1/31/2017

Google Drive’e Resim Yükleme ve Resim Linkini Alma


Masa üstü bilgisayar ile Google Drive’e resim yükleme ve yüklenen resim linkini kopyalayıp yorum penceresine Google URL kısaltıcısı kullanarak sorunlarınızı resimli anlatabilme.

Web sitelerinde yayınlanan makale içinde anlayamadığınız konuları daha iyi anlatabilmek için, makale yazarına yorum penceresinde soru sorar ve cevapları bekleriz. Ancak sorduğunuz soru içinde yazara eksik bilginin verilmesi veya açıklayıcı dokümanın bulunmaması gibi konulardan dolayı kendinizi ifade edemeyebilirsiniz.

Makale yazarına kendinizi ifade edemediğiniz böyle bir an yaşadığınızda, şu adımları takip ederek çok çabuk cevaplar alabilirsiniz. Yorum yazarken uyulması gereken konular.

İlk Kez Yorum Yazarken Dikkat Edilecek Konular:

1. Yorum pencereleri, Google spam veya kötüye kullanım araçları ile iç içe çalışan bir algoritmayı takip ederler. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

2. Web sitenizin var olduğunu düşünerek, web sitenizin Spam veya kötüye kullanım araçları, vb. gibi algoritmalar ile işaretlenip, etkilenmemesi için ilk kez yorum yazarken kesinlikle bağlantı linki veya web sitenizin URL’sini bırakmayın.

3. Her ne kadar o anda aklınıza gelmese de, Google hesap ve profil bilgileri yorum penceresinde sorduğunuz sorunun makale ile ilgili ve alakalı olup olmadığı belirler.

4. İlk kez yorum penceresine yazdığınız metinde sorununuzu yazara kısaca ifade edip aldığınız cevaptan sonra, daha fazla detaylara girebilirsiniz.

Yorum Yazarken Dikkat Edilecek Konular:

1. Soruna neden olan konuyu adım adım ve sorunu tam ismi ile belirtin.

2. Anlaşılmayan konular için, yazara bir görsel resim linki vermek istediğinizi belirtin.

3. Bu aşamadan sonra sorunu anlatan resim linkini gönderin. Örnek: Scrollbar Kaydırma çubuğu görseli.


Google Drive’e Sorunlu Alanın Resmini Yükleme:

1. Bilgisayarınızda mutlaka bir resim yükleme ve resim görsel alanını belirlemek için bir resim editörü ile çalışın. (Örnek: Windows Paint Resim Editörü)

2. Resimlerinizi web internet ortamında bulunan web sitelerine yüklemeyin. Bu sitelere yüklediğiniz resimler 6 ay saklanır ve sonra silinir.

3. Resimlerin diğer insanlara yardımcı olmasını düşünüyor iseniz kendi hesabınızı kullanın. Bunun için; Google Drive giriş yapın.

4. Google Drive Klasörlerinize göz atın ve Google Foto isimli klasöre dokunun. Aşağıda verilen resme dikkat edin. İki adet Google Foto klasörü mevcuttur. Resimde onaylanmış Klasörü açın.


5. Google Foto Klasörünü açtınız mı? Şaşırmış olabilirsiniz. Google E-Mail hesabınızı ilk aldığınız günden bugüne kadar geçen süre içinde Picasa resim editörüne eklediğiniz tüm resim dosya ve albümlerinizi bu alanda göreceksiniz. 

6. Yıl ve Ay bazında dizin olarak yüklediğiniz resimlerinizi şimdi inceleyin. Örnek; 2002/2017 yılında yüklediğim resim ve albüm dosya görünümü. Orjinal boyut izle;


7. Resminizi yüklemek için, bulunduğunuz yıla ait klasörü açın.

8. Daha önce Masa üstüne eklediğiniz resmini tutup sürükleyin ve bırakın.

9. Yüklenen resminize dokunun ve üst menüde bulunan “Paylaşılır bağlantıyı al” simgeye tıklayın.


10. Resim linkinizi alıp kullanabilirsiniz. Ancak link biraz uzun olduğundan aldığınız linki Google URL Kısaltıcı web sitesini kullanarak kısa bir bağlantı linki de almanız mümkündür.


1/30/2017

Webmasters Arama Trafiği Mobil Kullanılabilirlik Sorunları


Google, 21 Nisan 2015 tarihinde Akıllı telefon olarak bilinen Mobil uyumluluk süresinin son günü olduğunu belirtmişti. Web siteniz halen mobil uyumlu değilse ne yapılması gerekir.

Akıllı telefonların artış gösterdiği günümüzde, Mobil teknoloji dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Sürekli iletişimin kurulduğu günümüzde herkesin akıllı telefonlarının olduğunu düşünürsek akıllı telefonların sayısının kişisel bilgisayarların sayısını geride bıraktığını görebiliriz.

İlgili Makale: Google Mobil Uyumluluk Test Aracı Görünümü Değişti

Bir web sitesi yönetiyorsanız gelişen teknoloji ile eş zamanlı olarak çevrim içi mobil uyumlu olmak zorundasınız. Web siteniz halen mobil uyumlu değilse en kısa zamanda teknolojiyi kullanarak mobil uyumlu yapmalısınız. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların çoğunluğunun mobil cihaz kullanıyor olması dahi konunun ne kadar önemli olduğunun kesin ifadesidir.

Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Önce Test Edin:

Aşağıda verilen iki farklı Mobil Uyumluluk Test işlemi ile web sitenizi test edin.

1. Mobil Uyumluluk Test “Normal test”

2. Mobil Uyumluluk Test “Sonuç Puanlarınızı kontrol edin”

3. Daha fazla teknik bilgiye mi ihtiyacınız var Mobil SEO Rehberine göz atın.

Mobil uyumlu bir web site oluşturmak istiyorsanız okumaya devam edin!

Web siteleri neden mobil uyumlu hale getirilmelidir? Bir web site sayfasının masaüstü sürümünün, mobil bir cihazdan görüntülenmesi veya kullanılması zor olabilir. Okuyucu mobil uyumlu olmayan sayfayı okuyabilmesi için iç içe sıkıştırma veya yakınlaştırma yapması gerekebilir. 

Kullanıcıların moralini bozan bu durum iyi bir deneyim olmadığı için web siteden ayrılma nedeni olur. Oysa, mobil uyumlu bir web sürüm olsaydı web site sayfalarınızdaki makaleyi okuya devam edebilirdi.

Blogger, Kullanıcısı İseniz, Akıllı telefonlar "Mobil Cihazlar" için Mobil Uyumluluk hakkında açıklamalara ve neler yapabilirsiniz başlıklı metine göz atmanızı tavsiye ederim.

İlgili Makale: Blogger Mobil uyumlu ve Hızlı Düzenleme İp Uçları

Webmasters Arama Trafiği Mobil Kullanılabilirlik:

Bir web site sahibi iseniz siz artık bir Webmaster olarak anılırsınız. Bir aracınız var ise Direksiyon ve Aktarma organlarına Trafik bilgilerinizi de katarak siz hükmedersiniz. 

Hükmetme yeteneğini kaybettiğinizde artık olumsuzluklar ile birlikte yaşamak zorundasınız demektir. Bu tür olumsuzlukları yaşamamak için, bir makale yayınlamak için web sitenize nasıl giriş yapıyorsanız, web sitenizden ayrılmadan önce son durumu gözlemlemek adına Web Yönetici Araçlarına bakmanız gerekir. 

Web Yönetici Araçlarına girerek aşağıda örnekleri verilen açıklamalar gibi web site kontrolünü yapabilirsiniz. Anlatılanları uygulamadığınız zaman geçen süre içinde web sitenizin hataları çoğalarak artık çözemeyecek pozisyona düşebilirsiniz.

1. Web Yönetici Araçlarına giriş yapın, web sitenizi açın.

2. Sorunları çözmek için sırası ile, Search ConsoleArama Trafiği Mobil Kullanılabilirlik, sekmesini tıklayın. 

3. Web sitenizdeki hataları belirten, Sorunlu sayfalar, Kullanılabilir Sorunları başlık metni altında görebilirsiniz. Resmi inceleyin.


4. Yukarıda verilen resimde, üç adet hata bildirimi mevcut. Bunlar ne anlama geliyor? Okuyucu arkadaşların sorularını incelediğimde, bu hatalara hiç tıklanmadığını fark ettim ve sorularda sadece İndir butonundan bahsedilmiş. Oysa hataların düzeltilmesi gereken yer İndirme butonu değildir. Okumaya devam ederek sorunları anlamaya çalışın.

İlgili metin mesajları:

 • Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın
 • Görüntü alanı ayarlanmadı
 • Metin okunamayacak kadar küçük
Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın: Masa üstü cihazlarda fare kullanıyoruz. Mobil cihazlarda ise farenin görevini parmak dokunuşları tamamlıyor. Mesaj içindeki Öğe kelimesinde anlatılmak istenen metine verilen bağlantı linkleridir. 

İki satır arasındaki boşluk az ise ve bağlantı linkleri de tesadüf bu ya mobil cihazda alt altta denk geldi ise işaret parmağınız ile bir linke tıklamak istediğinizde iki linke tıklamış oluyorsunuz. 

Kullanıcı için fark etmeyen ancak Mobil hata olarak tanımlanan bu çift link tıklama sinyali Google gidiyor. Google’un Dünya Devleri arasındaki bir görevinin arama motorları olduğunu düşünürseniz bu hataya izin vermeyeceği mantığını hemen kurabilirsiniz. Bu sinyal veya bilgi sonrası Web Yönetici Araçlarında “Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın” bu hatayı alırsınız.

Görüntü alanı ayarlanmadı: Bu hata mesajı için birkaç varyasyon olabilir.
 • Makalenize eklediğiniz Medya resmi çok büyüktür
 • Makalenize eklediğiniz Medya resmi çok küçüktür
 • Makalenize eklediğiniz Medya resmi için doğru Genişlik ve Yükseklik ebatları yanlıştır.
 • Makalenize eklediğiniz Medya resmi olması gereken Mobil görüm ile uyumlu değildir.
Yukarıda açıklanan maddeleri kısaca açıklamak gerekirse, Yapılandırılmış Veri Test Aracını kullandı iseniz web sitenizdeki İmage “İMG” resim hatalarını test edip düzeltmeniz gerekir.

İlgili Makale “Nasıl Düzeltilir”: Blogger Image Etiket Veri Hatasının Düzeltilmesi

Yapılandırılmış Veri Test Aracını kullanarak web sitenizdeki diğer hataları da düzeltin.

İlgili Makale: Blogger Şablon Kodlarındaki Yapılandırılmış Veri Hataları

Bilgi Edinin: Google’un Yeni SEO’su Hakkında Düşünceler

Ücretsiz resim editörümü lazım: PIXresizer Ücretsiz Resim Editör Aracı-Image Resizer

Web sitenize eklediğiniz resim ebatları bu ebatlardan daha küçük olmasın. 600 X 300 Px.

Yukarıda verilen ebatlardan daha küçük resim eklediğiniz zaman Facebook paylaşımında resim çıkmayacaktır.

Metin okunamayacak kadar küçük: Makalenizi çok küçük ebatlar ile yayınlamayın. Makul ve okunabilir büyüklükte olması en doğalıdır. Tema ayarlarında bu ebatlar zaten mevcuttur. Değişiklik yaptı iseniz varsayılan ayarlara geri alın.

5. Anlatıma devam ediyoruz. Yukarıda 4’inci madde içinde yer alan kendinize ait herhangi bir açıklama metnine tıklayın.

6. Hatalı metine bağlantı veren linki göreceksiniz. Linke tıklayın. Karşınıza hata mesajı için yapabileceklerinizi anlatan pencere gelecektir. Sağ üst ilk butona "Yayınlanan sürümü kontrol et” tıklayın. Robot olmadığınız ile ilgili bir pencere gelirse ilgili adımları takip ederek Test işlemini başlatın.


7. Test sonuçlarında, “Sayfaya erişemiyoruz Bu durum, sayfanın mevcut olmamasından veya robots.txt tarafından engellenmesinden kaynaklanıyor olabilir.” veya farklı bir ileti ile karşınıza gelecektir. Pencere altındaki linke tıklayarak ne olduğunu anlamaya çalışın. Bu linki URL kaldır ile kaldırabilirsiniz. Sorularınız varsa yorum yazarak bilgi alabilirsiniz. Diğer metin açıklamaları içinde aynı işlemi uygulayın. İşiniz bittiğinde pencere altındaki BİTTİ butonu ile pencereyi kapatın.

8. Son bir örnek vererek devam edelim. Web site makale içinde kullandığınız Etiket “tag” hatası ile karşılaşabilirsiniz. Blogger Etiketleri dizine eklemez. Ancak bazen arama örümcekleri yanlışlıkla okumuş olabilir. Bu neden ile bazen bu hataları görebilirsiniz. 

Yukarıda anlatılan adımları takip ederek, robots.txt tarafından engellendiğini anlayın. Google URL kaldırma aracı ile kontrollerinizi yaptıktan sonra ilgili linkleri kaldırın. Aynı hataların kalkması biraz zaman alacak olup, kısa bir süre içinde aynı hataları görmeniz de mümkündür. İlgili resmi inceleyin.

1/29/2017

Google Slaytlar İle Bloguna Kod Eklemeden Slayt Oluştur


Google Drive, Google Slaytlar ile hiçbir kod kullanmadan web sitene 5 adet resim, yazı başlık metni ve link bağlantısı ile kendi slayt medyanı oluştur.

Web site tasarımında usta olmayabilirsiniz. Kod bilginiz de olmayabilir. Ancak bugüne kadar çok arzu edipte yapamadığınız Slayt medyanızı hiçbir kod kullanmadan çok sevdiğiniz blog resimlerinden 5 adet seçip, kendi Slayt tasarımını artık yapabileceksin.

Google Slaytlar ile ilk kez kendi slayt medyanı yarattığında bu işin bu kadar kolay olabileceğine inanamayacaksın. Google Slaytlar ile ürün, gezi, kitap, yemek tarifi ve tanımlamalar gibi birçok işleri yaparak ufkunuz, ileriye bakış tarzınız değişecek. Hazırsanız hemen başlayalım.

Google Slayt İçin Gerekli Ön Bilgiler:

1. Web site yazılarınızdan Slayt resmi için 5 adet resmi masa üstüne kaydedin.

2. Bir metin dosyasına, Slayt yapacağınız yazı başlık metin ve bağlantı linkini birden beşe kadar alt alta not alın. Not alma işlemi bittiğinde resim yapılandırma işine başlayabiliriz.

3. Masa üstünde bulunan beş adet resminizi Google Slayt doküman ebatları ile uyumlu olması için şu ebatlarda düzenleyin. 740 x 280 px.

4. Resim ebatları 1 px.’den az yada fazla olabilir. Sorun yapmayın. Daha sonra resimleri kenarından tutup ayarlayabiliriz.

Kendi Slayt Medyanı Şimdi Oluştur:

1. Google Drive açın.

2. Sol üst kısımda Yeni butona tıklayın.

3. Google Slaytlar, Dokunun. Karşınıza Adsız sunu başlık ismi ile Slayt dokümanı açılacaktır.

4. Sağ tarafta Temalar ismi altında beğendiğiniz birçok farklı temadan birine tıklayın.

5. Seçtiğiniz tema üzerinde iken farenin sağ kısmına tıklayıp tema düzenini de seçebilirsin.
Resmi büyük izle;6. Daha önceden hazırladınız Başlık metni ve Başlık link notunuzu açın.

7. Başlık ekle yazan metin alanına Başlık metnini yazın. Örnek Başlık metni:

Windows 10 Denetim Masası Komutlarına Kısa Yoldan Ulaşma

Başlık linki: 

https://guney59.blogspot.com.tr/2015/08/windows-10-denetim-masas-komutlarna-ksa.html

8. Başlık metin boyutunu 36 olarak belirleyin. Farklı renk veya yazı görsellerini üst menüden seçip değiştirebilirsiniz.

9. Başlık metnini seçin ve biraz önce kaydettiğiniz Başlık metin linkini üst menüde bulunan Bağlantı ekle, simgesine tıklayıp linkinizi ekleyin. Rengi değişirse seçin beyaz yapın.

10. Bir alt kısma tıklayın ve Menü çubuğunda şu adımları takip ederek resminizi ekleyin, Ekle→ Görüntü.

11. Eklediğiniz resme tıklayın ve üst, alt,yan kısımlarda bulunan genişletme noktaları ile çerçeve içine hizalayın. Resim ve Başlık metni için tüm yapmanız gereken bunlardan ibaret. Dikkat ederseniz hiçbir kod kullanmadık.

12. Yeni bir resim eklemek için, Menü çubuğunda bulunan sol köşedeki + Yeni Slayt (Ctrl+M) dokunun. Yeni bir pencere açılacak yukarıda anlatılan ilgili adımları takip ederek devam edin.

Slayt Medyanıza Animasyon ekleme:

1. Menüden Geçişi Değiştir tıklayın. Animasyonlar ismi ile açılan pencere içinde Geçiş yok yazan pencereyi genişletin. Karartma, Sağdan, Soldan, Çerçeve gibi animasyonları göreceksiniz. Herhangi birini seçin. Oynata tıklayın ve Animasyonun ön izlemesini yapın.

2. Hangi animasyon hoşunuza giderse Tüm slaytlara uygula ismine tıklayarak düzenlediğiniz Slayt medyanızı bitirin.

3. Slayt hızını Yavaş, Orta, Hızlı olarak seçebilirsiniz. Varsayılan slayt hızlı olarak karşınıza gelir. Son olarak Yaptığınız Slayt Medyanızı Web ortamında yayınladıktan sonra kodları web sitenize eklemekten başka bir şey kalmıyor.

Slayt Medyasını Yayınlama İşlemleri:

1. Menüdeki, Dosya ismine dokunun ve Web’de yayınla seçeneğine tıklayın.

2. Web’de yayınla penceresi açılacaktır.

3. Ekle sekmesine tıklayın. Bu alanda, Slayt boyutu, Slaytları otomatik olarak ilerlet, Oynatıcı yüklendiğinde slayt gösterisini hemen başlat, Son slayttan sonra slayt gösterisini yeniden başlat, seçeneklerini yapılandırın. Aşağıda örneği verilen resmi inceleyin.


4. Yaptığımız Slayt Medyasını web ortamında yayınladığınız da size bir iframe kodu verecektir. Blog temanızın genişliğine göre kod içinde bulunan Genişlik ve Yükseklik ayarlarını değiştirip temanız ile uyumlu hale getirin. Resmi inceleyin.


Yukarıda anlatılan konu size uzun ve can sıkıcı gibi gelebilir. Ancak bir kez uyguladıktan sonra tüm bu işlemleri tekrar yapmanız 10 dakikanızı dahi almayacaktır. İstediğiniz kadar Slayt yapabilirsiniz. Yaptığınız işlem, Google Drive kotanızı etkilemez ve aşağıya düşürmez. Konu hakkında sormak istediklerinizi yorum penceresinden ileterek yardım alabilirsiniz.

1/28/2017

Google Mobil Uyumluluk Test Aracı Görünümü Değişti


Web sitelerinin Mobil Uyumlu olup olmadığı gösteren, Mobil Uyumluluk Test aracı görünümü kısa bir süre önce değişti.

Eski düzen olarak kullanılan Google Mobil Uyumluluk Test, aracı web site sayfanızın mobil uyumlu veya uyumsuz olduğunu, mobil uyumlu test sonuçlarını Google’a gönderebileceğinizi, hatalı ve engellenen kaynak sayfa bilgilerini içermekte.

Daha önce kullanılan web site mobil uyumluluk testi için web sitelerini kontrol etmek isteyen kullanıcılar Mobil Uyumluluk Test Aracını buradan deneyerek web siteleri için son durumunu kontrol edebilirler.


Web siteleri hakkında mobil uyumluluk testi, bununla da sınırlı olmayıp Google’un daha detaylı mobil uyumluluk aracı ile de test edebilirsiniz. Sitenizin mobil ve masaüstü cihazlarda ne kadar iyi çalıştığını görüp e-mail bilgilerinizi vererek daha fazla bilginin mailinize gelmesini isteyebilirsiniz.

Google’un yeni başlattığı Google Mobil Uyumluluk Test Aracını kullanarak daha fazla bilgi edinebileceğiniz ve hataların nasıl düzeltileceğini anlatan web sayfası için kullanıcılar Mobil Uyumluluk Test Aracını buradan deneyerek web siteleri için son durumunu kontrol edebilirler.

Web sitesine giriş yapın, web sitenizin URL’sini yazın, hemen test edin.


Google Mobil Uyumluluk Web site test sonuç sayfası bittiğinde, alttaki butona, “Ücretsiz Raporumu Göster” tıklayın. İlk seçeneği seçin, alt kısma e-mail bilgilerinizi yazın ve gönderin. Web site Mobil Uyumluluk test sonuçları ve nasıl düzelteceğiniz hakkındaki bilgiler kısa zamanda tarafınıza gelecektir.1/27/2017

Blogunuza Google Haberleri Ekleyin


Blogger ile oluşturduğunuz Blogunuza Günlük haberlerden oluşan Google News spot Makale başlık metni ekleyerek kendiniz ve okuyucularınız için farklılığı yakalayın.

Google Haberler, “Google News”, ile bulunduğunuz şehirdeki güncel spot haberleri ve Dünya üzerinde gelişen diğer haber başlık ve açıklama özetlerini okuyarak gelişen çağımızda nelerin yaşandığı bilgisine ulaşın.Google News ile en çok okunan güncel haber başlık metni haricinde arzu ettiğiniz bir haber kategorisini de seçip izlemeye alabilirsiniz. Örneğin;
 • Dünya
 • Türkiye
 • Ekonomi
 • Bilim/Teknoloji
 • Sağlık
Demo Görünümü incelemek isteyenler için;Google Haberler, başlık Linkini Bloga Eklemek:

1. Blogger yerleşim alanına giriş yapın.

2. Gadget ekle dokunun.

3. İçerik Takibi; Blogunuza RSS veya Atom içerik takibinden içerik ekleyin. + İşaretine tıklayın.


4. İlgili adımları aşağıda verilen videolu anlatım ile yapabilirsiniz.

1/26/2017

Google Chrome 56 Beklenen Yeni Sürüme Geçti


Google Chrome bugün herkesin merakla beklediği yeni Chrome 56 yeni sürüme geçiş yaptı.

Google chrome 18.05.2016 tarihinde, Chrome tarayıcı uygulaması olan Flash içerikleri tamamen kaldıracağını belirtmişti. 03.12.2016 tarih itibari ile Chrome 55, HTML 5 destekli yeni tarayıcısını güncelledi. 26.01.2017 tarih itibari ile yeni yıl güncellemesi olan Chrome 56 tarayıcı yeni sürüme geçiş yaptı.


Google, Güvenlik açıklarından dolayı Chrome tarayıcılarda bundan sonra Flash uygulamasının isteğe bağlı çalışacağını açıklamıştı. Google Chrome yeni sürümde web tabanlı zararlı yazılımlar karşısında kullanıcıların Chrome tarayıcı ile daha güvenli olmasını düşünüyor.

Hız, Sadelik, Güvenlik, konularına çok fazla önem veren Google’un Chrome tarayıcısını birçok işletim sistemi, “Windows, Linux, Mac, artık kullanabilir durumda. Yeni tarayıcı ayrıca satış içerikleri web sitelerinde Http ve Https protokol konusunda “Bu Siteye Bağlantınız Güveli Değil” uyarısı da verecek.

Chrome’un Yardım dokümanlarında bulunan, Bir sitenin güvenli olup olmadığını kontrol etme başlıklı makaleyi incelemenizi tavsiye ederim.

Chrome tarayıcınızın hangi sürüm ile çalıştığını anlamak için, sağ üste 3 çizgili, Chrome özelleştir ve kontrol edin, simgeye tıklayın ve Google Chrome hakkında seçeneğini açtığınızda hangi sürümde olduğunuzu görebilirsiniz.

Bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz için, Hızlı Güvenli ve ücretsiz bir Web tarayıcı
Google Chrome’u İndirin.

1/24/2017

Google Sites Makaleye Açıklama Metni Eklemek


Google Sites web sitenizde makalenizi yayınlamadan önce, Başlık ismi ve Yazınızı kısaca açıklayıp özetleyen açıklama metnini ekleyin.

Google Sites Web Site yapısı gereği otomatik açıklama metni eklemeniz mümkün değildir. Makale açıklamaları birçok farklı eklenti komut dosyalarının çalıştırılması ile mümkündür. Google Sites web sitesinde JavaScript kod ekleyemeyeceğiniz için yazmış olduğunuz her yazı için açıklama metnini manuel kendiniz girmeniz gerekir. 

Demo: AdnanGuney59 Google Sites

Makale Açıklama Metni Eklemezseniz Ne Olur?

1. Google Sites web site ayarlar bölümünde web sitenizi tanımlayan Site açıklaması yayınlanan her makale altında ve sosyal paylaşım penceresinde yazı ile ilgi bir açıklama olmadan çıkar.

2. Google Sites Site açıklamasını, Diğer işlemler (m) → Siteyi yönet → Site açıklaması - bu sitenin amacı, bölümünde görebilirsiniz.


3. Yazınızı sosyal paylaşım butonlarını ile paylaşmak istediğinizde açılan pencere içinde yazınızı ifade etmeyen Site açıklama metni ile paylaşırsınız.

4. Tüm yayınların başlık linki altında Site açıklama metni ile paylaşım yaparsanız Google arama örümcekleri web sitenizi yenilenen içerik olarak algılayıp puanınızı düşürerek “Spam wiki” algılayabilir. Bu örnekler bile web sitenizin zarar görebileceği anlamını içermektedir.

Google Sites Web Makalenize Site Açıklaması Ekleyin:

1. Google Sites web sitenize giriş yapın.

2. Herhangi bir makalenizi açın ve ilgili adımları takip edin.

Diğer işlemler (m) → Sayfa ayarları, seçeneğine dokunun.

3. Aşağıda verilen resmi inceleyerek, Sayfa açıklaması, pencere içine makalenizi tanımlayan açıklamayı yapıştırın veya yazın.


4. Tüm makaleleriniz için yukarıda anlatılan adımları takip ederek uygulama yapın.

5. Google Plus ve diğer sosyal paylaşım butonu ile yapacağınız paylaşım pencere açıklamasında makale Sayfa açıklamasını görebilirsiniz. 

6. Örnek; Makale başlığıBlogunuzu iki şekilde yedekleyeceğinizi biliyor musunuzaçıklama yazısı, “Blogger, web site yedeği nasıl alınır biliyor musunuz? Farklı yerlerden aldığınız ve bloglarınıza uyguladığınız birçok kod parçaları ile blog'da hata oluştuğunda eski haline nasıl geri getirebilirsiniz?” açıklama metni Google Plus paylaşım penceresinde şu şekilde görülecektir.

1/23/2017

Webmaster Veri İşaretleyici Kırmızı Mesaj Uyarısını Düzenleme


Webmaster, Veri işaretleyicisi, Sayfa grup satırı makale yanında kırmızı renkli işaretlenmiş pencere gördüğünüzde, Sayfaların değiştiği mesajını veren bu hatalı ögeyi düzeltebilirsiniz.

Web Yönetici araçları, Search Console, Veri işaretleyicisi, web sitenizde yayınlanmış makale verilerinin işaretlendiği, Veri türü, Kaynak, Sayfa sayısı, Öğeler, Hatalı öğe sayısını gösteren alandır.Web sitenizde İşaretlemiş olduğunuz Sayfalar değişmiş olabilir. Sayfa satırında şu mesajı okuyabilir, 

Son etiketlenmelerinden beri bu sayfalar önemli derecede değişmiş olabilir. Lütfen sayfa grubunu inceleyin ve tüm etiketleme sorunlarını düzeltin. Önemli miktarda değişiklik varsa sayfa grubunu yayından kaldırıp yeni bir tane başlatmak da isteyebilirsiniz.” 

Düzenle butonu ile ilgili sayfaya giriş yaparak verilerimizi düzenlemeye başlayabiliriz. Mesaj ileti pencere görünümü.


Düzenle butonu mesajını okuduktan sonra, Düzenle seçeneği ile devam ederseniz daha önceden oluşan hatalar ve bu hataların diğer sayfalarınıza bağlantı vermesinden dolayı çok fazla sayfa düzenlemeniz gerekebilir. Düzenlemeye devam etmeyi seçtiğinizde şu şekilde uzun bir uğraşın içine girmiş olacaksınız. Resmi inceleyin.

Sayfa Grubunu Silin:

1. Bu durum kişisel bir bezginlik yaratacağından izlemeniz gereken adımları takip edebilirsiniz.

2. Veri işaretleme panelinde bulunan, Menü çubuğuna fareyi yanaştırın.
 • Search Console dön.
 • Bu sayfa grubunu sil. 
 • Örnek sayfaları düzenle.
 • Yayınla ve Ayarlar seçeneklerini göreceksiniz.
3. Bu sayfa grubunu sil, çöp kutusu simgesine dokunun ve Sayfa grubunu silin. Sayfa Grubunu sildiğinizde, daha önce yanlış işaretlenmiş grubu silmiş oluyorsunuz. 

Çekinmeyin, aynı Sayfa grub verilerini tekrar işaretleyeceğiz. Böylece yapacağınız işlem kısa zamanda bitmiş olacak. Sayfa grubunu sil, seçeneği ile devam edin. Silinmesi için Onaylayın. 

4. Hatalı kırmızı mesaj penceresi olarak karşınıza gelen Sayfa grup numarasını aramayın bulamazsınız. Merak etmeyin. 

5. Yapılandırılmış veri, Hatalı öğe sayısı listenizden veri işaretlemeye devam edin. İlk veri işaretlemeniz bittiğinde, biraz önce sildiğiniz Sayfa grub numarası ile devam edeceksiniz. 

Yani silinen hatalı Sayfa grub numarası değişemeyecek ancak sıralamada boşalan yerini alarak hatalı sayfaların veri işaretlemesine devam etmiş olacak.

Yapılandırılmış Veri İşaretleme Neden Önemli?

Web sitenizde yazmış olduğunuz tüm makaleler, Google arama sonuçlarında hatalı bağlantı ve yapılandırma ile ilgili çalışmanız yoksa mutlaka çıkacaktır. Hatalı yapılandırılmış tüm sayfalarınız Web Yönetici araçları, Search Console, sütun kısmında karşınıza çıkacaktır.

Web siteniz için ne kadar çok hatalı öğe veri işaretlemesi yaparsanız doğru olarak yapılandırılmış makaleleriniz Google arama sonuçlarında çıkmaya hak kazanmış demektir. 

Bu çalışma sonuçlarını web site trafiğini incelediğinizde bir artışın olduğu göreceksiniz.
İlgili konu hakkındaki diğer makaleleri Veri araçları kategorisinden okuyarak web sitenizi daha aktif nasıl yapabilirsiniz okuyun. 

Sormayı düşündüğünüz konular mı var? Yorum penceresini kullanabilirsiniz.

1/21/2017

Blogger Ücretsiz Web Site Oluştur


Blogger, Blogspot alt domain isimli blog kurulumuna başlamadan önce, Blogger Nedir? Blogspot Nedir? bu konuları inceledikten sonra ücretsiz bir web sitesi olan blogger'un kurulum aşamalarına zevkle geçebiliriz.

Ücretsiz bir blog oluşturmadan önce yaptığınız işleri iyice anlayıp, bilmeniz ve konunun heyecanını hissetmeniz çok önemli. Blog kurmayı ne kadar iyi anlarsanız, yazı yazma, paylaşma ve yazınıza gönderilen yorumları cevaplama konusunda sıkılmadan zevk alacak bir araç durumuna çevirebilirsiniz.

Blog kurmak sadece yazı yazmak ve işte benimde bir web sitem var demek değildir. İlk kez bir blog oluşturduktan sonra bıkmadan uzun bir arayış içerisine girersiniz. Nedir bu arayış? İlk yazınızı yazıp yayınladığınızda blogunuzun görünümü sizde değişik fikirler oluşturur. Blog Temasını renklendirip, farklı şekiller vermek, web internet ortamında gördüğünüz birçok eklentiyi kurup daha fazla ne yapabileceğinizi düşünürsünüz. İşte ilk heyecanınızı yaşamaya başladınız demektir.

Blog ile geçireceğiniz her an daha dikkatli, disiplinli ve arayış içinde olacaksınız. Yaşadığınız bu heyecan ile web siteleri hakkında düne kadar bilmediğiniz birçok konunun cevabını kısa zamanda öğrenerek blog'u daha çok seveceksiniz.Blog’u genelde insanlar, resim eklediği, hayatını anlattığı bir site olarak görür. Zaten blogunuza il başladığınız zaman kısaca hayatınızı anlatın, resimlerinizi ekleyin, arkadaşlarınızla paylaşın. Tüm bunları hakkında sayfanızda yapabileceksiniz. İnsanların sizi ve blogunuzu tanıması ne hakkında yazı yazdığınızı bilmesi gerekir.

Blog kurmadan önce insanların aklına şöyle bir soru geliyor; Ben hayatımı neden bir blog yazarak anlatim. Evet maalesef düşünülen budur. Ancak anlatılan konu bu değildir!Blog’unuza resim, video, nişan, düğün, yaşadığınız önemli bir olayı, insanların öğrenmesini istediğiniz bir konuyu, beğenmediğiniz ama sesinizi duyurabileceğiniz bir konuyu ( yasalara saygılı olmak şartı ile ) yazacağınız kısa bir yazı ile anlatıp, içinizi dökebilir günlük yaşantınızı kaleme alabilirsiniz. Bu durumu ilerde paraya dahi döndürebilirsiniz.

Konuyu biraz daha ileri saralım isterseniz. Şiir, roman, hikaye, teknik bir bilgi, güncel haber, magazin, burçlar, evde ürettiğiniz bir ürün ve benzer birçok konuyu anlatıp, bildiğiniz hatta satabileceğiniz ürünleri tanıtabilirsiniz.Yukarıda anlatılan örnekleri daha fazla çoğaltabiliriz. Ancak bu anlatılanları nasıl uygulayacağız, ne yapmamız lazım gibi sorulara karşılık gelecek cevapları aşağıda madde madde okuyarak karanlık yolda az da olsa bir lamba olmaya çalışacağım.

Bunu başarabilirsem ne mutlu bana. Takdirini sizlere bırakıyorum. Blog’un gücünden faydalanıp size bu yazıyı yazmam en büyük örneklerden biridir. Hadi şimdi başlayalım, okumaya devam edin.

Blog Nedir:

Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır.

Bunun dışında, geri izleme(trackback) mekanizmasıyla, belirli bir yazı hakkında yazılan diğer yazıların belirlenebilmesi de mümkündür. İlk bloglar elle yazılıp güncellenirken, bugün bu iş için özel yazılmış yazılımlar kullanılır. Bu yazılımlardan bazıları bir blog servisi sağlayıcı sitenin alt alan adları olarak yaratılabilen, bazıları ise kullanıcının kendi sunucusuna kurup çalıştırması gereken yazılımlardır.

Blogger Nedir:

Üye sayısı'nın 3 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen Blogger.com, Pyra Labs tarafından geliştirilip Google tarafından satın alınan, İnternet'teki ilk blog hizmet sağlayıcısıdır. Günde, 18 milyon civarında tıklanma ile en çok ziyaret edilen ilk 10 ağ sitesinden birisidir. Türkçe dahil onlarca dil desteği ile birlikte hizmet vermektedir.

Blogspot Nedir:

Bu kelimenin herhalde en iyi açıklaması barındırma servisi dersem yalan olmayacaktır. Blogspot bir alt domain'dir.

Blog'u Şimdi Kurmaya Başlayalım mı?

1. Google hesap bilgilerine girerek önce kendinize bir gmail hesabı açın. Hesabınız varsa diğer maddelere geçin.


2. Almış olduğumuz Gmail hesabı ile Blogger'a giriş yapın.


3. Blogunuzu oluşturmak için Oturum açın. Blogu oluştur ile başlayın.

4. Açılan yeni ilk pencereye blog'unuzu tanıtan bir başlık ismi yazın. Yazacağınız bu kısa cümle blogunuzda üst bilgi olarak görülür. Örnek: Adnan Güney'in Şiir Dünyası, Adnan Güney Güncel Magazin Haberleri veya Güncel Magazin Haberler Platformu, gibi benzer bir tanımlama yazın.

Diyelim ki siz roman yazarısınız. “Hayatın İçinden, Hayatımız Roman, İnsan ve Gelecek” gibi bir başlık da yazabilirsiniz. İstediğiniz bir zamanda bu başlığı değiştirebiliyorsunuz. Şimdi başlığımızı koyalım.

Örnek Başlık İsmi: “Türk Sanat Müziği Eserleri” olsun.

5. Hemen alt pencere, adres yazan yer çok önemli olan kısımdır. Bu kısma lütfen dikkat edelim. Burada yazdığımız “Domain” alan adı niteliğinde olduğundan, daha sonra değiştirme şansına sahip değiliz. Bu nedenle çok dikkatli isimler seçip bir yere not ederek kesin karar verdiğinizde bu alanı kullanın.

Hatta birkaç isim seçin. Yazdığınız isim bir başka kullanıcı tarafından alınmış olabilir. Yazdığınız onaylandığında renkli olarak göreceksiniz. Şimdi site adını yazın. Dikkat edin yeşil bir renk alır ve renk hemen kaybolur. Aksi olsaydı kırmızı ile sizi uyaracaktı.

Örnek Adres: turksanatmuzigieserleri, siz bu satırı yazarken alt kısımda yazdığınız tamamlanır ve sağ tarafta onay işaretini görürsünüz. Onay işaretini gördüğünüzde alt kısımda çıkan linke tıklayın.

Örnek link'imiz şu şekilde görülecektir; turksanatmuzigieserleri.blogspot.com

6. Site adımızı yazdık onayı gördük Blogu Oluştur ile devam ediyoruz. İsterseniz bu pencerede bir şablona tıklayıp Oluştur ile devam edebilirsiniz. Resmi inceleyin.


7. Şablon seçerek devam etmedi iseniz, Karşımıza çıkan uyarı şu olacak; “Bir şablon seçin”; Şablonumuzu seçiyoruz. Herhangi biri olabilir sonradan değiştirme şansına sahipsiniz. Başlangıç için önerim Resim Penceresini seçebilirsiniz.

8. Blogunuz oluştu tüm işlem bitti hayırlı olsun, “Blogunuz oluşturuldu” diye bir ileti görüyoruz. Bloglamaya başla (yazma) diye uyarı veriyor. Halen bekliyor musunuz tıklayın, ne oldu bakın.

9. Örnek, “Türk Sanat Müziği Eserleri” sitemizin başlık ismi altında yazılarımızı yazabileceğimiz blog oluşturuldu.

Blog'unuzu en etkili kullanmak için yapabilecekleriniz; Eklenti, Seo, Tema tasarım, Blogger ayarlar, gibi tüm konuları Menü gezinme çubuğu ve Kategoriler penceresinden tıklayıp okuyabilirsiniz. Tüm yazılar tek tek elden geçirilerek yenilenmektedir. İlk çıkan makalelerden haberdar olmak için Ana sayfada bulunan Takip seçeneklerini değerlendirin.

Blog oluşumunda kafanıza takılan her türlü soruyu ilgili yazı veya en yakın yazı altında Yorum yazarak öğrenebilirsiniz. İletişim formunu çok özel bir konu olmadan bir soru sormak için lütfen kullanmayın.

Alakalı olmayan ilgili yazılar için sorulan sorulara İletişim formu aracılığı ile cevap verilmediği unutmayın. Sorularınızı yorum penceresini kullanarak belirtin. En kısa sürede tüm sorularınıza cevap verilecektir.

Google Sites Makalelerini Blog Sayfa Akışında Yayınlama


Makaleleri Blog Yayınları Gibi Kullanma yazımızın devamı olan Yazılarımızı Menü gezinme çubuğunda Blogger yazı akış düzeni gibi Google Sites’de nasıl yayımlayabiliriz?

Google Sites, web site düzeninde Blogger’da olduğu gibi yazdığımız yazılar Ana sayfa akışında yeni yazıdan eski yazıya göre alt alta bir düzen içinde yayınlanmaz. Google Sites, web site düzenini bir önceki yazımızı okudu iseniz fark etmiş olmalısınız.

İlgili Makale: Google Sites Makaleleri Blog Yayınları Gibi Kullanmak

Kullanabileceğimiz bu düzeni kısaca hatırlamak istersek, Kullanmak istediğimiz bir şablonu seçip, Web sayfası, yazan satırdaki ok simgesine tıkladığımızda şu başlıkları; Web sayfası DuyurularDosya DolabıListeAna Sayfa, görebiliriz.


Bugünkü makaleyi okumadan önce, yukarıda verilen İlgili Makale bağlantısını okuyarak Google Sites web sitenizde Blogger yayın akışı gibi yazı nasıl düzenlenir devam edebilirsiniz.

Google Sites, Web Sitenizde Yeni Makale Yayınlama:

1. Menü gezinme çubuğundaki Blog ismine tıklayın.


2. Açılan pencerede yeni bir yazı yazacağımızdan, Yeni yayın butonuna dokunun.

3. Makalenizi yazabileceğiniz bir pencere açılacaktır. Bu pencerede, Başlıksız yayın yazan yere yazınızın başlığı girin. Örnek bir yazı başlığı girelim.

Başlık: Paint Resim Editörü ile Transparan Resim Yapma

4. Hemen alt kısımda, noktalı dikdörtgen çerçeveyi göreceksiniz. Blog yazılarınızdan herhangi birini kopyala yapıştır mantığı ile girebilir veya yeni yazınızı EkleBiçimTabloDüzen, ayarlarını kullanarak da yazabilirsiniz. Boş yazı giriş alanının inceleyin.


Şu ana kadar yapılan çalışmanın Canlı Örneğini inceleyebilirsiniz.
Yukarıda anlatılan makaleyi beğendiğinizi düşünüyorum. Bir sonraki makalemizde Yayın açıklaması, Paylaşım butonu ve diğer bilgileri okuyabilirsiniz. Takipte kalın yeni yayınlanan makaleyi ilk okuyanlardan biri olun.

1/20/2017

Google Sites Makaleleri Blog Yayınları Gibi Kullanmak


Google Sites ile oluşturduğunuz web sitenizde düzenlediğiniz makaleleri Blogger’un günlük yazı akış düzeni gibi kullanabilirsiniz.

Blogger web sitenizde günlük yazdığınız yazılar en yeniden en eskiye doğru bir akış içinde devam eder. Google Sites web sitenizde de aynı şekilde günlük yada haftalık yazdığınız yazılar belirli bir düzen ve hiyerarşi ile sayfa akışınızda görülür.

Yeni yayın oluşturmak ve Yeni yayınlarınızı göstermenin farklı yolları mevcuttur. Google Sites, site yönetimi, kumanda paneli çok farklı olduğundan, öncelikle nasıl yapılabilir mantığını anlamamız gerekir. Bu makalede, yazılarınızı Ana sayfadan bağımsız tek bir sayfa içinde blog yayınları gibi nasıl devam ettirebiliriz bu konuları inceleyelim. 

Google Sites Yazıları Blog Yayınları Gibi Düzenleme:

1. Google Sitenizi açın. İlgili web sitenizi seçin. Aşağıda resimde sarı ile belirtiğim örnek, Guney Test Google Sites web sitemi seçerek anlatıma devam ediyorum.

Sayfa Oluşturma, Sayfa İsmi Verme Diğer İşlemler:

2. Sağ üst kısımda Kalem simgesinin yanında bulunan, → Sayfa oluştur © simgeye tıklayıp önce Sayfamızı oluşturalım.

3. Sayfanız için bir ad girin: Makale Yayın akışlarını bu alanda toplayacağımız için bu satıra bir isim verin. Ben, “Blog” ismini yazdım. Siz farklı bir isim girebilirsiniz. Blog ismin hemen altında girdiğiniz URL yolunu görebilirsiniz inceleyin. 

4. Kullanmak için bir şablon seç: Web sayfası, yazan satırdaki ok simgesine tıklayın. Web sayfasıDuyurularDosya DolabıListeAna Sayfa, isimlerini göreceksiniz.


5. Duyurular ismini dokunun. Üst kısımdaki Oluştur butonuna tıklayarak sayfamızın oluşumunu bitirelim. 

6. Ancak işimiz bitmedi. Oluşturduğumuz sayfamızın diğer ayarlarını yapmamız gerekir. Hiçbir ayar yapmadan oluşturduğumuz sayfa görünümü şu şekilde olacaktır.


7. Sayfa ayarlarını düzenlemek için sağ üstteki, DişliSayfa ayarları’na, dokunun. Sol üsteki üç adet seçeneği seçin ve kaydedin. Görünümünü beğenmezseniz aynı yolu takip ederek seçeneği kaldırın.

Google Sites Sayfamızı Menü Çubuğuna Taşıma:

1. Yukarıda, Duyurular’ı seçip Blog olarak isim verdiğimiz sayfamızı sol kısımda Sidebar alanına bakarsanız, daha önce sidebar ekledi iseniz görebileceksiniz.

2. Ancak! Düşüncemiz şu anda içi boş olan blog sayfamızı menü çubuğuna taşımak olduğu için ilgili adımları takip ederek Blog sayfamızı Menü çubuğuna taşıyalım.

Blog İsimli Sayfayı Menü Çubuğuna Taşıma;

3. Sağ üst kısımda Paylaş buton yanındaki “Diğer işlemler (m)” dokunun.

4. Sırası ile, Site işlemleriSite yerleşimini düzenle, dokunun.

5. Açılan pencereyi önce inceleyin. Üst kısımda, Üst bilgi, Yatay gezinme, Kenar çubuğu, vs bilgileri göreceksiniz. Bu alana kesinlikle dokunmayın. 

6. Hemen alt kısımda, Ana sayfa ve diğer gezinme çubuğunu göreceksiniz. Fareyi menü çubuğu üzerin yanaştırın. Yatay gezinmeyi düzenle mesajı sizi karşılayacaktır.


7. Yatay gezinmeyi düzenle mesaj, satırına dokunun. Menü gezinme çubuğu ayarlarının yapıldığı pencere sizi karşılayacak. Devam edin → 

8. Sırası ile, Sayfa ekleSon değişikliklerimBlog, ismine dokunun. 


9. Blog ismine dokunduktan sonra, Blog isim satırı renkli olarak ile karşınıza çıkacaktır.

10. Blog isimli sayfanızı Menü çubuğunda hangi sıraya koymayı düşünüyor iseniz sağ sütundaki ok işaretleri ile yukarıya aşağıya taşıyın. Tamam butonu ile devam edin. Blog sayfamızı menü çubuğuna taşıdık sağ üst kısımdan kapa ile işlemi birin.


Google Sites web sitenize yazıları Blogger gibi alt alta bir akış içerinde nasıl yayınlanacağını ve Menü çubuğu alt yapısını oluşturduk. 

Yukarıda anlatılanların biraz uzun olmasından dolayı bir sonraki yazımız da “Google Sites Makaleleri Blog Sayfasında Yayınlama” başlıklı yazımızı takip ederek Google Sites web sitenizi en iyi şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.