10/30/2016

Chrome Tarayıcıya Yüklü Eklentiler ve Görevleri


Google Chrome tarayıcıyı, Windows işletim sistemine yüklediğinde tarayıcı ile birlikte kurulan eklentileri ve eklenti görevlerini merak ettiniz mi? Chrome tarayıcıda hangi eklentilerin yüklü olduğunu merak edenler bu küçük ip uçlarını okuyabilirler. 

Chrome tarayıcı, her güncelleme sonrasında en son eklentileri de bünyesinde barındırarak her yeni güncelleme sonrası yeni eklentileri de sessizce kurup kullanıcıların hizmetine sunar. 

30.10.2016 tarih itibari ile Chrome web tarayıcı ile birlikte yüklü gelen bu 4 eklenti nelerdir ve ne işe yararlar aşağıda inceleyelim.

Chrome tarayıcıda hangi eklentilerin çalıştığını bunların neler olduğu anlamanız için tarayıcı penceresine şunu yazarak Enter’e basın. (Tırnak işaretlerini kullanmadan deneyin.)

chrome://plugins

Açılan sayfada, Chrome tarayıcı eklentilerini göreceksiniz. Sağ tarafta bulunan Ayrıntılara tıklayarak eklenti özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Chrome Tarayıcı Eklentileri Ve Görevleri:

1. Widevine Content Decryption Module:

DRM korumalı, Html5 video ve seslerini çalmaya izin veriyor.

2. Native Client:

Geliştiriciler “Developers,” “C” veya “C++” kodlamaları site üzerinde çalıştırabiliyorlar. Bu işlev, Chrome Web Store'daki karmaşık uygulama ve oyunlarda kullanılıyor.

3. Adobe Flash:

Adobe Flash'ın Google Chrome için ayarlanmış sürümü.

4. Chrome PDF Viewer:

PDF dosyalarını açabilmenizi sağlıyor. Bu eklentileri devre dışı bırakmanız mümkündür, ancak bu durumda bazı işlevler çalışmayacaktır.

10/28/2016

Wordpress Jetpack Google Plus Bağlan Sorunu Çözüldü


WordPress, Jetpack Connection Disabled Google Plus’a bağlanma sorunu, Jetpack Develepor ve Google Developer’ların birlikte çalışmaları sonucu kısa süre önce çözüldü.

Wordpress.org web destek sitesinde ve kişisel iletişim ile yapılan görüşmeler sonucu Jetpack eklenti yazarı ve katılımcı sayın, Jeremy HerveBu konuda Google ile temasa geçildi. Biz bir iş çevresinde sorunu bulmak için onlarla birlikte çalışmalara devam ediyoruz.” şeklinde cevaplamıştı. 

25 Ekim 2016 tarihinde, Jetpack ile Google geliştiricilerinin planlı çalışmaları sonucunda “Google Bağlan” sorunu da giderilmiş oldu.


Wordpress Jetpack eklentisini, Kumanda paneli → Ayarlar → Paylaşma, Paylaşma ayarları, yolunu izleyerek, "Google+ Bağlan" test edebilirsiniz. İlgili konu hakkında halen sorun yaşıyorsanız, Wordpress Jetpack Destek yardım bölümündeki açıklamaları okumanızı tavsiye ederim.

Peki sorun şu anda bitti mi? Wordpress 4.6.1 sürüm güncellemesi şu anda beta aşamasında olan Wordpress 4.7.1 yeni sürüme geçince yaşanacak mı? Bunu ilerleyen zaman içinde takip ederek yayımlarımızda okuyabilirsiniz. 

İlk yayınları okumak için, Abone Ol formuna E-posta yolu ile E-mailinizi gönderip yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz.

Diğer Bir Sorun İse! Wordpress Eklentilerinden Olan;

1. Super Socializer

2. Heateor Social Comments 

Yayın alt kısmında bulunan farklı yorum pencerelerinden, Google Plus Yorum form penceresinin yayınlanan yazılar altında otomatik paylaşımları göstermemesidir. Yukarıda verilen eklentileri kullanan, Wordpress kullanıcıları ilgili pencereye “Test” yazıp herkese açık olarak paylaşıp, sayfayı F5 ile yenilediklerinde gönderinin pencerede çıkmadığını görebilirler.

İşin ilginç tarafı ise; Google Plus yorumun test amaçlı paylaşılmasından sonra ilgili paylaşımın Google Plus Platformunda çıkmasıdır. 


Eklenti yazar-sorumlu kişileri ile yapılan iletişim sonucu alınan cevap ise yeterli olmayıp, eklentinin çalıştığı ifade edilmekte sorunun kendi eklentilerinden kaynaklanmadığı söylenmektedir.

O zaman sorunu bulun saygıdeğer eklenti sahipleri. Ne kadar ücretsiz olarak eklenti dağıtılmış olursa olsun, sorunu çözmek de görevleriniz arasında yer almaktadır. Umarım bu satırları okuyarak en kısa zamanda üzerinize düşün görevi yaparsınız.
Jetpack da görevli arkadaşlara, paylaşım sorununu çözdükleri için ayrıca çok teşekkür ederim.

10/24/2016

Google Plus Sayfanı Eklentisiz Wordpress Web Sitene Ekle

Wordpress, kendinden barındırmalı web siteleri için, Google Plus web sayfanızı kenar çubuğu “Sidebar” veya alt bilgi “Footer” alanına Google+ Sayfa (Badge) yükleyebilirsiniz. Google+ Sayfa kodlarını web sitenize eklemeden de Wordpress Jetpack eklentisini çalıştırarak web sitenizde kullanmanız mümkündür. Jetpack paketini yükledikten sonra, kenar çubuğu seçeneğini aktif ettiğinizde, Görünüm → Bileşenler → Google+ Sayfa, widget içinde bulunan Google Plus Sayfa Id’i girmeniz yeterli olacaktır.

Ancak Jetpack eklentisini kullandığınız zaman ana sayfanızda görülecek olan çerçeve içinde tam bir görünüm sergilenmemektedir. Bu durum da site görünümünde widget'in çirkin görülmesine neden olmaktadır. Wordpress geliştiricilerinin eklenti (Plugin) olarak hazırladığı kodlama stil’inin dışına çıkarak Google geliştiricilerinin (Developer) düzenlediği kod format'ını istediğiniz gibi düzenleyip kullanabilirsiniz.

Zaten bu makalenin hazırlanmasının amacı da, kendi tasarladığımız kodları basit bir şekilde kendinden barındırmalı (kendi sunucusunu kullanan) Wordpress web sitemize ekleyerek kullanmaktır. Kendi tasarımınızı yapmayı düşünüyor ve hazırsanız Google+ Sayfamızı (Badge) yapmaya hemen başlayabiliriz.


Wordpress, Footer alt bilgi alanında  Google+ Sayfa görünümü;

Google+ Sayfa (Badge) Kullanımı:

1. Google+ web badge Platform girişi yapın.

2. Google+ kullanıcı; kısmından sayfanızı seçin.

3. Özellikler; kısmında Simge ve Rozet ismini göreceksiniz. Rozet seçili değilse seçin.

4. Yerleşim; kısmında Portre ve Manzara seçimi ile devam edeceğiz. 
Portre: Dikey alan olarak çok fazla yer kaplayan bir görsel seçimidir.
Manzara: Biz footer alt bilgi alanında daha küçük bir seçenek olan, Manzara seçimi ile devam edeceğiz.
Google Plus sayfasında Manzara görünümü;

5. Renk teması; web sitenizin açık ve koyu renklerine göre seçiminizi tamamlayın. Ben açık seçim ile devam ediyorum.

6. Ülke dili otomatik gelmektedir. Ülke dili farklı ise seçiminizi ülkenize göre değiştirin.

7. Gelişmiş seçenekler olduğu gibi kalabilir veya isterseniz değiştirebilirsiniz.

Yaptığınız işlemler sonucunu sağ taraftaki ön izlemeden takip edebilirsiniz. Google Plus Sayfa hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak için alt kısımdaki dokümanları okumanızı tavsiye ederim. 


8. Kod bilgisi ve yapılandırma hakkında yeterli bilgiye sahipseniz, “Snippet'inizi özelleştirmek istiyor musunuz?” satır kısmını tarayıcı yeni sekmede açarak farklı bir yapılandırma ile devam edebilirsiniz.

Google+ Sayfa (Badge) Kodlarını Wordpress’e Eklenme:

1. Wordpress web sitenize giriş yapın.

2. Kumanda paneli → Görünüm → Bileşenler, yolunu izleyerek sol kısımda Metin “Seçime bağlı metin ya da HTML.” widget penceresini açın. Konumlandırmayı düşündüğünüz bölümü seçin ve widget’i ekleyin. (Sidebar, Footer gibi.)

3. Google+ Sayfa (Badge) Kodlarının olduğu kısma dönerek ön izleme bölümünün alt kısmındaki aşağıda sarı ile belirtilen kodları kopyalayın.
4. Wordpress web sitenizde, Google Plus ile ilgili herhangi bir eklenti kullanıyorsanız, (g+ paylaşım butonu gibi,) üst kodları almanıza gerek olmayacaktır. Sarı ile belirtilen satırdaki kodları almanız yeterli olacaktır. Kodları alıp kullanabilmek için bir metin dosyası kullanabilirsiniz.

İlgili makale:

Metin Editörü Notepad V6.9.2 Yeni Sürüm Güncellemesi İndir

Yukarıda anlatılanlar ile ilgili sonuçları Wordpress web sitemin Footer alt bilgi alanında görebilirsiniz.

10/23/2016

Wordpress Jetpack Connection Disabled Google Plus Bağlanma Sorunu

Kısa süre önce, Wordpress 4.6.1 sürüm güncellemesi ardından, Wordpress, Jetpack’ın eklenti güncellemesi sonucu kamuya açık “Public api’si” Jetpack Google bağlanamıyor hata iletisi vermeye başladı. Wordpress Jetpack eklentisini, Kumanda paneli → Ayarlar → Paylaşma, Paylaşma ayarları yolunu izleyerek, "Google+ Baglan" test edebilirsiniz.
Paylaşma ayarları bölümünde bulunan, Facebook, Twitter, Linkedin, Tumblr, Path, sosyal paylaşım sitelerine App izni verilirken, Google+ paylaşım izni çalışmadığından Google Plus ile irtibat kesilmiş durumda. Google+ Bağlan butonu ile açmaya çalıştığınızda karşınıza gelen ekran ve sorunlu ekran metin bilgileri ise şu şekilde özetlenebilir.

Bağlantı Devre Dışı

Biz hizmeti geri yüklemek için ortağı ile çalışırken Maalesef bu bağlantı seçeneği geçici olarak kullanılamıyor
.”

Connection Disabled

Sorry, this connection option is temporarily unavailable while we work with our partner to restore service
.”

Jetpack Eklenti sayfasındaki, Paylaşma ayarları hata bildirim ekranı
Yukarıda verilen resimde Chrome tarayıcı penceresindeki link’i incelerseniz; “https://public-api.wordpress.com/connect/?disabled” hata veren link yapısını görebilirsiniz. İlgili linkten de anlaşıldığı gibi “connect/?disabled” bağlantı sağlanamıyor.

Ayrıca Jetpack paylaşım ayarlar bölümünde bulunan Duyuru kullanımı hakkında daha fazla bilgi ve WordPress.com Connect hakkında yazılan dokümanları da okuyabilirsiniz.

Wordpress.org web destek sitesinde ve kişisel iletişim ile yapılan görüşmeler sonucu eklenti yazarı sayın, Jeremy HerveBu konuda Google temas ettik ve biz bir iş çevresinde bulmak için onlarla birlikte çalışıyoruz. Ben en kısa sürede bazı haberlerim var burada tekrar göndeririz.” bir açıklama yazmıştır. Açıklamanın ingilizce karşılığı ise şu şekildedir.

We’ve contacted Google+ about this, and we’re working with them to find a work-around. I’ll post again here as soon as I have some news.”

Yukarıda yaşanan sorun bir diğer sorunu da beraberinde getirmiştir. Google Plus yorumları kullanan Wordpress kullanıcıları, Google+ yorum eklentisini kullanamamaktadır. Yayınlanan yazılar otomatik paylaşım yapılamadığı gibi aşağıdaki eklentileri kullanıyorsanız Google+ yorum penceresinin çalışmadığını da görmüş olmanız gerekir.

Wordpress Google Plus Yorum Eklentileri:

1. Super Socializer

2. Heateor Social Comments
Jetpack da görevli arkadaşların en kısa zamanda sorunu çözmeleri dileklerimle.

10/22/2016

Google Plus Sosyal Paylaşım Platformunda Sayfaları Bulma

Google Plus Sayfalar, web sayfasını arayıp bulamıyor musun? Google Plus sosyal paylaşım platformu ile oluşturulmuş Sayfaları nasıl bulabilirsiniz okumaya devam edin. Google Plus Sayfalar ismi gelişen teknoloji ile birlikte farklı bir isim altında gruplandırıldı. Google Plus da Marka sayfaları ismi altında gruplanan bölüm ise yeni görünüm ile değiştirildiğinden Google+ sayfa kullanıcıları web siteleri için açmış oldukları sayfaları bulamayacak konuma geldi.

Dünya genelinde, Teknolojinin gelişimi hızla değiştiği için web siteleri için oluşturulan eski uygulama araçların yerleri ve görüntüleri de doğal olarak değişti. 

Google Plus sosyal paylaşım platformunda web siteniz için hazırladığınız Sayfaları nasıl bulacaksınız aşağıda adım adım takip ederek ulaşabileceksiniz.

Google Plus Sayfaları “Marka Sayfaları” Bulmak İçin;

1. Google My Business web sayfasına buradan giriş yapın. 

2. Sayfalar isminin “Marka Sayfalar” değiştirildiğini hatırlatmak isterim.
Yukarıda okuduğunuz makale hoşunuza gitti mi? Sizde insanlara yardımcı olmak için yazıya Kaynak belirterek yayınlayabilir, paylaşabilir, Google Plus hakkında yazılanları Rss veya Google Plus ile izleyemeye alabilirsiniz.

10/20/2016

CCleaner İndir Sistem Bakım Temizleme ve Optimizasyon Aracı

CCleaner, Windows işletim Sistemi Bakım, Temizleme ve Optimizasyon aracı ile sisteminize bakım yaparak bilgisayarınızı ilk günkü hızına ulaştırın. Sistemini ilk günkü hızına ulaştırmasını düşünen kullanıcılar için geliştirilmiş gereksiz çerezler, atık dosyalar ve gereksiz uzantıları temizleyen bir programdır. Sistem temizliği konusunda dünya üzerinde birçok kullanıcının bir numaralı tercihi olan CCleaner bilgisayarınızı hızlandırmak için kullanmanız gereken en temel bakım araçlarını bünyesinde bulundurmaktadır.

CCleaner, 5.23.5808 yeni sürümü, Microsoft Windows’un en iyi sistem bakım aracı olması nedeni ile güvenle kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer almaktadır. 

Programın arayüzü üzerinde, Kayıt defteri, Araçlar ve Ayarlar olmak üzere farklı bölümler bulunmaktadır. Varsayılan ayarlar ile kullanılması önerilir. 

Cleaner, bakım bölümü altında yer alan Windows ve Uygulamalar olarak iki farklı sekme yer almaktadır. Windows sekmesi üzerinde yapacağınız tarama sonucunda işletim sisteminiz üzerinde bulunan gereksiz dosyalar bulunarak kaldırılır.

İndirmek İçin;

Ücretsiz serbest sürüm Cleaner indir veya alternatif Piriform Web sitesindeki ücretsiz sekmesinden CCleaner programını yükleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler:

CCleaner proğramını nasıl kullanacağız ?

CCleaner Gereksiz Sistem Geri Yüklemeyi Kaldırma

Sistem gereksinimleri:

Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve XP, 32-bit ve 64-bit sürümleri dahil.Cleaner ile ilgili anlatım videosu 

10/19/2016

Türkiye İş Bankası Personel Pozisyon Alımları Başladı

Türkiye İş Bankası açık pozisyonlar için personel alımları başladı. İş Bankası'nın internet sitesinden Başvuru şartları duyurularak, farklı illerde de açık pozisyonlar olduğu belirtildi.
Türkiye İş Bankası personel alımı yapacağını ve bunun birçok ilde gerçekleşeceğini, başvuru şartları başvurulan pozisyona göre değişiklik gösterse de bazı belli başlı özelliklere göre de genel şartlar her personelde aranıyor.

Bunlar arasında İngilizce bilmek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak gibi şartlar bulunuyor. Memur alımı ve Müfettiş Yardımcısı alacak olan İş bankasının başvuru tarihleri de belli oldu.

Memur Alım Tarihleri Belirlendi:

Türkiye İş Bankası personel alımı memurlar için belli oldu. Aday memurların 6 Kasım 2016 tarihine kadar başvuru yapması gerektiği belirtildi. Sınava girecek adayların Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye illerinde ikamet etmesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, 1986 ve sonrası doğumlu olması, kamu haklarından yoksun olmaması, zorunlu hizmet yükümlülüğü taşımaması, sağlık durumunun Türkiye’nin her yerinde görev yapmaya elverişli olması gerektiği belirtildi.

Özellikle başvuru yapacak olan erkek adayların askerliğini yapmış olması, muaf olması veya Şubat 2018 celp dönemine kadar tecilli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra İş Bankası'nın daha önce düzenlemiş olduğu operasyon destek elemanı, çağrı merkezi, memur gibi herhangi bir mülakat ve değerlendirme merkezi aşamasında başarısız sayılmamış olması gerektiği ifade edildi.

Dört Yıllık Mezun Adaylar:

İş Bankası başvuru şartları arasında ayrıca herhangi bir cezadan dolayı hüküm giymemiş olmak ve 6 Kasım 2016 tarihi itibariyle, üniversitelerin Halkla İlişkiler, Hukuk, İktisat, İstatistik, İşletme, Matematik, Muhasebe, Sermaye Piyasası, Sigortacılık, Kamu Yönetimi, Aktüerya, Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Finans, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret bölümlerinde dört yıllık mezun olması gerektiği de açıklanmıştır.

Sınav daveti ise sadece uygun bulunan adaylara gönderilecek ve görev teklifleri kadro ihtiyacı oluşacak şubeler için yapılacaktır. Uygun olan adaylara davetiyelerinin 1 Kasım 2016 Salı günü saat 18:00’den itibaren İş Başvuru Formunda yer alan Başvuru Durum Takip alanından yapılacağı açıklanmıştır.

Personel Alımı Yapılacak Şehir Ve Tarih:

Erzurum Bölgesi Memur Alım Sınavı 06.11.2016

Gaziantep Bölgesi Memur Alım Sınavı 06.11.2016

Antalya Bölgesi Memur Alım Sınavı 06.11.2016

Diyarbakır Bölgesi Memur Alım Sınavı 06.11.2016

Konya Bölgesi Memur Alım Sınavı 06.11.2016

Samsun Bölgesi Memur Alım Sınavı 06.11.2016

Müfettiş Yardımcısı Alım Sınavı 19.11.2016

Adana Bölgesi Memur Alım Sınavı 06.11.2016

Kaynak: Google News

Samsun Mûsıki Cemiyeti’nin 2016 - 2017 Sanat Sezonunun Açılışı

Türk Sanat Mûsıkisi’ne gönül vermiş topluluğumuz , 18 Ekim 2016 Salı günü saat 20:00’de Mûsıki çalışmalarına başlamıştır.

Sanatseverler , Cemiyetimizin çalışma faaliyetlerine arzu ettikleri taktirde katılabilirler.

Web sitemizin iletişim kategorisinden bizlere ulaşabileceği gibi, ilgili telefondan bağlantı da kurulabilir.

2016- 2017 sanat sezonunun hayırlı olması dileklerimle.

Samsun Mûsıki Cemiyeti’mizin açılışına katılımlarından dolayı, Nihat GÖNÜL ve Kemal YURT’a teşekkür ederiz.


Samsun Mûsıki Cemiyeti açılış video’su

10/18/2016

Windows 10 Instagram Uygulaması Yükle

Windows 10 işletim sistemine Popüler fotoğraf paylaşım programı Instagram Uygulaması nasıl yüklenir? Çok yakında anlaşmalarını tamamlayacak olan Microsoft yeni işletim sistemi olan Windows 10 ile ilgili bilgilerde paylaştılar. 

Ayrıca Microsoft kısa süre önce birçok yeni ürünü de tanıtmıştı. Popüler fotoğraf paylaşım programı, Instagramı bilmeyenimiz yok gibidir. Microsoft, Windows 10’un satış rakamları açıklamasından sonra, Windows 10 güncellemesi ile gelecek uygulamalar hakkında bilgi vermişti.
Bu bilgilere dayanarak Microsoft, Facebook yönetimi ile anlaştı. Çok yakında sosyal medya araçları Windows 10‘a eklenecek. Microsoft işletim sisteminin daha çok satış yapması için ticari bir şekilde anlaşmayı yaptığını düşünebiliriz. 

Ayrıca sisteme entegre halde gelecek uygulamalar arasında Facebook Messenger’da yer alacak. Anlaşma sonrası güncellemeler başladığında Windows Mağazasından ürünler indirmeye açık olacak. Mobil platformlar içinde çok kullanışlı olacak uygulamalar. Windows Phone kullanan ürünlerin satışını etkileyeceği kesin.
Microsoft’un Istagram ile neden böyle bir yapılanmaya girdiğini düşünebilirsiniz? Rakiplerini geçip, kullanıcı sayısını artırmak ve ticari yapılandırmasını güçlendirmek için alınan bir karar olduğunu bilmek yeterli olacağını düşünüyorum. 

Facebook sosyal paylaşım web sitesi ile yapılan anlaşma ile kullanıcılar sosyal medyaya çok daha rahat erişebilecekleri için her iki şirket içinde karlı bir çalışma sergileyecek. Bir anlamda güçlerin buluşması da diyebilirsiniz.

Windows 10 İçin İnstagram İndir:

Bağlantı linkinden, Windows Store ile sunulan uygulamayı ücretsiz indirebilir Windows 10’un resmi blog yazısında instagram hakkında makalesine de göz atabilirsiniz.

10/16/2016

IPhone 7S Veya IPhone 7S Plus Üretilmeyecek

Apple tarafından bu yıl bir “S” modelinin sunulmayacağı ve iPhone 7 serisinden doğrudan iPhone 8 serisine geçileceği söyleniyor. Yeni amiral gemisinin 2017’deki 10. yılında iPhone 10 olarak karşımıza çıkması bile muhtemel görülüyor.

Ön yüzey tamamen ekran olacak

İddialara göre ön yüzeyde ne kenar ne de çerçeve olacak. Yani tamamen ekrandan oluşan bir yüzeyden bahsediyoruz. Elveda Home tuşu!

Alüminyum çerçeveli cam tasarım

Yeni nesil iPhone gövdesinin camdan yapılacağı ve iPhone 4 ile iPhone 4S’e benzer bir estetiği yansıtması bekleniyor. Bu modellerdeki alüminyum çerçeveyi ve cam arka yüzeyi hatırlatalım.

Üçüncü ve daha büyük ekranlı bir üst düzey model

5.8 inçlik ekran boyutuna sahip bir üst seviye modelin gelebileceği söyleniyor. 5.5 inçlik Plus modellerini yanında küçük bırakacak modelin, alüminyum yerine paslanmaz çelik çerçeve sunabileceği de gündemde.

Home tuşu görünmez olacak

Parmak izi sensörünü de barındıran Home tuşunun ön cam panelin içine gömüleceği ve böylece görünmez hale geleceği söyleniyor. Benzer teknolojinin şimdiden Xiaomi’nin yeni modellerinde yer aldığı ve iPhone 10’da nasıl çalışabileceği konusunda bizlere fikir verebileceği belirtiliyor.
Yazar Hakkında: Fatih Körpe
1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili. Sizde misafir yazarlık yapabilirsiniz.

10/14/2016

Youtube Video Medyanıza Telif Yasaklaması Olmadan Müzik Ekleme

Web sitenize, video arka planı için bir ses video medyası hazırlamayı düşünüyor, ancak Telif yasağı nedeni ile çekiniyorsanız telif yasağı olmadan ses medyasını ekleyebilirsiniz. Youtube’a yüklemeyi düşündüğünüz videolara arka plan müzik ekleme isteği çok doğal bir düşüncedir. Ancak ekleyeceğiniz müzik başka birine ait olduğunda, Youtube sitesi “Creative Commons” telif haklarını ihlal ettiğiniz gerekçesi ile size uyarıcı niteliğinde bir mesaj gönderir. Yaşayacağınız bu olumsuz durum canınızı sıkacağı gibi, video düzenleme şevkinizi de yok edecektir.

Youtube, telif hakkı talebinde bulunulmayacak arka plan video müziğini
nasıl bulup kullanacağımızı aşağıda adım adım inceleyelim.

İlgili Makale: Telif Hakkı Olmayan Youtube Video Müzik Nasıl Bulunur

Telif hakkı İçermeyen Müzik Ses Medyaları İçin;

1. İncompetech.com web sitesine buradan giriş yapın. Biraz zaman ayırarak dilerseniz menü çubuğunda “SSSsıkça sorulan sorular yardım bölümünü inceleyebilirsiniz. Direk konuya geçmek için adımları takip edin.

2. Menü gezinme çubuğunda Royalty-Free Music, isme tıklayın.

3. Açılan pencerede, dört farklı başlık ismi göreceksiniz bunlar;
 • Tam arama, (Full Search)
 • Koleksiyonlar Görünümler (View Collections)
 • Tam liste (Full List)
 • ISRC Kataloğu (ISRC Catalog)
4. Bu seçeneklerden Tam arama, (Full Search) link ismini açın.

5. Video ses müzik dosyalarını bu pencerede belirleyeceksiniz. Menü çubuğunda “Feels” duygularınıza hitap eden müzik kategorisini, müzik “Tempo” temposunu, “Genre” Türünü ve müziğin “Length” uzunluğunu belirleyebilirsiniz.

Müzik Dosyasının Seçimi:

1. Müzik dosyalarından arzu ettiğinizi seçebilirsiniz. Örnek olması için ben ilk müzik dosyasını “Thinking Music” Düşündüren Müzik, ismine tıklıyor ve müzik dosyasını açıyorum.

2. Açılan pencere sol tarafta müzik hakkında bilgiler içeren yazıyı görüyorum. Sağ tarafta ise;

 • Thinking Music” Düşündüren Müzik, “mp3 indirme linkini, hemen alt kısımda ise indireceğim müziğin nasıl bir şey olduğunu anlamama yarayan Dinleme butonunu görüyorum.
 • Dinleme butonuna tıklayarak indireceğiniz müzik hakkında önce bilgi edinin. Sağ alt kısımda müzik çalmaya başlayacaktır.


Müzik, Telif Haklarına Maruz Kalmamak İçim Yapılacaklar:

1. Şimdi Dinle, isminin en altında bulunan açıklama, sizi telif haklarından koruyacak olan bağlantı link'i dir.

2. Önce, videonuz için kullanacağınız Müzik dosyasını bilgisayarınıza indirin

3. Ardından Telif bağlantı linkini bir metin dosyasına kopyalayın ve yapıştırın.

Youtube Ekleyeceğiniz Video Telif Metin Açıklamaları:

1. Video’nuzu Youtube yüklediğiniz de yapmanız gerekenler;
 • Açıklama kısmına : Konu başlığı ve Makalenizi ifade eden bir paragraf açıklaması ekleyin.
 • Makalenizin linkini ekleyin.
 • Hazırlayan ismi yazın. 
2. En önemli kısım ise biraz önce kopyaladığınız, “Creative Commons Lisans” metnini açıklama altına yapıştırın. Kesinlikle metinden eksik bir yer olmasın. Örnek resmi inceleyin.
Telif hakkı içermeyen müzik dosyalarının nasıl ekleneceğini gördük. Farklı konuları okuma veya Youtube videoları izlemek için kanalıma abone olabilir, e-mail bilgi girişi yaparak ilk çıkan yazılardan haberdar olabilirsiniz.

10/13/2016

Windows 10 1607 Sürüm 14393-321 İş Derleme Ekim 2016 Güncellemesi

Microsoft Windows 10, 11 Ekim 2016 tarihinde 32bit ve 64bit tabanlı Sistemler için Windows 10 Version 1607 Toplu Güncelleştirme (KB3194798) geçişi yaptı. Windows tarafından gerçekleştirilen bu güncelleştirme, yazılım kalite iyileştirmeleri ve güvenlik düzeltmelerini içermekte. Güncelleme geçmişi sayfasını incelediğimizde şu cümle ve açıklamalar yer almakta.

“Microsoft yazılım ürününde sisteminizi etkileyebilecek bir güvenlik sorunu saptandı. Microsoft'un bu güncelleştirmesini yükleyerek sisteminizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu güncelleştirmede giderilen sorunların tam listesi için ilişkili Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın. Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekebilir.”

İşletim sistemi hakkındaki özellikleri buradan okuyabilirsiniz. Daha fazla bilgi → 

İlgili Sayfa Hakkında Açıklama:

“Windows 10 ve Windows Server 2016 güncelleştirmeleri birikimlidir. Bu nedenle, bu paket daha önce yayımlanan tüm düzeltmeleri içerir.

Önceki güncelleştirmeleri, bilgisayarınıza indirilecek ve yüklenecektir bu paketin içerdiği yalnızca yeni düzeltmeleri kurduysanız. İlk kez bir Windows 10 veya Windows Server 2016 güncelleştirme paketi yüklüyorsanız, x86 sürümü için paket 420 MB ve x64 sürümü için paket 781 MB 'dir.”

Windows 10 Güncelleme Hakkında Bilgi:

1. Windows Update

Bu güncelleştirme otomatik olarak indirilir ve yüklenir.

2. Microsoft Update Kataloğu

Bu güncelleştirmenin tek başına paketi almak için şu adrese gidin: Microsoft Update Kataloğu web sitesinde.

3. Ön koşullar

Bu güncelleştirmeyi yüklemek için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır.

4. Yeniden başlatma bilgileri

Bu güncelleştirmeyi uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.

5. Güncelleştirme değiştirme bilgileri

Bu güncelleştirme önceden yayımlanmış bir güncelleştirmenin yerini 3189866 .

Bilgisayarınızın otomatik güncelleme ayarları kapalı ise kontrol edip, Windows 10 Update güncelleme aracını kullanarak hemen güncellemeye başlayın. 

Microsoft Windows 10’u nasıl yükselteceksiniz, teknik donanım gereksinimleri nelerdir, Windows 10 işletim sisteminize (32bit, 64bit) göre yükseltme medyası nasıl oluşturacaksınız gibi benzer yazıları Kategoriler sekmesinde bulunan Windows 10 etiketinden inceleyin.

10/11/2016

Google Chrome Bellek Kullanımını Yakında Düşürüyor

Google Chrome, tarayıcı Aralık 2016 ayında yeni sürüm güncellemesi Chrome 55 ile bilgisayar bellek tüketiminin fark edilir biçimde düşürüleceği bekleniyor. İki ay içinde kullanıma sunulacak olan yeni Chrome 55 sürümü kullanıcıların bilgisayarlarında artık büyük bir yük oluşturmayacak

Böylece Chrome kullanıcıları için düşük kapasitedeki bilgisayarlar için büyük yük olmaktan kurtularak, yeni sürüm ile birlikte eski sürüm ve sorunlar da rafa kaldırılarak arşivde yerini alacak.
Chrome, önceki (54) ve yeni sürüm (55) tarayıcı arasındaki bellek kullanım farklılıkları

Dünya genelinde hızlı ve kararlı popüler tarayıcı olarak tanınan Google Chrome, bilgisayar ve akıllı telefonlarda kullanılan belleğin çok yakında fark edilir biçimde azalması bekleniyor. Muhtelif cihazlarda, Bellek gücünün önemli bir kaynak olduğu günümüz teknolojisinde artık çok daha iyi biliyor, uygulamalar onun sayesinde daha hızlı ve güçlü işlem yapabiliyor. Bu anlamda bellek kullanımında bir azaltılmaya gidilmesi oldukça önemli bir adım.

Aralık 2016 tarihinde, Chrome tarayıcıda yapılacak değişiklik ise, geliştiricilerin tarayıcının V8 olarak adlandırılan bölüm üzerinde yapacağı değişimler ile gerçekleşecek.

V8 modülü; Imgur, Reddit, Twitter ve The New York Times gibi web sitelerinin bellek izlerini belirgin bir biçimde azaltan JavaScript programlarını kullanıyor. Yapılacak bu uygulama ile %40 veya %50, oranlarında bir azalma sağlanacağı tahmin ediliyor.

10/05/2016

Tramvay 10 Ekim’de Samsun Tekkeköy İlçemizde

Samsun, Tekkeköy ilçemize, 10 Ekim 2016 tarihinde çalışmaların son aşamasına gelen toplu taşıma aracı Tramvay ulaşmış olacak. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın, Yusuf Ziya Yılmaz 10 Ekim 2016 tarihinde tramvayın Tekkeköy ilçemize kadar gideceğini söyledi.

Başkan Sayın, Yusuf Ziya Yılmaz’ın daha önce yaptığı açıklamasında, Gar-Canik Balıkçı Barınağı raylı sistem hattının açıldığını ve 10 Ekim'de de Canik Balıkçı Barınağı-Tekkeköy raylı sistem hattının açılacağını ifade etmişti.
10 gün önce yaptığı açıklamasında, “üniversiteden kalkan bir trenin Tekkeköy'e kadar gider hale geleceğinin müjdesini veren Başkan Yılmaz, 30 kilometre uzunluğundaki yaklaşık 35 tane istasyondan yolcu alıp bindirerek, Tekkeköy'e kadar gidip gelen bir sisteme kavuşuyoruz. Bunu inşallah müteahhittin sözü üzerine 10 Ekim'de yapacağız. Müteahhit bize 10 Ekim'e kadar yetiştirme sözü verdi. Biz de o doğrultuda çalışıyoruz.” belirtmişti.

Ayrıca diğer açıklamalarında, “Panorama Samsun Müzesi de Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın destekleriyle yürüyor. Bunlar bitti. Hem 10 Ekim'de trenlerimizin hizmete açılışı hem Panorama Müzesi hem çok amaçlı salonun hizmete açılışı olacak" dedi.

Hizmet üretip insanlara sunduklarını ifade eden Başkan Yılmaz, "Bunun yanında çok yoğun bir şekilde köylerimizde köy sosyalizasyonu, köy alt yapı çalışmaları, yol, su, kanalizasyon çalışmaları ile inanılmaz bir yoğunluk ve tempo içerisinde çalışıyoruz. Özellikle beton yol yapıyoruz. Çünkü beton yol daha kalıcı ve kısa sürede bozulmuyor" diye konuştu.

Google Pixel ve Pixel XL Modelleri Tanıttı

Google Nexus markasına bırakarak, yeni Pixel telefonların tanıtımını resmi olarak belirtti.
Google Pixel ve Google Pixel XL modelleri hakkında bilgiler. Google'ın uzun zamandır hakkında konuşulan yeni Pixel telefonları, resmi olarak tanıtıldı. Beklentileri karşılayacak olan Pixel ve Pixel XL, ismi ile piyasaya çıkacak olan telefonlar, ambalaj kutularından Android 7.1 ile birlikte çıkıyor.

Google Pixel:

 • Google Pixel, 5 inç'lik Full HD bir ekrana sahip,
 • Google Pixel, ekran, AMOLED teknolojisi ile sunuluyor.
 • Gücünü Snapdragon 821 işlemciden alan telefon, bu işlemciyi 4GB RAM ile destekliyor.
 • 32 ve 128 GB'lık depolama seçenekleri ile gelen telefon, microSD bellek kartı desteğine sahip. 
 • Telefonun ön kamerası 8 megapiksel çözünürlük sunarken, arka kameranın çözünürlüğü 12 megapiksel.
 • USB Type-C arabirimine sahip olan Google Pixel'in batarya kapasitesi ise 2.770 mAh.

Google Pixel XL:

 • XL uzantısından da anlaşılacağı gibi, Pixel XL, Google Pixel'den biraz daha büyük. Telefonun 5.5 inç'lik ekranı, QHD çözünürlüğe sahip ve yine AMOLED teknolojisi ile üretilmiş.
 • İşlemci, Pixel'de olduğu gibi yine Snapdragon 821 ve RAM miktarı 4GB. Depolama seçenekleri ise 32 ve 128 GB olarak belirlenmiş. 
 • Pixel XL'de de micros SD bellek kartı girişi bulunuyor.
 • 12 megapiksellik arka kamera, çift LED flaş ile destekleniyor. 
 • Ön kamera ise, 8 megapiksel çözünürlük sunuyor.
 • 3.450 mAh kapasiteli büyük bir bataryanın sahibi olan Pixel XL'de, bağlantı ara birimi olarak yine USB Type-C'ye yer verilmiş.
Her iki telefonda da parmak izi tarayıcı bulunan telefonlar 20 Ekim 2016 tarihinde satış raflarında olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

10/03/2016

Wordpress Pinterest Web Sitesine Nasıl Eklenip Onay Alınır

Sosyal Paylaşım platformu Pinterest web sitesine, Wordpress web site linki nasıl eklenip, Pinterest site onayı alınır?
Sosyal Paylaşım platformu Pinterest web sitesine, Wordpress web site linki nasıl eklenip, Pinterest site onayı alınır? Pinterest Site Doğrulama olarak bilinen ilgili konuları takip ederek Wordpress web siteniz için Pinterest onayını kısa sürede alabilirsiniz. Pinterest sosyal paylaşım platformu hakkında kısa bir bilgi geçerek, Wordpress ile Pinterest Onay ilişkili konumuzu anlatmaya başlayalım.

Pinterest, 2012 yılında web sitesini güncellemişti. Ocak 2014’de ise, site dil ve ülke ayar seçeneklerine Türkçe dil desteği sağladı. Pinterest, web sitesini yenilemesi sonucu, Pinterest profil sayfasında blog veya web site doğrulama uygulaması kolaylaştı. Pinterest’i yeni tanıyan blog yazarlarımıza sosyal paylaşım sitesine üye olmalarını ve sitelerini tanıtmalarını şiddetle öneririm.

Pinterest’e Üye Olma ve Web Site Url'nizi Ekleme:

1. Pinterest sitesine giriş yaparak üyelik işleminizi başlatın.

2. Sağ üst kısımda, profil simgesine tıklayarak kayıtlı sayfanızı açın.
Sağ üst kısımda, profil simgesine tıklayarak kayıtlı sayfanızı açın.
3. Sol üst kısımda, resimde görüldüğü gibi, kalem simgesine dokunan.

4. Edit profile ismi ile açılan pencere karşınıza gelecektir.

5. Kişisel bilgilerinizi kutulara girin.

6. Web sitesi yazan kısma Wordpress URL’nizi yazın.

Örnek: http://www.adnanguney.com/

7. Web site URL’nizi yazdıktan sonra, sağ tarafta bulunan Web site onay butonunu açın.
8. Sizi Pinterest meta etiketi karşılacaktır. Burada yapılacak tek işlem iki tırnak arasındaki rakamları kopyalayın ve Wordpress sitenize giriş yapın.
Örnek : "1ed62aa96b4b658e4ea9ebf0ee4e9230"

Pinterest Meta Onay Etiket Rakamının Eklenmesi:

1. Wordpress sitenizde, “All in One SEO Pack Eklenti Ayarları” kısmını bulun.

2. Dikey çubuğu aşağıya kaydırın ve “Web Yöneticisi Doğrulama” ismine gelin.

3. “Pinterest Site Doğrulaması” yazan pencereye biraz önce aldığınız Pinterest meta rakamlarını yapıştırın ve kaydedin.
“Pinterest Site Doğrulaması” yazan pencereye biraz önce aldığınız Pinterest meta rakamlarını yapıştırın ve kaydedin.
4. Pinterest'e dönüp, Web doğrulama seçeneğine tıklayın.

5. Wordpress web sitenizin doğrulandığını görmek için tüm işlemleri bitirdiğiniz de kalem simgesine tıklayın. Doğrulama onay işaretini göreceksiniz.

Pinterest, ile ilgili diğer makaleleri, Menü çubuğundan veya Sidebar kategoriler sekmesinde pinterest etiket ‘inden okuyabilirsiniz.

10/01/2016

Chrome Tarayıcıda PDF Dosyalarını Açma

Bilgisayarınıza İndirdiğiniz PDF formatındaki dosyaları Chrome tarayıcınızda açamıyor, PDF'ler Chrome'da otomatik olarak açılmıyor mu? PDF'leri nasıl açabilirsiniz inceleyin. Windows 10 işletim sistemini kurduktan sonra, Windows 10, Edge tarayıcı otomatik olarak tüm çalışma komutlarına hükmeder. 

Daha sonra Google ürünlerinden olan Chrome tarayıcıyı bilgisayarınıza kurduğunuzda tarayıcınız farklı bir uygulama komut dosyası tarafından kontrol edildiğinden bazı evraklarınız istem dışı farklı uygulamalar tarafından açılmaktadır. 

Chrome tarayıcının varsayılan olarak açılmaması, PDF formatındaki dosyaların da Chrome tarayıcı ile açılmaması gibi faktörlerde bu kapsam içindedir.

PDF Dosyaları Chrome'da Otomatik Olarak Açılmıyor Mu?

Görüntülemek istediğiniz PDF dosyaları normal olarak Chrome'da otomatik olarak açabilirsiniz. Ancak, PDF dosyaları Chrome'da otomatik olarak açılmak yerine indiriliyorsa Chrome PDF Görüntüleyici kapatılmış olabilir.

Chrome PDF Görüntüleyici'yi Açma:

 • Bilgisayarınızda Chrome tarayıcınızı açın.
 • Bu bağlantı linkini kopyalayın, “chrome://plugins” tarayıcı penceresine yapıştırıp açın.
 • Chrome, PDF Görüntüleyici’nin altında “Chrome PDF Viewer” PDF görüntüleme etkin mi önce kontrol edin. Etkin değilse etkinleştirin.

 • PDF dosyalarınıza tıkladığınızda Chrome tarayıcınız artık bu dosyalarınızı otomatik olarak açması gerekir. 

 • PDF dosyasını açarken halen bir sorun yaşarsanız, şu adımları da izleyebilirsiniz.

PDF Dosyasını Alternatif Olarak Açma:

 • Bilgisayar, Masa üstündeki PDF dosyasına farenin sağ seçeneği ile tıklayın.
 • Birlikte açBaşka bir uygulama seç, ismine tıklayın. 
 • Açılan pencerede, Google Chrome simgesini görüyorsanız tıklayın. Google Chrome simgesini göremiyorsanız Diğer uygulamalar, aşağıya kaydırın ve Bu bilgisayarda başka bir uygulama arayın, seçeneğine dokunan.

Bilgisayar dizinde Chrome’un Bulunması İçin;

 • Bilgisayarınızın, C: Dizinini ok simgesi ile genişletin, Program dosyalarıGoogle Chrome, ok simgesi ile genişletip, Application, dosyasına dokunun.
 • Sağ pencere içinde, Chrome simgesini göreceksiniz. Chrome simgesine tıklayarak uygulamayı başlatabilirsiniz.
Farklı uygulamalar için Birlikte aç seçeneğini kullanmaya başladığınızda Googel Chrome simgesini uygulama penceresinde devamlı göreceksiniz.