Genişlik ve Yükseklik ayarlarını isterseniz kendi zevkinize göre tanzim edebilirsiniz.

İlgili Makale:WordPress Sitesi İçin Eklentisiz Takip Etme Uygulaması

Yukarıda verilen “İlgili Makale” linkine giriş yaparak ayrıca web sitelerinin olmazsa olmazları arasında yer alan Sosyal Takip Etme simgelerini, “Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube, Pinterest” WordPress sitenizde eklenti kurma…

WhatsApp'ın Facebook Veri Paylaşımı Nasıl İptal Edilir

Resim
2014 yılında Facebook’un WhatsApp'ı satın alması her iki web sitesinin veri paylaşımında bulunacağının bir göstergesiydi. WhatsApp'ın yeni ilkelerini kabul ettiyseniz Facebook ile ilişkili Veri Paylaşımını iptal edebilirsiniz. WhatsApp'ı hatırlarsanız Facebook 16 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Facebook, ürün gamını geliştirmeye çalışırken, veri paylaşımıyla ilgili Gizlilik konusunda daha çok dikkatli davranarak bu sorumluluğunun farkında. Bu neden ile WhatsApp şirketi çok merak edilen “SSS” konuları yeni FAQ sayfasında cevaplamaya çalışmakta.

Facebook ile WhatsApp’ın işbirlik içerisinde olmasının nedeni, hedefli reklamların gösterilmesinin sağlanması. Yani işin ucunda Facebook kullanıcılara WhatsApp’ın üzerinden ulaşılabilmesi için yeni yollar bulup ticari gelir payı sağlamak yatıyor.

Bu açıklamalara paralel olarak WhatsApp mesajlarınız, konuştuğunuz kişilerle uçtan uca şifreli olarak iletilmeye devam edilecek ve iki hizmet arasında paylaşılmayacak. Ancak, her ihtim…

Windows 10 Masaüstü Simgelerini Bulma ve Düzenleme

Resim
Microsoft Windows 10 işletim sistemi ilk yüklendiğinde veya Windows 10 sıfırlandığında Masaüstü simgeleri varsayılan olarak görülmez. Görülmeyen Masaüstü simgeleri nasıl etkinleştirilir inceleyin. Günlük yaşantımızın büyük bir bölümü iş yerinde geçer. Bu neden ile evde geçen zamanımız kısıtlı ve çok önemlidir. Microsoft Windows 10 işletim sistemini ilk defa yüklendiğinizi veya bilgisayarı sıfırladığınızı düşünürsek ve Masaüstü simgesi lazım olduğunda bu simgeleri de göremediğinizde yorgunluk ve sinirlilik hat safhaya ulaşmış olur.

Böyle üzücü bir durum yaşamamanız için Windows 10 işletim sisteminizde Masaüstü simgesini kısa zaman içinde nasıl bulabilirsiniz aşağıda adım adım takip edebilirsiniz.
Windows 10 Masaüstü Simgelerini Düzenleme:1. Windows 10, Başlat → Ayarları açın ve Kişileştirme ismine tıklayın.
2. Açılan pencerede, Temalar sekmesini açın. Sağ tarafta "Masaüstü simge ayarları" seçeneğini göreceksiniz. Tıklayın..
3. Bilgisayarınız için, özelleştirebileceğiniz Windows …

Chrome Tarayıcı 53.0.2785.89 Beklenen Sürüme Güncellendi

Resim
Google Chrome tarayıcı 53.0.2785.89 m birçok değişikliklerin yapıldığı yeni sürüme güncellendi. Chrome tarayıcınızı kontrol ederek son kararlı ve değişiklerden oluşan yeni sürümü hemen yükleyin. Chrome tarayıcınızda sorun yaşıyorsanız, temiz bir kurulum yaparak daha hızlı ve kararlı sürüme yükleyebilirsiniz. 

Chrome tarayıcı temiz bir yeni sürüm yüklemesi yapmanız için önce arka planda çalışan tüm tarayıcı sekmeleri kapatmanız gerekmektedir. 
Ve sonra, Bilgisayarınızın görev yöneticisini açın. Görev yöneticisin de İşlemler sekmesini açın ve Chrome tarayıcının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Geçmişte, Chrome tarayıcı için Web video, oyun ve animasyon için Adobe Flash Player’in önemli rolü olmuştur. 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren (bugün) web siteleri, gelişmiş güvenlik, düşük güç tüketimi ve tarayıcının daha hızlı olabilmesine imkan tanıyan HTML5 sayfa yükleme süreleri gibi teknolojileri barındırabilen servisler kullanıma başlamıştır.

Chrome tarayıcı Flaş uygulamasının kaldırılacağın…

Kategoriler ➤

Daha fazla göster