Kayıtlar

Ocak, 2017 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Google Drive’e Resim Yükleme ve Resim Linkini Alma

Resim
Masa üstü bilgisayar ile Google Drive’e resim yükleme ve yüklenen resim linkini kopyalayıp yorum penceresine Google URL kısaltıcısı kullanarak sorunlarınızı resimli anlatabilme.

Web sitelerinde yayınlanan makale içinde anlayamadığınız konuları daha iyi anlatabilmek için, makale yazarına yorum penceresinde soru sorar ve cevapları bekleriz. Ancak sorduğunuz soru içinde yazara eksik bilginin verilmesi veya açıklayıcı dokümanın bulunmaması gibi konulardan dolayı kendinizi ifade edemeyebilirsiniz.

Makale yazarına kendinizi ifade edemediğiniz böyle bir an yaşadığınızda, şu adımları takip ederek çok çabuk cevaplar alabilirsiniz. Yorum yazarken uyulması gereken konular. İlk Kez Yorum Yazarken Dikkat Edilecek Konular:1. Yorum pencereleri, Google spam veya kötüye kullanım araçları ile iç içe çalışan bir algoritmayı takip ederler. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

2. Web sitenizin var olduğunu düşünerek, web sitenizin Spam veya kötüye kullanım araçları, vb. gibi algoritmalar ile işaretlenip, et…

Webmasters Arama Trafiği Mobil Kullanılabilirlik Sorunları

Resim
Google, 21 Nisan 2015 tarihinde Akıllı telefon olarak bilinen Mobil uyumluluk süresinin son günü olduğunu belirtmişti. Web siteniz halen mobil uyumlu değilse ne yapılması gerekir.

Akıllı telefonların artış gösterdiği günümüzde, Mobil teknoloji dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Sürekli iletişimin kurulduğu günümüzde herkesin akıllı telefonlarının olduğunu düşünürsek akıllı telefonların sayısının kişisel bilgisayarların sayısını geride bıraktığını görebiliriz.

İlgili Makale:Google Mobil Uyumluluk Test Aracı Görünümü Değişti

Bir web sitesi yönetiyorsanız gelişen teknoloji ile eş zamanlı olarak çevrim içi mobil uyumlu olmak zorundasınız. Web siteniz halen mobil uyumlu değilse en kısa zamanda teknolojiyi kullanarak mobil uyumlu yapmalısınız. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların çoğunluğunun mobil cihaz kullanıyor olması dahi konunun ne kadar önemli olduğunun kesin ifadesidir.Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Önce Test Edin:Aşağıda verilen iki farklı Mobil Uyumluluk Test işlemi i…

Google Slaytlar İle Bloguna Kod Eklemeden Slayt Oluştur

Resim
Google Drive, Google Slaytlar ile hiçbir kod kullanmadan web sitene 5 adet resim, yazı başlık metni ve link bağlantısı ile kendi slayt medyanı oluştur.

Web site tasarımında usta olmayabilirsiniz. Kod bilginiz de olmayabilir. Ancak bugüne kadar çok arzu edipte yapamadığınız Slayt medyanızı hiçbir kod kullanmadan çok sevdiğiniz blog resimlerinden 5 adet seçip, kendi Slayt tasarımını artık yapabileceksin.

Google Slaytlar ile ilk kez kendi slayt medyanı yarattığında bu işin bu kadar kolay olabileceğine inanamayacaksın. Google Slaytlar ile ürün, gezi, kitap, yemek tarifi ve tanımlamalar gibi birçok işleri yaparak ufkunuz, ileriye bakış tarzınız değişecek. Hazırsanız hemen başlayalım.Google Slayt İçin Gerekli Ön Bilgiler:1. Web site yazılarınızdan Slayt resmi için 5 adet resmi masa üstüne kaydedin.

2. Bir metin dosyasına, Slayt yapacağınız yazı başlık metin ve bağlantı linkini birden beşe kadar alt alta not alın. Not alma işlemi bittiğinde resim yapılandırma işine başlayabiliriz.

3. Masa üs…

Google Mobil Uyumluluk Test Aracı Görünümü Değişti

Resim
Web sitelerinin Mobil Uyumlu olup olmadığı gösteren, Mobil Uyumluluk Test aracı görünümü kısa bir süre önce değişti.

Eski düzen olarak kullanılan Google Mobil Uyumluluk Test, aracı web site sayfanızın mobil uyumlu veya uyumsuz olduğunu, mobil uyumlu test sonuçlarını Google’a gönderebileceğinizi, hatalı ve engellenen kaynak sayfa bilgilerini içermekte.

Daha önce kullanılan web site mobil uyumluluk testi için web sitelerini kontrol etmek isteyen kullanıcılar Mobil Uyumluluk Test Aracını buradan deneyerek web siteleri için son durumunu kontrol edebilirler.

Web siteleri hakkında mobil uyumluluk testi, bununla da sınırlı olmayıp Google’un daha detaylı mobil uyumluluk aracı ile de test edebilirsiniz. Sitenizin mobil ve masaüstü cihazlarda ne kadar iyi çalıştığını görüp e-mail bilgilerinizi vererek daha fazla bilginin mailinize gelmesini isteyebilirsiniz.

Google’un yeni başlattığı Google Mobil Uyumluluk Test Aracını kullanarak daha fazla bilgi edinebileceğiniz ve hataların nasıl düzeltileceğini…

Blogunuza Google Haberleri Ekleyin

Resim
Blogger ile oluşturduğunuz Blogunuza Günlük haberlerden oluşan Google News spot Makale başlık metni ekleyerek kendiniz ve okuyucularınız için farklılığı yakalayın.

Google Haberler, “Google News”, ile bulunduğunuz şehirdeki güncel spot haberleri ve Dünya üzerinde gelişen diğer haber başlık ve açıklama özetlerini okuyarak gelişen çağımızda nelerin yaşandığı bilgisine ulaşın.


Google News ile en çok okunan güncel haber başlık metni haricinde arzu ettiğiniz bir haber kategorisini de seçip izlemeye alabilirsiniz. Örneğin;
DünyaTürkiyeEkonomiBilim/TeknolojiSağlıkDemo Görünümü incelemek isteyenler için;


Google Haberler, başlık Linkini Bloga Eklemek:1. Blogger yerleşim alanına giriş yapın.

2. Gadget ekle dokunun.

3. İçerik Takibi; Blogunuza RSS veya Atom içerik takibinden içerik ekleyin. + İşaretine tıklayın.

4. İlgili adımları aşağıda verilen videolu anlatım ile yapabilirsiniz.

Google Chrome 56 Beklenen Yeni Sürüme Geçti

Resim
Google Chrome bugün herkesin merakla beklediği yeni Chrome 56 yeni sürüme geçiş yaptı.

Google chrome 18.05.2016 tarihinde, Chrome tarayıcı uygulaması olan Flash içerikleri tamamen kaldıracağını belirtmişti. 03.12.2016 tarih itibari ile Chrome 55, HTML 5 destekli yeni tarayıcısını güncelledi. 26.01.2017 tarih itibari ile yeni yıl güncellemesi olan Chrome 56 tarayıcı yeni sürüme geçiş yaptı.


Google, Güvenlik açıklarından dolayı Chrome tarayıcılarda bundan sonra Flash uygulamasının isteğe bağlı çalışacağını açıklamıştı. Google Chrome yeni sürümde web tabanlı zararlı yazılımlar karşısında kullanıcıların Chrome tarayıcı ile daha güvenli olmasını düşünüyor.

Hız, Sadelik, Güvenlik, konularına çok fazla önem veren Google’un Chrome tarayıcısını birçok işletim sistemi, “Windows, Linux, Mac, artık kullanabilir durumda. Yeni tarayıcı ayrıca satış içerikleri web sitelerinde Http ve Https protokol konusunda “Bu Siteye Bağlantınız Güveli Değil” uyarısı da verecek.

Chrome’un Yardım dokümanlarında buluna…

Google Sites Makaleye Açıklama Metni Eklemek

Resim
Google Sites web sitenizde makalenizi yayınlamadan önce, Başlık ismi ve Yazınızı kısaca açıklayıp özetleyen açıklama metnini ekleyin.

Google Sites Web Site yapısı gereği otomatik açıklama metni eklemeniz mümkün değildir. Makale açıklamaları birçok farklı eklenti komut dosyalarının çalıştırılması ile mümkündür. Google Sites web sitesinde JavaScript kod ekleyemeyeceğiniz için yazmış olduğunuz her yazı için açıklama metnini manuel kendiniz girmeniz gerekir. 
Demo:AdnanGuney59 Google SitesMakale Açıklama Metni Eklemezseniz Ne Olur?1. Google Sites web site ayarlar bölümünde web sitenizi tanımlayan Site açıklaması yayınlanan her makale altında ve sosyal paylaşım penceresinde yazı ile ilgi bir açıklama olmadan çıkar.

2. Google Sites Site açıklamasını, Diğer işlemler (m) → Siteyi yönet → Site açıklaması - bu sitenin amacı, bölümünde görebilirsiniz.

3. Yazınızı sosyal paylaşım butonlarını ile paylaşmak istediğinizde açılan pencere içinde yazınızı ifade etmeyen Site açıklama metni ile paylaşırsını…

Webmaster Veri İşaretleyici Kırmızı Mesaj Uyarısını Düzenleme

Resim
Webmaster, Veri işaretleyicisi, Sayfa grup satırı makale yanında kırmızı renkli işaretlenmiş pencere gördüğünüzde, Sayfaların değiştiği mesajını veren bu hatalı ögeyi düzeltebilirsiniz.

Web Yönetici araçları, Search Console, Veri işaretleyicisi, web sitenizde yayınlanmış makale verilerinin işaretlendiği, Veri türü, Kaynak, Sayfa sayısı, Öğeler, Hatalı öğe sayısını gösteren alandır.


Web sitenizde İşaretlemiş olduğunuz Sayfalar değişmiş olabilir. Sayfa satırında şu mesajı okuyabilir, 
“Son etiketlenmelerinden beri bu sayfalar önemli derecede değişmiş olabilir. Lütfen sayfa grubunu inceleyin ve tüm etiketleme sorunlarını düzeltin. Önemli miktarda değişiklik varsa sayfa grubunu yayından kaldırıp yeni bir tane başlatmak da isteyebilirsiniz.” 
Düzenle butonu ile ilgili sayfaya giriş yaparak verilerimizi düzenlemeye başlayabiliriz. Mesaj ileti pencere görünümü.

Düzenle butonu mesajını okuduktan sonra, Düzenle seçeneği ile devam ederseniz daha önceden oluşan hatalar ve bu hataların diğer sayfaları…

Blogger Ücretsiz Web Site Oluştur

Resim
Blogger, Blogspot alt domain isimli blog kurulumuna başlamadan önce, Blogger Nedir? Blogspot Nedir? bu konuları inceledikten sonra ücretsiz bir web sitesi olan blogger'un kurulum aşamalarına zevkle geçebiliriz.

Ücretsiz bir blog oluşturmadan önce yaptığınız işleri iyice anlayıp, bilmeniz ve konunun heyecanını hissetmeniz çok önemli. Blog kurmayı ne kadar iyi anlarsanız, yazı yazma, paylaşma ve yazınıza gönderilen yorumları cevaplama konusunda sıkılmadan zevk alacak bir araç durumuna çevirebilirsiniz.

Blog kurmak sadece yazı yazmak ve işte benimde bir web sitem var demek değildir. İlk kez bir blog oluşturduktan sonra bıkmadan uzun bir arayış içerisine girersiniz. Nedir bu arayış? İlk yazınızı yazıp yayınladığınızda blogunuzun görünümü sizde değişik fikirler oluşturur. Blog Temasını renklendirip, farklı şekiller vermek, web internet ortamında gördüğünüz birçok eklentiyi kurup daha fazla ne yapabileceğinizi düşünürsünüz. İşte ilk heyecanınızı yaşamaya başladınız demektir.

Blog ile geçir…

Google Sites Makalelerini Blog Sayfa Akışında Yayınlama

Resim
Makaleleri Blog Yayınları Gibi Kullanma yazımızın devamı olan Yazılarımızı Menü gezinme çubuğunda Blogger yazı akış düzeni gibi Google Sites’de nasıl yayımlayabiliriz?

Google Sites, web site düzeninde Blogger’da olduğu gibi yazdığımız yazılar Ana sayfa akışında yeni yazıdan eski yazıya göre alt alta bir düzen içinde yayınlanmaz. Google Sites, web site düzenini bir önceki yazımızı okudu iseniz fark etmiş olmalısınız.

İlgili Makale:Google Sites Makaleleri Blog Yayınları Gibi Kullanmak

Kullanabileceğimiz bu düzeni kısaca hatırlamak istersek, Kullanmak istediğimiz bir şablonu seçip, Web sayfası, yazan satırdaki ok simgesine tıkladığımızda şu başlıkları; Web sayfası → Duyurular → Dosya Dolabı → Liste → Ana Sayfa, görebiliriz.

Bugünkü makaleyi okumadan önce, yukarıda verilen İlgili Makale bağlantısını okuyarak Google Sites web sitenizde Blogger yayın akışı gibi yazı nasıl düzenlenir devam edebilirsiniz.Google Sites, Web Sitenizde Yeni Makale Yayınlama:1. Menü gezinme çubuğundaki Blog ismine t…

Google Sites Makaleleri Blog Yayınları Gibi Kullanmak

Resim
Google Sites ile oluşturduğunuz web sitenizde düzenlediğiniz makaleleri Blogger’un günlük yazı akış düzeni gibi kullanabilirsiniz.

Blogger web sitenizde günlük yazdığınız yazılar en yeniden en eskiye doğru bir akış içinde devam eder. Google Sites web sitenizde de aynı şekilde günlük yada haftalık yazdığınız yazılar belirli bir düzen ve hiyerarşi ile sayfa akışınızda görülür.

Yeni yayın oluşturmak ve Yeni yayınlarınızı göstermenin farklı yolları mevcuttur. Google Sites, site yönetimi, kumanda paneli çok farklı olduğundan, öncelikle nasıl yapılabilir mantığını anlamamız gerekir. Bu makalede, yazılarınızı Ana sayfadan bağımsız tek bir sayfa içinde blog yayınları gibi nasıl devam ettirebiliriz bu konuları inceleyelim. Google Sites Yazıları Blog Yayınları Gibi Düzenleme:1. Google Sitenizi açın. İlgili web sitenizi seçin. Aşağıda resimde sarı ile belirtiğim örnek, Guney Test Google Sites web sitemi seçerek anlatıma devam ediyorum.
Sayfa Oluşturma, Sayfa İsmi Verme Diğer İşlemler:2. Sağ üst kı…

Kategoriler ➤

Daha fazla göster